Зъбките

  • 5 247
  • 20
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 61
Здравейте,
   Зъбките на моето бебе пробиха без лигавене,без температура,без дори да подозираме края на 2 месец . Веднага отидохме при нашият педиатар, който каза ,че му се случва за първи път в неговата практика толко рано поникнали зъбки и ми препоръча да се консултирам със стоматолог,но и там нищо не ми казаха.В книгите нищо не пише за по-ранното никнене на забите.Познати ме шашкат като казват,че ще и се развалят много по-рано и ще си имам проблеми с това.Интересувам се дали това е вярно и има ли значение кога ще поникнат млечните зъбки.    Confused:  Confused:  Confused:

# 1
  • Мнения: 3 042
Не се шашкай, зъбките никнат по учебник шести месец, ама плюс-минус 2 месеца. Така че няма какво да се притесняваш! Grinning Дано се включи Виви, тя ще има информация от извора, ако искаш и пусни лична бележка. Wink

# 2
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
При нас едно зъбче се появи още първия месец, но си седи в основата на венеца и все още не е пробило. Според педиатърката ни това се случвало и да не се притесняваме. Имало бебенца, чиито зъбки поникват много рано. Казват, че колкото по-късно поникнели били по-здрави, но на мъжа ми са поникнали на 9мес. и определено не са здрави. Явно това си го казват за успокоение на мамите, чиито бебоци още нямат зъбки (като нас  Cry ) Дали ще са здрави зъбките или не зависи от толкова много неща, наследственост от родителите, поддържане на устна хигиена, какво папка детето и т.н. Така че не се впрягай, а се радвай на зъбетата  tooth

# 3
  • София
  • Мнения: 15 216
Ще питам мама Wink  и ще ти кажа Grinning Ще се чуя с нея може би утре и след това ще ти пусна отговор.
Само за уточнение-колко зъбчета са пробили, долни, горни??

Майка ми ми е казвала за такива случаи, не мисля, че е нещо крайно необичайно. Даже веднъж й бяха водили на консултация едно съвсем новородено бебче, което се беше родило с едно зъбче и си беше наранило езичето с него.

# 4
  • Мнения: 3 927
здравейте,

на това му се вика акселерация!!!

и моята бебка от два дни пищи на моменти много жестоко, според мен венеца е подут и побелял, ама като не съм виждала още напъващи се зъбки Wink   и не съм сигурна........
оня ден на консултацията нищо й нямаше и вечерта хоп - рев от болка.......

а моята лекарка каза, че е имала в практиката си бебе с избил зъб на 2 месеца, така че споко.

# 5
не се шашкай и при нас от средата на първия месец започнаха да се показват двете кучешки зъбчета отгоре, ходихме при педиатъра от там в стоматологията и там ни оспокоиха че няма нищо странно имало деца дето се раждат със зъбки.
Сега сме на 2 месеца и се опитват да ни пробиват два от резците отдоло, понеже се кърмим незнам как ще се справяме като пробият съвсем.

# 6
  • Мнения: 8 769
Аз също съм чувала за бебета, родени със зъбче... А що се отнася до това дали ще се развалят по-бързо или не-времето ще покаже.

# 7
На моята втора дъщеря зъбите започнаха да пробиват на 4 м.
Сега има 16 израснали зъба в устата- последни и то едновременно пробиха кучешките , първи бяха тези отгоре и отдолу - първите, после пробиха четвъртите - въобще не е имало обилно слюнкоотделяне или рев само бузките в началото се зачервяваха силно.
За сметка на това аз загубих два кътника повреме и след бременността- просто започнаха да се рушат без видима причина. И аз се чудя какво е това нещо , какво е това чудо
и на голямата ми дъщеря пробиваха бързо - но такова чак нещо не е имало.

# 8
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Нищо притеснително, колкото по-рано, толкова по-лесно излизат зъбките. На моите им поникнаха зъби на 4 месеца и половина. Малкият сега е на 16 месеца и има 16 зъба, остават му още само 4 кътника да пораснат...
Има и деца, които се раждат със зъбче.

