Аелис в страната на чудесата

  • 78 154
  • 57
  •   1
Отговори
# 15
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                             Сладкиш "Агнес"

                                          

Рецептата за този сладкиш е на Lindita, ето от къде я научих : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=369417.msg10048961#msg10048961

Този сладкиш стана любим на съпруга ми, той не е много по сладичкото/ за разлика от мен и голямата ни дъщеря/, има 2-3 сладкиша, които много харесва, всичко останало само дегустира Joy.След като го опита заяви, че ще иска да му го правя честичко, затова записвам рецептата в Любимите.

Необходими продукти :


4 яйца
1 ч.ч. брашно
1 ч.ч. захар
1 п. кр. масло - сложих 200 гр. масло, едно пакетче малко ми се видя newsm78.
1 ванилия
1 ч.ч. нарязани орехи

Начин на приготвяне :

Разделят се белтъците от жълтъците. Белтъците се смесват  със захарта, брашното, орехите, размекнатото кр. масло и ванилията.Слага се в намаслена и набрашнена тавичка, пече се на около 170 гр., при мен стана готов за около 30 мин.. Жълтъците се разбиват с 1 ч.ч. пудра захар и с този крем се намазва опечения сладкиш. Връща се във фурната само докато се стегне крема /суши се/ - аз суших на 90-100 гр. около 10 мин., проверявах дали е хванало коричка. Поръсва се с настърган шоколад или шоколадови пръчици. /това още докато не е изсъхнал крема/ - нямах шоколад и затова поръсих с орехи, пак си е вкусно Heart Eyes.

Забележка : Аз разбих маслото със захарта до побеляване.Прибавих белтъците rазбити на сняг,орехите и брашното/ в него разбърках ванилията/. Всичко се разбърква добре и се изсипва в малка тавичка,намазана с масло и посипана с брашно .Пекох в умерена фурна - 170 гр. на моята фурна..Не знам какво ще се получи , ако просто се смесят белтъците с всички останали продукти, страх ме е да пробвам Rolling Eyes.Все си мисля, че белтъците трябва да се разбият на сняг newsm78.Както и да е, приготвен по гореописаният начин сладкиша стана наистина вкусен Heart Eyes.

Последна редакция: ср, 27 яну 2010, 10:01 от Аелис

# 16
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                             Содени питки

                                            

Много лесна рецепта, и бърза, тъй като не се налага да се чака тестото да втаса.

Необходими продукти :

1 кофичка кисело мляко
1 ч.л. сода
1 ч.л. захар
1 равна ч.л. сол
1 яйце
2 с.л. олио
брашно - колкото поеме

Начин на приготвяне :Пресява се брашно / аз пресях 5 ч.ч., но после добавях/,към него добавих солта, отделно се разбърква киселото мляко със содата/ да шупне/ , добавих разбитото яйце, олиото и захарта, хубаво разбърках с вилица .В пресятото брашно със солта направих кладенче, там изсипах сместта, първо ръзбърках с вилица, а после месих и с ръце , като добавях брашно, докато тестото не спря да лепи по ръцете ми.Не се меси много, колкото да се получи меко тесто, което не лепи.Намазах тавата с олио, поръсих с брашно, оформих осем питки / броят е в зависимост от големината Wink/ и ги наредих,в центъра на всяка питка "боцнах" по малко масло и отгоре ги поръсих със сусам - не можа хубаво да залепне, може би първо трябваше да ги намажа с жълтък newsm78.Пекох на 170 гр. около 30 мин., но вие се съобразявайте с особеностите на вашата печка.

Ами това е, мисля си, че хубаво ще се получи и с малко сиренце вътре в питките, следващият път ще пробвам.Много са хубави тези питки, мекички са отвътре, а коричката им е вкусна и хрупкава.

Последна редакция: вт, 05 яну 2010, 10:08 от Аелис

# 17
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                            Баница с кренвирши

                                            

Необходими продукти :


1 пакет кори за баница - ползвах "Фамилия"
3 кренвирша
около 300 гр. сирене
1 майонеза - мисля, че е 200 гр., ползвах кутийка "Краси"
330 мл. газирана вода
4 яйца

Начин на приготвяне:


В намазнена тава се редят две кори, върху тях се нарежда нарязаният на колелца кренвирш / по- нарядко се реди, че става много тежка баницата/, върху кренвирша се слага настъргано сирене, ако ви е много солено сиренето - слагайте по- малко, аз на око действах Wink.После пак се слагат две кори, кренвирши, сирене и така докато свършат корите, най- отгоре нищо не се слага, реденето завършва с последните две кори.Баницата се нарязва и се залива от добре разбитите яйца, майонеза и газирана вода.Пече се до готовност - аз пекох на 190-200 гр. около 35-40 мин.Не се слага мазнина при реденето на баницата, само тавата се намазнява, преди да започне да се реди.

