Кърмене на новородено и ходене на работа

  • 5 094
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 3 591
Знам, че има мами които кърмят и работят, ама дали има такива дето да са се върнали на работа след 2 седмици newsm78
Аз малко съм изплашена как ще се справя... Консултантката каза, че няма да е проблем, 2 деца съм кърмила, едва ли ще ми е трудно да се нагодя, а и всички се справяли ... Ама аз що съм си внушила, че толкова бързо кърмата неможе да се урегулира? А и нали кърмех на поискване и никога не съм цедила, сега сигурно ще се налага като не съм с бебето през деня да го правя. Та колкото и уверена кърмачка да съм за мен нещата си игглежат страшно....
Едно не ме е страх - че няма да имам кърма - ако спя с бебето и кърмя на поискване събота и неделя няма да има проблем с това, ама пусто му как ще изцедя през деня толкова колкото трябва бебето да изпие и на какви интервали ще трябва да се прави #Crazy newsm78 И дали да си купувам помпа или да го правя на ръка? Ох, само като си представя хладилника в офиса пълен с бебешки шишета и ми става едно такова ....
За храненето на бебето ще се храним с чашката - още едно ново нещо което ще ми се случва... И още нещо се чудя, първия ден на работа - нали преди това ще трябва да е изцедено мляко за да има какво да яде това бебе, ама аз ако цедя то ще има ли за бебето да остане? или аз да събирам мляко няколко дена отначало?

Съжелявам, че таквиа глупости ви питам, моята консултантка ми казва, че всичко ще е наред и ще станело естествено, че всички мами на работа кърмят успешно и по 2-3 години, ама аз съм малко.... Blush

* [desi] нещо изперква май да се притеснява за такива неща отсега ....

# 1
  • Мнения: 278
а защо е талкова наложително да се върнеш след две седмици. Или си имала предвид 2 месеца? Ако е седмици  Shocked то организма още няма да ти се е възтановил. Ние сме вече на 2 месеца а аз чак сега започнах да се чуствам почти човек въпреки лекото раждане.

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Нормално е да се шашкаш,но ще си намерите ритъма.Все пак абсолютно ли е наложително да тръгваш на работа?А няма ли начин някой да ти води бебето поне веднъж дневно за кърмене,за да не цедиш толкова пъти?
Най-добре да си вземеш хубава електрическа помпа,ще си спестиш време и нерви.Цеденето на ръка е лесно,но не може да се каже,че е особено бързо - с помпата май по-бързо става или поне така рекламират навсякъде Wink
За две седмици наистина не може да се регулира кърмата - стабилно установена се води лактацията към 3-тия месец,но това да не те плаши - погледни 2-3 страници назад,имаше една мама,която също като теб се е върнала 2 седмици след раждането на работа и вече 2 месеца успешно се справя.
Сигурно ще трябва да цедиш на график и под час,няма как да стане по друг начин - евентуално на всеки 3ч,а вкъщи бебе ще суче на поискване и ще може да регулира нещата.
За количествата не се притеснявай - на втория-третия ден от раждането започвай да цедиш и да събираш във фризера.Тогава има хиперлактация и ще остава много мляко,така че ще можеш да натрупаш запас за няколко дни даже,не само за 2-3 хранения.Допълнителното цедене ще ти създаде и известна свръхлактация,която ще е от полза като тръгнеш на работа и ще е добре дошла в първия период на засилен растеж.
Изобщо има начин,ти имаш опит,гърдите ти имат памет - и ще се справиш Grinning

# 3
  • Мнения: 3 591
Нормално е да се шашкаш,но ще си намерите ритъма.Все пак абсолютно ли е наложително да тръгваш на работа?А няма ли начин някой да ти води бебето поне веднъж дневно за кърмене,за да не цедиш толкова пъти?
Най-добре да си вземеш хубава електрическа помпа,ще си спестиш време и нерви.Цеденето на ръка е лесно,но не може да се каже,че е особено бързо - с помпата май по-бързо става или поне така рекламират навсякъде Wink
За две седмици наистина не може да се регулира кърмата - стабилно установена се води лактацията към 3-тия месец,но това да не те плаши - погледни 2-3 страници назад,имаше една мама,която също като теб се е върнала 2 седмици след раждането на работа и вече 2 месеца успешно се справя.
Сигурно ще трябва да цедиш на график и под час,няма как да стане по друг начин - евентуално на всеки 3ч,а вкъщи бебе ще суче на поискване и ще може да регулира нещата.
За количествата не се притеснявай - на втория-третия ден от раждането започвай да цедиш и да събираш във фризера.Тогава има хиперлактация и ще остава много мляко,така че ще можеш да натрупаш запас за няколко дни даже,не само за 2-3 хранения.Допълнителното цедене ще ти създаде и известна свръхлактация,която ще е от полза като тръгнеш на работа и ще е добре дошла в първия период на засилен растеж.
Изобщо има начин,ти имаш опит,гърдите ти имат памет - и ще се справиш Grinning

Да, две седмици ще са не 2 месеца, (10 работни дни) - мен възстановяване не ме плаши - аз с малкия на 4тия ден 10км преход в планината бях напавила Mr. Green
Дай боже да родя пак нормално! Та тази част никак не ме плаши...няма да има какво да ми се възстановява. 

