Въпрос към мамите в САЩ - cord blood collection?

  • 5 883
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 017
проверих датабазите, които използвам в расботата си. първите нау4но регистрирани експерименти в ле4ението на Крон със stem cells са от около 2004, което зна4и, 4е са запо4нали години по рано. мисълта ми е, 4е хора работят в насоката, намерени са алтернативи за подобряване на състоянието при тежки форми имеено със тези клетки, и бъде6тето 6те показва о6те резултати  Simple Smile Simple Smile Simple Smile моето ли4но мнение е, 4е 6те са позитивни Simple Smile
успех във вси4ко, особено с беб4о  Grinning
надявам се, 4е съм ти била от полза.

# 16
  • Мнения: 66
privet! az sushto rabotia v bolnitsa, kudeto se praviat edin kup genetichni experimeti za kakvo li ne (vupreki che ne se zanivam s tova). absolutno vsichki me suvetvat da napravia cord blood collection. istinata e, che vse oshte nikoi ne znae za kakvi tochno bolesti/sluchai shte mogat da budat izpolzvani tezi stem cells, no budeshteto e v tiah! ot tezi kletki se razvivat absolutno vsicki organi v choveshkoto tialo, sushto i kruvta, i nadejdata e che te shte mogat da budat izpolzvani za lechenieto na mnogo bolesti (razbira se, shte otneme dosta vreme dokato se stigne dotam). shte budat polezni ne samo za deteto, no za i preki blizki s podoben genetichen material (osobeno bratia, sestri).

tova e individualno reshenie. ako mojete da si go pozvolite, bez tova da predizvika goliam shok v semeiniya budget, moje bi si struva da opita chovek. vse pak tova e vid zastrahovka, i ako naukata naistina se razviee do tam edin den (po skoro vuprosa koga tochno shte stane tova), shte e huvabo da gi imate. ot druga strana, ako subiraneto na tezi pari shte kostva neimoverni usiliya, a maikata i bashtata i tehnite semeistva sa sravnitelno zdravi, moje bi ne e pravilnoto reshenie. izborut e vash! i zavisi ot mnogo lichni obstoyatelstva.

# 17
  • Bristol
  • Мнения: 9 347
На мен ми взеха такава кръв, но само за експерименти. Не съм чувала на Острова да предлагат съхраняване  Confused Жалко!

# 18
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
http://www.stemcelltherapies.org/
За тези болести се използват стволови клетки, и то доста успешно. Четох за болестта на Краббе в едно списание, проявява се преди да навърши 1 година детето, автоимунна болест, някакъв ензим липсва, нещо такова беше, в резултат на което се нарушава обвивката на мозъчните клетки и големи участъци започват да умират. Симптомите приличат на много други неща, температура, неядене и т.н., трудно се хваща навреме, но ако се хване преди да са започнали симптомите, вкарват стем селс и те се превръщат в мозъчни клетки и започват да се свързват, отиват точно на мястото където са нужни. Има оздравели напълно деца, на 5-6 години сега. Иначе прогнозата е много лоша  Sad. Май в Канада излиза най-евтино да запазиш корд блъд, не е лоша идея, другия път и аз Grinning.

# 19
  • Мнения: 66
зна4и аз днес бях на лекар, и про4етох в едно списание, 4е в момента около 40 болести се лекуват (В МОМЕНТА!) със стем селлс от корд блад (сори за спелинга).  също така сега се правят големи изследваниа за опити на лекуване на разли4ни болести на сърцето (и на много други болести, но на това има големи надежди).

# 20
  • Мнения: 734
Здравей,
аз съм мама на новородено и преди два месеца бяхме пред същата дилема със съпруга ми.
Както знаеш американците равни нямат пореклама и продаване на услугите, затова в началото бяхме малко скептични към идеята. В Кали вече са използвани успешно стволови клетки и има случаи на спасени деца. Изчетох историите на родителите ( естетсвено , нямам гаранция че някой добър писател не си ги е съчинил сам)и според мен си заслужава. Услугата не е евтина и плащаш наем-банка и съхранение цял живот, но тези клетки може да помогнат не само на бебето , но на неговите братя или сестри, родители и прародители. Един от случайте които ми направи впечатление беше за двама 60г. педали-звероукротители, единия от които е бил с някакво заболяване което бавно го парализира от кръста надолу. Взели са клетки от детето на сестра му и операцията е преминала успешно. Човека е почти напълно възстановен - беше голям бум по жълтата преса.