Последна редакция: нд, 16 май 2010, 17:53 от Аелис

# 18
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                           Мъфини



Тези мъфини направих на базата на кекса с канела и локум, много хубави се получиха Heart Eyes.Направих четири вида и ще обясня по- подробно, че ще се правят пак, не искам да пропусна нещо Heart Eyes.

Забърквам две смеси в два отделни съда, съдържанието на всяка смес е :

1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода
1 ч.ч. захар
7 с.л. олио

Содата се угася в киселото мляко, добавя се захарта, разбърква се хубаво, добавя се и олиото и пак хубаво се разбърква.

Към едната смес добавих 1 ч.л. канела и 2 ч.ч. брашно.
Към втората смес добавих 1 с.л. какао и 2 ч.ч. брашно.

Формата ми е за 12 мъфина, намазах гнездата с масло,  6 гнезда напълних с едната смес / малко повече от 2/3 от гнездото да е пълно/и 6 гнезда с другата.От двете смеси ми остана по малко, използвах дуралексови купички и така се получиха общо 14 мъфина.
На първите три мъфина с канела отгоре сложих нарязани на едро орехи и малки парченца локум, на другите 3 сложих парченца смокини от сладко и орехи, на половината какаови мъфини сложих орехи и смокини, на другата половина парченца натурален шоколад и орехи.
Пекох ги на 170-180 гр., за около 20- 25 мин., до суха клечка.До фурна си е, така че ги наблюдавайте.Не отваряйте фурната преди да минат 20 мин., ако ви се запекат по- рано - намалете градусите.



Последна редакция: чт, 08 апр 2010, 17:20 от Аелис

# 19
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                     Македонска баклава

                                            

Чудесна е, непременно я опитайте Hug.

Необходими продукти :


1 пакет кори от 500 гр.

За заливката :

100 гр. сусам
250 мл. олио
300 гр. захар
1 бакпулвер
250 мл. газирана вода

В една купичка се приготвят 150 гр. смлени орехи / аз ги нарязах по на едро, че обичаме да ни хрупат/, а в друга купичка се слага 100 гр. кокосови стърготини.

Начин на приготвяне:

В намазана с масло тава се слага 1 кора, намазва се със заливката /  около 2 с.л./, ръсят се орехи.Слага се втора кора , намазва се със заливката, ръси се кокос.Трета кора като първата, четвърта кора като втората и така , докато се свършат корите.Нарязва се на квадратчета.Залива се с останалата заливка.Изпича се в загрята фурна на 150 гр.за 1 час, докато хубаво се зачерви.Изчаква се хубаво да изстине и се залива със сироп, приготвен от 500 гр. захар, 400 мл. вода и 2 с.л. лимонов сок/ прясно изстискан/.

Забележки :Това, което описах , е половин доза от оригиналната рецепта.Написах  я така, тъй като си става голяма, ако се направи като в оригиналната рецепта се получава наистина огромно количество баклава.При мен се пече повече от час, дори накрая леко увеличих фурната, за да може да се позачерви.Лимоновият сок в сиропа сложих след като го отместих от котлона - не му трябва много да се вари, 1-2 мин. са достатъчни.Според мен баклавата може да понесе още малко захар - аз си падам по по- сладичкото, обикновената баклава, която правя , е по- сладка от тази, та следващият път ще увелича съвсем малко захарта.

Да ви е сладко  bouquet!

                                            

Последна редакция: нд, 21 мар 2010, 09:22 от Аелис

# 20
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                     Арменски сладкиш

                                    

Рецептата за този сладкиш имам от 7-8 години, правя го много често, защото у дома много го харесват и редовно си го поръчват Heart Eyes.Не знам дали наистина този сладкиш има нещо общо с Армения, просто под това име го имам записан в тетрадката с рецепти Wink.Лесен е за изпълнение и не изисква някакви специални продукти, а е много вкусен.

