Отново за осиновяване в чужбина

  • 1 317
  • 8
  •   1
Отговори
Здравейте!
Попаднах в този прекрасен форум случайно, при ровенето за инфо по въпросите, които ме интересуват. Радвам се, че най-после намирам хора, минали по пътя, който и ние сме поели (но сме съвсем в началото) и които са сколнни да споделят опита си.
Ние сме семейство, което не живее в БГ, но сме си БГ граждани. Искаме да си осиновим детенце от БГ. Но при проучването, което направихме при краткия си предтой в БГ, получихме доста противоречива информация. Сега май сме още по-объркани. струва ми се, че без опитен юрист няма да минем...
Всичко, което споделите, ще ни е много полезно. Процедурата за осиновяване, ако сме в БГ, ни се изясни. Само че ние не сме там. Какво допълнително се прави? Какви са сроковете? Има ли хора, справили се сами, без юрист? Колко струва? Засипах ви с въпроси, извинявам се... и спирам (засега Wink)

П.С. Не се включих в предишната тема по подобен въпрос, защото тя е преминала в личен контакт, а аз не познавам никого тук.

Последна редакция: ср, 21 сеп 2005, 13:00 от kaka siika

# 1
Здравейте! Аз съм също българка, която живее в чужбина, но мъжът ми е чужденец. Аз съм все още българска гражданка и по тази причина успях да осиновя, но засега само аз, две български дечица. Направих това с помощта на адвокат. Мога да Ви препоръчам доста добър адвокат, но за цената ще се разберете помежду си. Ще бъде добре, ако ми пишете лично нa адрес pepito60@mail.bg. Успех и до скоро, ако решите да се свържете с мен. Simple Smile

# 2
  • Мнения: 4 212
Зна4и, преди 1 година, месец ноември, мое приятели, Бг семейство осиновиха дете от България, действаха по каналният ред, отне им около 1 година, може би малко пове4е. Донякъде си е и късмет.Казаха 4е са платили 200 лева.Зву4и грозно, но толкова струва едно дете.Донякъде пък е добре така, 4е да могат пове4е хора да си осиновят, но донякъде не го одобрявам, защото винаги ще има хора да злоупотребят.Но не е в това сега въпроса. Живеят в Испания, дойде в къщата им социална работни4ка, която написа за тях нещо като характеристика и за двамата, къде и как живеят.Това се превежда в Бг и се 4ака ред за среща със социалната работни4ка. Която от свой ред прави нещо като психологи4ески тест на родителите, правят се няколко срещи, беше трудно всеки път да си ходят до Бг само за 1 среща, ама....
Мне също ме вълнува този въпрос, само 4е незнам какви са изискванията за родители, които ве4е имат 1 дете?

# 3
Златни сте! Благодаря и на двете!
Не мога да си представя как ще идва чиновничка при нас, ние сме на друг континент, доста по-далеч от Испания. И за тези срещи ще е още по-неудобно, да не кажа невъзможно. Може би решението на въпроса е да стоим в БГ, докато минат всички срещи и тестове? Знаеш ли колко са срещите? И за какъв интервал от време става дума?

# 4
Златни сте! Благодаря и на двете!
Не мога да си представя как ще идва чиновничка при нас, ние сме на друг континент, доста по-далеч от Испания. И за тези срещи ще е още по-неудобно, да не кажа невъзможно. Може би решението на въпроса е да стоим в БГ, докато минат всички срещи и тестове? Знаеш ли колко са срещите? И за какъв интервал от време става дума?
Здравейте!Условията за осиновяване на български деца от българи, живеещи в чужбина, е подробно разяснен в ДЪРЖАВЕН ВЕСТНИК 93/19.10.2004-СЕМЕЕН КОДЕКС,
(4) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Български гражданин, който има и друго гражданство и живее постоянно в чужбина, при осиновяване на дете - български гражданин, трябва да отговаря и на изискванията за осиновяване по закона на постоянното си местопребиваване.
(5) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Български гражданин, който желае да осинови дете - чужд гражданин, трябва да отговаря на изискванията на този кодекс и на изискванията на отечествения закон на детето, ако това е предвидено в него.
Проучванията в България продължават 3 месеца, но предварително трябва да подадете всички необходими документи.Естествено, че няма да посетят дома ви в друг континент, но за проучванията от социалните работници е добре да се обърнете към Регионалната дирекция за социално подпомагане в града ( или столичен район), в който отсядате или имате регистрация при посещението си в Българиа.Информацията там ще е най-точна и актуална.

# 5
Благодаря, S.A.  Ще изчета това, което посочваш, но искам да уточня, че ние живеем в чужбина, но сме си български граждани и нямаме друго гражданство, т.е. алинеите, които посочваш, не ми изясняват нашия случай.

# 6
  • Мнения: 160
i as jiveia v 4usbina i sam bg grajdanin ,no mi isiskvat soz.doklad ot stranata v koiato jiveia v moia slu4ai germania.tova e naredba koiato e isliasla pres mesez juni.tuk triabva da se saplati sa da ti se isgotvi doklad i  v momenta rasu4avame.ako snaia nesto novo ste pisa.edin savet hubavo e da si podades dokumentite kato bg grajdanin i da premal4is 4e jivees v 4usbina ili da kajes 4e ste se prebirate okon4atelno.sa sajalenie as jiveia v mnogo malak grad i mi e trudno.
mojes da pises do sakrila na deteto v sofia i te ste ti otgovoriat kakvo ti e neobhodimo.edinstveno  doklada ot 4ujbina e dopalnitelnoto koeto ti e neobhodimo no tosi doklad sa da ti go isgotviat triabva da si platis i sumata e :shock:no popitai kolko ste ti struva i kakvi sa usloviata v stranata koiato jivees.

# 7
Благодаря, S.A.  Ще изчета това, което посочваш, но искам да уточня, че ние живеем в чужбина, но сме си български граждани и нямаме друго гражданство, т.е. алинеите, които посочваш, не ми изясняват нашия случай.
Привет!Наистина има наредба за българи, живеещи в чужбина. Мой съвет- възможно най-бързо се консултирай със социалните работници без да криеш нищо-обикновено те са много деликатни и внимателни с кандидат-осиновителите.
НАРЕДБА № 4 от 25.11.2003 г. за условията и реда за водене и съхраняване на регистъра на деца за пълно осиновяване,Издадена от министъра на правосъдието и министъра на труда и социалната политика, обн., ДВ, бр. 107 от 9.12.2003 г., в сила от 9.12.2003 г.
Чл. 14. (4) Когато осиновяващият български гражданин живее постоянно в чужбина, дирекция "Социално подпомагане" изготвя доклада за годността му да осинови дете въз основа на представен доклад от съответния компетентен орган в държавата по постоянното местопребиваване и допълнителни проучвания относно лицето.


# 8
  • Мнения: 160
da hubavo e nisto da ne se krie no zenite sa tesi dokladi ne  vseki moje da plati pone v germania sapo4vat ot 1 500 no po sigurno e da se plati 7 000.

Общи условия

Активация на акаунт