10 евъргрийна, free edition, от свекъра (свекървата) - 3

  • 710 806
  • 3 345
  •   1
Отговори
# 3 075
  • София
  • Мнения: 8 932
С майка ми веднъж обсъждахме кой как иска да бъде погребан и коментирахме, че предпочитаме кремация. Баба ми възмутено се заобяснява как искала да бъде погребана в ковчег и да има хубава  надгробна плоча. Ние продължихме да обясняваме колко тъпо и безсмислено е цялата хамалогия по погребенията докато баба ми не ревна как си искала ковчега и плочата. Накрая я успокоихме, че ще й осигурим най-хубавите ковчег и надгробна плоча - голяма и красива като онези на мутрите по гробищата  Laughing
Истински вярващите хора, не искат да ги кремират, защото се предполага, че когато дойде моментът на Второто пришествие (когато ще възкръснат) няма да има в какво. Същото е и за трансплантацията - не искат да си дават органите. Може бабата това да я е притеснявало, ама да не е искала да ви каже.

# 3 076
  • Мнения: 22 036
Това май само в нашата религия, защото в други, задължително ги кремират Simple Smile.

# 3 077
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 832
Имаш предвид източно православната или изобщо християнството?

Да сме по темата - винаги избухваме в смях, когато се сетим за една реплика на свекърва ми, лека й пръст. Беше в болницата, отиваме на свиждане и по време на разговора тя въздиша със замечтана физиономия:
- Еееех, такъв красив залез имаше тая вечер, ама вие, деца, не сте ми показали как да снимам с телефона!
До тук - нищо смешно. Само дето нейният телефон беше съвсем обикновена "слушалка", камера въобще нямаше. Само се спогледахме, после избухнахме в смях, а като й обяснихме - и тя се присъедини към нас.
Но от тогава само споменаването "ееех, какъв красив залез..." ни кара да се смеем.

# 3 078
  • Мнения: 4 303
Хах, ами то след 380ия път ти писва да проявяваш разбиране и колкото и да е неуважително, е добре да им се намекне, че прекаляват  Laughing
Свекърва ми постоянно, на всяко обаждане не пропуска да спомене и това. Когато пита защо децата не ги водим или не ѝ се обаждат ѝ обяснихме, че точно това е причината. Травмират се.Обещахме им да говорим с нея и че това няма повече да се повтори.
Е, заведохме ги и пак същото. Тя вече е стара и ще умре, няма да има никой в тази къща, ще бъдела заровена в гробищата и т,н. Ами те, децата сами започнаха да обясняват как пак бабата говорела работи, дето не трябвало! Ами пак няма да ги види скоро!
По темата: имахме доста възрастна съседка, която накара близките си да ѝ купят часовник, защото ходила на погребение и как било хубаво, че починалата имала часовник. И си го носеше докато почине, май само като украшение/гривна.

# 3 079
  • Мнения: 4 306
До 205 стр стигнах. Дами,губи се идеята на темата."Бисерите"предполагат споделяне на смешни неща,а темата се превърна в оплаквателна
Няма нищо страшно и притеснително в смъртта. Това е единственото нещо,което е 100% сигурност. Да можеш спокойно да говориш за това предполага мъдрост. И когато го осъзнаеш,преоритетите ти се преподреждат.
Нещата,които сте изброили и ви учудват са традиция/аз също не бях запозната,но ми се наложи. Не че сме спазвали това/
'айде да споделяте смешни неща/аз свекърва нямам Laughing/ Peace Diana D,наскоро да е посещавала свекървата? Laughing Снощи ми беше трудно да се смея тихичко Laughing

# 3 080
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 774

Отделно от това, когато някой от семейството си е отивал, роднините са го къпели и обличали, после цяла нощ са правили бдение и са посрещали познати, дошли да се сбогуват.
Има го още по селата и за мен беше много травмиращо, когато съседката почина.....
всъщност го има и в градовете. Явно не си наясно с паравославието, но това е нормален ритуал - ритуалното измиване, обличането в нови дрехи, кръста, венеца, свещите- всяко от теззи неща има определена символика

 Когато се омъжих, свекърът ми ме извика и ми казаха, кое как искат да бъде направено.
Не виждам какво лошо виждате, че някой иска да е подготвил нещата за този момент.
Има го навсякъде по света, да не кажа, че дори се описва в завещанията.
Без да съм на възрастта на баба, със съпруга ми сме говорили и всеки е казал кое как иска да бъде направено.

