Подмяна на шофьорска книжка

  • 42 114
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3
Отидох 20 дни след изтичане на срока и глоба нямаше.Може би имах късмет!Медицинското ми го издаде личния лекар.При който и да е общопрактикуващ лекар да отидеш срещу 10-15лв. ще ти издаде мединицско и няма да чакаш по кабинети.Дугият вариант,ако не греша трябва да се мине през УНГ,очен лекар и вътрешни болести за заверка.

# 16
  • София
  • Мнения: 3 795
Лятото си смених фамилията на книжката (карах си с моминското име). Процедурата си е нормална - актуална снимка, акт за раждане и акт за брак, някакви документи попълвах на гишето в КАТ и след няколко дена си взех готовата книжка, сумата ако не се лъжа беше към 20 лева - няма глоби, стига да не е изтекъл срока на валидност на книжката.

А медицинско.....? Всъшност как се вади медицинско, защото джи пи то ми отказа, да го направи. Трябва да ходя по кабинети,
през какви кабинети се минава?
Аз отидох в Торакс:Струваше ми 30лв.Минах през 5 кабинета –преглед на очи,уши,вътрешни болести,невролог и хирург.

# 17
  • София
  • Мнения: 121
Ха,колко ми е актуална тази тема.Днес вадих медицинско,утре ще пусна и снимки и другата седмица ще сменям книжката.И аз съм още с розовите от преди 10год  Embarassed Направо ме е срам да се появя..
Сега видях, че за изтекла книжка има глоба..Знаете ли колко пари да си приготвя за всичко?

Няма глоба при смяната но ако те хванат да караш с изтекла книжка глобата е 50 лв.

# 18
  • Мнения: 1 427
А ако ме хванат да карам с несменена книжка? Не е изтекъл срока, но е още с моминското ми име. Ще ме глобят ли? Валидна ли е или не? И въобще могат ли да разберат, освен ако не ми искат и ЛК ?

# 19
  • София
  • Мнения: 121
А ако ме хванат да карам с несменена книжка? Не е изтекъл срока, но е още с моминското ми име. Ще ме глобят ли? Валидна ли е или не? И въобще могат ли да разберат, освен ако не ми искат и ЛК ?

Книжката е валидна няма глоба. Дори и да ти искат ЛК по ЕГН се установява че е един и същ човек.
Аз карах така 1 година не са ме глобявали при проверка.

# 20
  • Габрово (троянка омъжена за габровец)
  • Мнения: 506
Аз миналата година си подменях всички лични документи, поради смяна на семейното положение и съответно фамилията.
Процедурата е следната (поне в Габрово)
Сменяш си личната карта и паспорта (ако се сменя фамилията, ако се запазва моминската фамилия лични документи не се подменят).
МВР ти обявява старата книжка за"невалидна" (на мен от МВР ми казаха ако ми се налага мога да шофирам, все пак талонът и точките в него са много по - важни).
След издаване на новите лични документи се отива до КАТ и се подават документи, но се попълва нова заявление. Ако предната книжка е издадена от друго подразделение на КАТ (както ми казаха: "Водя се на отчет в друг град") се подава молба, като пристигнат документите (едни пожълтели картони и протоколи от изпита, поне при мен) могат да издадат новата книжка. Изисква се снимка, медицинско (и личният лекар може да го издаде срещу 5лв.) и 20лв за издаване на книжката.
Надявам се, че бях полезна, за още едно тичане по институциите  Peace  .
За глоба незнам дали има. Само за международният паспорт, ако не се върне до месец след изтичането има глоба.
Нашата кръсница не си беше сменяла документите след сватбата си и ни ожени  Mr. Green без глоба.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 272
Имам и аз един въпрос. При условие, че медицинското е издадено от личен лекар /намира се на село, откъдето е и моя познат/, то важи ли? Моят познат трябва да си подменя шофьорската книжка, а медицинското е отпреди месец и половина. Ако важи като срок, то има ли значение факта, че не е издадено от специалист офталмолог.  Rolling Eyes Доколкото знам при медицинско за шофьорска книжка се минава само през очен лекар. Ще съм ви много благодарна, ако ми отговорите бързо Hug

# 22
  • York
  • Мнения: 826
Явно дали ще има глоба зависи от града и настроението на служителите. Знам 2 случая във Варна с глоба от 20 лв при издаване на ШК след срока.

Другата новост е, че при подаване на документите веднага лъсват актове и глоби, които не са платени и не приемат заявлението за издаване на нова книжка, докато не се платят глобите.

# 23
  • Мнения: 115
Аз си сменях ШК заради смяна на адресна регистрация, отидох при личния и ми изкара медицинско за 2 минути срещу 2.40лв.Май е въпрос на желание от страна на Дж Пи-то.Струваше ми около 25лв с разните молбички в КАТ.Въпреки че трябвало да си сменя ШК още преди година.Имам акт за минавате на червено от преди 5 години,не че не съм искала да го платя но просто беше в друг град.А не можех да отида в работно време да го платя.И така 5 години и нищо не излезе като подавах документите.Явно и това е въпрос на добра воля на служителките в КАТ  newsm78

# 24
  • Мнения: 646
Мисля , че всички глоби имат давност.

# 25
  • Мнения: 2 479
Имам и аз един въпрос. При условие, че медицинското е издадено от личен лекар /намира се на село, откъдето е и моя познат/, то важи ли? Моят познат трябва да си подменя шофьорската книжка, а медицинското е отпреди месец и половина. Ако важи като срок, то има ли значение факта, че не е издадено от специалист офталмолог.  Rolling Eyes Доколкото знам при медицинско за шофьорска книжка се минава само през очен лекар. Ще съм ви много благодарна, ако ми отговорите бързо Hug

Леа, доста се съмнявам, че такова медицинско би свършило работа за подмяна на шофьорска книжка. Минава се не само през очен лекар, а и поне през невролог, уши нос и гърло и личният лекар накрая заверява. За твоя познат, щом лекарят му е на село, ще е най-лесно да отиде в частна поликлиника и срещу 20-30 лв. без много мотане си свърши работата.

# 26
  • София
  • Мнения: 4 272
Мерси Либ  Peace

# 27
  • Мнения: 30
Здравейте.
 Включвам се в така актуалната за мен тема, с въпрос.
Моята шофьорска книжка също изтича скоро и е за смяна , но научих от следното:  по новините съобщели, че ще удължават срока на докумнетите издадени през 2000г, тъй като се предвижда новите документи да са с някакви чипове. Не разбрах обаче нито с колко време ги удължават, нито дали важи за всички видове докумнети за самоличност. Питането ми е:  знае ли някой за подобно удължаване и то важи ли и за шофьорските книжки?

Що се отнася до шофиране с ШК с моминско име- аз карам така от 2006г и досега не са ме глобили, освен за минаване на червено  Embarassed Grinning Sunglasses Wink
Доколкото знам медицинското важи 30дни.

Това е от мен

# 28
  • София
  • Мнения: 2 958
Преди седмица точно след като си смених личната карта попитах и за книжката какви документи ще са ми нужни. Т.к. личната карта е съвсем нова трябва да отида с медицинското от личния лекар /изрично ме предупредих, че не са ми необходими разходки по различни кабинети/ , да попълня една декларация и да платя таксата. Това е всичко!

# 29
  • York
  • Мнения: 826
Джуджанка и заявление все пак трябва.  Wink Иначе декларацията е, че лицето няма издадена ШК от друга страна, членка на ЕС.

Общи условия

Активация на акаунт