Има ли друг начин.

  • 1 762
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 186
И моята щерка ми въртеше такива номера. Веднъж даже ме заплашиха, че ще ми я вземат ако сме живеели в нормална държава......а то детето така хубаво се въргаляше в един прашоляк, че сърце не ми даде да го вдигна.  Laughing Истината е, че тя се беше заинатила и се въргаляше ту по гръб, ту по корем в един прашоляк на ъгъла на блока. Аз съвсем спокойно си седях до нея и чаках истерията да и мине, защото ако я бях вдигнала.......случка щеше да и се случи. След коментара на възрастната ми съседка дъщеря ми стана изтупа се и сякаш нищо не е било. Май това и беше последната истерия. newsm78

# 16
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ДОбреде а какво правите с тръшкащо се бебе? НА 10 месеца той не всичко разбира - така, че нито действа отвличане на внимание, нито убеждение  Thinking Боя пък прави истерията почти на захласване. Та кво да правя?  #Crazy

# 17
  • Мнения: 85
ДОбреде а какво правите с тръшкащо се бебе? НА 10 месеца той не всичко разбира - така, че нито действа отвличане на внимание, нито убеждение  Thinking Боя пък прави истерията почти на захласване. Та кво да правя?  #Crazy
Еми ако се тръшка докато сте самички вкъщи го игнорираш, като не е прав. Даваш му нещо за отвличане на вниманието ако сте навън и ти е неудобно пред хората. Макар, че ни би трябвало разните погледи да те стряскат. Боят поне за мен е безмислен, после и на теб ти се реве. Всяко дете си е различно, търси подхода и начина, който минава.
Успех  Joy

# 18
  • Мнения: 5 877
На десет месеца е много малък, за да се тръшка манипулативно! Вероятно наистина усеща някакъв дискомфорт, така че аз просто бих го успокоила - с гушкане, хранене, люлеене и каквото там му трябва, за да миряса. Успех!

# 19
  • София
  • Мнения: 15 218
Преди време във форума няколко мвайки препоръчаха книгата "ИЗКУСТВОТО ДА БЪДЕШ РОДИТЕЛ" на Д-р Фицхю Додсън

Ето една малка част от нея, която на мен ми беше полезна и интересна:
Някои недоразумения по повод на детската психология
През годините, когато четях лекции по медицина и разговарях след часовете с родителите на тема отглеждане и възпитание на децата, открих, че много бащи и майки правят една основна грешка по отношение на модерната психология. Затова мисля, че преди да продължим по-нататък, би било полезно да отхвърлим някои недоразумения. Ще стигнем до това, което психологията твърди, що се отнася до отглеждането на децата, но нека първо кажем какво психологията не се наема да твърди.
Модерната психология не се наема да твърди, че е добре родителите да бъдат либерални, ако под либерализъм се разбира да оставят детето да прави всичко, което пожелае. Никой разумен психолог никога не е поддържал подобна налудничава идея. Но колкото и невероятно да изглежда, наистина съм срещал родители, които позволяваха на децата си да драскат по стените вкъщи с молив, флумастер или тебешир, защото си мислеха, че ще бъде психологически неправилно, ако им забранят! Това, което всъщност става в подобни случаи, е, че майката се бои да каже „не" на детето си и се позовава на модерната психология, за да оправдае страха си да бъде твърда с него.
Вторият принцип, от който модерната психология се разграничава, е, че докато децата изживяват различните стадии на развитието си, родителите трябва да стоят със скръстени ръце и да не се намесват, оставяйки нещата сами да следват своя ход.
Сигурно е, че децата преминават през точно определени етапи на развитие, особено в предучилищната възраст. Майка, която очаква четиригодишното й дете да действа като тригодишно, се излага на немалки разочарования. Вярно е, съществуват етапи на развитие, но това не означава, че мама и татко са безпомощни и неспособни да променят каквото и да било в тях. Виждал съм родители да търпят отвратителното поведение на децата си, оправдавайки го ето така: „То сега се развива." Или пък бащата уморено вдига рамене, сякаш за да каже: „Нищо не може да се направи."
Родителите не са безпомощни. Начинът, по който се отнасят към даден етап, въздейства пряко върху начина, по който детето ще успее да премине през него. В тази книга отделям голямо място на въпросните етапи, защото мисля, че родителите трябва да имат за тях възможно най-точна представа.
Мнозина родители смятат също, че модерната психология им забранява да напляскат детето си. Някои психолози и психиатри наистина са формулирали тази идея. Аз лично, като , психолог, съм на мнение, че е невъзможно човек да отгледа добре децата си, особено агресивните и пълни с жизненост момчета, без да ги плесне от време на време. Това не означава, че какъвто и да е бой е добър за детето.
Спомням си как една вечер говорих по този въпрос с група родители и седмици след това срещнах една от слушателките ми в супермаркета. Тя се приближи до мен и ми заяви: „Откакто казахте, че сте съгласни е боя, нашите често ядат бой, и то какъв!" Останах с ясното впечатление, че някои родители си бяха помислили: „Доктор Додсън е съгласен, значи дойде време за китайските мъчения. Ще види сега малкия разбойник!"
В главата, посветена на дисциплината, ще обясня кой вид бой е положителен и кой не. Но боят е необходим и неизбежен за отглеждането на дете със здрава психика.
Според друго разпространено схващане добрите родители никога не показват раздразнение или гняв. Само че всички ние изживяваме периоди на еуфория и на депресия. Има моменти, в които с лекота се справяме с трудното поведение на някое от децата ни, и то без да се гневим. Но има и други, когато и най-малката глупост ни кара да избухваме.
За родителя е важно да изразява чувствата си искрено. Психологията не учи, че трябва винаги да сме спокойни и ведри. Ако изискваше това, тя би подложила родителите на невъзможно емоционално напрежение.
Хората често си въобразяват, че психологът ще им каже какво да усещат като родители и какво нормално от научна гледна точка поведение трябва да възприемат спрямо порастващите си деца. Жалко е, че някои психолози са дали на родителите повод да смятат така. Защото за беда човек не може избегне тревогите, нито да си забрани да мисли както е свикнал. Нашите чувства са спонтанни, мислите от само себе си изникват в съзнанието ни и ние не сме в състояние да ги контролираме.
Няма да се опитвам да ви обяснявам какво би трябвало да изпитвате като родители. Ще ви кажа само какво следва да вършите. Защото вашите действия са подчинени на волята ви, а чувствата ви не са. Ще ви дам идея как по-добре да разбирате децата си, както и някои предложения за това какво да правите с тях, та да израснат като щастливи и интелигентни същества.
Може би някои от вас ще бъдат чисто и просто неспособни да последват съветите, дадени в тази книга, както и във всякоя друга, посветена на детската психология. Или пък ще забележите, че въпреки най-искрените ви усилия децата ви се изплъзват от контрол и че сте на края на силите си. Подобна ситуация предполага, че най-вероятно ви е необходима помощта на специалист. Тоест нужно ви е нещо друго, не книги. Отчаянието ви показва, че у вас има афективен блокаж, който само професионалистът може да ви помогне да преодолеете. Ако мислите, че случаят ви е такъв, вие абсолютно сигурно се нуждаете от консултация с компетентен специалист - психолог, психиатър или психотерапевт.
Сега, след като разсеяхме недоразуменията по отношение на модерната психология, да видим какво трябва да знаят родителите в тази област.

# 20
  • Мнения: 85
Тоя доктор няма деца.
Суха материя... Така може всеки без опит в истинското отглеждане.
Не можеш да слагаш някакви норми. Всяко дете е различно, като нас, нали?
Всяко дете си е индивидуалист, и всяка една от нас го възпитава по свой си начин. Няма грешно и нередно, има това - което върви!

# 21
  • Мнения: 92
Още нищо не си видяла- много е малък- и по- лошо те чака!  #Crazy Боят на детето не помага с нищо, но поне майката малко си пуска парата. Случвало ми се е да ги ударя, но секунди след това съжалявам. Не прави обаче грешката, ако си го плеснала, да го гушкаш- има обратен ефект! Някои деца просто имат такива периоди- дано при вас да отмине по- бързо  Laughing Успех!

# 22
  • София
  • Мнения: 15 218
Амиииии...... newsm78 май има деца. Ако е верен този цитат: "Намерението ми е да споделя с вас онова, което съм научил от над двайсетгодишната си професионална практика и от личния си опит на родител."
Но по принцип си права, dessyaja. Децата са различни и всяка майка отглежда и възпитава детето си по свой начин. Не вярвам някой да твърди обратното. Не че смятам някого да агитирам да чете или да вярва в книгата, която посочих по-горе, но още на първата страница и въпросният доктор го е казал.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Ох, и при нас от 1 седмица започна периода но реване и тръшкане. Понякога успявам да я залисам с нещо друго, но все по-рядко ми се отдава. Оставям е да се натръшка, когато не мога да я залисам. Гадно ми е, но ако започна да огаждам на всички капризи незнам докъде ще се стигне. #Crazy

# 24
  • Мнения: 8 769
Ама нейсе, кой ще ни съди?
Един ден децата ни ще ни съдят, кой друг? Flutter smile3521
ДОбреде а какво правите с тръшкащо се бебе? НА 10 месеца той не всичко разбира - така, че нито действа отвличане на внимание, нито убеждение Thinking
На онзи етап от възрастта помагаше отвличането на внимание. При дъщеря ми беше много лесно и много добре действаше. Може би зашото е много любопитно дете. И сега действа, но много по-рядко, и трябва да е нещо наистина много интересно и заслужаващо нейното внимание.

Общи условия

Активация на акаунт