Хедра, благодаря ти за окуражаването, аз незнам защо отсега се шашкам толкова Embarassed И за помпата благодаря за съвета...тука има толкова много модели и моделчета и аз наистина съм объркана като ги гледам. А дали си заслужава да купя професионална помпа елекрическа или от тея на NUK или  pigeon примерно електрическите?
Тук има и Мedela - водят се професионални, същите предлагат и в болниците. Има всякакви модели - от ръчни до електрически, има и таквиа дето "доят" двете гърди едновременно.... AVENT са едни от евтините, ама не съм виждала електрически, а прочетох, че тука във форума ги хвалят....
И дали мялкото през деня мога да събирам в 1 съд, или трябва да е в отделни шишета от всяко цедене?
Аз бебчето ще "наредя" да се храни с чашката колкото иска, така че да се налива от 1 съд няма да ми е проблем - колкото пъти иска, и мялкото няма да го замразявам до следващия ден, евентуално само остатъците (тука съветват да го вакумираш с найлончета и така да го замразяваш, щото спестявало място)
Ама като е в един съд млякото нали се утаява и отгоре отива по мазното... сигурно ще трябва да се клати newsm78 преди употреба? Ох, много неестествено ми звучи, как искам вече да съм минала през това и да не го мисля....

# 4
  • Мнения: 35 988

 има и таквиа дето "доят" двете гърди едновременно....
 
Ама като е в един съд млякото нали се утаява и отгоре отива по мазното... сигурно ще трябва да се клати newsm78 преди употреба?

ще ти отговоря за каквото съм сигурна - по-добре от двете гърди да цеди едновременно - ще пестиш време

държала съм незамразено мляко /човешко/ - направо каймак си хваща Simple Smile, ще трябва да го "джуркаш" преди употреба Simple Smile

# 5
# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Поред - за помпите в моите книги хвалят много моделите на Медела(електрическите) за работещи мами,от тези,които цедят двете гърди едновременно и се продават комплект директно с шишетата и чанта за разнасянето им.Струваха нещо от сорта на 200$,ако не се лъжа - но по-добре провери на сайта им,да си сигурна.Тук има само евтини електрически моделчета на Нук,които не са особено сполучливи - а за ръчна помпа Авент е препоръчвана навсякъде,но в твоя случай колкото повече си улесниш живота,толкова по-добре.Иначе е ясно защо Медела не се предлагат на тукашния пазар - след като Авент за 80-90лв идва доста скъпа за повечето семейства,няма да има пазар за Медела WinkПък и тук ходенето на работа и кърменето е почти нечувано да се съвсемстяват - няма нито условия,нито желание за това у повечето мами (такива герои като SZA,Сладка Хапка и другата мама,за която споменах,са единици),та затова съответно и пазар за такива помпи липсва и няма как да получиш впечатления от ползвали.
Когато цедиш вкъщи,можеш да наливаш всичкото мляко в един съд и да съхраняваш в хладилника,а после да замразяваш наведнъж в подходящи съдчета на малки порции (по около 30мл,за да не се размразяват големи количества и да се хвърля събрана с труд кърма).В офиса не знам дали ще стане - най-вероятно няма да имаш достатъчно голям контейнер да налееш всичкото наведнъж и ще трябва да стои в няколко шишета.Но няма проблем да доливаш в шишето млякото от следващото цедене.
Млякото ще трябва да се разклаща или разбърква хубаво преди употреба - без това няма как да се мине,за да може да се диспергира мазнината равномерно.

# 7
  • Мнения: 3 591
Ами тогава направо ще се спра на Медела  - може да е по-скъпа, ама предполагам няма да излезе по скъпо от купуването на сума ти и шишета, стерилизатори и сухи млека(а да не говорим за ползите от кърменето, дето не влизат в цената).
Благодаря ви много за съветите, аз сигурно много ще питам пак като стане време да се проявявам като работеща кърмачка, та консултантката и вие ще ви писне от мене. Ама някак си ми е неестествено всичко това... А за бебето да го носят на работа няма да стане, щото 2 часа насам -натам някак не върви.... Аз се надявам за намален работен ден, защото ако е нормален няма да ме има по 10 часа с пътуването в нас и това малко множко ми се вижда да съм далечко от бебчето. Пък какво ми е на душата от сега,че няма аз да го гледам ... Добре поне,че спането нощем с бебе няма кой да ми отнеме Simple Smile  Аз между другото още не съм преместила малкия си син в друго легло и незнам как ще го направя това с бебе и него  newsm78 и май трябва малко да си натъпя на ината и да го преместя отсега...  Ама като толквоа жално плаче нощем.... или ако се събуди на другото легло и разбере,ч е сме го преместили идва и ядно ни набива по главите и се намества пак между нас. Направо сме си ужас у дома. И предполагам, защото ме вижда,че се чувствам виновна да го местя...  Дано поне като дойде баба му да гледа бебето се навие да спи с нея, та бебето да му заеме мястото (а може и илюзии да си правя) ...

