Въпрос към живеещите в сгради без акт 16

  • 7 859
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 26
Здравейте!
Тъй като нашите строители закъсняват със завършването на блока ни вече 2 год.ини, се налага да се нанесем без  акт 16 (главно поради финансови причини). В блока има вече около 20 семейства, включително и такива с деца.
Основното ми притеснение е за зимата, как ще се отопляваме, дали няма да се разболяват децата много??? Има ли начин да се направи нещо? Моля, ако някой има опит и е изкарал вече 1 зима при такива условия да разкаже!
Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 896
Ние ще сме така тази зима. Повече ме плаши влагата отколкото студът. Иначе ще трябва да се отопляваме по-добре, тъй като нито над нас, нито под нас са се нанесли.

# 2
  • Мнения: 26
Гуш, и ние сме така - нямаме съседи. Влагата и мухалът са другото ми притеснение Sad

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 058
влагата е неприятната част на ново жилище.мухълът идва после след втората година.относно отоплението ако вече има нанесли се в кооперацията разпитайте ги какви ел.уреди ползват и дали имат проблем с главния бушон на блока.тъй като преди да се мине акт 16 електромерите не са на отделни партиди преди таблото с електромрите има едно малко временно табло с един бушон и ако временното табло е слабо може при натоварване на мрежата бушонът непрекъснато да пада.освен това тока се отчита и плаща като една обща сметка която се разпределя между ползващите, същото важи за водата.и това дали вие ще имате ток зависи от съседите и тяхното коректно плащане.но.... и така се живее вече три години Grinning

# 4
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Най-големият проблем ще ви е времянката за тока, незнам колко е голям блока, но едва ли  е повече от 30-50kW, за 20 семейства е крайно недостатъчно в отоплителен сезон. Ако няма шанс за акт16 преди зимата помислете за алтернативно отопление на газова печка или тези камини с пелети.

# 5
  • Мнения: 77
Здравейте, проблем в този случай има и с тока и с водата. За съжаление строителите дори 50 КВ. захранване не заявяват като времянка, а това е крайно недостатъчно за всички живущи. Друг е въпросът, че ако се смени главният прекъсвач, така че  да не изключва, може да се подпали кабела.. Sad Проблем е и с ВиК, защото може да няма и вода в кооперацията... И една препоръка за влагата  - купете си влагоуловител, не с таблетки, а електрически.. мисля е бяха по около 400 лв. Може и няколко семейства да го ползват на смени, за да е по-евтино. Мой приятел "доби" 250л вода от гарсониерата си!!!!!, в която се беше нанесъл съвсем скоро, след приключване на строителството. Успех с узаконяването!

# 6
  • софия
  • Мнения: 2 140
Ние бяхме така миналата зима и беше ужас просто.
Влага,студ,нямахме парно(и още няма ТЕЦ в блока).
Отоплявахме се на ток,който гаснеше нон-стоп,защото
без акт 16 няма битов ток,а беше промишлен.

# 7
  • Мнения: 26
Ние бяхме така миналата зима и беше ужас просто.
Влага,студ,нямахме парно(и още няма ТЕЦ в блока).
Отоплявахме се на ток,който гаснеше нон-стоп,защото
без акт 16 няма битов ток,а беше промишлен.

Smehorana, а вие имате ли дете? Защото ние сме с две и много се притеснявам да не се разболяват? 

# 8
  • София
  • Мнения: 4 397
Щом има вече семейсва с деца там, попитаи как са изкарали зимата.
И другия вариант е да си взеете една газова печка , друго не се сещам за момента.

# 9
  • Мнения: 26
Вариантът с газова печка е ясем, проблемът е влагата, която се образува и ми се искаше да разбера, дали може все пак да се разчита на тока (Нали знаеш, че андеждата умира последна Sad )

# 10
  • София
  • Мнения: 2 896
Щом има вече семейсва с деца там, попитаи как са изкарали зимата.
И другия вариант е да си взеете една газова печка , друго не се сещам за момента.


и ще си вкарат още повече влага  Stop

# 11
  • софия
  • Мнения: 2 140
С бебе сме.

# 12
  • София
  • Мнения: 4 397
Щом има вече семейсва с деца там, попитаи как са изкарали зимата.
И другия вариант е да си взеете една газова печка , друго не се сещам за момента.


и ще си вкарат още повече влага  Stop

еми друг вариант не се сещам, то няма угодия  Mr. Green
ще се проветряват по често  Peace
Даже сега лятото нека навсякъде седи отворено, да съхне пък зимата ще го мислите.

А за влага не знам колко ще имате 100% защото майка ми от две години така се отоплява на газ и няма влага в апартамента, но пък и той е от старите не е нова кооперация.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Евентуално климатикът е решение за отопление на ток, защото харчи малко. При нас бушонът беше слаб и не ставаше да се включат 2 мощни уреда - примерно бойлер, готварска печка, радиатор, пералня - само един по един. Честно казано беше някакъв кошмар, две зими изкарахме така. За да си наготвиш, да изпереш или да стоплиш бойлера трябва да стоиш на студено. Ако падне бушонът чакаш часове, някой път и цяла нощ да дойде някой от фирмата да го вдигне. Не ми се припомня. А като сте и с деца трябва да топлите повече стаи... Май най-добре да се замислите за алтернативно отопление - газ, дърва. Влагата в новото строителство също е неописуема...

# 14
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 472
Ние изкарахме така тази зима. В студените дни беше направо ад. А да не говоря, че изкарахме и една нощ без ток, заради неплатена сметка (част от живущите отказваха да плащат сметките си). Газова печка не сме ползвали, тъй като не е подходящ вариант за току що проходило дете. Проблем с настинки не сме имали, защото откакто се е родила дъщеря ни е свикнала с температури от 19 до 21 градуса (именно те са подходящи за децата). Имало е седмици в които отивахме в хола само за хранене и после се връщахме в спалнята, защото холът ни е голям и беше невъзможно да го стоплим, когато навън беше -16градуса, а и често падаше бушона. Много се надявам идващата зима да не я изкараме така.

Общи условия

Активация на акаунт