Пак за антибиотиците. Антибиограма?

  • 15 504
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 414
Тук бях прочела, че преди да дам на детето антибиотик мога да го заведа да му вземат секрет от гърлото и да му направят посявка и антибиограма (че нали при най-малкото изписват, пък аз винаги съм недоверчива като става въпрос за любимото на педиатрите презастраховане с антибиотици). Да ама като питах една УНГ докторка, тя каза, че посявката излизала за 6 дни, нямало било по-бърз начин.
Последно има или няма начин да се направи тая антибиограма преди да се даде антибиотик, че то детските болести бързо се развиват, ако трябва да се чака 6 дни...?

# 1
  • Мнения: 816
Така е... трябва да се прави антибиограма преди предписването на антибиотик, освен ако болестта не е с вирусен причинител ( в такъв случай просто не се предписва антибиотик).  Не съм сигурна дали резултатите излизат за цели 6 ден Rolling Eyes мисля, че и по-бързо могат да излезнат ( около 48часа), може би ако секрета се вземе директно в ХЕИ, а не да се чака куриерската пратка. Ако има начин да питащ в ХЕИ. Има една лабораториа на Неофит Рилски ( или на Хан Крум - не помня точно на коя от двете улици в София беше). На нас там ни бяха вземали секрет и правили антибиограма - беше готова за два дена.

# 2
  • Мнения: 414
Ами тази докторка ми обясняваше че самата посявка ставала за 6 дни, а не че заради пратки и т.н. се бавело, нямало още измислен начин да става по-бързо... Ето, вие сте я взели за 2 дни, пак ме взимат за идиот значи тия доктори и ми обяснават глупости...

# 3
  • Мнения: 430
Аз съм давала вече около 20 пъти урина за микробиологично изследване и резултата става за 3 работни дни.  Даваш в понеделник - в четвъртък е готова. Става супер неудобно ако те хванат почивни дни. Тогава наистина докато излезе резултата - детето вече е оздравяло! Дай Боже!
По-рано наистина просто не може, защото микробите трябва да се "размножат" в посявката (хранителна среда, демек) и едва тогава да се види кои антибиотици ги морят.
И нам мен ми се струва малко невъзможно, да чакаш резултата ако детето ти изгаря от Т, или има ужасно разстройство или повръща. За това просто дават антибиотици с широк спектър на действие, с надеждата, че ще уморят и този бацил.
Добра е обаче, да имаш едно наум, че обикновено се добива резистентност към даден антибиотик дори и само с един прием. А много често се продават антибиотици с едно генерично име (състав), но с различни търговски имена. Записвай си какъв си давала и следващия път по-добре да се даде друг (ако са подобни симптомите).
А най-добре въобще да не се пият тия гадости!
И за какви пратки говори тази дофторка?! В лабораториите, които аз ползвам има микробилогия и микробиолози и те си правят всичко там. ("Цибалаб" и "Лозенец")

# 4
  • София
  • Мнения: 13 200
Така е... трябва да се прави антибиограма преди предписването на антибиотик, освен ако болестта не е с вирусен причинител ( в такъв случай просто не се предписва антибиотик).  Не съм сигурна дали резултатите излизат за цели 6 ден Rolling Eyes мисля, че и по-бързо могат да излезнат ( около 48часа), може би ако секрета се вземе директно в ХЕИ, а не да се чака куриерската пратка. Ако има начин да питащ в ХЕИ. Има една лабораториа на Неофит Рилски ( или на Хан Крум - не помня точно на коя от двете улици в София беше). На нас там ни бяха вземали секрет и правили антибиограма - беше готова за два дена.



Е как ще стане за 48 часа, след като антибиограмата е най-общо казано поставяне на секрета от гърлото примерно в някаква хранителна среда и следене на растежа на микроорганизмите. Т.е. гледат дали има бактерии, дали се развиват и после се тестват как реагират на определени групи антибиотици. За това трябва време, а то не е 48 часа. Ако няма растеж се разбира след около 2-3 дни, но това време е загубено за лечението, защото не може да знаеш какво ще излезе от посявката.