Ох, незнам защо точно на 3тото дете толкова неуверена се чувствам Embarassed И виновна, че няма да го гледам аз, и виновна пред синовете ми, че ще ги деля с другото бебе  Rolling Eyes Embarassed Embarassed ...

Ади наревах ви се, сега си ви гушвам всичките и голяяяяяяяямо благодаря ,че ми изтърпявате глупавите въпроси Embarassed
 
А иначе поне тук има място за майки в офисите - към тоалетните има стаички за почивка с мивки и бани към тях, където може на спокойствие да се седне и да се цеди човек. Има и "кухни" където си правим кафето, топлим си обяда в микровълновата и има и хладилници и аз съм виждала бебешки бутилки с мляко вътре(явно няма да съм първата дето се цеди и работи)... ама пак някак си тази манипулация бебе бебе да я правя ми е странна. може би се свиква... И малко ме е страх да не се отбие бебето така да не иска да суче от мен после. Ама предполагам, че като поседи гладно и види ,че аз като съм при него и чашата с мляко я няма ще неще ще засуче?

# 8
  • Мнения: 3 161
Леле как ме натъжи, че точно ти ще трябва да се откъснеш от бебето си само 2 седмици след раждането. То че ще се справиш е ясно, ама нали уж в ЮАР подкрепят майките и кърменто, защо не ти осигурят по-дълго майчинство?

# 9
аз ползвах медела harmony, електрическа-- супер бърза е, помпа двете гърди едновременно и дърпа почти като бебе!

# 10
  • Мнения: 948
И моята помпа е Медела, електрическа, Pump in Style, много съм доволна.  Аз съм обратно на работа вече около месец, ходих по командировки с помпата, и сутрин и вечер си я нося с мен на работата.  Предполагам ще ти предоставят условия от фирмата, на мен ми дадоха офис с хладилник, който ползвах 3 пъти на ден за по 10 минути...става бързо.  Аз по други причини реших, че ще отбивам, и сега кърмя само сутрин и вечер, но ако имаш търпение няма да имаш проблем.

Взех моята от тук, сравнително добра цена. 
http://www.healthchecksystems.com/moriginal.htm

# 11
  • Мнения: 3 591
о. То че ще се справиш е ясно, ама нали уж в ЮАР подкрепят майките и кърменто, защо не ти осигурят по-дълго майчинство?
ами част от подкрепата е че работодателите се съгласяват на намален работен ден и предоставят условия на кърмачките да цедят млякото, както и във всички ясли имат условия да размразяват кърма и да хранят бебето с чашка или шише - както ти искаш. Моят бебок ще го гледа баба у дома.
Но такова нещо като майчинство 1-2 години незнам в коя държава го има освен в източно-европейските. Или се връщаш на работа или напускаш.  Евентуално можеш да се разбереш за няколко месеца неплатен отпуск. А и според работата и фирмата... аз немога да си позволя да прекъсна примерно за няколко месеца, и то точно началото на годината. Най-много да се разбера да работя не 5 ами 4 дни, и не по 8 ами примерно по 5 часа на ден.


А за помпите Медела - момичета, те шумни ли са? Явно,че такава "доилка" ще си купувам Mr. Green
А това,че казвате че за 10 минути си готов си е голямо предимство! А боли ли?  Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 3 161
Но такова нещо като майчинство 1-2 години незнам в коя държава го има освен в източно-европейските. Или се връщаш на работа или напускаш. 

Ясно - значи въпреки мъките с раждането тук (аз имам много оплаквания и си мечтаех за второ раждане навън), все пак е по-добре у нас, поне по отношение на майчинството. Не че 100 те лева са голяма помощ (аз и без тях бях), но все пак ти пазят работното място - е поне по държавните учреждения (за частните - едва ли). Ама само 2 седмици ли могат да ти дадат наистина? Поне месец - 40 дни?

