Здравословно хранене по време на бременност

  • 29 461
  • 88
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 585
Значи аз хапвам плодове и зеленчуци повече и все пак си взимам допълнително и витамини. Има списъци с храни, които по - скоро са ЗАБРАНЕНИ за бременни поради различните опасности, които крият за бременната и за детето съответно.

# 46
  • Мнения: 64
А аз така и не разбрах мога ли или не да си варя прясно мляко от крава или коза (имам и двете възможности - наблизо) и да пия, както и подквасено кисело мляко от тях, ако не са от магазина, а купени от човек, който гледа крави и кози!?!

Офф, това за млякото е отделна тема (ето тук можеш да прочетеш, ако те интересува: http://www.zemianazaem.com/?p=65), ама ако си решила да го пиеш, според мен, със сигурност е по-добре да си го купуваш домашно, от някой познат (нали това имаш предвид?) - да си го преваряваш и да си го правиш на кисело. Познат ветеринарен лекар, ми отговори на подобен въпрос по следния начин: "Ти ако си мислиш, че това в магазина е мляко въобще - всичко идва на прах от чужбина Simple Smile))"

Иначе ето и една специализирана темичка, на която попаднах: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=369711.0

Аз лично прясно мляко пия изключително рядко - в капучино 1-2 пъти в месеца, но не мога да се лиша от някои млечни продукти, които употребявам умерено (1кг кашкавал се прави от примерно 10л прясно мляко, т.е. каквато химия - антибиотици, хормони и т.н. има в 1л прясно мляко го умножи по 10  Sick) т.е. като цяло съм привърженик на виждането от статията от Земя на заем.

Много жени обаче ще ти кажат, че са пили мляко всякакво по време и след бременността и нищо им няма, така че, както с всичко останало, е въпрос на организъм и лични предпочитания Simple Smile

 Peace

# 47
  • Мнения: 3 019
Благодаря, прегледах - и да, и не (за млякото). Трябваше да питам някой доктор аз, ама все ми изскача от главата като ходя тоя въпрос...

# 48
  • Мнения: 720
Аз мляко пия. И домашно и купено. Просто обичам, а има и протеини в него. Всяка сутрин по една чаша с нес и мед.
Обаче все забравям да питам доктора мога ли да ям туршия с асперин. Логично е да не мога, но все пак.  newsm78 Предишната бребенност изобщо не се бях сетила за тази подробност.  Rolling Eyes

# 49
  • Мнения: 64
Аз мляко пия. И домашно и купено. Просто обичам, а има и протеини в него. Всяка сутрин по една чаша с нес и мед.
Обаче все забравям да питам доктора мога ли да ям туршия с асперин. Логично е да не мога, но все пак.  newsm78 Предишната бребенност изобщо не се бях сетила за тази подробност.  Rolling Eyes

Фактът че в млякото има протеин въобще не може да бъде причина да го пиеш  Wink Виж, другия довод, че просто го обичаш, не мога да оборя  Grinning

# 50
  • Мнения: 720
Аааа, причина си е и още как. Предишната бременност имах страшни проблеми с албумина и се чудех какво още да изям, че да набавя от някъде още малко протеин. Сега положението уж е под контрол, но все пак белтъка не ми стига. Вярно, че има много източници, от които мога да го набавя, но то всичко писва в един момент и всяко разнообразие е добре дошло. 

# 51
  • Мнения: 64
Относно протеинчето знам, че варивата са чудесен източник и могат дори напълно да заместят месото и млечните продукти. Страхотни източници на протеини са южноамериканските зърнени култури киноа и амарант - доста популярни напоследък. За съжаление, амарантът, който иначе е бъкан с калций, желязо, магнезий, Вит. Е и какво ли още не, т.е. е супер-храна за бременни, поради многото фибри, при готвене се желира и се получава нещо доста гадничко на вид и вкус. Допускам, че може и аз да съм объркала нещо с рецептата Wink Киноата пък си е доста вкусна.