Mеdusa, не може при всяко изписване на антибиотик да правят антибиограма, защото все пак антибиотика се изписва в крайни случаи, ИЗИСКВАЩИ взимането на такива мерки. Това означава, че веднага трябва да се вземат мерки. На Александра й правиха само веднъж посявка и антибиограма, когато имаше стрептокок. И понеже лекарката се съмняваше или за стрептокок или стафилокок й изписа антибиотик подходящ и за двете бактерии. После на антибиограмата излезе, че е стрепткоко и е чувствителен точно към този антибиотик...

Аз мисля, че трябва да имате повече доверие на педиатрите, които сте избрали!!! Ако има доверие и лечението ще е ефективно. Така мисля аз и колкото пъти да съм се съмнявала и да съм търсила мнение на друг лекар винаги нашата педиатърка е действала адекватно. Разбира се аз винаги се информирам за лечението, защо, как, какво, сигурно съм й досадна вече  Wink

# 5
  • Мнения: 816
Vache, уви практиката показва съвсем друго за повечето лекари у нас. Емперичното лечение с антибиотици на малки деца  може да бъде дори пагубно: антибиотиците 1. убиват нормалната микрофлуора;2. могат да доведат до глухота, или отслабено чуване ( много често срещано явление особено при недоносени бебета) и изобщо не е тук мястото да се изреждат страничните им ефекти.
А относно антибиотиците с широк спектър на действие ще кажа - трябва да се прилагат при комбинирани бабктериални инфекции, а не "за всеки случай, дай да пие детето по-силен антибиотик, че ако има и това и това и онова, да подейства...."
За доверието към нашите педиатъри - просто няма да го коментирам.... Naughty много е хубаво че сте случили на съвестен и опитен такъв, но това е рядкост, уви!
Пожелавам на всички много здраве и повече щастие  bouquet

# 6
  • Мнения: 8 585
Тук бях прочела, че преди да дам на детето антибиотик мога да го заведа да му вземат секрет от гърлото и да му направят посявка и антибиограма (че нали при най-малкото изписват, пък аз винаги съм недоверчива като става въпрос за любимото на педиатрите презастраховане с антибиотици).
Това не е точно. Не правим посявки в повечето случаи, защото е възможно да се лекува и без тях. Общо взето, основно правим посявки за да търсим Стрептокок. Днес съществува бърз Стреп-тест който определя дали има Стрептокок в пробата за около 10 минути. Ако този Стреп-тест е (+), тогава се продължава с посявка, която обикновено излиза заедно с Антибиограмата за 2-3 дена.