Дано майка ти да се окаже разбрана и да следва указанията ти. Ще трябва да й направиш сериозен инструктаж, че българските баби нали знаеш са от друга школа за детегледане!  Wink

# 13
  • Мнения: 3 591
Ама само 2 седмици ли могат да ти дадат наистина? Поне месец - 40 дни?

Дано майка ти да се окаже разбрана и да следва указанията ти. Ще трябва да й направиш сериозен инструктаж, че българските баби нали знаеш са от друга школа за детегледане!  Wink

Ами като наближи ще видим. повече-по-малко..все ще е малко.
А бабата вече е обработена - тя беше тука като раждах малкия и в разтворени обятия прие тукашното гледане - след първоначалния шок, че станах от леглото 10 минути след като родих и тръгнах да се разхождам все едно никога не съм раждала  Mr. Green имахме си много смешки с нея - примерно докато раждах как ме гълчеше къде съм тръгнала да раждам на пода, че било мръсно докато горката акушерка се опитваше да сложи на пода душечето под мене  Mr. Green после пък с това, че вода не се дава, че бебето се храни на всеки 20 минути... ама след 2 седмици вече беше убедена, че по-хубаво от това няма - имахме си бебче дето никога не капризничи, не плаче, няма колики...а с големия тя ревеше с мене докато го дъндуркахме 97ма година да минели 3те часа да го накърмя да не му разширя стомаха.....   та вече е бойна африканска баба Mr. Green
Само това хранене с чашката има да учи сега с изцедената кърма (аз малкия си син го гледах в нас повече от година и не се е налагало)....пък който дава много мнения отсега съм казала че купувам билет за БГ веднага Joy да отива да гледа български бебета - моите са африкански маймучета дето се гледат по маймунски Heart Eyes

# 14
  • Мнения: 503
Но такова нещо като майчинство 1-2 години незнам в коя държава го има освен в източно-европейските. Или се връщаш на работа или напускаш. 

Ама само 2 седмици ли могат да ти дадат наистина? Поне месец - 40 дни?

Малко офф: А, има и другаде такова май4инство - в Канада е 1 год. Опитват се да насър4ават раждаемостта.

# 15
  • Мнения: 278
Аз съм съгласна да го намалят на 1 година но да вдигнат майченството

# 16
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
При нас има закон, с който ти се увеличават почивките, ако си кърмеща майка. Провери дали има такъв и при вас и дали можеш да ползваш тези увеличени почивки наведнъж, така че да си съкратиш работното време Wink
Ако се уредиш на 4 дни по 5 часа ще е супер!
Питай и другите мами, които се цедят в офиса за повече инфо. Поне аз така бих направила, черпиш направо от извора Wink
Тук майчинството е също една година, верно не плащат  половината година, но ти пазят работното място  Whistling Изненадана съм, че сте по американската система, а не британската newsm78

# 17
  • София
  • Мнения: 2 952
Деси, сигурно ще имаш право на някакви паузи за кърмене/цедене, има ги регламентирани във всяка държава, но ти най-добер знаеш какви са обстоятелствата конкретно около теб и работодателя ти. Много е важно да знаеш по колко часа на ден ще бъдеш извън къщи.
Аз на твое място не бих ползвала чаша, а направо шише, подходящо за възрастта. При теб отсъствието няма да бъде инцидентно, а за съжаление ще заема доста от часовете в денонощието. Чашката е за мами дето са отскочили за час-два-три веднъж в седмицата до някъде.

Ей, много мъчно ми стана, че ще трябва толкова рано да се връщаш на работа. За Бг стандарта аз се водя рано върнала се на пълен работен ден - баткото оставих на 10 месеца, на почти 11 оставих сега малката. Направо сме си късметлийки, да вземем да спрем да си мрънкаме.
Стискам ти палци за раждането, за кърменето, за всичко дето ви чака  Simple Smile

# 18
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 917
Аз на твое място не бих ползвала чаша, а направо шише, подходящо за възрастта. При теб отсъствието няма да бъде инцидентно, а за съжаление ще заема доста от часовете в денонощието. Чашката е за мами дето са отскочили за час-два-три веднъж в седмицата до някъде.
Аз не съм на това мнение! Точно пиенето от чашка е най-подходящо, когато майката отсъства за по-дълго време или системно, както е в нейния случай. Биберонът и кърменето на толкова малко бебе са несъвместими неща и рискът да се отбие бебето е доста голям.