# 9
  • Мнения: 61
Vivi,
probili sa ni 2 dolni zab4eta i ni nikne 1goren ku4e6ki.Moliate popitai maika ti i dali ima veroiatnost da i se iskrivat,za6toto tia vse oshte su4e i smu4e beberon. Confused: Thank's

# 10
  • София
  • Мнения: 15 216
Боевска,
майка ми ми каза, че когато зъбчетата пробият по-рано са по-слабо минерализирани. Ето защо не бива да даваш с биберон подсладени неща, които дълго време да са в контакт със зъбките-например не бива да подслаждаш биберона с мед (майка ми каза, че много майки правели така),  не бива да даваш сокчета с биберон.
След като има пробила част на зъбчето е хубаво с марличка или с клечка за уши зъбчетата да се почистват с кислородна вода 3% след хранене.
Когато поникнат напълно могат да се мажат с флуорен гел веднъж седмично-пак с клечка за уши.
Майка ми, като върл враг на биберона, който едва преглъща факта, че и моето бебе смуче биберон Grinning , препоръчва , ако може, да не даваш биберон-залъгалка на бебето. Обяснява го с това, че млечните зъби имат много малки и не добре развити още коренчета и вероятността да се изместят от нормалното си положение е по-голяма.

Когато млечните зъбки поникнат съвсем трябва да ги наблюдаваш дали в областта на шийката (близо до венеца) ще се появят тебеширено бели петна. Ако се появят, това означава, че там ще се развие кариес. Тогава трябва да се обърнеш към детски стоматолог, който ще проведе лечебно третиране с флуорни лакове и гелове.
За да предпазиш зъбките от появата на такива бели петна (макула алба кариоза Shocked ) е добре да правиш следното:
 Arrow да не даваш подсладени неща с биберон (както писах по-горе);
 Arrow да почистваш зъбките;
 Arrow да аплицираш флуорен лак/гел (продават се по аптеките);
 Arrow да приучиш детето да дъвче по-твърди храни, т.е. те да преобладават пред меките, кашестите, въглехидратните храни, които полепват по зъбките и образуват зъбната плака, която от своя страна е основна причина за развитието на кариеса. Яденето на твърдата храна, от своя страна, има и следните полезни последици: изисква активна дъвкателна фунция, чрез която се осигурява естествено самопочистване на зъбите; стимулира се слюноотделянето, а слюнката подпомага по-добрата минерализация на емайла на зъбките, което пък ги прави по-устойчиви на кариес; подобрява кръвообращението и храненето на венците и пулпата на зъба.

Звучи малко като лекция, но пиша под диктовката на майка ми, която ми е на гости. Grinning
Апропо, тя е детски стоматолог и преподавател в Стоматологичен факултет. Аз лично й имам доверие Grinning  Grinning  Grinning

# 11
  • Мнения: 3 927
vivi,
и другите,

купете си предпоследния брой на в-к "лечител" и прочетете главната статия за зъбите и здравето. там е обяснено отрицателното въздействие на флуора върху зъбите и се дават ценни съвети за поддържане хигиената на устата и зубите...

п.с. аз не давам зимафлуор на бебка, у дома почти не използваме вече флуорни пасти.....

# 12
  • София
  • Мнения: 15 216
Тане, едва ли ще си купя този вестник. И идея нямаш колко статии по специализирани медицински и стоматологични списания съм изчела, докато майка ми си пишеше дисертацията, която беше свързана с флуорната профилактика. Де що имаше достъпно в България на английски по въпроса съм го изчела и съм го превела, за да го ползва майка ми. Програмата на майка ми за флуорна профилактика (не искам тук да пиша подробности, ако някой случайно прояви интерес-ще отговоря с удоволствие на ЛС), която продължи няколко години, беше наблюдавана от СЗО и тук се извървяха незнам колко си светила от цял свят да й проверяват резултатите.
Изобщо няма да навлизам в детайли. А и никого не смятам да агитирам. Само ще кажа, че след цялата тази информация, която ми се наложи да смеля, трудно ще можеш да намериш по-убеден привърженик на даването на флуор от мен. Имаше вече няколко теми по този въпрос във форума. Там писах надлъж и на шир. Тук само ще посоча, че флуорът не може да се дава "на око" и без мярка. Има определени количества, които са препоръчителни за целите на профилактиката. Като много други неща и флуорът при предозиране е вреден. При предозиране са вредни дори и витамините, но се стремим да ги осигурим на организма си, нали?

