Детска градина в Германия

  • 5 659
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Здравейте!
Предстои ни местене в Германия, а имам син на 4 години и ще трябва да го запишем на детска градина там.
Ще ви бъда много благодарна, ако ми дадете инфо как стои въпросът с детските градини за чужденци в Германия.
Благодаря предварително!

Последна редакция: чт, 28 яну 2010, 14:34 от Дивиана

# 1
  • Мнения: 3 880
Zdraweite!
Predstoi ni mestene v Germania, a imam sin na 4 godini i shte triabva da go zapishem na detska gradina tam.

Shte vi bada mnogo blagodarna, ako mi dadete info kak stoi vaprosat s detskite gradini za chuzhdenci v Germania?

Blagodarja predvaritelno.



Хубаво ще е да споменеш и за кой град става въпрос, за да получиш по-подробно инфо.
Иначе, ако те интересува само как стои въпроса с децата-чужденци- ами никак, т.е. няма значение каква националност е детето. Ще ти го гледат и ще се опитват да го научат на немски. Ще ти трябва някаква бележка от лекар (тукашен), но тези неща най-добре на място ще ти ги кажат, защото всеки си има различни изисквания
Или ти питаш за градини специално за чужденци?  newsm78 май нещо не разбрах точно....
Няма да е зле да ползваш и кирилица  Peace

# 2
  • Мнения: 1 004
Идваш в Германия и почваш да обикаляш градините в съответния град/село, в което си. Местата за целодневните групи са малко и е по-трудно, но тези до обяд се намират по-лесно...Отиваш подаваш молба, чакаш в списъци или просто говориш с директорката и тя може и да ви вземе веднага. Като й обясниш, че детето трябва да учи немски, и вече е голямо, трябва да ходи на градина, вие трябва да работите....
Поне при мен беше така...аз веднага намерих на голямата градина до обяд, а от тази година я преместих в целодневна...зависи обаче наистина къде се намираш...казват че обикновено е трудно с градините...

# 3
  • Мнения: 3 880
Местата за целодневните групи са малко и е по-трудно, но тези до обяд се намират по-лесно...
Всяко дете от 3 до 6 години има законово право на такова място до обяд. Проблемът е, че може да не е място в най-близката детска градина, а да е в другия край на квартала, но място са длъжни да осигурят.
Ако държите на място в някоя определена градина, тогава може да се наложи да се почака, но иначе не би трябвало да има проблем (в някои провинции доли долната възраст е свалена на 2 или 2,5 години)

# 4
  • Мнения: 1 004
Ок, може и така да е.  Peace Не съм запозната със законите, говоря само от собствен опит и от това, което и на мен са ми казвали преди да дойда, че трябва много да се чака за градина...но явно не съм разбрала правилно...съжалявам за погрешното ми изказване. Peace

# 5
  • Мнения: 3 880
съжалявам за погрешното ми изказване. Peace
Не, че е погрешно, аз само направих допълнение и уточнение. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1 473
Сигурно имаш опасения, че щом сте чужденци, детето ти няма да го приемат в ДГ.
Не се притеснявай, щом се регистрирате в съответното населено място, попитайте, какви градини имат и съответно подайте молба.
Задължително ще ви приемат някъде, независимо дали детето говори немски или не. Езикът не е условие за прием в ДГ. Изобщо изискването е възрастта, но щом детето е на 4 години, ще го вземат.
Успех!

# 7
  • Мнения: 1 242
Чуждестранните или по-скоро двуезичните деца са още по-топло посрещани от администрацията на детските градини  от само немскоговорящите. Това е така, защото общините отпускат повече средства за персонал и обучение да деца с мигрантска принадлежност.
Успех!