# 19
  • Мнения: 3 591
парадоксите са си парадокси обаче...ето тук майките се връщат рано на работа(е не всички, много от жените остават 4-5 години у дома и отглеждат подред няколко деца, ама ние като сме сами и няма на кого да разчитаме малко на зор ще ние да се справим с 3 деца така, макар и с малкия да стоях повече от година неработеща с него у дома), и въпреки ранното връщане кърмят...по 1-2 и повече години...никой не му е напрвило впечатление примерно някоя майка на 3-4 годишно дете да го кърми в някое кафене(тук почти няма кафенета в които да може да се пуши)....
А в Бг въпреки дългото майчинство май е наопаки - жените някакси не са стимулирани да го правят. А условия има в Бг според мен - дори и банка за кърма има(тук има подобно нещо на доброволни начала само в болниците - за недоносените и болни бебчета, не се плаща и по консултациите има плакати, че бебенцата са доволни за всяка капка дарена кърма).Интересно ,че тука ако могат да осигурят кърма хранят всичко деца под 1г. в интензивното с кърма, а във форума четох, че на недоносените в БГ отказали на майката да вземат кърмата #Crazy и ги хранели изкуствено.....

Моята консултатка ми каза, че ще трябва храненето да е с чашка. каза,четака бебето прави движения като при сукането, няма деления, бебето пие само толкова колко има нужда, неможе да се прехрани, няма деления и хранещия няма да се панира от мерене на количество и ще може да я предлага "на поискване". И не на последно място било по-бързо от храненето с шишето, за разлика от шишето не давело бебето и за да стигне млякото гърлото на бебето то трябвало да прави "сукателни" движения да го предвижи(със шишето млякото отива направо там)...

на мен ми се струваше много трудно, ама като гледах недоносените как го "лижат и лочат" това мляко....  Ох, незнам...като дойде ще разказвам как се храним Wink Ще трябва сигурно да отида няколко пъти да видя консултантката да ми показва - тук ако всичко е наред от родилното ще ме изпишат 2 часа след раждането и тогава едва ли ще имам достатъчно кърма да изцедя и да ми покажат.

та така де- аз се заплеснах Blush Ама много ми е хубаво и сладко да си говорим...
А ме е срам да си питам колежките - за тях всичко това е повече от нормално, а ма мен ми е ново и страшно...

# 20
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 917
Като чета написаното от теб и ми се приисква и ние  да заживеем "сред маймуните" Wink

# 21
  • Мнения: 1 586
Все се каня да ти предложа да пуснеш една "африканска" или "маймунска" тема, както по-ти харесва Simple Smile и да разкажеш за естественото си раждане, естественото отглеждане на детето после, съветите на лекарите, отношението на обществото и всякакви такива маймунски истории, които са много-по нормални от простотиите в  нашата цивилизация Simple Smile Обзалагам се, че ще бъдеш отрупана с въпроси за практиките там. Аз поне ще я чета с удоволствие тая тема и ще задавам много въпроси Simple Smile

# 22
  • Мнения: 3 591
Aу...ми страх ме е че ще ме сдъфчат и изплюят някои мами Embarassed

А аз си забавлявам публиката от време на време де... като тука днеска:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=41377.msg788108#msg788108

# 23
  • Мнения: 1 586
Айде сега, от сдъФкване ще се плашиш Simple Smile Не ти вярвам хич Wink
Мисля, че нашият форум е подходящ за такава тема, щото общото настроение в него си е "back to nature", няма много да те дъФчат мамите Simple Smile

Ами хващам аз от тук от там разни откъслечни описания на разни моменти от живота ви там и все ми иде да питам разни неща, за да сглобя пъзела, ама нали не е прието да се разводняват чужди теми... та затова викам да си пуснеш една твоя тема и да си те питаме на воля. Пък може и да я даваш после като референция на други любопитни, а не да се хабиш всеки път да пишеш наново Wink

Е, ако имаш желание и време, естествено Simple Smile

# 24
  • Мнения: 3 591
Добре де добре Simple Smile
стига Бу да не ме натупа, ама ще пробвам да стане за маймунското кърмене основно, че да е в крак с форума Simple Smile

Айде утре ще почвам, ще пиша на парчета  и малко разбъркано, а вие ще питате какво искате да знаете, че то малко като майка ми - вс епита какво ново - а аз все и викам - ами нищо...а то за нея всичко все ново тука, ама аз нали го гледма всеки ден Blush

# 25
  • Мнения: 1 586
Yesss! Grinning
Наблегни на кърменето, естествено. Другото ще са подробности Wink

# 26
  • Мнения: 948
Само да ти отговоря за звука на електрическите помпи: много подобен на този от мъжка електрическа самобръсначка или на епилатор (само че не толкова монотонно, защото ти регулираш скоростта - има интервали от време - като за бебешки глътки Laughing).  Не е много силно, но определено си бръмчи.

# 27
  • Мнения: 3 379
Само искам да те окуража, че ако имаш желание, всичко е възможно.

Моя приятелка (тя също пише тук чат-пат, не зная ще види ли тази тема), се цеди от първата седмица след като роди дъщеря си и я "кърми" така повече от 8 месеца, като прекъсна поради други причини, а не защото кърмата й е намаляла или е имало някакви проблеми. А се върна на работа 1-2 седмици след като роди. Цедеше се на всеки 3 часа, от двете гърди, с ръчна помпа Авент. Беше събрала толкова много кърма, че пранеше дъщеря си още месец след като спря да се цеди само с изцедена кърма, даже и на мен беше давала след инцидента, в който изхвърлих 7 литра замразена кърма.

