Кърмене при разранени зърна?

  • 5 384
  • 16
  •   2
Отговори
Привет на всички мами!

ние сме на 11 дни
и имаме проблеми с кърменето.
В началото се изцеждах с помпа Авент, за да разбера колко кърма пускам - успявах да изцедя неповече от 20 мл без да е сукал бебчо.
И така няколко дни само на кърма, колкото пусне толкова.
и ми се разраниха зърната, вследствие на което кърмих със силиконови зърна, за да виждам дали му давам кръв или само кърма. Мажа ги с гармастан. успявам да кърмя 1-2 пъти, после пак се разранява и пак минавам на другата гърда.
Не можех да редувам гърдите и изцеждах ръчно - така поне не боли и не кърви.
И понеже малкия не беше акал 3 денонощия реших, че е гладен.
Педиатъра каза да дохранвам с адаптирано мляко на всяко хранене - първо на гърдата 10 мин, после с адаптирано.
Лошото е, че във всеки момент едната ми е разранена.
А здравата - не дава достатъчно.
Сега от 4 дни сме на смесено хранене.
Като имам случаи, когато и двете са разранени и тогава само на адаптирано мляко.
Някой да има някакви идеи -  при разранени зърна нещо ефикасно, за да може да продължи кърменето и евентуално да се стимулира повече количество кърма, и да може да се остави адапатираното мляко?

Благодаря на всички предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 750
И аз такъв проблем имах, мажех се с Дефламол /знам че педиатрите ще ми отрежат глават ама ..., не знам защо но те не го препоръчват/, стоях максимално с открити гърди ииииии лека полека всичко се нормализира.
Много е гадно, когато такива неприятни неща съпътстват първите ви дни в къщи, но....
Успех!!!!!
....и да не те боли ти пожелавам Hug

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Такааа - много грешки накуп и разранени зърна...но няма нищо непоправимо,стига да си упорита Grinning
За раните по зърната - събличай блузите,махни сутиените и подплънките и ходи гола до кръста за няколко дни.Не мий гърдите нито преди,нито след кърмене - за целта мини на кремчето Лансинох,то не се отмива преди кърмене за разлика от Гармастана и затова няма допълнително да ти разранява гърдите с миенето.Гърдите се оставят да съхнат на въздух след кърмене,без да се мият и пипат и чак след изсъхването се намазват с кремче.Забрави изобщо ползването на сапун,дори при ежедневния душ - само обливане с вода им е достатъчно.
Силиконките не помагат за разраняванията,напротив - даже усложняват проблема в повечето случаи.Така че ги махни,особено предвид,че имаш и проблем с количеството - с тях гърдите има опасност да не се стимулират достатъчно.
Слагай бебе на гърдата,като изключително много внимаваш за правилното поставяне - коремчето му да е до твоето коремче,а не да го слагаш легнало в скута ти с коремче нагоре и глава,извита към зърното - това е неправилна поза и води до рагади.Потъркваш устата на бебето със зърното и дебнеш момента,в който то отваря уста ШИРОКО,като тогава слагаш вътре колкото можеш по-голяма част от ареолата и не позволяваш да дъвче само зърното - устата му трябва да е широко отворена като на рибка и да се вижда малка част от вътрешната повърхност на устничките.Ако не е захапало правилно,натискаш с пръст в ъгълчето на устата,за да прекъснеш вакуума,тогава вадиш гърдата и повтаряш процедурата отначало.
Не се плаши от разраняванията и кръвта - болките са наистина отвратителни,но след като засуче бебето,стават по-поносими,а за него малко кръв в млякото не е проблем - това да не те притеснява,няма да му навредиш.
Давай и двете гърди на всяко хранене,независимо колко боли.Не ограничавай времето на бебето на гърдата - при болките,които имаш,за 10 минути то едва ли въобще успява да задейства рефлекса на потичане и да изсмуче някакво мляко,защото ти се  стягаш неволно и мсилиш за болката,като по този начин отделяш адреналин и затрудняваш отделянето на млякото.Не се бой - това колко време седи на гърдата няма отношение към раните,няма да стане по-зле - раните са от неправилна позиция.Ако бебето е сложено правилно на гърдата,няма да те разрани дори 2ч да стои.
Изцеждай ръчно,наистина така по-малко боли,когато имаш рагади,отколкото с помпата.
А колко пъти пишка бебето - колко мокри памперси имате?Това е верния показател дали получава достатъчно мляко - но на вашата възраст неакане по 3 дена наистина означава недохранване и трябва да даваш добавка,докато се оправят нещата.Но не давай абсолютно нищо друго - никаква вода,никакви чайчета за колики.Опитай сутрин,когато гърдите са най-пълни,да не даваш добавка,а само да кърмиш и от двете.Постепенно ще процедираш така и със следващите хранения,докато напълно махнете добавката.
Но не мисли за това в момента - първата ти задача е да оправиш нещата с рагадите и да слагаш бебето на гърда независимо от болките - вземи мерките,които ти казах,а ако много боли,опитай преди да сложиш бебето на гърдата да подържиш кубче лед на зърното,за да го обезчувствиш малко и да не ти е толкова болезнено захапването.Би трябвало след 2-3 дена да има подобрение - и тогава вече ще вземеш мерки за увеличаване на млякото.
Не давай добавката с шише обаче - иначе рискуваш бебе да откаже да суче на гърдата и да предпочита шишето.Давайте адаптираното с мека капачка от шише,която може да стиснеш така,че да стане като тясно улейче,от което бебето да пие млякото - внимавай бебето винаги да издава езиче напред и така да пие,за да се запази рефлекса и правилното поставяне на езика за кърменето.
Хайде - не се шашкай,в момента сте на пика и в най-гадния етап - следващите дни ще става само по-добре и ще се оправят нещата Grinning И пиши как си и какво става при вас - ние ще помагаме с всички сили Grinning

