Niakoi koito e stigal do DNKa ekspertiza?!

  • 2 681
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
Karen, съгласна съм с теб,че все някой ден или бащата ще нахлуе в живота на детето,независимо да ли детето носи неговото име име или не,или което е по-обезпокоително детето ще иска да нахлуе в живота на баща си. Няма човек ,който да не иска да познава родителите си.

# 16
  • Мнения: 3 376
Мисля, че има и още 1 аспект на признаването на бащинството, който не сте обсъдили - че детето автоматично става законен наследник на баща си. И тогава, онзи ако ще да се скатава от издръжка и грижи, ако ще цял живот да не го погледне, като умре детето ще има право наред с останалите наследници на дял от активите на бащата. Според мен това е най-важната причина една жена да иска признаване на бащинство. За издръжката също съм съгласна,  че е важна, но май е трудно да се принуди някой да плаща, ако почне да си прави оглушки...

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 6 926
Гризке, това е вярно, но за съжаление има куп законни начини , ако реши таткото, да лиши детето си от наследство и то да не получи нищичко.  Confused Но все пак е значителен шансът детето да го унаследи преди да си е оправил имуществото.

# 18
  • Мнения: 3 376
Хмм, не съм сигурна, че е точно така... Поне преди време, в България законът забраняваше на родител да лиши някое от децата си от наследство. Можеше да има някакви предпочитания кое на кого да отиде, но май беше задължен да остави по равно на всичките си наследници. И тогава единственият начин да е сигурен, че всичко ще отиде само при едикойси, беше приживе да му се прехвърлят правата. Това за разлика от Щатите примерно, където всеки има право да си избира наследниците както намери за добре.

Обаче наистина не знам как стоят нещата в момента... Дано все още да е така.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 6 926
По закона у нас не може да лиши от наследство децата си, обаче  съвсем законно може да собствеността му да се води на името на съпруга, майка, братя.... Може да се правят дарения, да се продаде имуществото и нежеланото дете да не види ни пари, ни дявол. За съжаление обаче май и дълговете на родителите се унаследяват. ooooh! Ако е теглил кредит и се спомине... Варианти безброй, да не мислим за най-лошшите!

# 20
  • Мнения: 3 376
За съжаление обаче май и дълговете на родителите се унаследяват. ooooh! Ако е теглил кредит и се спомине...
Ее, това поне не се унаследява Simple Smile Просто ако апартаментът е ипотекиран, банката ще има право да го продаде и да си възстанови каквото не й е било издължено, а останалото (ако има такова) отива за наследниците.

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 6 926
Хайде да не разсъждаваме излишно, че разводнихме темата, в закона е казано много ясно:

ЗAKOH ЗA НАСЛЕДСТВОТО
......
Чл.60. (1) Наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията, с които то е обременено, съобразно дяловете, които получават.
Чл.66. (1) Когато наследството е прието по опис, всеки кредитор или заветник може да поиска районният съдия да определи реда и начина, по който наследникът ще плаща на кредиторите и заветниците. В случай че това не е направено, наследникът, който е приел наследството по опис, плаща на кредиторите и заветниците по реда, по който те предявяват пред него правата си.
(2) Кредиторите, които предявяват правата си, след като активът на наследството е изчерпан, имат обратен иск срещу заветниците. Искът трябва да бъде предявен в срок от три години от последното плащане.

# 22
  • Мнения: 3 376
ЗAKOH ЗA НАСЛЕДСТВОТО
(2) Кредиторите, които предявяват правата си, след като активът на наследството е изчерпан, имат обратен иск срещу заветниците.
Срещу заветниците могат да предявяват претенции, не срещу наследниците. А от останалите алинеи личи, че могат да си поискат това, което им се полага, но само от размера на полученото наследство, не от цялото имуюество на наследника. Щото то ако беше както ти казваш, можех да получа един стол от чичо си, и изплащането на дълг от 100 000...

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 6 926
Още веднъж те моля да спреш!
Нямам време да ти цитирам други чл. от закона, но има няколко начина за приемане на наследство, възможен е и отказ от наследството. От това зависи кой, какво и докъде ще плаща.  И е напълно възможна ситуацията със стола на чичо ти и 100-те хиляди, с тази разлика, че и стола ще ти вземат!  Grinning
 Peace

# 24
  • Мнения: 3 376
Още веднъж те моля да спреш!
Аз все пак си мисля, че е важно този въпрос да се разнищи именно в този форум, защото самотните майки трябва да знаят дали могат да навредят на децата си, като изискват от бащите им да ги признаят. Така че бих те помолила ако наистина си сигурна в тезата си, да предоставиш още информация. Ако пък майките от този форум нямат желание да научават подобни неща, моля модераторите да изтрият всичките ми мнения по темата.

# 25
  • Мнения: X
Мила, аз лично имам обратния на твоя проблем! С огромна радост бих взела "бащинството" на тиквеника, който се пише баща на дъщеря ми! Но е много трудно! Добре помисли струва ли си. Ако искаш да излезеш в чужбина, ако трябва да му вадиш паспорт на детето...ако ако...всичко, за което се искат подписите на двамата родители....Къде ще го гониш този кретен?! newsm78 Губиш и малките привилегии на самотна майка и ставаш с моя статут - единствен родител, отглеждащ детето си.  Пред всякакви администрации трябва да доказвам, че моето семейство - това съм аз и моята дъщеря! #2gunfire
Виж, ако смяташ, че можеш да го осъдиш да ти дава  издръжка за детето - това може и да е някакъв довод. Разходите в днешно време за едно дете не са никак малко. Колкото до това какво пишело в акта за раждане......майната му!
Ти си решаваш, това е моето мнение, дано успееш в начинанието! Късмет!  bouquet
Абсолютно съм съгласна.
Извинявайте, но малко офф по темата - по въпроса да го осъдиш да ти дава издръжка - че аз доколкото знам тази издръжка по съдебен ред варира от 40 до 80 лева и по-скоро към долната граница. За такива суми ли говорим. Еми, честно казано, цял съдебен процес с тая цел... тя повече пари ще пръсне за делото отколкото ще вземе от него дълги дълги години.... newsm78
А това за наследството е супер интересно. Верно, че е офф по темата, но пък не е без значение по принцип за дамите от форума. Така че наистина не виждам защо не го изясните ... да научим всички по нещо ново.

Последна редакция: пн, 26 сеп 2005, 22:02 от Анонимен

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 6 926
Еми, честно казано, цял съдебен процес с тая цел... тя повече пари ще пръсне за делото отколкото ще вземе от него дълги дълги години.... newsm78
А това за наследството е супер интересно. Верно, че е офф по темата, но пък не е без значение по принцип за дамите от форума. Така че наистина не виждам защо не го изясните ... да научим всички по нещо ново.
Касиопея, такива дела са безплатни, има някаква държавна такса(около 50 лв.), която плаща бащата, ти няма да имаш никакви разходи по делото! И няма процес, ако таткото се яви делото се решава веднага, друг е въпросът ако почне да прави въртели и го отлага, но съдът може да вземе решение и без неговото присъствие (за доказан баща става дума).
По въпроса за наследството - в общи линии бащата може така да изиграе нещата, че детето нищо да не получи след смъртта му, но все пак ако е припознато има голям шанс да унаследи нещо. Инфото за дълговете е вярно - учила съм право(но не съм юрист), прочетох конкретния закон, консултирах се по въпроса с позната адвокатка и с мъжа ми , също юрист,
ОБАЧЕ
ако изпаднете в ситуация да решавате дали да приемете наследство не слушайте познати и непознати хора, а СЕ КОНСУЛТИРАЙТЕ С АДВОКАТ! Той ще ви обясни най-добре за конкретния случай как да постъпите - ако задълженията надвишават активите имате право да НЕ приемате наследството, има и други варианти. Мисля, че засега това е достатъчно!

Ако искате да прочетете закона http://law.dir.bg/reference.php?f=znas-49

# 27
мила ралица, след  подобна на твоята история преди година и половина заведох дело за бащинство. още в самото начало поисках днк експертиза. след многократни отлагания на делото и протакане 1,5 години експертизата е готова и аз се надявах,4е с това всичко приключва,но не.в съда "бащата" заяви, че се съмнява във верността на експертизата и поиска нова днк-е съдът я допусна и ходенето по мъките продължава имам чувството ,че едно такова дело може да се точи с години, независимо от това, че има готови експ. и доказателства  дано при теб нещата се развият по-добре успех

Общи условия

Активация на акаунт