Отговори
# 525
  • София
  • Мнения: 12 228
  Незнам аз определено съм много далеч от акушерството, споделям какво дочух и на първо търсене в гугъла на какво попаднах.
  А за отделянето не се прави да си почива майката, а просто в бг болниците така са организирани нещата, че майката е в реанимация и няма кой да и носи бебето или подава. Не че го намирам за нормално, но.. Закърмването на бебето първите минути след секцио стига някой да ти го подаде не е абсолютно никакъв проблем защото майката е напълно обезболена. По-късно с малко помощ може и сама да се справя, реално аз я получих бебка и се грижех изцяло за нея след 16 часа някъде. По принцип можеше да направя така че дори и при секцио бебето да ми го дадат веднага, но нали се надявах да успея да родя нормално и така и не стигнах до там.

# 526
  • Мнения: 705
Мен ме качиха след шестия час в стаята, но ми дадоха детето 36 часа след операцията.  Cry Щях да полудея направо от безсилие пред болничния апарат...

# 527
  • Мнения: 2 149
Първото си дете родих секцио, след като се устнови, че е седалищно, а и ми беше първо - лекарят каза, че е малко вероятно да се роди така, приятесняваше се за усложнения. Започна си нормално раждане /изтекли води, контракции/, но ме срязаха.
Второто ми бебе отново се роди СЦ, обаче преди това по стечение на обстоятелствата се наложи да чакам за операционнака, което доведе до 2 часа нормално раждане, с контракции като за последна фаза, така казваше лекарката ми, обаче....шийката не мръдна на повече от 4 см разкритие. Иначе все си бях родила искам-не сикам нормално. От едното секцио до другото имах 2 г и 8 месеца разстояние във времето. Само да ви споделя, че от напъните, които имах, в момента, в който станах, за да ме местят а операционната, получих много силни болки на мястото, където от първото имах сраствания.
Лакарката така и така не бе съгласна на нормално раждане, не го отричаше на 100%, но не й се искаше да опитваме. Е, опитахме все пак, обстоятелствата го наложиха,  но не стана. Само където си изкарах едно нормално, почти до финалната права, и после и една операция.
След 2 операции съм твърдо "за" нормалното раждане. Явно и след секцио може да се получи, явно се преживява, стига да имате късмет. И никой не може да ми каже, че не знам какво е - знам си и още как, ама то природата ме е създала малко дефектна, по-скоро шийката ми не става за раждания по нормален път. Crossing Arms

# 528
  • Мнения: 705
Чаено момиче, не говори така, не си дефектна, просто не са ти дали възможност.  Hug Не оставяй на лекарите да ти внушат подобни неща, уважавай тялото си, то е отгледало две прекрасни деца и сигурно при други обстоятелства е можело да родиш нормално.

Момичета, една книжка за VBAC на английски. Опитайте да я дръпнете оттук. За първи път ползвам тази страница, дано да е ок.

# 529
  • Мнения: 2 149
Мерси, Зозима, като казах "дефектна" не исках да се себеобиждам, просто се ядосвам, че толкова мъки и накрая пак кръцване ми направиха. Sad Ама така е писано. Важното е да сме здрави.
А която може - да си ражда нормално, страшничко си е, ама си заслужава!

# 530
  • Мнения: 10
Зозима, благодаря за линка. Успешно свалих си вече книжката . Ще я прочета с голям интерес.

# 531
  • Мнения: 3 161
Мерси, Зозима, като казах "дефектна" не исках да се себеобиждам, просто се ядосвам, че толкова мъки и накрая пак кръцване ми направиха. Sad Ама така е писано. Важното е да сме здрави.
А която може - да си ражда нормално, страшничко си е, ама си заслужава!
Така всъщност е по-добре за бебето, защото си е получило дозата хормони като за нормално раждане. Било е подготвено за излизането.

Аз родих нормално, активно, почти без никакви интервенции, 3 г. 1 м. след секциото. Мина перфектно, никакви усложнения. Един от най-щастливите мигове в живота ми. Пожелавам го на всички, които мечтаят за естествено раждане.

# 532
  • Мнения: 685
Аз родих нормално, активно, почти без никакви интервенции, 3 г. 1 м. след секциото. Мина перфектно, никакви усложнения. Един от най-щастливите мигове в живота ми. Пожелавам го на всички, които мечтаят за естествено раждане.

