Относно разпознаването на цветовете

  • 6 582
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 029
Искам да ви питам, на какво възраст започнаха децата ви да разпознават цветовете? Опитвам се да намеря теми по въпроса, но не успявам...

# 1
  • Мнения: 2 477
Синът ми не говори, въпреки че е на 2г 3м. За РД му подариха една игра с рибки и въдица с магнит. Рибките са 4 цвята.
Забелязах, че си реди рибките в гнездата, но по цветове, което ме води на мисълта, че ги различава. Но със сигурност все още не знае кое е червено, жълто или зелено  Laughing

# 2
  • Мнения: 417
Дъщеря ми е на 2г. и 10 месеца и ги знае повечето цветове , но има такива , които ги бърка още. Зависи от детето племенницата ми например беше на 2 години и ги знеше перфектно , но пък тя и доста рано проговори , така че едва ли има някаква определена възраст, индивидуално си е за всяко дете.

# 3
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Абсолютно индивидуално е . Може на 2 години да ги знае, а може и на 8 да ги бърка.

# 4
  • Мнения: 1 046
Индивидуално си е, след 3-тата си година ги схвана с много обясняване и все ми се струваше, че нищо не знае, едва ли не си мислех, че ми е глупавичко детето, накрая бях спряла да се занимавам и един ден ме изненада, че даже и с тоновете-тъмно, светло и т.н..
Имаше негови наборчета, даже  и по месеци набори, които знаеха цветовете много преди 3 -тата си година, а и такива, които са към 4 и все още не различават основните цветове.

# 5
  • Мнения: 9 467
Те за различаването, ги различават/освен ако ням далтонизъм/...въпроса е че трябва да научат кой цвят как се казва и съответно как изглежда-там е по-сложното, и респективно при всяко дете това "научаване" става за различно време.
В градините ги учат на 3г-3 и нещо..

# 6
  • Мнения: 1 029
Наистина всяко дете се развива индивидуално, но се чудя дали все пак има някаква възраст, след която това вече може да се счита за проблем - както с прохождането и говоренето...  newsm78
Дъщеря ми проговори много рано, на две години вече можеше да брои до десет на български и английски, знаеше на изуст разни стихчета и песни, което говори, че се развива добре интеректуално. Има невероятна памет, но пък забелязвам, че с цветовете й е изключително трудно и от толкова време ги учим и просто не може да ги различава  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 2 090
Моето дете познава безпогрешно само жълто,червено и зелено.Татко му го научи с помощта на светофарите по кръстовищата Grinning,това стана съвсем скоро-на около 3 годинки.А,също знае че небето,морето,и ''Левски'' Crazy са сини,а тревата-зелена.Останалите цветове се опитва да назовава,но в повечето случаи ги налучква.

# 8
  • Мнения: 1 008
А как се учи детето да разпознава цветовете?
В смисъл, ако е котка, го учиш,че това е "мяу"
"котенце "и пр. все пак е някаква даденост,
обаче как да я науча на цвят? Идеи? newsm78

# 9
  • Мнения: 1 046
Ами при мен процеса беше много тежък-кубчета с основните цветове и всяка вечер в продължение упорито повтаряне дай синьо/зелено/жълто кубче. Дай сега да паркираме х кола, всеки предмет се свързваше с цвета. Иначе наизуст знаеше, че моркова и портокала са оранжеви, но като видеше оранжевия цвят и ........... Shocked пак наново всичко. "Много възпитателно" от моя страна съм казвала, ако не ми кажеш тези кубчета какви цветове са, няма да се случи еди какво си, а детето съвсем блокира и ........абе беше кошмарен периода.

# 10
  • Мнения: 9 467
А как се учи детето да разпознава цветовете?
В смисъл, ако е котка, го учиш,че това е "мяу"
"котенце "и пр. все пак е някаква даденост,
обаче как да я науча на цвят? Идеи? newsm78

С постоянно показване и повторяне...както и с асоциации:-слънцето е жълто-банана е като слънцето...тревата е зелена-а листата на дърветата и т.н.
Цветовете се наизустяват...няма как да стане...като таблицата за умножение е Mr. Green

# 11
  • Мнения: 2 153
Искам да ви питам, на какво възраст започнаха децата ви да разпознават цветовете? Опитвам се да намеря теми по въпроса, но не успявам...

Има разлика между "различаване" и "разпознаване". Малките деца са с богато въображение и за тях е съвсем нормално да има синя котка, или червен банан. В началото използват цветовете неадекватно, но ги различават стига да е запазена зрителната острота и цветоусещане.

# 12
  • BG
  • Мнения: 1 900
На 2 годинки ги знаеше.Колкото и малка да е била си познаваше цветовете.

# 13
  • Мнения: 1 949
А как се учи детето да разпознава цветовете?
В смисъл, ако е котка, го учиш,че това е "мяу"
"котенце "и пр. все пак е някаква даденост,
обаче как да я науча на цвят? Идеи? newsm78

Моята дъщеря се научи да ги разпознава на ок.2г с помощта на щипките за пране. Много се заиграваше с тях и като я видях, че ги дели на купчинки по цветове, реших да й ги кажа как се казват и така постепенно се научи. Сега нещо започна да бърка кафяво и лилаво, но иначе ги различва, само наименованията им обърква, въпреки, че преди си ги знаеше  Thinking

# 14
  • Мнения: 805
Те за различаването, ги различават/освен ако ням далтонизъм/...въпроса е че трябва да научат кой цвят как се казва и съответно как изглежда-там е по-сложното, и респективно при всяко дете това "научаване" става за различно време.
В градините ги учат на 3г-3 и нещо..


Това е и моето мнение!
Моята дъщеря ги разпознава много добре и вече ги знае, но правеше много грешки в началото понеже в ежедневието си говори на три езика.

Общи условия

Активация на акаунт