Египет - четвърта тема

  • 70 223
  • 747
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 11 747
Да, ние ползвахме местни агенции за допълнителните екскурзии. Писала съм за това в старите теми. Доволни сме, разликата в цената беше голяма  Peace

# 346
  • Мнения: 120
Соларис, за агенции в Египет предлагащи екскурзии сигурно има, но оправията явно е по-трудна, по-добре с екскурзовода мисля. Иначе в Турция миналата година си купихме от нашия екскурзовод пътуване до Памуккале за 39 евро (и ни го намалиха от 45 евро) а вечерта като се разходихме из града в една агенция имаше до Памуккале за 20 евро. Че цакат екскурзоводите - цакат, ама карай...
Иначе, както ти казва Елена - да се намерят египетски лири в България според мен е немислимо.
Аз дребни долари едвам намерих и то около 30тина долара, всички други ми ги дадоха по 50. Банките явно не се зареждат с дребна валута много, не знам. Но едно момче, с което се запознахме в Египет ми разказа, че около НДК имало чейндж бюро - уж най-голямото в София, което давало най-добри курсове и даже имало опашка. Там имало дребни долари, но не знам, аз там не съм проверявал, обикалях само  банките по бул. Витоша.
Иначе - на нашия гид, който наистина беше много готин, му обяснихме на 2я ден, че ни трябват дребни банкноти и като пич той взе 50 долара и след 5 минути се върна с пачка от по един долар. В Алф Лейла-та имаше банка, Ахмет там ни ги развали, ама е по-добре местен да се разправя за пари Wink Абе да е жив и здрав тоя Ахмет, довечера обещавам да пиша и ще ви разказвам какъв е пич и колко свястно момче. Като цяло с парите в Египет никъде никакви проблеми сме нямали, никой не е искал да ни лъже, на центъра, във флоайето (в Хургада) на един хотел почти се сдърпахме с един сервитьор, който настояваше да си вземем 5те лири ресто... Дори от съседните маси започнаха да ни викат - вземете си парите, вземете ги - ние се уплашихме да не го обиждаме! Ама нали ОЛД СПОРТ каза бакшиши яко и ние станахме и си заминахме, а онези продължиха да се вайкат след нас Wink

# 347
  • Sofia
  • Мнения: 4 571
Не знам кога ще имам време да си публикувам отчета, но ето малко снимки:
http://rmetodieva.snimka.bg/travel/egypt-2009.464787.17009539

Египет все още ме държи под въздействието си. Първите нощи като се върнахме, само него сънувах.
Толкова е различно, толкова древно и живо едновременно...

А Нил е изумително красива река - бавна, спокойна, с живописни брегове. Заслужава си само по него да се направи по-дълга екскурзия.
Или пък езерото Насър... следващия път съм се зарекла там да ми е дестинацията. Не е много популярно туристически, но пък за любителите на историята е особено ценно място.

Невероятно преживяване, пожелавам го на всеки!

# 348
  • Мнения: 3 215
Тари, да знаеш, че има хора, които чакат да разправяш за круиза специално, така че не бягай от отговорност! Naughty Няма нужда чак час по час (като някои други  Mr. Green), но дай поне основно инфо, че наистина няма скоро ходили на круиз и писали тук (май)  Thinking
Форски, и аз това щях да кажа - случили сте на готин гид  Peace Иначе не знам защо момъкът-сервитьор така е протестирал срещу бакшиша...нетипично е това  newsm78

# 349
  • Мнения: 11 747
Олди, и аз знам от наш познат, като е бил в Египет, но в Александрия, около 2004г, искал да даде бакшиш на сервотьора. Не било в хотел, а отделно ресторант. Обидил се сервитьора, та чак управителя извикал  Thinking  Изумена съм, като знам как обичат бакшишите...

# 350
  • София
  • Мнения: 13 126
А Нил е изумително красива река - бавна, спокойна, с живописни брегове. Заслужава си само по него да се направи по-дълга екскурзия.
Или пък езерото Насър... следващия път съм се зарекла там да ми е дестинацията. Не е много популярно туристически, но пък за любителите на историята е особено ценно място.

Наистина е хубаво да е по-дълъг круиза. Имам позната, която е била преди 10 и повече години. Тогава круизът е започвал от Кайро и е стигал до Асуан. За 10 дни! За съжаление сега не ги правят. Доволна съм, че все пак и на този съм била, защото е невероятно преживяване.

Много благодаря за снимките! Отново бях там!   bouquet Ще чакам и разказа ти!

А в Абу Симбел позволяват ли вече снимки вътре в храмовете? На нас не ни позволиха и ни раздадоха картички за компенсация  Mr. Green.

# 351
  • Мнения: 120
Снимките от самолета на високите сгради са станали много сполучливи  Peace

# 352
  • Egypt
  • Мнения: 132
Досега не съм летяла за по- малко от 320 Е- двупосочен билет (и не съм намирала), и за 280Е- еднопосочен, така че тая цена от 49+150Е летищни такси е много хубава, стига да се окаже истина.

# 353
  • Sofia
  • Мнения: 4 571
Здравейте отново на всички настоящи и бъдещи почитатели на Египет!

След много кратка подготовка (доста стегната благодарение на всичко прочетено тук   bouquet) излетяхме благополучно за Кайро преди обяд и след 2,5 часа вече бяхме там. Доста бързо ни организираха посрещащите (вкл. и един от АлмаТур, но още отсега правя уговорката, че няма да коментирам гидовете - може би в отделен постинг, ако стане дума) и след половин час вече бяхме в автобуса и директно заминахме за Гиза. Пирамидите няма какво да ги коментирам, достатъчно е, че ми спряха дъха още когато ги видях да изникват от маранята. Другото го виждате от снимките. Начесохме си крастата за камили веднага и добре, че стана така - след това на практика нямахме друга възможност. Разгледахме комплекса заедно със Сфинкса. Оттам пак на автобуса и в Египетския музей, За около два часа, почти тичайки, успяхме да видим златното съкровище с маската на Тутанкамон и някои други известни експонати (тук да вметна, че по-лошо осветен и лошо информиращ музей не съм виждала).

За тези, които не са ми чели постингите в началото, да кажа, че първоначалната програма беше да останем още един ден в Кайро, вечерта да пътуваме с нощен влак за Луксор и после на кораба... но нещо не успяха да уредят влака и, за наша радост, както си мисля, летяхме на втория ден сутринта с вътрешен полет за Луксор. Това не ни позволи да посетим Саккара, както исках, но пък имахме един цял ден в повече в Луксор.

В Луксор оползотворихме чудесно деня - отидохме в музея - много добра сбирка, подредена чудесно. Прекарахме страхотен час и половина в един бижутерски магазин, докато си чакахме картушите - толкова мили и любезни хора, с какво ли не ни черпиха и какви ли не подаръци направиха на дъщеря ми.

На другия ден отидохме в Долината на царете - три гробници с учудващо добре запзени барелефи и оцветявания, минахме през атрактивна работилница за каменни изделия, където ни изиграха кратък "спектакъл". Гробницата на Хатшепсут беше следващата спирка, колосите на Мемнон за последно и ..най-накрая се настанихме на кораба.

За кораба мога да кажа само най-хубавите неща - безупречна обстановка, обслужване, сървис и храна. Дори миризмата, от която се опасявах, като имам лошия опит от един речен хотел, я нямаше и наистина не се почувства, че сме на кораб.  Ако не виждахме движещите се брегове по време на пътуването, нямаше и да разберем, че сме тръгнали.

На следващия ден разгледахме храмовия комплекс Луксор и Карнак. Следобед вече пътувахме по Нил към Есна. Както писах по-напред, Нил е много красив, усещането за пейзажа: зелени крайбрежия на фона на пясъчни планини на моменти беше почти сюрреалистично.
Минахме и през шлюза на Есна - незабравимо преживяване - корабът изведнъж се издига на 6м височина и леко ти се завива свят..

На другия ден продължихме към Едфу и Ком Омбо - това беше най-приятната част - пътуваш, спираш, разглеждаш, после си пиеш кафето на палубата, докато пред очите ти изниква следващия храм - отлично съчетание на почивка и sight-seeing.
Вечерта акостирахме в Асуан и си легнахме рано в очакване на следващите екскурзии и новогодишната вечер.

Ранното ставане в 3:00 определено и дотежа на щерката, но пък си заслужаваше отвсякъде - Изгревът в пустинята и незабравимата гледка на езерото Насър компенсираха докрай чутовните ми усилия да размърдам спящо 30-килограмово дете и да го довлека до автобуса (добре че спа през цялото време). Изумителното строително мероприятие по преместването на храма На Рамзес II и Нефертари още не могат да ми се поберат в съзнанието...

Върнахме се навреме за обяда и следобед отидохме до едно нубийско селище. Там подобаващо ни нашариха ръцете с къна, която гордо показвахме допреди няколко дни. Снимахме се с крокодили и камили.
Асуанското крайбрежие и самия град са може би най-хубавото от целия круиз - нищо общо с прашния Луксор и с ужасно мръсния Кайро. Не случайно Асуан е бил притегателно място за аристокрацията още преди два-три века.