# 3
# 4
Благодаря на всички за съветите!

Ще ги приложа и ще ви пиша след 2-3 дни как се развиват нещата

На вас всичко добро!

# 5
Забравих да напиша, че започнах да използвам силиконови зърна, понеже моите са вдлъбнати и бебчо няма как да ги захване добре и чрез силикона той всъщност ги изсмуква и те излизат, и след кърмене пак се прибират.
А и през силикона виждам дали му давам и кръв,
ако съм без силикон как ще разбирам, че той не смуче и кръв?

# 6
  • Мнения: 35 891
и какво като смуче кръв? и Яна смучеше ... чудо голямо!

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ако ги ползваш за вдлъбнатите зърна,тогава си кърми с тях - ще се изтеглят с тях за няколко седмици.Аз реших,че само заради раните ги ползваш силикончетата - тогава са почти безполезни,но за проблемни зърна имат много добър ефект.
Малко кръв в млякото не вреди на бебето - ясно ми е,че ти е неприятна мисълта да му даваш мляко с кръв,но реално това не е проблем.

# 8
Ами освен да свиквам с тази мисъл, че може да му давам и малко кръв покрай кърмата .....

# 9
  • Мнения: 35 891
ще го наричаш: "на мама малкото вампирче" Simple Smile

# 10
  • Мнения: 35 891
за вдлъбнати зърна може да опиташ нещо от този тип:
http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=131&products_id=1270
а и това е специално за твоя случай
http://www.family-bg.com/catalog/prX_556.htm

# 11
  • Мнения: 2 032
Няма значение, но само да предупредя да не се шашнеш, ако видиш кръв в акото.
Всичко добро.

# 12
Обърни внимание дали бебето няма млечница. Ако има, то най вероятно я е предало на зърното ти, и тогава раните доста трудно зарастват, тъй като се получава един порочен кръг- бебо предава на зърното, зърното на бебо. Ако случая е такъв, мажи устата на бебето и зърната си с Дактарин орал гел. Ако бебето няма млечница и рагадите ти са от неправилна позиция на поставяне на гърдата, ти препоръчвам нещо, което помогна на мен- Флуцинар Н, обаче той трябва да се отмива преди кърмене от зърната. Зърната и на мен ми бяха много зле, но се мазах с това мехлемче  5-6 пъти и се оправих! Спокойно, всичко ще се оправи! Знам колко е гаден проблема ,но ще мине Grinning

# 13
  • Мнения: 4 629
И аз имах рагади в началото на кърменето. не искам да си спомням колко болеше. Но за щастие това вече е минало. Кръв и сина ми е смукал, но това не е проблем. Помагат вуздушни бани - след кърмене без да си миеш зърната стоиш с голи цици до другото кърмене. Аз така се разхождах гола вкъщи известно време. В комбинация с разни мазила (гермастан, Пюрелан100) и най-вече след като се научих да поставям бебо правилно на гърдата - рагадите се излекуваха  Grinning.

# 14
  • София
  • Мнения: 6 242
Миличка, силиконът ти разранява зърната. Искрено ти съчувствам, защото и аз като теб съм с плоски зърна и близо 3 месеца кърмих само със силиконови накрайници и дори и да звучи странно те страшно ми разраняваха зърната, тъй като не винаги се "уцелва" точно зърното, бебето след това го издърпва накриво и беше един кошмар, особено пък ако имам бучка или криза на растежа, когато трябваше да суче по-дълго. Пробвай да му даваш на голо. Знам, че сигурно ти звучи невъзможно, и аз така мислех, но стана. След като засуче и издърпа зърното махни силикона и му дай гърдата, като леко я стискаш, за да усети, че пуска мляко. Ако не стане - слагаш силикона и продължаваш с него. На следващото кърмене - пак така. По съвет на мами от форума и аз така пробвах, но все не ставаше (дали защото беше по-малък не знам), но към третия месец веднъж пак реших да пробвам и оттогава вече се кърмим без силиконови накрайници и си засмуква като помпичка детето. Като засмуче се оформят зърна (такива, каквито никога не съм имала), до следващото кърмене пак се прибират, но той като засуче се изтеглят и така всеки път. От както кърмя на голо не съм имала изобщо разранени зърна, а преди това постоянно се мажех, пробвах какво ли не. Най-ефикасно за мен беше едно домашно кремче (восък  и зехтин на водна баня), малко трудно се отмива, но ми оправи зърната за ден-два, и то когато бяха като твоите - ужасно разранени и кървящи.

Успех и дано скоро се оправиш!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт