за или против флуора?

  • 2 915
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 148
След като прочетох доста информация за и против даването на флуор на бебета и малки деца ми се иска да видя каква е настройката на майките в България. Давате ли флуор на децата си в края на краищата? Информацията в българските и чуждестранните сайтове е толкова противоречива, че доста се обърках. Знам, че въпросът е дискутиран много пъти и в този форум, затова исках по-скоро да направя една рекапитулация по темата.
Благодаря за участието на всички!

# 1
  • Мнения: 31
аз дабам на бебо от 3-а месец,по препорака на педиатъра.Сега прочетох на ниаколко места вав форума,че мамите са против,но нищо конкретно по каква причина.По принцип имам доверие на педиатъра ни ,до колкото знам е една от наи-добрите в града,но все пак искам да получа пожече информациа и моля да ме насочите каде да я намеря.Благодаря за което.

# 2
  • Мнения: 1 253
По време на бременноста ми наблюдаващата ме лекарка не ми разреши да взимам флуор, защото бил отрече от водещите европейски лекарски организации.
За дечица още не съм ровила из нета, но май вече ми е време да направя и това Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 214
Не съм пила по време на бременността и съответно не съм давала на детето си.Зъболекрят ми и педиатърът също са против.Но мнението ми не е основано само на техните препоръки.Убедена съм,че бих навредила повече отколкото да помогна на организма ако давам флуорни таблетки.

# 4
  • Мнения: 148
аз дабам на бебо от 3-а месец,по препорака на педиатъра.Сега прочетох на ниаколко места вав форума,че мамите са против,но нищо конкретно по каква причина.По принцип имам доверие на педиатъра ни ,до колкото знам е една от наи-добрите в града,но все пак искам да получа пожече информациа и моля да ме насочите каде да я намеря.Благодаря за което.
Ако разбираш английски - ето един линк в който много подробно са обяснени доста причини против флуора. Като пуснеш Google ще намериш още.
http://www.holisticmed.com/fluoride/
А тук във форума също доста е дискутиран въпроса. Дори една мама си е направила труда да препише част от книга
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21436.0
На мен това за световната конспирация ми звучи малко несериозно, но основните доводи против се повтарят и в други източници.

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 514
 Дъщеря ми  ходи в детска градина(Дари 5г. - ще си направя лентичка някои ден). Там дават флуорно мляко на децата. Аз се подписах на нея да не й дават. Моят зъболекар ми обясни че ако й давам по една чаша мин. вода Хисар(200 мл) на ден е напълно достатъчно и безвредно, че флуора се дава профилактично от скоро (около 50год.) и сега след време се разбира че не е безвреден.
Даде ми да чета разни сайтове със статиии в същия дух които не смятам да ви препоръчвам. Но общо взето вземам мин. вода  с висока минерализация от време на време и знам поне, че не вредя. Но ще ми е любопитно да прочета "колко е полезен флуора!"

# 6
  • София
  • Мнения: 13 206
Да, давам, ама когато се сетя... напоследък хич не се сещам  Embarassed

# 7
  • Мнения: 1 613
Преди половин час се върнах от консултация и си говорехме точно за това.

Казах на педито, че ми е много странно да мия зъбите на бебка (тя има 3), а тя ми каза, че то не е точно миене. Слагаш малко паста за зъби на четката и даваш на бебка да я гризе, естествено пастата ще я гълта. Та от пастата щяла да си набавя допълнително флуор.
А за да давам допълнително капки, трябвало да дойдат да ми изследват водата (колко флуор има в нея), да я водя на зъболекар и той да прецени колко капки да се дават. Взима се и впредвид и зъбосъстоянието (егати думата, не можах да измисля друга Embarassed) на семейството, дали има проблеми. Става много сложно.
Та съм решила да й купя четка и паста за зъби и да не давам капки.

# 8
  • Мнения: 148
Та от пастата щяла да си набавя допълнително флуор.
Аз пък си мислех, че детските пасти за зъби специално ги правят без флуор  newsm78 Но не съм проверявала дали е вярно Embarassed

# 9
  • Мнения: 7 837
И аз знам, 4е са без флуорид  newsm78
Поне тази, която аз ползвам, е без и е за бебета и деца до 5 г.

Тук няма практика да се дава. Оба4е има детски води, които са обогатени с флуорид.

# 10
  • Мнения: 1 613
Аз взех паста за зъби Колгейт за деца (0-6 години). Пише, че е с подходяща доза флуор.

https://sslrelay.com/s114120915.oneandoneshop.co.uk/sess/utn;jse … 2B%3D2810130%3D29

# 11
  • Мнения: 2 807

 Peace И аз така  Wink

Гласувах с втората опция.

# 12
  • Мнения: 3 506
Против. Но аз съм си против изкуствените "добавки" като цяло. По ред причини, от които най-малкото не смятам, че може да се има доверие на...... модата: днес е Флуор, утре вит Д, вдругиден вит А, по-вдругиден флуорът е вреден, но трябва да даваме йод, след 1 седмица - вит Д е вреден, трябва да даваме Вит К и т.н...... (примерите не са достоверни, просто илюстрират какво имам предвид)...

# 13
  • Мнения: 1 613
Но аз съм си против изкуствените "добавки" като цяло.

Аз също. Дори и витД не съм давала.
А като си бяхме в БГ и казах на лекарката, тя много се зачуди как така бебка не е хванала рахит.

# 14
  • Мнения: 3 506
Аз също. Дори и витД не съм давала.
А като си бяхме в БГ и казах на лекарката, тя много се зачуди как така бебка не е хванала рахит.

Хе-хе, там поне ти е по-лесно. Тук ако призная, че не давам вит Д и жълтък, изведнъж ръбовете на фонтанелата стават меки и има начална форма на рахит. Пък на следващата консултация като "съм давала", коментарът е "Ау, какви хубави ръбове, личи си, че доста го извеждате това бебе"  Joy

Общи условия

Активация на акаунт