Емем, поздравления!!! Радвам се, че има такива случаи като вас Simple Smile
Къде беше раждането?

Моите мечти се сгромолясаха за първо раждане, дори не искам да си го припомням. Сега живея с надеждата, че има шанс второто да го родя нормално, живот и здраве. Искаше ми се да имат малка разлика, но уви трябва да чакаме...

# 533
  • Мнения: 453
родих наскоро със секцио по спешност. лекарката д-р Жанна Колева, каза че съжалява и не е искала такъв изход. окуражи ме след 2 години да се явя бременна, за да опитаме отново естествено раждане във ваната. давам координати на лични.

възстанових се за 2 дни, нямах мигрена или болки в корема. и най-вече нямам никаква психологическа травма. не ми хрумват изобщо идеи, че съм дефектна-аз съм съвършена! Grinning
честно, толкова много четох за тези травми, че си мислех, че секциото е кой знае каква ужасия. ами не е. реалността е личната представа на изживяващия я.

коластра имах веднага, закърмих след 15 часа- напълно успешно.
ето 1 снимка от изписването - аз съм клекналата долу Simple Smile
http://www.flickr.com/photos/26331149@N03/4347665689/

# 534
  • София
  • Мнения: 12 228
  кукла д-р Колева каза ли защо се наложи секцио. Всъщност това е и моята лекарка за която писах и която ме остави да се опитам да родя нормално след секциото. Само ме е яд сега като чета, че е имало възможност и за вана, аз така и не питах, защото от прочетеното останах с впечатление, че след секцио нямам шанс да се класирам за нея...

А някой знае ли дали има шанс след два пъти секцио за нормално раждане? Увеличава ли се риска. Реално разреза е направен на същото място, само че е отнета отново част от матката. По време на операцията докторката обясняваше, че този път се бави малко повече защото изрязва първо цикатрикса от предишното секцио и след това шие. Беше сложила и един бод отстрани допълнително и свали конците малко по-късно. Но както и предния път, 24 -часа след раждането се раздвижих и не съм имала абсолютно никакви оплаквания, зачервявания, Т или друг проблем.

Последна редакция: сб, 13 фев 2010, 22:08 от AnMary

# 535
  • Мнения: 2 149
Кукла, първо да ти честитя Момчил! Честито и на талантливия татко Wink Името е превъзходно, за фотогеничността ти вярвам.
А двете щерки си родила нормално, нали?

Най-добрият вариант  по мое мнение е, то май се споделя и от лекарите де, ако се налага секцио, то да не е планово. И двата пъти започвах да раждам ей така, и двата пъти после имах и коластра, и кърма, изобщо всичко си беше идеалише. /първото ми беше в компанияа на Такови, а второто с Мажена Панова Peace/

# 536
  • Мнения: 705
Кукла, много се радвам! Честит ти Момчил!
Чудесно е, когато жената има положителен опит след секциото. Предполагам, че това се случва най-вече с жени, при които операцията е била каквато би следвало да бъде - зивотоспасяваща. Тогава няма защо да има травма, тогава остава само всепоглъщаща радост от срещата с новия живот.
За жалост при повечето от нас сценарият е малко по-различен. Все едно да отидеш да ти избелят зъбите и да се върнеш с изкуствено чене. (Може би метафората не е от най-добрите, но hey, I am only human  hahaha)

Aila, малко по-напред в темата пуснах едно систематично ревю за VBAC след повече от едно секцио. Резултатите са повече от радостни. Wink Има и други изследвания по-напред, но пак ще потърся по-късно.