Необходими продукти :

1 яйце
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода
1 ч.ч. захар
1/2 ч.ч. олио
1 ч.л. оцет
1 1/2 ч.ч. брашно - аз слагам още малко  Wink
1 ванилия
1 ч.ч. орехи - нарязани

Разбърква се яйцето, добавя се киселото мляко с угасената в него сода, захарта, олиото, оцета и брашното, с разбърканата в него ванилия.Накрая се слагат орехите. Сместа се изсипва в намазнена и набрашнена форма или тавичка.Пече се в предварително загрята на 170 гр. фурна около 30-35 мин., градусите и времето при вас може да са различни, зависи от това как пече фурната ви.Сладкиша се пече до "суха" клечка, след което се изчаква хубаво да изстине и се обръща в тортена чиния.Изстиналият сладкиш се маже с шоколадова глазура.

Шоколадова глазура:

Едно пакетче масло / 125 гр./ на стайна температура, към него се добавят 2-3 с. л. какао и 3-4 с. л. пудра захар, накрая и 1 яйце.Всичко това хубаво се обърква, става гладък и гъст шоколадов крем.Не се обработва термично, направо се маже върху сладкиша.Украсата е по желание, аз използвам смлени орехи.

Да ви е сладко !

                                            

Последна редакция: ср, 03 мар 2010, 10:25 от Аелис

# 21
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                         Лесна дроб сарма

                                            

Миналият ден направих дроб сарма по тази рецепта : http://kulinar.gbg.bg/index.php?p=recipe&id=3046

Чудесна се  получи, ще се прави често, затова я записвам в любимите си.Спазих точно рецептата, много ми хареса резултата, само че следващият път ще удвоя количеството - като седнахме четиримката на масата и за малко да не ни стигне Joy.

Пробвайте я, вкусна и лесна е.

Да ви е сладко   bouquet!

Последна редакция: нд, 07 фев 2010, 21:13 от Аелис

# 22
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                       

                                                                                     Тутманик "Невена"

                       
                                                               

Тази рецепта имам от колежка и съвсем в реда на нещата кръстих тутманика на нея Heart Eyes.По икономичен е като продукти от тутманика на Милица, но е също толкова вкусен Wink.

Необходими продукти:

Около 1 кг. брашно - пресято / при мен отиде съвсем малко повече от килограм/
500 мл. хладка вода
3 яйца
1/2 кубче мая / аз сложих малко повече, около 2/3 от кубчето/
1 с.л. сол
1 ч.л. захар
125 гр. разтопено масло / аз използвах повече, около 150 гр./
250-300 гр. сирене

Брашното се пресява, слага се солта, прави се кладенче и в дупката се сипва хладката вода и размитата мая/ аз я размих в малка част от водата и при нея сложих и захарта/.Добавят се и предварително разбитите яйца.Замесва се меко тесто. Оформя се по желание, ще се опитам да обясня как го оформих аз.Разделих тестото на две, защото ми се видя много и реших да направя два по- малки тутманика.Този на горната снимка оформих по следният начин : едната половинка тесто разделих на 3 части, всяка разточих на кора.Намазах първата кора с разтопено масло и поръсих със сирене, върху нея сложих втората кора, намазах с масло и поръсих със сирене, най- отгоре сложих третата кора, нея не я намазах.Корите така, както са една върху друга, ги загърнах като плик - защипвах с пръсти двата срещуположни края.Сложих "плика" в намазнена с масло тавичка със загърнатите части надулу и надупчих с пръсти така, че да се получат квадратни парчета.Така оформеният тутманик оставих да втаса , докато удвои обема си и почти запълни тавичката.Намазах го с жълтък и пекох в незагрята фурна на 170 гр.

Другата половина от тестото оформих по следният начин/ показала съм го на долната снимка / - разделих тестото на две, разточих две кори.Намазах първата кора с масло , наръсих със сирене, навия я на руло и я разтеглих малко, след това я усуках и я завъртях като охлюв в центъра на тавичката.Така процедирах и с втората кора, навих я около първата и оставих да втаса, докато удвои обема си.Намазах втасалият тутманик с жълтък и пекох по същият начин, както и първият тутманик - в незагрята фурна, на 170 гр., докато хубаво се зачерви - около 30 мин. в моята фурна.

Ами това е.Много вкусен е тутманика , пробвайте го Heart Eyes.

Да ви е сладко  bouquet!