# 3 081
  • София
  • Мнения: 9 850
Едно е да говорите (предполагам веднъж,  а не всеки ден???) и да се разберете, съвсем друго е някой да ти "опява" постоянно при всяка възможност кое как трябвало да бъде направено и какво точно трябвало да е.

# 3 082
  • Мнения: 265
Едно е да говорите (предполагам веднъж,  а не всеки ден???) и да се разберете, съвсем друго е някой да ти "опява" постоянно при всяка възможност кое как трябвало да бъде направено и какво точно трябвало да е.

Именно! И аз веднъж го водих този разговор с мъжа ми,но причината е в това,че живеем в град,с който нямаме общо,т.е. нямаме роднини. Той каза, че би искал да бъде погребан до най-добрия му приятел,който почина млад. Аз казах,че искам на село,където живеят моите родители.Той каза,че след смъртта ви нямало да се жени повече,при което аз прихнах в смях. Как позна пък,че аз ще съм първа. Laughing Повече не сме повдигали въпроса.

# 3 083
  • Мнения: 47 981
Едно е да се обсъди какво-що делово, друго е ВСЕКИ ДЕН да се започва тирадата с репликата " Аз съм си поживяла, важното е вие да сте добре" и нататък да продължавам ли  Laughing Обикновено провокирано от чиста скука. 

# 3 084
  • София
  • Мнения: 8 932
Имаш предвид източно православната или изобщо християнството?

Предполагам в православната, но честно, не съм запозната. Казвал ми го е съвсем нормален вярващ човек, който си е православен християнин.

# 3 085
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 832
Не, имах предвид поста на Даун, към нея беше питането ми.

# 3 086
  • Мнения: 4 303
Едно е да се обсъди какво-що делово, друго е ВСЕКИ ДЕН да се започва тирадата с репликата " Аз съм си поживяла, важното е вие да сте добре" и нататък да продължавам ли  Laughing Обикновено провокирано от чиста скука. 
Аз вече ще умра, аз няма да съм жива, аз черешите няма да доживея или гроздето/зависи кой сезон сме/,аз като умра, вие не знам какво. Аз да умра, че да виждам, когато не стане нещо както тя нарежда. Ами писва ти!
Брат ѝ почина на 74 г и около 5-6 години все дрънкаше, че сигурно като усетил, че ще умре и се нагълтал с хапчета. Той човека си имаше сърдечни проблеми и беше пенсионер и по болест преди това. Веднъж като си пееше нейните умирачки и това за брат си я попитах: ти защо ходиш на лекар и искаш да се излекуваш, нали все говориш, че ще умреш. На всеки човек животът е мил, нали? Повече не спомена за брат си..

# 3 087
  • Deutschland
  • Мнения: 5 414
Моят мъж си дойде от чужбина, за да ни прибере и нас и вече трети ден сме с родителите му. Човекът, наречен свекър и чието име бебето носи, се крие и не иска да погледне внучка си, а жена му зад гърба ми правеше опити да я научи " да сяда на гъз". Става въпрос за тримесечно бебе. Вече имам и забрана да я показвам на хора със сини очи. Да казвам ли колко съм бясна?
Мъжът ми е просто побеснял от тяхното държане, за мен да не говорим

# 3 088
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 278
Моята свеки вчера се обади за да ме уведоми,че ще се самоубива.
Аз и казах да звънне на любимата си внучка,защото няма да отида при нея.
И тя
Ама аз на всички се обадих вече  Mr. Green

# 3 089
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
Моята свеки вчера се обади за да ме уведоми,че ще се самоубива.
Аз и казах да звънне на любимата си внучка,защото няма да отида при нея.
И тя
Ама аз на всички се обадих вече  Mr. Green



не знам как ще се чувстваш ако наистина го направи
 Tired

Общи условия

Активация на акаунт