Мин седмица говорих с офиса на корд-блад-регистарция и ми казаха че при запазване на клетки се търси минималем брой от 100 милиона. Средно статистическия брой е 600 милиона, а моята хубавица и аз сме произвели 964;)!!ЙЕС!и пак както казваш - да не дава господ да се налага да се ползват!

# 21
  • Мнения: 280
Jungle,

А вие коя фирма ползвахте за взимане и съхранение на клетките?
Колко време преди раждането трябва да се регистрираш с фирмата, че на мен не ми остава никакво време, а ние теоърва почваме да търсим фирма сега ...

# 22
  • Мнения: 4 399
Стволови клетки се казват на български, май го беше писал някой по-напред. В общи линии в момента не се използват рутинно за нищо, всичко е експериментално, но има пациенти които са лекувани с тях. Кога и дали изобщо ще се използват, едва ли някой може да знае. Едно време имаше такъв бум на генната терапия, голямо въодушевление настана, трябваше да лекува всичко, да ама не, оказа се че не е толкова просто. Та знае ли човек докъде ще се стигне и със стволовите клетки. Аз четох че това което се събира по време на раждането е достатъчно за третирането на пациент под 40 кг. Как са го изчислили, след като няма такава практика, не мога да ви кажа, но е официална информация от министерството на здравеопазването. Освен това препоръчват да се прави в случай когато има някакво наследвствено или често срещано раково заболяване в семейството или ако вече има родено болно дете.

Честно да ви кажа, като човек който е доста по-навътре в тия неща от широката публика, за мен е много трудно да взема решение по този въпрос. Който може да си го позволи и разходите не му се струват големи, нека го направи, няма да загуби нищо. Но ако цената ви натоварва прекалено, все пак имайте пред вид че за момента всичко е на фаза експеримент.

# 23
  • Мнения: 280
Вяра,

На кое министерство на здравеопазването са казали че само на хора под 40кг може да се ползват тези клетки?

# 24
  • Мнения: 734
Jungle,

А вие коя фирма ползвахте за взимане и съхранение на клетките?
Колко време преди раждането трябва да се регистрираш с фирмата, че на мен не ми остава никакво време, а ние теоърва почваме да търсим фирма сега ...

Извинявай че чсак сега отговарям, но имаме майстори у нас а и бебето нон стоп иска да му обръщашнимание;) Сега пиша през нея докато я кърмя...

Ние ползвахме

Future of Stem Cells Department
Cord Blood Registry
http://www.cordblood.com
1-888-932-6568

Препоръча ми я моя гинеколог. Аз пуснах питане в този форум и се оказа че са на добра цена. Имаше мами които са платили и по високи суми , но не се сещам, мисля че бяха в Канада, а там валутата спрямо канадския долар не са 1 към 1, така че може би цените са приблизително около 2000 долара .

4 часа след като родих куриера им беше тук и прибра банката. На слдващия ден ми се обадиха с резултата. Действат бързо и съм доволна.
Аз научих за тях 2 седмици преди термин - не знам защо доктора ми си мълча дотогава, но той е странна птица, беше убеден че ще пренося, както и стана;)
Регистрирах се 1 седмица преди да родя - попълваш документите и ги пускаш по факс. Пакета можеш да го вземеп или от лекуващия си лекар или да се обадиш на корд блад регистрацията и ще ти го пратят за 1 ден.

На теб първо раждане ли ти е?
Аз 13 часа изтърпях без упойка;) , но нямах разкритие понеже моята мома се оказа ината и се дърпаше назад вместо напред...характерче кво да правиш:)Мисълта ми е че не е страшно, даже си е купон;) е накрая ме рязнаха - секциото боли по малко отколкото да ти правят кола маска на триъгълника;)
сигурно си много развълнувана преди идването на бебето. стискам ти палци  и да знаеш че толкова ще си щастлива че няма да се сетиш за следродилна депресия - най великото нещо е да си имаш детенце!!!а как ще те обича ако знаеш ...аз постоянно ходя усмихната откакто я родих, най прекрасното усещане е да си мама
да не забравя да ти кажа - лежи и спи колкото можещ повече. аз се скъсах от обикаляне по магазините до последно и като родих бях толкова скапана че спах 2 дни почти без прекъсване ( тя и упойката помогна малко).