                                                       

# 23
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                 Ориз за гарнитура

Ето източника, записвам си я в Любимите за да си намирам лесно рецептата, много хубав става ориза, приготвен по този начин, само че вместо олио аз използвах масло : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=458055.msg13620376#msg13620376

На котлон за гарнитура
1 ч.ч ориз
2 ч.ч вода
сол на вкус или кубче бульон
1 или 2 с.л олио/ масло/

Завирам водата ,добавям солта и олиото.Ориза трябва да е много добре измит,последната му вода да е бистра.Добавяш ориза и когато започне да ври с водата ,намаляш котлона на 1 или на най -ниската степен ако си на газ и захлупваш с капак.Ако имаш капак с дупка зашлюпваш добре,ако не е с дупка,оставяш минимално леко отворено.Не се бърка ориза.Когато видиш вече ,че няма вода в тенджерата тогава леко можеш да бутнеш да видиш дали има на дъното вода.Ако няма изключваш ориза и го оставя няколко минути захлюпен.Става страхотен и не се слепва,всяко зрънце се дели.Понякога добавям пресни или сушени зеленчуци.

Благодаря на mishonka95, че ме научи как да правя хубав ориз за гарнитура  bouquet.

Последна редакция: пт, 23 апр 2010, 14:35 от Аелис

# 24
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                     Аладинки

                                                     

Тази рецепта научих от Петя - момиче, с което се запознах във форума и се сприятелих Flutter.

Необходими продукти:

2-3 яйца
1/2 с.л. сода за хляб
8-9 с.л захар
1/3 с.л сол
1  кисело мляко
брашно - около 2 ч.ч., трябва да се получи тесто, малко по- гъсто от това за палачинки
1-2 ванилии
1 с.л олио или малко масло

Слагат се продуктите в купа и се разбиват  с миксер - първо яйцата, после киселото мляко с угасената сода в него, останалите продукти и накрая брашното с разбърканата в него ванилия.  Тестото трябва да стане по-гъсто от палачинково.Ако е много брашното може с малко вода да се разреди и обратното -ако е много течно с малко брашно може да се сгъсти. Обикновено се пържат с доста олио, но със тефлоновия стават и без. Изсипваш с черпак или г.лъжица малки кръгчета, те трябва да се надуят и да добият златист цвят.

Забележки : Сложих 3 яйца и 1 ванилия, разбърках по гореописаният начин и пържих в тефлонов тиган , само намазан с мазнина.Стават бързо Wink.Много вкусни се получиха, като сладки , бухнали палачинки.Хапнахме ги със сладко от боровинки, децата ги мазаха с течен шоколад Wink.

Да ви е сладко  bouquet!


# 25
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                      Грис халва

                                                 

Тази рецепта е на max-mama, много е сполучлива, записвам си я, за да не я загубя някъде Crazy.

Необходими продукти :

1ч.ч. грис
1/2 ч.ч. олио
3 ч.ч. вода
1 ч.ч. захар

Захарта и водата се разбъркват до пълното разтваряне на захарта - отнема няколко минути.Гриса се запържва в олиото докато леко покафенее, бърка се непрекъснато.Прибавя се студеният захарен сироп/ на порции/ към гриса, докато се поеме цялото количество.По желание могат да се добавят стафиди или орехови ядки.Още топла грис халвата се изсипва във форма или тавичка, охлажда се и се нарязва на парчета.По желание може да се поръси с канела.

Да ви е сладко  bouquet!

                                         

# 26
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                      Негърско дупе в бял памперс

                                              

Блатът на този сладкиш е половин доза от шоколадовият кейк без яйца на Лабрекс :  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297129.msg9148427#msg9148427

Необходими продукти :

1 1/2 ч.ч. пресято брашно
1 ч.ч. захар
2 с.л. какао - с връх
1 ч.л. сода
1/2 ч.л. сол
1 ч.ч. вода
90 мл. олио
1 ванилия
1ч.л. оцет

За глазурата :

200 мл. заквасена сметана - използвах малка кофичка Данон
3 с.л. кристална захар - отново с връх Wink.

Смесват се сухите съставки, без содата.Налива се водата, разбърква се хубаво и се добавя содата, изгасена с оцета, пак се разбърква. Сипва се олиото и много хубаво всичко се смесва.
Пече се в намаслена и набрашнена форма на 180 град. Моят се пече около 40 мин., но то си зависи от фурната.

Глазурата се приготвя  като към сметаната се добавя захарта и се правят само 3-4 оборота с лъжицата, колкото да се смесят, не се бърка енергично.Слага се в хладилник за около час - захарта се стопява в сметаната.

Изстиналият сладкиш се гарнира с глазурата.Не съм слагала орехи в блата, следващият път ще пробвам, но и без тях се получи много вкусен и сочен десерт.

                                                  

Да ви е сладко   bouquet!

Последна редакция: вт, 16 мар 2010, 09:21 от Аелис

# 27
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                            Крем карамел с кроасани

                                                           

 Това е един от най- любимите сладкиши на голямата ми дъщеря , чудесен е.Рецептата е известна, някои я правят с козунак, но на мен най ми допада с мини кроасани с шоколад Heart Eyes.