Така че успокой се и си вярвай, че ще се справиш ако имаш желание за това.

Практическият ми съвет би бил да си купиш ел. помпа Медела.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 952
....Аз на твое място не бих ползвала чаша, а направо шише, подходящо за възрастта....
Точно пиенето от чашка е най-подходящо, когато майката отсъства за по-дълго време или системно, както е в нейния случай. Биберонът и кърменето на толкова малко бебе са несъвместими неща и рискът да се отбие бебето е доста голям.
Дeси ще прецени, кое е най-подходящо в техния случай. Става дума за двуседмично дете. То не може да си държи дори главата само. Аз не бих могла да измисля начин, по който достатъчно мляко да стига до стомахчето на тази възраст от чашка.
Ти дали имаш информация от някъде кой е най-подходящия начин бебче на тази възраст да приема изцедена кърма в необходимите количества, за да наддава задоволително? Би ми било интересно да прочета нещо на тази тема от добър източник. Ако ми се налагаше да оставя детето си на тази възраст бих се интересувала най-вече по колко ще наддава, тоест какво количество ще успява да му дава бабата. И не на последно място детето има огромна нужда да задоволява сукателния си рефлекс. Шишето отговаря на тази потребност. Чашката не задоволява сукателния рефлекс и вероятно бебето ще има нужда от залъгалка дори и ако успяваше да пие от чаша на две седмици  Grinning
Животът не е черно-бял. Моля те, не ми отговаряй за спорта, а само ако можеш да посочиш източник, който казва, че бебетата на две седмици могат да бъдат пълноценно хранени през целия работен ден+време за прибиране до в къщи. Ще ми бъде интересно да прочета и как бебчето на Деси да задоволи сукателния си рефлекс докато тя е на работа.
Успех на Деси, на нея не й е за първи път и съм сигурна, че ще намери начин детето да се чувства добре.

# 29
  • Мнения: 3 591
Ами не ми се е налагало с малкия да го храня с шише или чаша, но пък че тук недоносените бебета хранят не с биберони, а с чашка го видях с очите си. Консултантката твърди, че така няма вероятност да  се задави и да отслабне сукателния рефлекс защото ако наистина бебето "лиже" млякото от чашата му се налага да го смуче после за да го докара до гърлото си както при кърменето.
Ох, незнам и аз. Като ми дойде на главата ще кажа как се справяме.
а за да се храни с чашка бебето не трябва да може да си държи главата. То стои почти в същата поза като при кърменето - полулегнало на гърдите на майката и не пие а ближе млякото.

В края на тази статия точно ходенето на работа е показание за храненто с чашка:
http://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/cupfeeding.html

Много ми е конфузно, ама ще се справим. Само да е живо и здраво! А шише определено ме е страх да дам.

 

# 30
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 917
...Ти дали имаш информация от някъде кой е най-подходящия начин бебче на тази възраст да приема изцедена кърма в необходимите количества, за да наддава задоволително? Би ми било интересно да прочета нещо на тази тема от добър източник.

Цитат
If your baby is less than 3-4 weeks old, it is best to avoid the use of a bottle for a couple of reasons:

- regular use of a bottle instead of breastfeeding can interfere with mom's efforts to establish a good milk supply
- bottle use also increases baby's risk of nipple confusion or flow preference
Източник - http://www.kellymom.com/bf/pumping/alternative-feeding.html

Цитат
Yes, even newborns can drink milk from a cup. They don't gulp it down like grown-ups. Instead they lap it up like kittens. Infants who are given supplements in a cup are less likely to get nipple confused and more likely to go on to successfully breastfeed. Some nurseries have used cup-feeding in infants with gestational ages as young as thirty weeks. Research has shown that not only is it possible for preemies to drink from a cup, but they also maintain a more stable blood-oxygen level during cup-feeding than during bottle-feeding.
Източник - http://www.askdrsears.com/html/2/T026000.asp 


Животът не е черно-бял. Моля те, не ми отговаряй за спорта, а само ако можеш да посочиш източник, който казва, че бебетата на две седмици могат да бъдат пълноценно хранени през целия работен ден+време за прибиране до в къщи.
Както виждаш не ти отговарям "за спорта". Прочети статиите и ще видиш, че думите ми в предишния постинг не са разказ на снощния ми сън.
Вече няколко пъти усещам подобно отношение към мен от твоя страна. Не разбирам защо, не ме и интересува. Но моля те не го пренасяй в публичното пространство.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 952
For a full-term baby, reasons for cup-feeding may include:
- temporary separation from the mother, eg when the mother is hospitalised overnight, or at a formal social function
- when the mother is at work, provided the baby is going to the breast regularly and is thus less likely to develop a preference for the cup, and provided the caregiver is comfortable with the technique and has been properly taught
- when the mother has cracked nipples which need time to heal, and the time off the breast is likely to be limited
- for some babies with relatively minor clefts of lip and palate, each case being different.

