Няколко въпроса за 15 месечно диване.

  • 547
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 999
Написах 15 месечно в заглавието, защото се чудя дали всичко няма връзка с възрастта на Дариа. Значи по ред:

Дариа беше много болна цяла седмица и тъй като повръщаше, вдигаше висока Т. и др. екстри с баща й я взехме да спи в нашето легло, за да можем непрекъснато да следим какво е състоянието й. После оздравя и я върнахме в нейната стая и нейното легло. Няколко дни всичко беше ОК, но после вече - НЕ. Отказва да заспи вечер в леглото си - в момента, в който я сложа надава кански писък. Оставям лампата леко да свети, но преди и на тъмно нямаше проблем. Сега се приспиваме - тя в леглото, аз до нея разказвам "Червената шапчица" с възможно най-големите подробности и отклонения и пак неще да спи. Заспива пред ТВ седнала в стола си за храна без проблем, но според мен не е правилно. До тук долу-горе добре, но от 2-3 дни през ноща се буди и започва да реве, за да я взема при нас в леглото. Идеята не ми харесва и поради това снощи рева и мрънка и вика един час. Накрая заспа обидена, защото й се скарах. Аз рядко, да не кажа никога не й говоря твърдо, много съм спокойна и мила с нея, снощи й казах твърдо и строго " Я да заспиваш веднага. Лягай, лягай" - и тя адски се обиди. Вирна дупе, гушна си мечката и захълца толкова безутешно, че и на мен ми се дорева.
Днес ми е много криво. Незнам дали пък не е някаква фаза в развитието й и да трябва да я взема в леглото ни, въпреки че изобщо не го искам. Даже се обадих на педиатърката й и тя ме подкрепи, каза, че вероятно малко се е разглезила от болеста и да съм твърда.
Незнам колко време е нормално да й трябва да свикне? Може ли да й навредя така? На всичкото отгоре мъжо го няма сега, но след 3 дни си идва и пред него детето неможе да реве. Ако Дариа не се е кротнала до тогава, знам че той ще се поддаде на желанията й.

Другото, което не е толкова важно, но ми е интересно е: Кога децата ибират коя ръка ще е водещата при тях? Дариа все още използва активно и двете. Единия ден прави всичко с лява, на другия с дясна. Вече взехме залози да даваме. На всичкото отгоре иска да се храни сама. ОК - но не се храни с лъжица, а с ръка. Или държи лъжицата с дясна и с лявата бърка в паницата, или държи лъжицата с лявата и съответно с дясната бърка и яде. Мацаницата е неописуема, особено ако яде супа /принудих се да слагам сухар вътре/ или пък реши да се почеше по главата по някоето време. Уффффф - ама тя дори не се опитва да използва прибори.

# 1
  • Мнения: 430
За заспиването те съветвам да си твърда. Не си слагай таралеж в гащите, защото ще си спинкате тримцата до първи клас. То е малко след дъжда-качулка, но си направила грешка като си я сложила да спи при вас. Сега опитай да се върнете към вашите си ритуали/ред при заспиване, посмейте се хубаво преди да легне, гушкай я и я целувай, кажи и колко много я обичаш. Може малката и главица да си въобразява, че не я обичаш например, защото сте спинкали заедно, а сега не я искаш. Ако не и пускаш радио/музика/приказки , пробвай! Може да и хареса и да не четеш до посиняване приказки.
А относно храненето - не изпускай момента! Ще се маже месец-два и после ще се научи. Аз сега се хапя (там където не мога да се стигна!), че не поощрих моето маймуне като беше по-малко и сега, вече е на 2г., почти всичко аз и давам. Яде сама само любимите си неща - вариации на кисело мляко.
УспеХ!

# 2
  • Мнения: 280
Да ти кажа, за спането все едно описваш нашата мома от 10-тина дена насам - точно след навървшването на 15-я месец. Преди това си заспиваше в креватчето спокойно, без мама, без играчка, залъгалки и прочие. Сега иска да се приспиваме в нашето легло, не на ръце, а да лежи там, дори и следобед, с приказка...изобщо всичко както го описваш, с плача, когато я сложиш в креватчето и т.н.
Мисля си, че е някакъв период и търпеливо очаквам да премине скоро.
Днес следобед я оставих да заспинка самичка - плачеше, влизах да я наглеждам всеки 5 минутки, на третия път беше заспало милото - завих я, целунах я...домъчнява ми много...
Реших да опитам така...без крайности, разбира се, да не я оставяш да се дере и да пищи...постепенно, внимателно, с любов...ти знаеш как, сигурна съм.
Сега ще видим как е тази нощ, дали пак ще иска да се гушка при нас...

Ако някое майче с малко по-голямо щураче от нашите сподели и ни успокои, че това отминава, ще е чудесно!

А за ръцете, четох, че в края на 2-та година решават коя да е водещата. И Наталия иска да се храни сама и успява понякога да не разсипва лъжичката - трябва да ги оставяме да опитват, да ги насърчаваме дори, нищо, че после ти иде направо с дрехите да я сложиш под душа Wink Малки любопитковци са, а още колко лудории ни чакат....и това е най-хубавото!! Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 7 821
Позната ситуация след боледуване или гостуване на баба.
И според мен се поразглезила, но след като снощи си била твърда и е разбрала и е заспала, съветвам те и тази нощ да процедираш по същия начин, но не чакай 1 час  Wink. Не виждам как можеш да и навредиш с това, че не спиш с нея  Grinning. И аз съм имала подобни моменти и с двамата, но с твърдост и обяснения, че това не е начина, за 3, 4 дни всичко си е по старому.
Успех в избора.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 999
Мерси за съветите.

mumi нямаше как да не е в нашето легло, много беше болно горкото и по цяла нощ сменяхме изцапани дрехи, давахме лекарства, мерим Т. А беше и първо боледуване, с таткото направо се бяхме ошашкали здраво. Но тя никога не е спала преди в нашето легло или стая /от първия ден в къщи/ затова не очаквах така да се получи.
За храненето дори и да искам да я храня аз - не става. Отказва да яде - само тя сама може да се храни.