Необходими продукти :


2 пакетчета мини кроасани с шоколад
6 яйца
2 ч.ч. захар / едната чаша е за карамела/
700 мл. прясно мляко

 Едната чаша захар се карамелизира - аз я карамелизирам на дъното на съда, в който ще правя крем карамела,като се минава малко и по стените.Веднага върху карамела се лепят кроасаните.Отгоре заливате със сместа от разбитите с миксер яйца,мляко и останалата 1 чаша захар. Пече се на водна баня/ формата с крем карамела се слага в по-голяма от нея тава, в която има вода/ на около 180 C.После оставате да изстине и слагате в хладилника, като се охлади добре обращате в някакъв съд,примерно голямо кръгло плато или табличка .Преди да обърнете минете с нож по ръба на тавичката, да се отдели крема от нея.Може да се окраси с розички сметана, ще заприлича на торта Heart Eyes.Ние го предпочитаме чистичък.Формата , в която правя този сладкиш е с диаметър 25 см., ако вашият съд е по- голям или по- малък може би ще се наложи да промените количеството на продуктите.

                                                           

Да ви е сладко  bouquet!

# 28
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                             Шоколадов сладкиш със сладко

                                                          

.Много приятен сладкиш, леко влажен и много сладък, точно като за мен Heart Eyes.Рецептата е на Мони, ето линк : http://vkusnoikrasivo.com/forums/viewtopic.php?p=27704#p27704

Необходими продукти :



- 3 яйца
- 1 ч. ч. захар
- 2 малки прахчета ванилия (аз сложих едно пакетче ванилена захар)
- ½ ч. ч. олио
- 1 ч. ч. сладко (най-хубаво става с вишни, аз сложих от кайсии)
- 1 ч. ч. вода
- 1 ч. ч. счукани орехи
- 2 ч. ч. брашно
- 1 пакетче бакпулвер
- 1 ½ ч. л. канела
- 2 суп. л. какао

Чаената чаша е с вместимост 200 мл.

Пресяваме брашното с бакпулвера, канелата и какаото. Яйцата разбъркваме със захарта и ванилията. След това към тях добавяме олиото и отново бъркаме. Следват орехите и сладкото. Започваме да добавяме от брашнената смес. След половината от брашното добавяме половината чаша вода, разбъркваме добре и после другата половина брашно и останалата вода. Разбъркваме всичко и изсипваме в намаслена и набрашнена тавичка, ако е йена, може и така. Печем за около 40 минути на предварително загрята на 160 градуса фурна. Оставяме да изстине добре в тавичката и след това режем на парчета по желание.
 Не прекалявайте с печенето, като при кекс, хубаво е сладкишът да остане леко влажен. Може да се използва различно сладко или конфитюр. През зимния период, около коледните и новогодишните празници, може да се добави и малко, на върха на ножа, смлян карамфил и малко индийско орехче, за да може сладкиша да придобие специфичния вкус на коледните сладкиши. Може да му се направи глазура или да се остави просто така.Аз само с пудра захар го наръсих, следващият път повечко ще си поиграя с украсата Wink.

Да ви е сладко   bouquet!

Последна редакция: ср, 03 мар 2010, 09:06 от Аелис

# 29
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                    Бързи спагети с шунка

                                                  

Правя спагети по този начин от години, стават за максимум 30 мин., а са много вкусни.

Необходими продукти :

1 опаковка спагети - използвах на Дерони, 400 гр.
310 гр. лютеница - това е точно едно бурканче от лютеница "Първомай", има хорце на картинката, идеална е за тази рецепта
шунка
малко олио
200 гр. кашкавал
2-3 щипки ронена чубрица

Сваряват се спагетите в подсолена вода, отцеждат се, измиват се за секунда със студена вода и се захлупват в съда, в който сте ги варили.Слагате на дъното на по- голям тиган малко олио / може и зехтин/, и запържвате в него нарязаната на кубчета шунка.Като се позапържи добавяте лютеницата, тя не бива много да се готви, само да клокне и е готово.Така полученият сос слагате в съда със спагетите, добавяте  рендосаният кашкавал и ронената чубрица и хубаво обърквате всичко.Сервира се веднага.

Това е основна рецепта, ако искате може да добавите гъби, маслини Wink.Може да стане и с кайма, но тя трябва хубаво да се запържи, правила съм, също става вкусно Wink.

Последна редакция: вт, 16 мар 2010, 09:15 от Аелис

Общи условия

Активация на акаунт