В крайна сметка, всеки решава сам как да постъпи с детето си. Моето дете пие Зимафлуор, както можете да предположите.  Grinning

# 13
  • Мнения: 61
Vivi,много ти благодаря  Nature Sun With Face
  Това наистина е много полезна информация за мен.В Ботевград няма детски стоматолог,но ако се наложи ще дойда до София.
    Аз нищо не и давам с биберон освен вода и сок дори вече не иска залъгалката.Но големият проблем е,че си СМУЧЕ ПРЪСТА. Sad

   Искам да ми кажеш каде работи маика ти или да ми препоръчаш детски стоматолог.

   Много thank's на стоматоложката Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation

# 14
  • Мнения: 3 927
vivi, не съм чела колкото теб, но ми звучи много убедително, че проблемът в световен мащаб с кариеса има нещо общо с флуорирането на водата в много от страните, ти сигурно знаеш къде се прави това.
в минералните води така и така има флуор, има го и в пастите за зъби, макар че аз избягвам точно тези.
и аз не агитирам никой. знам само, че съм пълна с кариеси, а помня много добре какви огромни количества флуорни таблетки съм изгултата в училище, дори аз самата съм ги раздавала на съучениците си в голямото междучасие....дали те нямат вина за лошите ми зъби?!

# 15
  • София
  • Мнения: 15 216
Боевска, майка ми работи в Пловдив. Малко сложничко ще ти дойде да отише до там Grinning , но ако все пак решиш..... ще те свържа с нея. Тя излиза в отпуска от следващата седмица, обаче, и ще пътува.
По-лесно ще ти бъде да дойдеш до София, може би. Не мога да ти препоръчам конкретен детски стамотолог, но в Стоматологичния факултет (на ул. "Прага", до Военна болница) има катедра по Детска стоматология (майка ми работи в катедрата по Детска стоматология на Пловдивдския Стоматологичен факултет). Там със сигурност има добри специалисти. Мога да помоля майка ми да препоръча някой от софийската катедра. Не знам доколко има впечатления от работата им, но все пак се познават.

За София съм чувала добри отзиви и за Юниордент. Мисля че това е център само с детски стоматолози. Преди, ако не се лъжа, се намираше до кино Одеон, но дали не са го преместили нямам и най-малка представа. Ако някой има повече информация, нека да даде координати и мнение.

# 16
  • София
  • Мнения: 15 216
Цитат на: Taneto
vivi, не съм чела колкото теб, но ми звучи много убедително, че проблемът в световен мащаб с кариеса има нещо общо с флуорирането на водата в много от страните, ти сигурно знаеш къде се прави това.
в минералните води така и така има флуор, има го и в пастите за зъби, макар че аз избягвам точно тези.
и аз не агитирам никой. знам само, че съм пълна с кариеси, а помня много добре какви огромни количества флуорни таблетки съм изгултата в училище, дори аз самата съм ги раздавала на съучениците си в голямото междучасие....дали те нямат вина за лошите ми зъби?!


Тане, в темите за флуора съм писала накратко това, което знам от майка ми и от въпросните писания, дето ги изчетох, че количеството на флуор, което трябва да се приема от деца до 2 годишна възраст, е не повече от 0,25мг. на ден ОБЩО от всички източници-в това число вода, пасти, капки и т.н. Който иска да прави флуорна профилактика на кариеса, трябва да получи информация (от ХЕИ или водостабдителното дружество) какво е съдържанието на флуор в питейната вода в населеното място, в което живее. 0,25мг. флуор се съдържат в 4 капки Зимафлуор. Като се знае какво е съдържанието на флуор във водата се прави елементарна аритметика колко капки Зимафлуор да се дават.
За да не се получи предозиране, профилактиката се провежда до 200 дни в годината. Аз не давам капки в събота и неделя, правих веднъж една пауза от 2 седмици, сега съм спряла за 1 месец и мисля, че така ще докарам дните в годината, в които давам капки, до около 200.
Уффф, пак ще се отплесна. Много може да се пише по въпроса, но спирам!
Само ще кажа, че никак, ама никак не мога да приема, че флуорът причинява кариес!

И на нас ни раздаваха флуорни таблетки в училище-само един срок (което е крайно недостатъчно като продължителност) и аз се правех, че ги смуча, но при първа възможност ги изхвърлях през прозореца. Бяха ми много отвратителни.

# 17
  • Мнения: 1 975
Цитат на: Boevska
Здравейте,
   Зъбките на моето бебе пробиха без лигавене,без температура,без дори да подозираме края на 2 месец . Веднага отидохме при нашият педиатар, който каза ,че му се случва за първи път в неговата практика толко рано поникнали зъбки и ми препоръча да се консултирам със стоматолог,но и там нищо не ми казаха.В книгите нищо не пише за по-ранното никнене на забите.Познати ме шашкат като казват,че ще и се развалят много по-рано и ще си имам проблеми с това.Интересувам се дали това е вярно и има ли значение кога ще поникнат млечните зъбки.    Confused:  Confused:  Confused:



Pri vsqko dete tova e mnogo individualno!
Na moite i na dvamata zapochnaxa da im niknat zubite kogato stanaxa pochti na po edna godinka.....  Rolling Eyes  .. no sum vigdala i takiva deto na po 6 - 7 meseca imat pochti vsichki zubi v ustata ...

# 18
  • Мнения: 704
Искам и аз да споделя. Дъщеря ми - на 1г.и 9м. има 15 зъба, наскоро пробиха кучешките, сега долните странични резци - много й е трудно. Вечер започва да нервничи, през нощта проплаква - не е болна, няма температура, само започва неистово да си чеше венците. Вчера я водихме на консултация /високи сме цели 94см/ , докторката каза, че има гингивит - възпаление на венците и й предписа разтвор за мазане. Дано да помогне, че много се изнерви детенце.

# 19
  • Мнения: 1 599
Цитат на: Boevska
Здравейте,
   Зъбките на моето бебе пробиха без лигавене,без температура,без дори да подозираме края на 2 месец . Веднага отидохме при нашият педиатар, който каза ,че му се случва за първи път в неговата практика толко рано поникнали зъбки и ми препоръча да се консултирам със стоматолог,но и там нищо не ми казаха.В книгите нищо не пише за по-ранното никнене на забите.Познати ме шашкат като казват,че ще и се развалят много по-рано и ще си имам проблеми с това.Интересувам се дали това е вярно и има ли значение кога ще поникнат млечните зъбки.    Confused:  Confused:  Confused:

Не ги слушай близките ти ... та на мъжът ми като са израснали на 9  месеца та какво??? Зъбите му са просто мечта...пълен е с кариеси..А имам приятелка (на 25 г. ) няма нито 1 кариес нито 1 дупка а зъбите са почнали да и никнат на 4 месеца???Май не трябва да се вярва на глупости...

# 20
  • Мнения: 197
Здравейте, момичета. Сега я видях тази тема и ми стана много интересно. Дъщеря ми се роди със зъбче, което падна след около 2 седмици. сега е на 1год. и 2мес. а на това място още не е избило друго зъбче/съмнявам се че ще избие изобщо/. Въобще при нея зъбите избиваха в пълен хаос. Първото/нормално/ се появи на почти три мес., след това кучеш ките, горните резци и кътниците сега. Интересно ми е тези майчета, които са чували за такива случаи, знаят ли дали ще поникне някога там зъб? Казаха ми че не е хубаво на бебе да се прави снимка                                                                                                
Много целувки на сладките бебоци.

Общи условия

Активация на акаунт