# 537
  • София
  • Мнения: 1 176
Честито бебе първо да не забравя и много да те радва.
Ще споделя лично мнение,но не съм лекар така че е моя гледна точка.  Peace
Първа бременност имах на 19 год,неуспешна за съжаление,няма да изпадам в подробности.Забременях после чак на 26 год,тежка бременност след лекарства и т.н.Д-р Йорданова-която ми водеше бременността още от 2-рия месец ме предупреди за секцио да се готвя психически.По принцип бях навита за нормално раждане,сега ще поясня и защо(моята докторка също каза по добре нормално,но при мен никакви шансове).
Забременях след страшно много лекарства,до тук добре.Влязох да раждам уж с познат лекар и екип.Докторката която ме изражда е фен на нормалното раждане- и това приех.Обаче,бебка е много едра.Буквално няма си излизане,след 10 часа болки и близо 2 часа напъни на магарето ме срязаха.Няма да пояснявам,че съм се мъчила и съм слушала докторите,това е най важното.Самите те искат всичко да приключи по бързо и да не те мъчат,просто няма смисъл.Накрая родих малката 4.100 и 56 см-направо си слонче в сравнение с другите бебета.По лошото е че операцията ми набра на 5-тия ден и ми правиха ревизия.За тези които не знаят ревизия е да отворят операцията на ново.Седях си така 45 дена-на дренажи  #Crazy (за съжаление се оказах алергична към животински конци).Малко след мен забременя моя приятелка,тя бе решила за секцио.Ейй няма такова навиване да роди нормално и взе че ме послуша.След 2 часа бе родила и след още 2 бе забравила за какво иде реч.Не казвам че не боли,нямам такъв момент.Просто не винаги секциото е най доброто.По лошото е че ме предупредиха ,че дори и да имам следваща бременност ще трябва да е секцио.Аз се отказах,като знам какви мъки преживях не искам да ги повторя.
След цялата ми лекция-аз съм за нормалното раждане с две ръце даже  Peace обаче за мен няма такъв шанс.За това и аз се отказах за второ,за което и в момента в които ви чета почвам да се разколебавам.

# 538
  • Мнения: 453
Момичета, благодаря за поздравленията!  bouquet

Чаено момиче, двете щерки родих вагинално. Първото ми раждане беше дирижирано и го определям като най-болезнено и стресиращо от трите, с най-дълъг възстановителен период. Второто беше естествено активно във вана и почти безболезнено, бързо, а бебето - 4кг. Третото - прекрасно секцио Laughing.

Aila, секциото се наложи заради изтекли води и липса на родова дейност. Разболяхме се семейно от грип с повръщане и лека температура. Освен това пиех антибиотик заради изолиран стрептокок в стерилната урина - д-р Колева искаше да изчистим инфекцията за раждане във вана. Предполага се, че заради тази инфекция се получи преждевременно пукане на мехура. 10 часа след началото на изтичането постъпих в болницата. Разкритие 2 см, неизгладена шийка. Оставиха ни с мъж ми във ВИП-а с ваната сами цели 10 часа без никакви интервенции с надежда родилния процес да започне спонтанно. Аз опитах всичко по силите ми:
-релаксация с йога нидра;
-движение - мъж ми го заболя кръста, аз още трамбовах;
-акупресура;
-гравитационни пози - немислими за 90% от бременните Laughing;
-визуализация;
-разговор с бебето;
-интересен момент - пях му песни. подейства ми мн. отпускащо, а и бебето май реагираше;
След 10 часа д-р Колева дойде и направи 1-ви преглед - 2 см. разкритие! Контракции - слаби, болки -не. Тогава ми пусна 4 часа окситоцин на бавна капка в началото до 28 в минута накрая - 4 см., шийка изгладена на 80%. С изтичащи води повече от 24 ч., дистрес на плода. Прагът ми на болка е много висок и не усещах нищо, само слаб дискомфорт. А така исках да ме боли, ама не!
Последва секциото. Води нямало вече при бебето. Мисля, че ми трябваха още 2-3-4 дни до моето истинско раждане. Та, сега си имам нероден момък! Grinning

Последна редакция: нд, 14 фев 2010, 08:55 от кукла

# 539
  • София
  • Мнения: 12 228
  Кукла мерси за споделеното. Доколкото виждам и  ти си доволна от д-р Колева. Макар при мен да се наложи секцио и двата пъти, аз се радвам че ме остави да се опитам нормално раждане, и наистина не изпитвам някаква вина от секциото накрая. А секциото беше перфектно направено, защото и аз също 24 часа след операцията се грижех както за две бебета, така и за едно втория път без никакъв проблем. Само съжалявам, незнаех че има вариант за раждане във вана при нея и то след секцио....

Общи условия

Активация на акаунт