gledaite BTV reporterite

  • 5 775
  • 69
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 497
Само за инфо, Томи ли е човека, който е загубил 2те деца?

# 31
  • София
  • Мнения: 9 457
Да.
Нали за тяхните неволи и опит беше предаването.

# 32
  • Мнения: 3 153
Цитат на: Elfi
Цитат на: Meli
Ето, погледни няколко мнения назад - "Нашите баби и майки само Матерна са пили". Железен аргумент. Да отидем да родим на нивата тогава.

Не мисля, че цитатът ти е много подходящ и подкрепящ това, което си написала и според мен обижда Petinka. Има шеговита нотка в нейните думи!  Защото ако прочетеш още по-назад ще видиш, че тя всъщност пие и фолиева киселина и допълнителни витамини и то по препоръка на лекар. Цитирам:
Цитат на: Petinka
...нещо, което е въпрос на личен избор, предпочитание, усещане, поносимост и най-вече по преценка и препоръка на следящия бременността лекар! А това, че всички лекари подкрепят взимането на фолиева и витамини през цялата бременност е съвсем невярно-голям процент от лекарите препоръчват това да става в началото и евентуално- в последните 3 месеца още веднъж! Аз лично се придържам към тази схема и мисля, че така е най-добрия вариант за бебчо!А и в крайна сметка сега сме толкова "напред" с информацията, да же прекалено, та това води на моменти до страшни терзания и тревоги дали не бъркаш като пиеш или не пиеш това или онова.....Нашите баби и майки само Матерна са пили, пък като гледам не ни се е отразило особено;)))

Аз също съм приемах фолиева киселина и витамини /тях за съвсем кратко/ по време на бременността си, но нека все пак не се вманиачаваме в АБСОЛЮТНАТА необходимост от тях, и че неприемането на допълнителни витамини едва ли не води до раждане на умствено и физически увредени деца!


Elfi, как се радвам, че някой наистина е разбрал какво искам да кажа и какво е мнението ми по темата, без да се ръководи от тесните си убеждение, граничещи на моменти с фанатизъм;) (въобще не коментирам факта, че хората нямат усещане за хумор, то си е за тяхна сметка) Някои изказвания наистина могат да накарат майките във форума, които не са приемали фолиева и комбинирани витамини да живеят в страх, че ще родят нездрави деца!!! Изумявам направо!!!

# 33
  • Мнения: 637
Цитат на: Petinka
Elfi, как се радвам, че някой наистина е разбрал какво искам да кажа и какво е мнението ми по темата, без да се ръководи от тесните си убеждение, граничещи на моменти с фанатизъм;) (въобще не коментирам факта, че хората нямат усещане за хумор, то си е за тяхна сметка) Някои изказвания наистина могат да накарат майките във форума, които не са приемали фолиева и комбинирани витамини да живеят в страх, че ще родят нездрави деца!!! Изумявам направо!!!


Аз, като уважаващ себе си български лекар, съм свикнала да бъда оплювана по повод и без повод. Затова смирено ще те помоля да ми цитираш поне един израз, от който да си направя извод, че се ръководя от "тесните си убеждения, граничещи с фанатизъм". За да ги коригирам.

# 34
  • Мнения: 713
Последното мнение на Petinka наистина ме накара да погледна от страна на бременна майка, притеснена че не е взимала фолиева киселина. Макар че аз мисля, че е ясно - СТАВА ВЪПРОС ЗА ПРЕВАНТИВНО ПРИЕМАНЕ и неприема не означава непременно, че ще му има нещо на бебчо!
За лекарите - не мисля, че лекарите са виновни ами системата. Като им пише това и това в учебниците, не знам как ще се позовават например на новостите, научени от публикации. Поставям се намястото на пациент, на който лекаря му казва - сега така и така пише в учебника, по който съм учил, но аз четох в едно медицинско списание, че е ето така и затова ти назначавам тази терапия. Как ще реагирам тогава!????? Ми утре ако стане нещо как този лекар ще каже - аз го прочетох това в Нета или нещо подобно.
Някъде по-горе от практикуващите лекари има някой от който зависи да се правят промени и в учебниците и в указанията и в реда и тн. Но явно този или тези хора да ги нарека, са заети с нещо друго, което е по-важно за тях.