Аз лично взимам и добавки - цветен прашец (полен) и водорасли, които са си почти чист протеин.

Четох в една книга, че потребността от протеини на бременните се увеличава с 30 грама/ден, т.е. не чак толкова много - едно яйце в повече и готово, ама ти явно си специален случай. 

# 52
  • Мнения: 146
лека бременнот,хапваий си но имаи предвид,че накрая се пълнее най-много

# 53
  • Мнения: 379
Яж,каквото ти се яде.
Бременноста не е периода,през който трябва да се ограничаваш.
Леко бременеене!

И аз мисля така!!! Peace

# 54
  • Мнения: 64
Яж,каквото ти се яде.
Бременноста не е периода,през който трябва да се ограничаваш.
Леко бременеене!

И аз мисля така!!! Peace


Здравословното хранене не означава непременно ограничаване. (Е, зависи с какво си свикнала да се прехранваш - ако е с пасти и KFC.......)

Съгласна съм, че бременостТа не е време за диети, но не е и оправдание за преяждане и злоупотреба с нездравословни храни.

Иначе по малко джънк от време на време не може да навреди  tooth

# 55
  • Мнения: 2
Информация за храненето на бъдещи и настоящи майки . Споделям я с вас  Simple Smile Изданието е на Лекари за отговорна медицина (Physicians Committee for Responsible Medicine-PCRM)  
http://ecovege.org/practica/36-practice/303-vegetarianski-kit?start=11

Тук е и цялото издание в pdf.
http://ecovege.org/download/vege_starter_kit.pdf

# 56
  • Мнения: 3 988
shanti2, страхотен сайт си дала.   bouquet

estee, не мисля, че си объркала рецептата с амаранта. Гнусничък е, общо взето всички го споделят това мнение. Киноата е прекрасен източник на протеини. У дома се консумира почти ежедневно в различни сладки и солени рецепти. И с две ръце я препоръчвам като храна за бременни.
Едно яйце в повече или една чашка киноа с мед, банан и орехи за закуска и си ок. Wink

И за алергиите не грешиш. Отключат ли се вероятността да се предадат на бебето е голяма. Но ако бременната внимава с храни-алергени (фъстъци, шоколад, ягоди, яйца примерно) тогава няма опасност.

Много хубава тема! Поздравявам авторката.   bouquet Дано повече майки и бременни я преглеждат.

# 57
  • Мнения: 64
shanti2, страхотен сайт си дала.   bouquet

estee, не мисля, че си объркала рецептата с амаранта. Гнусничък е, общо взето всички го споделят това мнение. Киноата е прекрасен източник на протеини. У дома се консумира почти ежедневно в различни сладки и солени рецепти. И с две ръце я препоръчвам като храна за бременни.
Едно яйце в повече или една чашка киноа с мед, банан и орехи за закуска и си ок. Wink

И за алергиите не грешиш. Отключат ли се вероятността да се предадат на бебето е голяма. Но ако бременната внимава с храни-алергени (фъстъци, шоколад, ягоди, яйца примерно) тогава няма опасност.

Много хубава тема! Поздравявам авторката.   bouquet Дано повече майки и бременни я преглеждат.


Кюбит, аз също и на просо се открехнах по време на бремеността. Ако ти харесва киноата с мед, орехи и пр., пробвай да го правиш и с просо. Аз слагам всякакви пловоде, според каквото имам в момента - киви, банан, ябълка, сушени кайсии, стафиди. Може и някаква солена реепта да се измисли.   chef

# 58
  • Мнения: 720
Иван Звездев скоро прави салата от кеноа с чушки, морков и някакви кълнове. Не, че съм опитвала, но звучеше интересно. В прочем от къде мога да си закупя кеноа? В нашия град вече няма диетичен магазин. Може би в Пикадили или Кауфланд.  newsm78 И каква е ориентировъчно цената?  newsm78

# 59
  • Мнения: 3 019
някъде бях чела, че кълнове при бременност не е добре

Общи условия

Активация на акаунт