Благодаря ти за линка, Деси. Дано успееш да намалиш работните часове - виж болдвания текст от статията, към която е линка.
Стискаме палци, амо то има още време  Grinning

# 32
  • София
  • Мнения: 2 952
Много си остра, а няма смисъл. Нямам лични контакти с теб и затова нямам лично отношение. Представата за теб си я изграждам от постингите ти. Може в действителния живот да си много толерантен човек. Несъгласието ми с ортодоксални и резки мнения няма нищо общо с острия тон, който ти ежедневно употребяваш, за съжаление и по позитивни теми като тази. За това ти е правена забележка и от модератора на форума. Това е твой избор и никога не бих го коментирала, ако не си беше позволила да ми отговаряш излишно язвително.

По темата. За съжаление не видях никъде в цитираните текстове да пише, че храненето от чашка е подходящо за ежедневно и дългосрочно хранене на малко бебе. Ако намериш нещо в подкрепа на тази теза, ще ми бъде интересно да го прочета. Както би ми било интересно да разбера как бебче на две седмици би си задоволявало сукателния рефлекс по цял ден?

Всъщност, ето цитат от статията, към която даваш линк:
When to give supplements with a cup (or a spoon or eyedropper):

When baby has not yet learned how to latch onto the breast,
When baby is having problems with nipple confusion
When it's likely that baby will need supplementation for a relatively short period of time
When an older breastfed baby refuses the bottle

Обръщам внимание и на това, че в статията се говори за кърма-добавка (supplementation), не за основно хранене.


Деси, извини ме за горното отклонение. Простотията ме е треснала тази вечер, а зорът е твой.

Последна редакция: чт, 08 сеп 2005, 01:04 от bib.bib

# 33
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 917
Много си остра, а няма смисъл. Нямам лични контакти с теб и затова нямам лично отношение. Представата за теб си я изграждам от постингите ти. Може в действителния живот да си много толерантен човек. Несъгласието ми с ортодоксални и резки мнения няма нищо общо с острия тон, който ти ежедневно употребяваш, за съжаление и по позитивни теми като тази. За това ти е правена забележка и от модератора на форума. Това е твой избор и никога не бих го коментирала, ако не си беше позволила да ми отговаряш излишно язвително.
С удоволствие бих потърсила материал свързан с въпросите ти, но този подход не би отговарял на острия ми тон и резките ми мнения. Така че те оставям да си ги търсиш сама.
Предполагам си чувала за Гугъл?

# 34
  • София
  • Мнения: 2 952
С удоволствие бих потърсила материал свързан с въпросите ти, но този подход не би отговарял на острия ми тон и резките ми мнения. Така че те оставям да си ги търсиш сама.
Предполагам си чувала за Гугъл?
Всъщност не аз имам нужда от съвет. Ако ти остане време направи го за човека, който има нужда от подкрепа и който е направил много за форумите преди ти или аз да цъфнем в тях, за да се джавкаме.
На мен само ми обясни простичко и набързо какво е Гугъл, но на ЛС, за да прекратим чат-а.

# 35
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 917
Всъщност не аз имам нужда от съвет. Ако ти остане време направи го за човека, който има нужда от подкрепа и който е направил много за форумите преди ти или аз да цъфнем в тях, за да се джавкаме.
По постовете на Деси разбирам, че тя е достатъчно убедена в ползите от храненето с чашка.
С удоволствие бих и помогнала с информация, ако виждах че има нужда от такава.

# 36
  • София
  • Мнения: 2 901
Да взема и аз да се намеся, че май ме споменавате без име...  Mr. Green

Откакто Бибка е на месец и половина, ходя на работа и се цедя тук в офиса - два пъти, в часовете, в които някой вкъщи я храни с  шише с изцедена кърма. Два месеца така и после имах лятна отпуска и сега отново съм на работа и пак така - цедене и някой я храни с шишето. Не забелязвам и най-малък позив за отбиване - обича си физиологичните биби на Чико, така както моите гърди (поне така показва статистиката). А минахме когато бяхме на около месец от дохранване на изцяло-кърмене, благодарение на мамите тук  Hug, но не съм давала с чашка никога нищо! Пиша, за да кажа, че може и бебето ми да е било по-големичко от на Деси, но се справи и с бибата и с цицата, без отбиване! И когато аз доя, а тя папка вкъщи, си мислим една за друга...  Hug

Сега започнахме заместване на едното хранене, но аз продължавам да цедя до край, защото да си направя и малко запаси. Всеки ден вкъщи се прибирам с поне 250 мл изцедена кърма (някой път нямам много време и на 2 на 3), цедя на ръка и вече ми отнема по 10 минути на всяко цедене - цедя два пъти.

