Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 31 отговора


Мнения: 126
Мамчета ситуацията е следната. Работя в една фирма от 10 години. Започнала съм с конкурс, т.е. нямам гръб и човек който да ме защитава. По време на майчинството назначиха на моето място по заместване едно момиче, което го доведе Г-н Х. По късно я преназначиха на постоянен договор и след като аз се върнах от майчинство станахме колежки. Сега заради скапаната криза започват съкращения /поредните, имаше и преди това/. Шефа каза, че от ръководството искат да остави само една от нас и , че Г-н Х му е подсказал, че това трябва да е неговото момиче. Ние с шефа се разбираме и работим перфектно, но в този случай го натискат яко и той е като в небрано лозе.  Да уточня, че Г-н Х е в роднински отношения с ръководната фигура. На мен ми казаха колежки от други отдели, че до навършване на 3 - годишна възраст на детето съм защитена от закона и не могат да ме съкратят. Та въпроса ми е вярно ли е това нещо или трябва да се ориентирам към нова работа.
Цитирай


Мнения: 1 901
Закрила при уволнение

Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;

Кодекса на труда

За пояснение:
Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;
4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при спиране на работа за повече от 15 работни дни;
5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;6. когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;
9. (отм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.)
10. (изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г., доп. - ДВ, бр. 28 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, а за професори, доценти, старши научни сътрудници I и II степен и доктори на науките - при навършване на 65-годишна възраст;
11. при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;
12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Освен в случаите по ал. 1 служителите от ръководството на предприятието могат да бъдат уволнени с предизвестие в сроковете по чл. 326, ал. 2 и поради сключването на договор за управление на предприятието. Уволнението може да бъде извършено след започване на изпълнението по договора за управление, но не по-късно от 9 месеца.

Чл. 330.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят прекратява трудовия договор без предизвестие, когато:
6. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 5 - ДВ, бр. 83 от 1998 г.) работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;
« Последна редакция: пт, 26 юни 2009, 09:37 от fata_morgana »
Цитирай


Мнения: 1 045
извинявам се за спама,не съм юрист но мисля че при съкращение на дадена длъжност не си под закрила.От уволнение си защитена но от съкращение е малко по фина материята.Трябва да се произнесе наистина специалист по трудовите отношения.
Цитирай


Мнения: 126
При съкращение на щата да, ама тук става въпрос за бройка от отдела. И двете сме с еднакво образование по специалността.  А в нашата фирма все още действа шуро-баджанащината. То са синове, снахи, зълви и т.н.
Цитирай


Мнения: 1 901
Както го разбрах - не могат да те уволнят без предварително разрешение на Инспекцията по труда.
Цитирай


Мнения: 126
Благодаря много за бързия отговор.
Цитирай

София

Мнения: 424
При съкращение на щата да, ама тук става въпрос за бройка от отдела. И двете сме с еднакво образование по специалността.  А в нашата фирма все още действа шуро-баджанащината. То са синове, снахи, зълви и т.н.

Предвид написаното в този ти пост, аз без да съм специалист по трудови отношения бих те посъветвала да си търсиш нова работа. За съжаление в нашата мила държавица шуро-баджанащината е по важна от уменията и качествата на даден служител.
Цитирай

София, център

Мнения: 3 446
Не може да те уволни, обаче може да ти предложи да напуснеш по взаимно съгласие, като за това ти изплати обезщетение минимум 4 брутни възнаграждения. В нормата има само установен минимум, така че би могла да си осигуриш благоприятен максимум.

Ти обаче следва, съобразно фактическата обстановка, сама да се ориентираш дали да и отстояваш правата по Кодекс, или да се ориентираш към напускане с уговорено обезщетение.
Цитирай


Мнения: 126
Току що разбрах, че мъдрите глави са решили: хора защитени от закона по ред причини /майчинство, заболяване, група инвалидност, самотен родител/ ще бъдат преквалифицирани в хигиенисти. Т.е. с една метла ще се разнасяме по цял ден в двора на фирмата пък който устиска нека седи, който не може да си ходи ама по собствено желание без никакво плащане от страна на фирмата под формата на обезщетение ooooh!.
Цитирай


Мнения: 1 901
 #Crazy
Цитирай

София

Мнения: 4 266
 #Crazy Подай оплакване в инспекцията по труда, консултирай се с юрист....всъщност мисля че за това преклалифициране трябва ти да си съгалсн или бъркам  newsm78... ужас май изобщо не си сбъркаал местоживеенето си  Sick
Цитирай


Мнения: 672
Току що разбрах, че мъдрите глави са решили: хора защитени от закона по ред причини /майчинство, заболяване, група инвалидност, самотен родител/ ще бъдат преквалифицирани в хигиенисти. Т.е. с една метла ще се разнасяме по цял ден в двора на фирмата пък който устиска нека седи, който не може да си ходи ама по собствено желание без никакво плащане от страна на фирмата под формата на обезщетение ooooh!.

Трябва ти читав адвокат, ако разбира се имаш сили да се бориш. За да те направят хигиенист теб и останалите трябва да утвърдят ново щатно разписание с увеличаване на бройките за хигиенисти. Изведнъж ще цъфнат 5-6 допълнителни примерно, докато бройките за останалите длъжности ще бъдат намалени. Съкращението на персонал не е толкова лесно, ако трябва да се спази закона. И ако го оправдаят с криза и не знам какво си, как ще се обосноват с откриването на новия щат за хигиенистки. Решиш ли ще ги осъдиш. Успех ти желая   bouquet
Цитирай

Бургас

Мнения: 2 246
Току що разбрах, че мъдрите глави са решили: хора защитени от закона по ред причини /майчинство, заболяване, група инвалидност, самотен родител/ ще бъдат преквалифицирани в хигиенисти. Т.е. с една метла ще се разнасяме по цял ден в двора на фирмата пък който устиска нека седи, който не може да си ходи ама по собствено желание без никакво плащане от страна на фирмата под формата на обезщетение ooooh!.
Няма как да стане - промяна на трудовата фунцкия  т.е. на длъжността, която изпълняваш и за която е сключен трудовият договор, не може да стане без съгласието на работника/служителя, защото представлява изменение на договора.
Цитирай


Мнения: 672
Така е да. Работодателят не може едностранно да промени длъжността, обаче има два гадни члена, които могат да се използватв този случай:
 
Чл. 120. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят може при производствена необходимост, както и при престой, да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие, но в същото населено място или местност за срок до 45 календарни дни през една календарна година, а в случаи на престой - докато той продължава.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Промяната по предходната алинея се извършва в съответствие с квалификацията и здравословното състояние на работника или служителя.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят може да възложи на работника или служителя работа от друг характер, макар и да не съответствува на неговата квалификация, когато това се налага по непреодолими причини.
Цитирай

София

Мнения: 1 007
Е, не това е върхът....
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 31 отговора