# 8
  • Мнения: 17
Благодаря за отговорите!

Поздрави,
Алина

# 9
  • Мнения: 1 190
Ето едни съвсем прясно сблъскали се със същото нещо - ние.

Още когато се регистрирахме в кметството избрахме детска градина, отидохме на място да се представим, запознаем. Още тогава ни казаха, че има места в 2 от 3 групи, дори ни попитаха дали имаме предпочитание за някоя група. Оттам попълнихме молба, дадохме я в кметството, оттам я препратиха в ДГ и получихме място от желаната от нас начална дата без проблем.
От ДГ ще ви дадат една книжка и едни въпросници с какво сте съгласни и с какво не сте съгласни, която трябва да попълните, трябва детето да мине лекарски преглед и това е.
Нашата дъщеричка също е на 4 год. и не знаеше немски, освен броени думички, всеки вторник преди обяд имат час по немски за чуждестранните дечица Grinning

Не се притеснявай, не е сложно.
Успех!

# 10
  • Мнения: 17
Ами аз се притеснявам най-вече за това, че нямда да разбира нищо на немски, как ще се адаптир с новата атмосфера, все пак е свикнал в БГ.

Но нали казват, че децата много бързо свикват с новото, така че силно се надявам всичко да е ОК.

 Simple Smile
Ето едни съвсем прясно сблъскали се със същото нещо - ние.

Още когато се регистрирахме в кметството избрахме детска градина, отидохме на място да се представим, запознаем. Още тогава ни казаха, че има места в 2 от 3 групи, дори ни попитаха дали имаме предпочитание за някоя група. Оттам попълнихме молба, дадохме я в кметството, оттам я препратиха в ДГ и получихме място от желаната от нас начална дата без проблем.
От ДГ ще ви дадат една книжка и едни въпросници с какво сте съгласни и с какво не сте съгласни, която трябва да попълните, трябва детето да мине лекарски преглед и това е.
Нашата дъщеричка също е на 4 год. и не знаеше немски, освен броени думички, всеки вторник преди обяд имат час по немски за чуждестранните дечица Grinning

Не се притеснявай, не е сложно.
Успех!

# 11
  • Мнения: 1 190
И аз за това много се притеснявах преди да тръгнем, чак от мислене .. така, но на място нещата стоят по-различно.
Единствено тук й липсват контактите с деца извън детската градина, понеже не може да говори все още езика и й е трудно да комуникира. Иначе в ДГ си има вече приятелки.
Не се притеснявай, обстановката тук е много по-спокойна, а с доброто отношение и приятната среда бързо се свиква.

По-скоро опитай да настроиш детето психически, да бъде подготвено. Защото стрес пак си има и всеки си го изживява по различен начин Hug

# 12
  • Мнения: 1 049
Може би ще е хубаво да знаеш, че тук има дьржавни детски градини, както и такива, които са родителски инициативи (тоест Elterninitiative)  и католически градини. При родителските инициативи таксите са по-малки доколкото знам, но родителите обикновено са задьлжени да извьршат определена работа за градината (който каквото може според  уговорката). За католическите много не мога да кажа, може би някой друг ще поясни. Ние сме в дьржавна, има групи до обед до 12 ч. до 14 ч. и целодневни до 17 ч. Някои целодневни градини са само до 16 ч. Децата получават обяд и напитки в градината, но поне при нас сутришната и следобедната закуска трябва да си я носят от в кьщи. Ще трябва на място като дойдете да пообиколите и да проверите какви са условията и градините в сьответния град.  Hug

А с немския бьрзо ще свикне, ще му помогнеш много ако можеш и ти да говориш понякога с него на немски поне в началото докато се адаптира.  Peace

Последна редакция: сб, 03 окт 2009, 11:38 от Iva_T

# 13
  • Мнения: 467
в нащия кавартал имаме детска градина, които още търсят 1-2 деца. В кой град ще се местите?

# 14
Здравейте,
Дано някой да може да ми помогне, искам да питам задължително ли трябва да си на работа в Германия, за да ти вземаат детето на градина?
В смисъл, че съпругът ми работи в Германия, но в българска фирма и те ги водят в командировка там, някой може ли да ми каже как да си пусна детето на градина?

Последна редакция: чт, 28 яну 2010, 14:37 от Дивиана

Общи условия

Активация на акаунт