Деска, ще се справиш с цеденето, не се бой! Аз с липсата на Бибка не мога да се справя  Cry, но това че правя по два пъти на ден нещо за нея, много ме ободрява! Всички около мен се чудят как още се кърмим с Бибето, и споделят, че са си мислели, че скоро ще я отбия... Аз съм една горда майка-кърмачка и го заявявам навсякъде!!!

# 37
  • Мнения: 6 243
Деси, аз започнах работа, когато дъщеря ми вече беше на 6 месеца. При тебе нещата ще са по-различни, заради още по-младата възраст, но съм сигурна, че ще се справиш и ти желая успех.

Намесвам се в темата, за да споделя нещо от личния си опит в храненето с чаша и въпроса, който поставя bib.bib. Не прилагам линк към аргументи по темата, просто ще ти разкажа какво научих от свекърва си, която е акушерка с огромен опит и прекрасна професионална репутация. (щом снаха й го казва, вервай ми  Wink). Тя ми е казвала, че НАВРЕМЕТО, когато кърменето е било предпочитаната опция за хранене на децата, разбирай когато адаптираните са били рядкост, бебетата в родилното са били хранени от акушерките единствено и само с чаша. Това го обсъждахме по повод на моята щерка, която никога не прие нищо от биберон, колкото и гладна да беше. Думите на свеки бяха "На смяна съм хранила по 30 бебета с чаша, че твоята ли няма да нахраня".

Оттук си вадя изводите кое е по-добре. Кое е по-лесно, знаем всички. А за сукщателния рефлекс - понеже имам опит с храненето с чаша, ще ти кажа със сигурност, че бебетата си задоволяват тоя рефлеск и с чашата - движенията на устничките са същите като при сукане, езичето си го подлагат пак така... Щерка ми биберон - залъгалка не е търсила, а след 6тия месец нямаше дневни сукания през работните дни.

# 38
  • София
  • Мнения: 2 952
Хапка, и детегледачката ли даваше кърма от чашка или тогава вече бяхте по-големи и имаше твърди хранения през деня?
Моята дреби не само шише не искаше, ами и от чашка не щеше, а три часа без ядене, като се замисля и сега не изкарва (скоро годинка) Confused Та редките ми излизания все ставаха със спринт и мръсна газ.
Абе, тя си е все със странно мнение по много въпроси. Например от няколко дни не взима играчка, като й я подадеш. Трябва да я оставиш и тя тогава посяга. Е, зор видях докато се усетя защо крещи като й подавам нещо Simple Smile

# 39
  • София
  • Мнения: 2 249
Деси, вместо да си купуваш, няма ли да ти излезе по-евтино да вземеш под наем болнична електрическа (ако има такава опция при вас)?

# 40
  • Мнения: 3 591
Деси, вместо да си купуваш, няма ли да ти излезе по-евтино да вземеш под наем болнична електрическа (ако има такава опция при вас)?
Ами по цена излиза ако ще я позлвам 4 месеца е колкото да се рентне. Аз предполагам ще проверя да видя, като е по-евтино отначало да се рентне да преценя дали ще ми е удобна.  А иначе Авентските, Нуковските и т.н. са колкото едномесечната рента на Меделата. Но за дълга употреба може би си струва за Медела инвестицията, а и после може да се продаде. Дай Боже да ми е вършила работа поне година и ще я подаря, няма да я продавам. Така ще си е изплатила парите и ще направя някое бебе и майче щастливи.
Ама вижте не ми е идвало досега на ума да питам някоя от консултантките дали познава майки с таквиа помпи - при всички положения може ида продават или подаряват. А и болничната няма да е и тя чисто нова - може да намеря нещо изгодно.

# 41
  • Мнения: 3 379
Чета тук за чашката и биберона и реших да се обадя. Гого пиеше кърма от биберон, но само един път дневно, другото докато навърши 9 месеца беше все от гърда. За мен беше много страховита мисълта, че шишето може да го отбие, но после прочетох, че като са по-големи и сучат по-силно, трудно може да се отбият от шише. В същото време му давах само от биберон с най-малка дупка.

Но тъй като ти ще го приучваш много отрано към друго, то трябва да се примириш, че ако избереш биберон, ще трябва най-вероятно всичките дневни яденета да са с биберон, защото на този етап ще му е по-лесон със сигурност. Аз бих избрала лъжичка или чашка. Има също едни спринцовки за даване на лекарство, не съм пробвала, но мисля,че е удачен вариант също.

Общи условия

Активация на акаунт