успех!

# 25
  • Мнения: 280
Не искам да ви разочаровам, но искам да ви кажа, че това е и мнението на мъжа ми за стволовите клетки. Той прави проучване за тях и ми спомена, че в момента има 12 центъра (в САЩ) . От тях голяма част вече са изчерпани и правителството НЕ отпуска средства за нови, за да продължат експериментите. Повечето се спонсорират от частни организации.
Специално за Калофорния, Арнолд Шварценегер ПОДКРЕПЯ това начинание.

Не е само Шварценегер които подкрепя тези експерименти. Вече в много болници се правят такива изследвания.
Моя доктор дори ме посъветва че дори и да не запазим в банка на нашето бебе клетките винаги мога да намеря добър донор, защото вече има милиони от които лекарите могат да избират.
Аз още се чудя дали $2000 си струват или да ги дам на университет като дарение ... след като така или иначе (според моя лекар) може лесно да се намери match

# 26
  • Мнения: 1 975
Абе тука при нас много спорят относно тея клетки...... Дали е истина или лъжа и измама... кой знае  Rolling Eyes ..... Така и не могат да се съгласят.
И аз самата не знам дали / и доколко да вярвам че толкова могат да помогнат.... Не знам....
а вие как мислите  Thinking

# 27
  • usa
  • Мнения: 2 113
Аз още се чудя дали $2000 си струват или да ги дам на университет като дарение ... след като така или иначе (според моя лекар) може лесно да се намери match

общо взето и аз стигнах до този извод след проучването си - че това е една доста несигурна и прекалено скъпа застраховка. по-добра инвестиция е според мен ако се дари на някой център за изследвания и да им се помогне поне малко да напреднат. наскоро четох нечие мнение(не си спомням в кое издание беше), че ако няма семейно заболяване или не си чернокож (това не разбрах защо Thinking, може би при тях по-трудно се намира въпросния match...), било излишно да се пази cord blood-а.

# 28
  • Мнения: 2 381
Ох Мането не е само Шварценегер разбира се. Ясно е, че след като частни организации го подкрепят има някакво развитие. Мислълта ми беше, че всичко е на ниво експерименти и няма нищо доказано. Не искам да споря теб. И аз силно се надявам да се откре лек и да се практикува подобен вид лечение, но все пак като четеш либералните мнения на някои организации, прочети и тези против и сама си направи сметка.
Джангъл ти е дала уеб сайт, но забележи, че е .com (като пуснеш в Гугъл точно този адрес е даден като платен линк), намери и правителствени, някой беше пуснал в началото адреси.
Имам много бегли спомени, че Буш имаше изявление по този повод и хич не му се нрави.
Дано никога не ти се налага да прибягваш до тях.


С най- добри чувства      bouquet

# 29
  • Мнения: 4 399
Не искам да се намесвам в разговора ви за американската политика, но в тази връзка се сетих още нещо по темата. По принцип има тендеция в целия свят, включително и в САЩ да се лимитират и законово да се ограничват експериментите със стволови клетки. (Всъщност това се отнася за молекулярната биология като цяло. Някои хора наистина се самозабравиха и започнаха да си играят на Господ и се наложи да се поставят ограничения, които пък пречат на сериозната наука, но това е друга тема...) Дори четох че има учени които се местят по тази причина от САЩ в UK и Израел. В момента английското и израелското законодателство били най-либерални спрямо експериментите със стволови клетки. Така чепречките пред развитието на тази област са много и от всякакъв характер, съвсем не само финансови. В консервативна Европа положението е още по-лошо. И пак искам да повторя, всичко което четете са единични случаи на излекувани пациенти. При това наблюдавани съвсем кратко време. А фирмите които се занимават със замразяване на стволови клетки правят страшни пари (тук е около 2000?) така че си помислете когато ви агитират дали не го правят само заради корпоративни финансови интереси.

Общи условия

Активация на акаунт