патладжан?

  • 4 770
  • 15
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 123
Здравейте Grinning,имам тук едни патладжани и ми се ще да ги панирам.Никога не съм правила патладжани и искам да ви питам трябва ли да ги кисна във вода и сол,както съм чувала да се прави за кьополу.И за панирането-само с яйце ли панирате или слагате и брашно.
 Благодаря ви предварително за отговорите.

# 1
  • Мнения: 3 927
Аз за кьопоолу никога не изкисвам патладжаните - пека ги, беля ги и буркам с каквото там го обичам.

Но, виж, за бюречета от патладжан или за друга манджа винаги го изкисвам. Технологията ми е следната: режа патладжана на филийки или кръгчета според рецептата, наливам голям съд с вода, сипвам доста сол и потапям патладжана. Отгоре натискам с нещо по-тежко, за да не изплува. Така го оставям колкото ми се наложи, т.е. понякогасъм го накисвала сутринта, а съм го приготвяла вечерта. Ако ще се запържва леко, всякя филийка я подсушавам на кърпа.

Обикновена панирам в яйце и галета, понякога двойно панирано.

# 2
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
И аз изкисвам патладжаните във вода със сол. Панирам както тиквичките, само със брашно.

# 3
  • Мнения: 2 040
за пръв път сега разбрах, че и във вода трябва да се киснат, ЩО? - да не почерняват ли? И аз така ще правя вече ... досега само посолявам и после в яйце, брашно, яйце и панирам ....

Но правя бюреци с патладжан и стават супер ...

# 4
  • Мнения: 1 269
Аз панирам патладжаните в каша от вода, брашно и сол с консистенцията на боза. Така не поемат излишна мазнина и стават много хрупкави отвън и мекички отвътре. Задължително преди това обелените и нарязаните на филии патладжани, кисна в солена вода за поне половин час. Simple Smile

# 5
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
за пръв път сега разбрах, че и във вода трябва да се киснат, ЩО? - да не почерняват ли?

Киснат се за да им се махне горчивината, която м/у другото съм чела, че е вредна.

# 6
  • Мнения: 752
Аз пък ги режа на филийки, посолявам ги, нареждам ги в тавичка като керемидки и накланям тавата да се изцеди горчивината. За първи път чувам, че трябва ад се киснат. Псле ги пържа само с брашно. Но сега с тоя корем ме мързи да вися сто часа на котлона (много обичам патладжани и пържа тонове Grinning) и се изхитрих. Май съм го гледала Звездев да прави така. Та значи като се изцедят патладжаните ги редя в тавичка, намазвам с олио и пека във фурната. Имам една програма за риба и стават супер - почти като пържени в тиган. Просто се пържат в олиото. И после с един доматен сос м-м-м доядоха ми се направо.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 123
мерси много,утре ще го напържа тоя патладжан,че от една седмица ми седи в хладилника. Grinning

# 8
  • Мнения: 3 927
Момичета, никъде не съм писала че ТРЯБВА да се кисне патладжана във вода, къде го прочетохте Rolling Eyes Shocked. Написах това, което правя аз, дори не помня откъде го знам, защото откак правя патладжани все така им махам чернилките.....

ААА, някои май са за очила Wink Wink

# 9
  • Мнения: 2 952
Аз пък  го  слагам  цял патладжана във фурната и само го надупчвам с вилица ....така към 30 мин.После го изкарвам и му  взимам  вътрешната част и   я намачквам.Това се  смесва с тахан , лимонов  сок , сол, малко вода и чесън.Бърка се  с вилицата продължително , добавяйте  вода  ако трябва.
Това  е като соса  на фалафела само 4е с патладжан.Тук се  аде като  салата към  яденето .

# 10
  • София
  • Мнения: 19 143
Скоро четох една по-стара тема от този форум, където имаше идея патладжана да се надупчи тук-там с вилица и да се пече в микровълновата 10 мин. - аз го пека 20, защото ми е 700MW. Наистина става екстра, патладжана не гърми както се опасявах. Само че няма онзи специфичен лек мирис на изгоряло от кората, но няма и тави или котлон за търкане. Супер!!

# 11
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Скоро четох една по-стара тема от този форум, където имаше идея патладжана да се надупчи тук-там с вилица и да се пече в микровълновата 10 мин. - аз го пека 20, защото ми е 700MW. Наистина става екстра, патладжана не гърми както се опасявах. Само че няма онзи специфичен лек мирис на изгоряло от кората, но няма и тави или котлон за търкане. Супер!!

Точно! Пък и грам миризма няма, защото по обикновения начин на печене ми се осмърдява къщата  ooooh!

А дали ще стане готино ако се изпекат чушки в микровълновата? Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 3 927
На мен пък в МВ не ми хареса - патладжана стана воднист и както каза Cuckoo липсва аромата......
Иначе патладжаните ги пека в едно малко парти-грилче и пораженията са минимални, далеч по-поносими отколкото, ако се пекат във фурната.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 10 781
Досега пържих патладжан - останах без кръст и олио!  Twisted Evil

# 14
  • Мнения: 1 655
А дали ще стане готино ако се изпекат чушки в микровълновата? Rolling Eyes

Не стават, пробвала съм. Сбръчкват се и не може да се получи специфичната черна коричка. Виж ако се напълнят с нещо чушките (сирене и извара) и се захлупят в купа с капак, стават супер.
Аз чушките ги пека на скарата, така не цапам котлони. На скарата стават много пикантни чушките ако се напълнян със смес от сирене, извара, може и някакъв колбас.

Общи условия

Активация на акаунт