# 7
  • Мнения: 8 585
Vache, уви практиката показва съвсем друго за повечето лекари у нас. Емперичното лечение с антибиотици на малки деца  може да бъде дори пагубно: антибиотиците 1. убиват нормалната микрофлуора;2. могат да доведат до глухота, или отслабено чуване ( много често срещано явление особено при недоносени бебета) и изобщо не е тук мястото да се изреждат страничните им ефекти.
А относно антибиотиците с широк спектър на действие ще кажа - трябва да се прилагат при комбинирани бабктериални инфекции, а не "за всеки случай, дай да пие детето по-силен антибиотик, че ако има и това и това и онова, да подейства...."
За доверието към нашите педиатъри - просто няма да го коментирам.... Naughty много е хубаво че сте случили на съвестен и опитен такъв, но това е рядкост, уви!
Пожелавам на всички много здраве и повече щастие  bouquet
Това не е точно. Откриването и използването на Антибиотиците доведе до огромен напредък в медицината. При деца се изписват според случая. И всичко е по преценка на лекуващият. Връзката опит<->по-малка употреба на антибиотици е много относителна.
Децата са особено податливи на тежки инфекции, които в повечето случаи започват съвсем невинно. Това особено важи за възрастта до 3 години. Когато водите за преглед едно дете с температура 39 от 1 ден, може да няма никаква находка, позволяваща да се направи точна диагноза. Прието е в тези случаи според възрастта на детето да се направи подходящ набор от изследвания. Урина и кръвни изследвания само не са достатъчни. Широко разпространените практики в БГ педиатрите ДА НЕ преглеждат и уши в рамките на стандартният преглед е крайно порочна.
Много често има септични картини, при които в първите дни може и да няма значителни отклонения в лаб.изследвеания. Затова малки деца до 3 години с температура се "водят" по начин съвсем различен от този, важащ за по-големи деца.
Останалите Ви разсъждения за широко-спектърните антибиотици просто не са вярни-един синузит например се лекува с два широко-спектърни антибиотика за около 20 дена общо курс.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 249
Тук бях прочела, че преди да дам на детето антибиотик мога да го заведа да му вземат секрет от гърлото и да му направят посявка и антибиограма (че нали при най-малкото изписват, пък аз винаги съм недоверчива като става въпрос за любимото на педиатрите презастраховане с антибиотици). Да ама като питах една УНГ докторка, тя каза, че посявката излизала за 6 дни, нямало било по-бърз начин.
Последно има или няма начин да се направи тая антибиограма преди да се даде антибиотик, че то детските болести бързо се развиват, ако трябва да се чака 6 дни...?

48 часа са наистина достатъчни. Правих антибиограма на себе си и на гърлен секрет на Ради, но занесох пробите директно в ХЕИ. Общо взето се прави посявката заради стрептококите, а при тях ако лечението започне до 10 дни по-късно не е опасно (по отношение на ревматизъм и т.н).

# 9
  • София
  • Мнения: 13 200
Vache, уви практиката показва съвсем друго за повечето лекари у нас. Емперичното лечение с антибиотици на малки деца  може да бъде дори пагубно: антибиотиците 1. убиват нормалната микрофлуора;2. могат да доведат до глухота, или отслабено чуване ( много често срещано явление особено при недоносени бебета) и изобщо не е тук мястото да се изреждат страничните им ефекти.
А относно антибиотиците с широк спектър на действие ще кажа - трябва да се прилагат при комбинирани бабктериални инфекции, а не "за всеки случай, дай да пие детето по-силен антибиотик, че ако има и това и това и онова, да подейства...."
За доверието към нашите педиатъри - просто няма да го коментирам.... Naughty много е хубаво че сте случили на съвестен и опитен такъв, но това е рядкост, уви!
Пожелавам на всички много здраве и повече щастие  bouquet

Ами аз затова написах за доверието към лекаря, защото от нашата педиатърка не съм чувала израза "..за всеки случай..." Имало е доста теми за антибиотиците и винаги са били свързани с прехвърчане на искри. За мен истината е, че ползата от антибиотиците далеч надхвърля вредата им. Давам на детето си антибиотик, винаги когато го изпише педиатъра. Не мога да поемам отговорността да станат усложнения, т.е. един път така я задържах с идеята да се излекува едва ли не сама и с бабини методи и когато отидох на лекар се оказа, че нещата доста са се усложнили. Затова експерименти не Naughty Един добър диагностик винаги може да различи бактериалната от вирусната инфекция, а ако не може си прави съответните изследвания, така че по-внимателно подбирайте лекарите, който се грижат за децата ви.  Grinning

П.С. Не съм съгласна също с изказването за родните педиатри... трябва да имаш доста дълго наблюдение над огромен брой педиатри, за да се правят подобни заключения!

# 10
  • София
  • Мнения: 13 200
Тук бях прочела, че преди да дам на детето антибиотик мога да го заведа да му вземат секрет от гърлото и да му направят посявка и антибиограма (че нали при най-малкото изписват, пък аз винаги съм недоверчива като става въпрос за любимото на педиатрите презастраховане с антибиотици).
Това не е точно. Не правим посявки в повечето случаи, защото е възможно да се лекува и без тях. Общо взето, основно правим посявки за да търсим Стрептокок. Днес съществува бърз Стреп-тест който определя дали има Стрептокок в пробата за около 10 минути. Ако този Стреп-тест е (+), тогава се продължава с посявка, която обикновено излиза заедно с Антибиограмата за 2-3 дена.


