Точите ли кори за баница?

  • 17 591
  • 81
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 42
точа.но не ме затруднява месенето. незнам защо.
 баба ми лека и пръст ме научи да точа. тя имаше няколко точилки,и една вълшебна-дълга,права,тънка. с нея стават най-тънките кори. Тя ме научи как да ''пляскат'' корите гогато ги точиш.
 предпочитам домашните кори от купешките готови. по-вкусни са баниците и особено ЗЕЛНИКА.,той е единствената баница която се прави поне най-малко 3 тави у дома.

# 61
  • София
  • Мнения: 10 858
Три пъти съм точила, два от тях под наблюдението на майка ми. Хич не е трудно  Naughty Обаче за съжаление не си записах рецептата за това тесто, а мама и баба вече ги няма, те бяха майсторките. Продуктите помня, че не бяха много, може би яйца, вода и брашно.
Такава баница НЯМА!!! Корите станат хем тънки, хем хрупкави, хем мекички, и еластични (докато се точат). Страшна вкусотия, особено с месо и лук ...

Ще пробвам рецептата за корите от предната страница.

Мастерче, мила, дай и твоята рецепта за тесто за кори  Praynig

# 62
  • Мнения: 1 906
Имам само един и то неуспешен опит с точенето на кори  Embarassed . Не мисля да се повтаря  Laughing

# 63
  • Мнения: 1 232
Понякога точа, друг път купувам.

# 64
  • Мнения: 8
Не точа просто нямам време знам от баба ми че са по вкусни.Гледам в момента на пазара се предлагат нов вид домашни кори печени на сач искам да Ви питам някой пробвал ли ги е ? newsm78

# 65
  • Мнения: 3 456
Не точа.

# 66
  • София
  • Мнения: 7 854
Не точа просто нямам време знам от баба ми че са по вкусни.Гледам в момента на пазара се предлагат нов вид домашни кори печени на сач искам да Ви питам някой пробвал ли ги е ? newsm78

Купих едни, които били теглени па на сач. Не знам дали са същите за които говорите.

Първо не са теглени а са минати на най обикновенна машина. Второ лошо опаковани. Всичките кори бяха изпозалепнали и трудни за работи. И трето аз не съм доволен от тях и като вкус и като качество.

Много рядко си позволявам да критикувам стоки, ама тоя път добра идея а лошо изпълнение.

# 67
  • Мнения: 4 388
Моите родители са на мнение ,че една жена трябва да умее всичко.По тая причина нищо ама нищичко не ми е било спестявано.Няма искам не искам.Та за точенето мога ,но рядко точа.За начинаещите половината от тайната е в тестото:
да е меко,но не твърде и да знаеш кога и как да ръсиш брашанцето, а също като натиснеш с пръст да ''стои''.
другата в точилката:ДА Е по-дебела в средата ,а към края да става тънка.
дядо хаджия ,корите и за едното и за другото се замесват по един и същи начин ,но тези дето ще се пекат на печката се точат една идея по дебели И се мятат отгоре на плочата.Огънят да е средно силен.после се редят едана върху друга и преди да се ползват се потапят в тавичка с хладка вода.Това е така наречената наложена баница.
Другите се правят възможно най-тънки.
За домашна юфка рецептата е друга.Те са ми най-трудни,защото постоянно се свиват.Това е за майсторки,защото гониш скорост.Ако не разточиш всичко до към 10.00ч ,няма да стигне слънцето да се ''изпукат''.Ако са дебели остават сурови,ако края е дебел става гадна юфката.Та постоянно'' не майсторки ''обикалят и опъват краищата ,защото се събират а трябва да изсъхнат тънко.Не миже да се остави да се доизпуква на др ден ,защото се натрошава от разнасянето и става лоша като качество.

# 68
  • Мнения: 11 747
Дядо Хаджи, то има различни марки кори 'ръчно точени на сач'. Аз съм купувала едни, дето бяха доста хубави. Преди 1-2 години купувах редовно даже и с тях ставаше разкошно гьозлеме! Но, за баница, особено такава със заливки от яйца, мляко и т.н. - хич не са подходящи - стоят едни дебели, сбити, не се изпичат и си е кофти направо.

Ето гьозлемето, което си правех

# 69
  • София
  • Мнения: 7 854
Дами знам, че има различни марки ръчно точени кори. Аз самият съм купувал така наречените къпани кори (бяха в картонени кутии) и съм много доворен от тях.

Тука коментирам само един артикул и както виждате не споменавам марка и вид просто защото всеки си има различни виждания. Просто извинявайте, ръчно теглени кори, пък запечени на сач е просто невъзможно да се прави в промишлени количества и корите за бъдат нарязани на еднакви правоъгълници (хайде моля моля).

В София в една сладкарница до НДК правят страхотни ръчно теглени кори (там самият майстор си ги прави).

Иначе съм наясно как се правят различните видове кори.

Не знам дали съм споделил, аз лично съм привърженик на теглените кори (не че не мога да въртя точилката).

Пина за гьозлемето има ли рецепта в твоите и с какви кори си го правила.

Последна редакция: пт, 06 ное 2009, 14:47 от дядо хаджия

# 70
  • Мнения: 388
Бих си точила сама корите, ако имах време. Предпочитам баница и тиквеник с точени кори. Баба ми едно време точеше често и правеше страхотен тиквеник... За съжаление рецептата си отиде с нея (нали беше свекърва...).

Точила съм веднъж по не знам каква точно рецепта (по-скоро моя измислена),но не станаха както ги помня от баба ми... Нещо като традиция ми се заформя да точа кори за баницата и тиквеника на Нова Година - поне тогава мога да си отделя време. Дори попаднах на темата търсейки хубава рецепта за кори. Та в тази връзка, много ще съм благодарна на тези, които точат отдавна и имат стари изпитани рецепти (от баби, майки и т.н.) да споделят Praynig

# 71
  • Мнения: 1
Да аз то4а ,приготвям къпана баница. Про4етох 4е се продават къпани кори-за първи път 4увам 4е се продават такива

# 72
  • Мнения: 7 416
Та в тази връзка, много ще съм благодарна на тези, които точат отдавна и имат стари изпитани рецепти (от баби, майки и т.н.) да споделят Praynig

    Имам изпитана рецепта,но за дърпани кори.Точно от баба ми. Peace

# 73
  • Атлантис, Галактика Пегас
  • Мнения: 57
Точа от както лелята на мъжа ми показа как се меси тесто за баница, че иначе все не ставаше.  Peace

# 74
  • Мнения: 388
Та в тази връзка, много ще съм благодарна на тези, които точат отдавна и имат стари изпитани рецепти (от баби, майки и т.н.) да споделят Praynig

    Имам изпитана рецепта,но за дърпани кори.Точно от баба ми. Peace

Ако може да споделиш. И останалите също Simple Smile Може и на лични, да не се отклоняваме от темата (освен ако другите нямат нищо против)

Общи условия

Активация на акаунт