избрахте ли домоуправител ?

  • 63 416
  • 776
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 2 261
Имаше някъде писано в закона  колко от собствениците трябва да присъстват.
Те не у4астват оба4е с глас ,а с % .
Другото което е има  и писано и за неотложните ремонти .
Съжалявам ,но нямам време да търся и да ти го копирам.
Като на4ало помолете инвеститора да ви съдейства за контакт със собствениците Wink
При нас беше так .

# 751
  • Мнения: 45
  Аз вече 1 година съм касиер в нашия блок и този месец мисля да предам документите на домоуправителя, нещо в повече ми идва. Съседите са научили нова фраза "ако не стане еди какво си, няма да платя" т.е. поставят ултиматуми.
  Омръзна ми....в началото ми доставяше удоволствие с всеки да си кажа по нещо, да се усмихна, но напоследък направо ми става лошо като дойде време за таксите. Tired

# 752
  • Мнения: 5 595

И на домоуправителя, и на касиера е много сложна работата.

Събирам пари в момента за ремонт на покрива и няма да ти казвам какво ми коства всичко това.Един път да ги събера и аз се отказвам!

# 753
  • Мнения: 1 380
Момичета, моля, помогнете - какво пишеше в закона за апартаменти които се преустройват в кабинети, офиси и т.н ... Иска ли се разрешение, от кого и до кого трябва да обърнем за проверка и евентуално санкции.
То така, мисля, трябва да плащат и няколко пъти таксата, която се събира принципно за апартамент при положение, че се влиза от входа на жилищната кооперация.

# 754
  • Мнения: 5 595

В закона мисля,че не пише нищо по този случай.Моят съвет е да се свика общо събрание и да се решат  и гласуват всички решения,които ще вземете по този проблем.

# 755
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
За офиси, ако е е за медицински кабинет, се иска разрешение от съседите. Плащат няколко пъти таксата (във входа плащат 5 пъти) .

Също зависи от офисите и трябва всички консумативи, да се прехвърлят на фирмата. Има нещо в общината за преустройство, ако трябва да са със статут на офис. Аз имам офис, който давам под наем. Никой съсед не ми е правил проблем. Е сега всички офиси седат празни общо взето вкл и моя.

# 756
  • Мнения: 1 380
Да, според мен става въпрос точно за медиц.кабинет поне от това, което виждам, че носят - кушетки, т.н.
Никой не ни е питал, а и тук става дума, че апартамента, който се преустройва е на 3 жилищен етаж от 5 и се влиза от входа за живущите.
Тоест това не е гараж, партерна стая или нещо подобно.

# 757
  • Мнения: 9 467
"(5) Собственици или обитатели, които упражняват професия или извършват дейност в етажната собственост, при която достъпът на външни лица е по-голям от обичайния, заплащат консумативни разходи до петкратния размер на разходите по ал. 1.

(6) Собственици или ползватели на магазини, ресторанти, производствени, стопански и други помещения с нежилищно предназначение заплащат консумативните разходи в размера по ал. 5."

От "Закон за управление на ет.собственост":
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135614516

"Според ЗУТ "в съществуваща жилищна сграда с режим на етажна собственост се допуска преустройство и промяна на предназначението на жилищно помещение или на самостоятелно жилище в кабинет за здравни нужди, за офис или за ателие за индивидуална творческа дейност, свързани с достъп на външни лица в сградата, ако обектите се намират на първия етаж". Задължително това преустройство трябва да е съобразено със санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания. Според закона е необходимо и "изрично писмено нотариално заверено съгласие на всички собственици - непосредствени съседи на обектите"."

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2885&sectio … 31&id=0001401

# 758
  • Мнения: 1 380
Супер, значи всичко това се прави незаконно ... т.е никой не е искал никакви разрешения от нас за това.
А и определено жилището, което се преустройва не е на първи етаж, а на трети жилищен - това се пада четвърти над салон за красота.
Благодаря

# 759
  • София
  • Мнения: 1 508
От "Закон за управление на ет.собственост":
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135614516

"Според ЗУТ "в съществуваща жилищна сграда с режим на етажна собственост се допуска преустройство и промяна на предназначението на жилищно помещение или на самостоятелно жилище в кабинет за здравни нужди, за офис или за ателие за индивидуална творческа дейност, свързани с достъп на външни лица в сградата, ако обектите се намират на първия етаж". Задължително това преустройство трябва да е съобразено със санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания. Според закона е необходимо и "изрично писмено нотариално заверено съгласие на всички собственици - непосредствени съседи на обектите"."

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2885&sectio … 31&id=0001401[/color]

В този закон не видях нищо за искане на разрешение за жилищно помещение, само за общи площи. А статията е от преди новия Закон за етажната собственост, така че не е актуална. Те и за кучетата планираха да се иска разрешение, но не мина на второ четене.

# 760
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Специално за медицински кабинет, съм сигурна, че се иска съгласие.

Ако е въпрос за етаж - това не съм сигурна, че има окончателна наредба. Най-добре в общината - имат приемно време и запитване.