Докторе, отдавна не сме Ви виждали  Wink

За стреп-теста - тук май не се прави, или поне масово не се прави, явно е скъп и не се поема от касата...

# 11
  • Мнения: 3 506
В повечето лаборатории предварителен резултат (т.е. информация дали се изолира микроорганизъм) могат да дадат за ден - ден и половина. Ако е изолиран организъм, антибиограмата + точния резултат става готова за още ден примерно. С две думи, ако си по настоятелна, в повечето случаи след 48 часа може да имаш резултат. Ако не се изолира микроорганизъм веднага, се прави повторна посявка и т.н., което вече отнема повече време. Също и ако нещо забавят/объркат лабораторията.
По повод антибиотиците, аз също мисля да почна да си искам антибиограма. Това лято едва не ми отровиха бебето - след 4 антибиотика - 2 локални и 2 през устата - не могат да и оправят гноен отит. Оказва се, че към 2 бил резистентен бацилът, единия бил  ни предписан в грешна доза, пък последният в правилна, ама прекалено късно.. Накрая стигнаха дотам да ми изписват антибиотик за туберколоза. Тогава вече избеснях и си отворих голямата уста и да видиш как ми го оправиха бебето без антибиотик...
Поне понатрупах опит с антибиограмите, родните педиатри (или поне тези, които лекуваха детето ми - да не вземе някой да каже, че обобщавам), бацилите и изписването на антибиотици........... Наскоро личната се опита да ми подметне по повед 3 дена с много висока Т пак на малката, че отдавна не била пила антибиотик, ама познай дали се получи  Twisted Evil Даже в желанието си да ме убеди каза, че вече имало АБ, които трепели и вируси, та съм се зарекла да се ровя по темата, да видя вЕрно ли е  Shocked

# 12
  • София
  • Мнения: 2 249
Тогава вече избеснях и си отворих голямата уста и да видиш как ми го оправиха бебето без антибиотик...
Разкажи, моля те.

# 13
  • Мнения: 8 585
По повод антибиотиците, аз също мисля да почна да си искам антибиограма. Това лято едва не ми отровиха бебето - след 4 антибиотика - 2 локални и 2 през устата - не могат да и оправят гноен отит. Оказва се, че към 2 бил резистентен бацилът, единия бил  ни предписан в грешна доза, пък последният в правилна, ама прекалено късно.. Накрая стигнаха дотам да ми изписват антибиотик за туберколоза. Тогава вече избеснях и си отворих голямата уста и да видиш как ми го оправиха бебето без антибиотик...
Поне понатрупах опит с антибиограмите, родните педиатри (или поне тези, които лекуваха детето ми - да не вземе някой да каже, че обобщавам), бацилите и изписването на антибиотици........... Наскоро личната се опита да ми подметне по повед 3 дена с много висока Т пак на малката, че отдавна не била пила антибиотик, ама познай дали се получи  Twisted Evil Даже в желанието си да ме убеди каза, че вече имало АБ, които трепели и вируси, та съм се зарекла да се ровя по темата, да видя вЕрно ли е  Shocked
Ако детето ви страда от рецидивиращи отити-направете му ваксинация с Превенар (Превнар). Много е резултатна. Но и много скъпа

# 14
  • Мнения: 816
Не съм оспорвала ползата от антибиотиците - изобщо!!!Абсолютно съм съгласна, че откриването на антибитоиците ( Пеницилин от проф. Ал. Флеминг) е един невероятен скок в историята на медицината.
Става въпрос само за това трябва ли да се прави или не антибиограма при деца ! Та, моето мнение е че трябва да се прави, както антибиограма така и тест за чувствителност, особено ако антибиотикът се въвежда парентерално.

Общи условия

Активация на акаунт