# 35
  • Мнения: 3 153
Цитат на: Meli
Цитат на: Petinka
Elfi, как се радвам, че някой наистина е разбрал какво искам да кажа и какво е мнението ми по темата, без да се ръководи от тесните си убеждение, граничещи на моменти с фанатизъм;) (въобще не коментирам факта, че хората нямат усещане за хумор, то си е за тяхна сметка) Някои изказвания наистина могат да накарат майките във форума, които не са приемали фолиева и комбинирани витамини да живеят в страх, че ще родят нездрави деца!!! Изумявам направо!!!


Аз, като уважаващ себе си български лекар, съм свикнала да бъда оплювана по повод и без повод. Затова смирено ще те помоля да ми цитираш поне един израз, от който да си направя извод, че се ръководя от "тесните си убеждения, граничещи с фанатизъм". За да ги коригирам.

Нямах теб предвид с "тесните убеждения" Sign Exclamation За теб е по-скоро частта с липсата на чувство за хумор, надявам се да греша.... Simple Smile

# 36
  • Мнения: 637
Иска ми се да обобщя темата.

1. Предаването на Томи Тодоров по БТВ беше балансиран разказ на историята на едно семейство с две живи деца и две увредени бременности поради неприемане на фолиева киселина. Участваха още и двама специалисти - гинеколог и генетик, които подчертаха превантивната нужда от прием на фолиева киселина в рамките на 2 - 3 месеца преди забременяване и до 2 - 3 месеца след забременяване. Съвсем ясно се налагаше извода, че ако не се приема фолиева киселина, може да се получи увреждане, но може да се роди и напълно здраво дете.

2. Човекът заема определена гражданска позиция и много умерено се бори за по - широка информация и по - сериозна намеса на държавата в тази посока. Дава за пример други държави, в които има обогатени с фолиева киселина храни.

3. Моята лична позиция е, че е желателно, ако няма противопоказания (а те са изключително редки) всяка жена да приема фолиева киселина в профилактична доза 3 месеца преди и 3 месеца след забременяване. Също намирам за редно държавата да обърне повечко внимание на тази профилактика. Като се абстрахирате от личните си пристрастия, смятам че е редно да се съгласите с това.

# 37
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Meli

3. Моята лична позиция е, че е желателно, ако няма противопоказания (а те са изключително редки) всяка жена да приема фолиева киселина в профилактична доза 3 месеца преди и 3 месеца след забременяване. Също намирам за редно държавата да обърне повечко внимание на тази профилактика. Като се абстрахирате от личните си пристрастия, смятам че е редно да се съгласите с това.

Напълно съм съгласна!

# 38
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Не съм приемала каквото и да било освен 2 опаковки Матерна(по 1 на всяка бременност), и слава Богу - имам 2 прекрасни деца!   Grinning
 Мисля,че приемането/неприемането на каквото и да било по време на бременността е въпрос на личен избор  Bulb  Лекарите могат ДА ТИ ПРЕПОРЪЧАТ, но крайното решение е само и изцяло в ръцете на всяка бременна.
Това се отнася за абсолютно всичко - от лекарствата(антибиотиците),до витамините,добавките и т.н.
3 дни преди да родя,след консултация с ендокринолог(ако тя е такава-аз съм магаре) ми бе определено да мина на инсулин  Shocked  Shocked  Shocked  и то при положение, че бях с гестационен диабет. Аз ГО ОТКАЗАХ  Wink  и мисля,че бях права  Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation
Успех и всеки сам да си преценява кое да пие и кое - не!

# 39
  • Мнения: 3 153
Цитат на: Шани
Не съм приемала каквото и да било освен 2 опаковки Матерна(по 1 на всяка бременност), и слава Богу - имам 2 прекрасни деца!   Grinning
 Мисля,че приемането/неприемането на каквото и да било по време на бременността е въпрос на личен избор  Bulb  Лекарите могат ДА ТИ ПРЕПОРЪЧАТ, но крайното решение е само и изцяло в ръцете на всяка бременна.
Това се отнася за абсолютно всичко - от лекарствата(антибиотиците),до витамините,добавките и т.н.
3 дни преди да родя,след консултация с ендокринолог(ако тя е такава-аз съм магаре) ми бе определено да мина на инсулин  Shocked  Shocked  Shocked  и то при положение, че бях с гестационен диабет. Аз ГО ОТКАЗАХ  Wink  и мисля,че бях права  Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation
Успех и всеки сам да си преценява кое да пие и кое - не!