Вечерта изкарахме страхотно. Тук е мястото да отбележа, че се събрахме голяма женска компания и се забавлявахме чудесно през цялото време на екскурзията.
На другия ден се жертвах да гледам децата, а другите отидоха до храма на о-в Филе (който не е вече на о-в Филе, но това е друга история) и язовирната стена на Асуан. Следобед се простихме с кораба и екипажа, натоварихме се на автобусите и поехме на най-дългия преход до Хургада. За пълна романтика и да има какво да разказваме на внуците, насред пустинята спукахме гума. Това, което ме изуми, беше, че само след 10-15 мин. дойдоха две коли с полиция и на заградиха откъм пустинята - като по филмите...
Късно вечерта (към 12:00) пристигнахме в Хургада и ни разкараха по хотелите. Нищо няма да коментирам за хотела, но така или иначе като видя такова количество руски туристи, всеки хотел ми се струва хижа в най-задръстената планина...

Последния си ден отдадохме на морето - о-в Гифтън ни очакваше. Пътьом се гмуркахме (със шнорхели само) до коралови рифове с изумително разнообразие на риби, скатове, морени и всякакви форми корали. Изкарахме час плаж на пясъчния остров с една изкуствена палма посредата и хайде пак на корабчето.
Вечерта излязохме да търсим ресторант с местна храна, че това най-много ни липсваше навсякъде и едва намерихме едно място, където ни предложиха. Ама пък така ни се зарадваха - то от тези ол-инклузиви никой не им се завърта по заведенията. Задоволихме прилично и тази си прищявка и вече бяхме готови за отлитане...

Долетяхме... и ми се искаше още на летището в София да се обърна и да хвана следващия самолет ..пак.. за Египет..

# 354
  • Мнения: 3 215
Олди, и аз знам от наш познат, като е бил в Египет, но в Александрия, около 2004г, искал да даде бакшиш на сервотьора. Не било в хотел, а отделно ресторант. Обидил се сервитьора, та чак управителя извикал  Thinking  Изумена съм, като знам как обичат бакшишите...

Силно нетипично поведение бих казала...проява на някакъв алтруизъм  Thinking Така или иначе е рядкост и като изключение само потвърждава правилото  Money

Тари, това вече е друго нещо! Прииска ми се да се телепортирам на кораба - снимките оттам са много съблазнителни  Peace

# 355
  • Мнения: 120
Тари, определено екскурзиите могат да бъдат доста различни. Нашата наистина не беше такава, нямаме покритие май и с 1% от нещата, които сте видели вие, освен разбира се, пирамидите.
Трябва да се ходи значи и с круиз... няма обикаляне на този Египет и това е. Една екскурзия наистина не е достатъчна  Peace

# 356
  • Sofia
  • Мнения: 4 571
forski,

прав си - няма обикаляне. пак ще се ходи, то се е видяло.
Но следващия път се замислям за самостоятелно пътуване. Леко ме изнервят групите от непознати - все ще се намери някой недоволен и мърморещ да ти развали кефа.

# 357
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 727
Знам си аз, че в круизите е истината. Sunglasses Това трябва да ми е задължително следващото посещение в Египет. Колкото до 10 -дневните круизи, най-вероятно ги има, но не ги предлагат нашите туроператори. Струва си да го провери човек. Ще пиша за резултата. Peace

# 358
  • София
  • Мнения: 13 126
Знам си аз, че в круизите е истината. Sunglasses Това трябва да ми е задължително следващото посещение в Египет. Колкото до 10 -дневните круизи, най-вероятно ги има, но не ги предлагат нашите туроператори. Струва си да го провери човек. Ще пиша за резултата. Peace

Няма смисъл да разпитваш - махнати са заради атентатите. Не било безопасно да се минава през тези райони. Въпреки, че щом вече са махнали конвоя, може да са се пооправили нещата. Което пък ме подсети - Тари, имаше ли конвой до Абу Симбел?

# 359
  • Sofia
  • Мнения: 4 571
Имаше, но ненатрапващо се някак - през пет автобуса по една лека кола без обозначения. Нито са влизали в автобусите, нито нещо друго.

Но си изчакахме сутринта реда - пускат на два пъти по сто автобуса (или други превозни средства).

А за круизите и аз четох в Пътеводителя на National Geographic (Господ здарве да дава на този, дето ме светна да си го купя - от темата, разбира се), че са спрели преминаването през Среден Египет точно заради несигурната обстановка. Жалко за което!

Общи условия

Активация на акаунт