# 761
  • Мнения: 190
Избраха   мъжа ми за домоуправител  и той  реши да направи врата  за да се заклю4ва  и домофони , е ми от месец врата  я има и  имаме  още  100 лв да съберем  ooooh!,одгоре на това реши да   боядиса   стълбището от входната врата  до   етажа ни със наши си средства  и  комшиите взеха ,4е се претесниха да не ми сега да им удържа  5 лв  следващия месец #Crazy и  иска  да разкопае градинката и за пролет  да засее  райграс и цветя  и вси4ки врякнаха ,4е няма  да дадат пари (дори никой не  е искал )защото пак  със наши средстава ще е ,но каза 4е иска  само едно  , като го направи да не си хвълят  боклуците  през тераста ина4е тогава ще има глоби  ,та да видим ще  се поу4ат ли да пазат    или пак ще се  и**рат на метеното Tired

# 762
  • Мнения: 1 380
Въпросът е дали от общината ще направят нещо или ще кажат да се оправяме сами по ЗУЕС ?
Преди време се жалвах за завземане на общи части и познайте какво стана  - НИЩО ... трябвало да ги съдим, блабла.

# 763
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
Ние пък ще имаме събрание на тема "теч"
Има ли някаква наредба, по която апартаментите от които тече да се задължат да си направят ремонти?

# 764
  • Мнения: 9 467
В този закон не видях нищо за искане на разрешение за жилищно помещение, само за общи площи. А статията е от преди новия Закон за етажната собственост, така че не е актуална. Те и за кучетата планираха да се иска разрешение, но не мина на второ четене.

Цитирах Закона за ет. собственост заради плащанията, които са регламентирани в него.
В ЗУТ пък са регламентирани положенията, при които става промяната на предназначение :

"Чл. 38. (1) В надземните етажи на жилищна сграда освен жилища могат да се изграждат и ателиета и кабинети за индивидуална творческа дейност, а в първия етаж, в полуподземния етаж или в подземния етаж - гаражи, по изключение трафопостове, както и други обекти и съоръжения на техническата инфраструктура при съблюдаване на санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания и на нормите за безопасност.

(2) Обекти за стопански и обслужващи дейности в новоизграждаща се жилищна сграда се предвиждат в подземния, в полуподземния и в първия етаж, ако са осигурени самостоятелни входове към тях и са съобразени със санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) В съществуваща жилищна сграда с режим на етажна собственост се допуска преустройство и промяна на предназначението на жилищно помещение или на самостоятелно жилище в кабинет за здравни нужди, за офис или за ателие за индивидуална творческа дейност, свързани с достъп на външни лица в сградата, ако обектите се намират на първия или на полуподземния етаж, преустройството им е съобразено със санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания и въз основа на изрично писмено нотариално заверено съгласие на всички собственици на жилища - непосредствени съседи на обектите. По изключение може да се допусне разполагане на посочените обекти и на други надземни етажи само въз основа на решение на общото събрание на собствениците на жилища, взето по установения ред, и с изрично писмено нотариално заверено съгласие на всички собственици на жилища - непосредствени съседи на обекта.

(4) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Съществуващо жилищно помещение или самостоятелно жилище на първия етаж на жилищна сграда може да се преустрои с промяна на предназначението му за магазин или за други обслужващи дейности, извън тези по ал. 3, при спазване на санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания и ако се осигури самостоятелен вход извън входа и общите помещения на жилищните етажи. В тези случаи се изисква решение на общото събрание на собствениците, взето по установения ред, и изрично писмено нотариално заверено съгласие на всички собственици на жилища - непосредствени съседи на обекта.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) Помещения и обекти за нежилищни нужди, изградени в заварена жилищна сграда, могат да се преустройват и да променят предназначението си по общия ред, без да се изисква съгласието на собствениците в етажната собственост, в случай че не се допуска наднормено шумово и друго замърсяване.

(6) (Нова - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Не се изисква съгласието на собствениците в етажната собственост при възстановяване жилищното предназначение на вече преустроени самостоятелни помещения и обекти за нежилищни нужди, изградени в заварена жилищна сграда.

(7) (Предишна ал. 6, изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Към проектите за преустройства по ал. 3 - 5 задължително се представя мотивирано становище на инженер-конструктор с пълна проектантска правоспособност, доказващо, че не се увеличават натоварванията, не се засягат конструктивни елементи и не се намаляват носимоспособността, устойчивостта и дълготрайността на конструкцията на сградата, а когато се налагат изменения в конструкцията или се увеличават натоварванията, се представя и конструктивна част към проекта.

(Sunglasses (Нова - ДВ, бр. 6 от 2009 г., в сила от 01.05.2009 г.) В новоизграждащи се сгради в режим на етажна собственост с издадено разрешение за строителство след влизане в сила на Закона за управление на етажната собственост, в които се предвижда самостоятелните обекти да са повече от десет, се осигурява поне едно общо помещение, което се използва от собствениците и обитателите на сградите за битови, спортни и други обслужващи дейности (помещение за събрания, за портиер или охрана; за детски колички, велосипеди, мотопеди и мотоциклети, за съхраняване на инвентар за почистване на сградата и прилежащата площ към нея, перални, сушилни и други подобни), разположено в партерния или в първия етаж"


Общи условия

Активация на акаунт