Bubachko, успокои ме, че не сме само ние Simple Smile Дари и на обяд ми направи номера с рева, но за това компромиси  Naughty. Днес бавачката ми каза, че е гушнала мечо и веднага е заспала. И аз до сега никога не съм я приспивала - още от съвсем бебе. Неща като люлеене или друсане в количка незнам какво са, може би за това 15 мин. вариации на тема "Червената шапчица" ме изнервят Sad

Ellypr дано да си права и й мине за 3-4 дни преди да си дойде мъжо Simple Smile Незнам и аз как мога да й навредя - да не се почувства изоставена или необичана или кой знае какво... Иначе е явно дори и за съседите /горките/, че пищи от инат.

# 5
  • Мнения: 1 425
Моя син е по-голям, но като по-малък си имаше периоди. Няколко месеца искаше да заспива при мен, някой път си спеше сам в леглото. И до ден днешен, когато е неспокоен или нещо го боли, идва в нашето легло. Може би Дариа иска още малко да се погушка при мама и тати и затова да реве така. При бавачката е друго нещо. Аз самата съм бавачка и виждам как  държанието на децата е различно спрямо мен и родителите.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 952
Иса, не си го слагай нито за леглото, нито за ръцете  Simple Smile
Ако знаеш колко държах големия ми син преди 8-9 години да не спи при нас и колко часове съм висяла до леглото му да му държа биберона чак смях ме напушва. Не съм фен на спането с деца, но сутрин, когато малката се събиди половин час преди обичайното я вземам при нас - къде спи, къде ни гази главите. Същото беше и със заспиването. Колко часове и затова съм седяла край баткото, за да заспи в неговото креватче. Сега с малката тактиката е съвсем друга - гушвам я и заспива точно за 5 минути. Тя доволна, и аз доволна.
Та, не си ги слагай тези неща, сега изглеждат голямо проблемо във възпитателния процес, а като се замислиш, то и такъв няма. Децата се учат като ни гледат нас, не като слушат какво им обясняваме.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 999
Katia ОК - период е, но какво да правя- да я оставя да реве или да я взема при нас?

bib.bib Мерси за успокоението. Аз не съм някоя майка "терорист" и да искам желязна дисциплина, напротив - гледам да я отглеждам естествено девойката. Оставям я вечер да заспива с шишето мляко, ползва си още залъгалката и даже не правя опити да й ги взема, яде колкото иска и пр.
Но истината е, че просто не желая да спи в нашето легло. С мъжът ми много работим и я отглеждаме сами, на практика леглото ни е единсвеното място където сме двамата без нея и нощем е времето, през което сме двамата без нея. Спим увити един в друг, много често си говорим по нощите- това си е само наше време и място. Може да звучи егоистично, но не искам детето да ни го обсеби.

Иначе сутрин задължително я вземаме в нашето легло и се гушкаме тримата.

Ако знам, че ще поспи при нас 10-20 дни и после ще иска в нейното легло - вземам я веднага и на мен ми е хубаво да я гушкам, но да спи в нашето легло следващите месеци, а не дай си Боже и години  Naughty

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Иса, само да добавя за ръцете - до 3 години нямат предпочитания повечето и са еднакво сръчни и с двете. Мая вече много умело яде с еднаква лекота и с лявата, и с дясната.

# 9
  • София
  • Мнения: 6 999
Bubachko, чак сега видях, че твоята Наталия и Дариа са родени на една и съща дата Simple Smile

И ние сме на 30.05.2004 Simple Smile Ха  Joy

# 10
  • София
  • Мнения: 6 999
Бу, сигурна ли си за това? Защото има хора, които си служат еднакво добре и с двете ръце - може Мая да е от тях.

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Бу, сигурна ли си за това? Защото има хора, които си служат еднакво добре и с двете ръце - може Мая да е от тях.
Сигурна съм дотолкова, доколкото съм го чела на няколко места Simple Smile
Иначе - ако е Мая от тях, е хубаво Simple Smile

# 12
  • Мнения: 1 425
Katia ОК - период е, но какво да правя- да я оставя да реве или да я взема при нас?

[Иначе сутрин задължително я вземаме в нашето легло и се гушкаме тримата.

Ако знам, че ще поспи при нас 10-20 дни и после ще иска в нейното легло - вземам я веднага и на мен ми е хубаво да я гушкам, но да спи в нашето легло следващите месеци, а не дай си Боже и години  Naughty

Ами вземай я при теб.....ще отмине.....не се притеснявай, ти и казвай, че ви е тясно и не можете да се наспите, пък и на нея сигурно и е тясно.....тя ще разбере след време(една седмица, месец, два ? ), че вие няма да избягате. Показвайте й, че големите деца спят самички в собствените си легла....и т.н. Слагайте някоя играчка в нейното легло и на сутринта отивайте в нейната стая ? и показвайте как "мечо" е спал цяла нощ, без да го е страх....и без мама и тати.


Гушкай я сега, защото след време няма да можеш толкова често.....

# 13
  • Мнения: 280
И ние сме на 30.05.2004 Simple Smile Ха  Joy

Ами това е чудесно!  Hug Пожелавам на малката ви красавица да расте много здрава, умна и палава, да стопля сърцата на мама и тати!!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

/аз раждах в Шейново...часът беше 05.40ч..../

Общи условия

Активация на акаунт