thumbsup

# 40
  • Мнения: 637
Аз лично нямам против да си говорим и за човешките права, щом ви вълнуват, макар да са встрани от темата. Напълно съм съгласна - всеки пълнолетен и психически здрав гражданин (не само бременна жена) може да прави с живота и здравето си каквото поиска, както да си помага, така и  да си вреди по всякакъв позволен от закона начин.

А сега можем ли да се върнем на темата за фолиевата киселина, моля? В 1 таблетка Матерна има 1 мг фолиева киселина.

# 41
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: Meli
...А сега можем ли да се върнем на темата за фолиевата киселина, моля? В 1 таблетка Матерна има 1 мг фолиева киселина.


Ок - мерси за инфото  Sunglasses ...Това е супер, но аз обикновено взимам Матерната през 6-7м. от бременността си  Wink   Bulb

Та мнението ми беше, че независимо че 300 пъти са ти казали, че превантивното приемане на фолиева киселина,води до........решението/риска си е за теб!
Слушаш, мислиш и преценяваш...  Rolling Eyes

# 42
  • Мнения: 637
Цитат на: Шани
аз обикновено взимам Матерната през 6-7м. от бременността си  Wink   Bulb

Та мнението ми беше, че независимо че 300 пъти са ти казали, че превантивното приемане на фолиева киселина,води до........решението/риска си е за теб!
Слушаш, мислиш и преценяваш...  Rolling Eyes


Ако те разбирам правилно, ти си била информирана (с което се изчерпва ролята на твоя лекар), но не си приемала фолиева киселина през ранната си бременност, нали така? Че решението е твое, е съвсем ясно и аз не го оспорвам. Радвам се, че макар да си поела риск, при тебе нещата са се развили благоприятно.

Единственото, което не разбирам, е защо не си направила такава профилактика. След като си размислила и преценила, значи си имала някакви аргументи. По финансови причини? Била си алергична към препарата? Или си прочела някъде, че не е нужно? Или какво ... ако е проблем да ми обясниш, все едно не съм попитала.

# 43
  • Varna
  • Мнения: 321
И какво толкова лошо има в идеята за естествено приемане на нужните витамини включително и Фолиаевата киселина не разбрах! Confused:
 Един цитат:
"Фолиевата киселина се съдържа главно в черния дроб ( предимно пилешкия ), в салатите, особено в марулята; в спанака, меките сирена и южните плодове ( портокали, мандарини, грейпфрути и лимони)."
 Една пилешка пържолка от 200 гр съдържа 800мкг фолиева киселина- защо да не се набавя от храната а Непременно и задължително трябва да е на хапчетая и прочее-който не я е пил не става за майка- да се гарми? Imp

# 44
  • Мнения: 637
Цитат на: rali4ka
И какво толкова лошо има в идеята за естествено приемане на нужните витамини включително и Фолиаевата киселина не разбрах! Confused:
 Един цитат:
"Фолиевата киселина се съдържа главно в черния дроб ( предимно пилешкия ), в салатите, особено в марулята; в спанака, меките сирена и южните плодове ( портокали, мандарини, грейпфрути и лимони)."
 Една пилешка пържолка от 200 гр съдържа 800мкг фолиева киселина- защо да не се набавя от храната а Непременно и задължително трябва да е на хапчетая и прочее-който не я е пил не става за майка- да се гарми? Imp


Кой е казал, че е лошо? Това, което цитираш, откъде е? Не е ли точно от статия, който препоръчва добро хранене по време на бременност?

Проблемът идва от невъзможността при някой бременни да се хранят по този начин - повръщане, нали се сещаш. Както и от нуждата при някои бременни от доста по - високи количества фолиева киселина, които не могат да се набавят чрез храна. И, не на последно място, витамините от храната се усвояват по - трудно от "хапчетата" и се разрушават при термичната обработка на продуктите.

За гърменето - шега, нали? Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт