Въпрос свързан с документи

  • 723
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 437
Мили мами,
Имам два въпроса. То още ми е много рано да мисля за тези неща, но понеже сега съм се сетила и все пак да попитам.
След като гинеколага от поликлиниката ми издаде талон за раждането, необходимо ли е предварително да се записвам в болницата или си отивам там направо като ми почнат контракциите? За сведение нямам уговорка с лекар и съм решила да родя в Окръжна болница - София.
И другото ми питане към вас е - какви документи са необходими за записване на името на бебо след раждането? Понеже таткото тогава ще бъде в чужбина и сигурно няма да се е прибрал. Поне за сега така се очертават нещата.
Много ще съм ви благодарна за отговорите.
Весел ден!

# 1
  • Мнения: 1 233
Аз ще ти отговоря на втория въпрос. Ако детето е брачно ще са необходими само личните карти - твоята и на таткото. Ще попълниш в Родилния дом Декларация за името на детето в тридневен срок след раждането, и в седемдевен срок ще бъде съставен Акт за раждане. Обаче таткото ще е необходим, защото по принцип той се подписва като обявител на раждането. Ако е извънбрачно ще трябва да попълните и декларация за припознаване.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
За записването на мен ми искаха личните карти и свидетелството за брак. Таткото никъде не се е подписвал!

Не е нужно да ходиш предварително в болницата - като тръгне раждането, носиш необходимите документи и те приемат  Hug

# 3
  • Мнения: 7 186
Щом имаш направление и всички необходими изследвания за 9- тия месец стоиш и чакаш. Като стане време отиваш в болницата и това е. Дежурния екип те поема.
Относно документите и аз знам, че изискват свидетелство за брак /ако имате такъв/ и личните карти на двамата. Ако нямате брак искат някакъв документ за припознаване на детето или нещо такова, не съм много запозната.

# 4
  • на село
  • Мнения: 3 844
Относно втория въпрос - само личната карта на бащата, ако имате сключен брак, не е необходим акт за граждански брак, също и бащата не се е подписвал никъде.А Ако нямате сключен брак- момичетата са ти казали.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 025
И аз да кажа:)
Нас ни записаха само с мойта лична карта и брачното свиделство. Таткото никъде не се е подписвал.
А след като си имаш направление-можеш да отидеш когато и където пожелаеш стига болницата да не е частна клиника.

# 6
  • Мнения: 815
нас ни записаха името (в Шейново) с двете лични карти и свидетелство за граждански брак. Ние имахме проблем с това, че не искахме бащиното име на бебо да завършва на ов или ев- това вече е разправия, но не и непреодолима- ако и вие сте решили така не взимай на сериозно приказките на лелките в регистратурата, че не може- взимаш акта за раждане на ръка- носиш го в общината и пишеш молба до кмета на района да ти позволи името да е без ов.

А колкото до другия въпрос- обаждаш се на лекаря и тръгваш към болницата- после, след раждането се плаща такса за избор на екип- не знам каква е в Окръжна, в Шейново е 100 лв, ако си с планувано секцио можеш да си запазиш ВИП стая предварително- ако има такива в болницата

# 7
  • Мнения: 733
Ако имаш брак записват само със свидетелството може и без таткото. Ако нямаш брак бащата трябва да припознае бебо в болницата в присъствие на нотариус. Такива са случайте при мой близки. Таткото, който е без брак даже казал на нотариуса "Бе я си ми давай детето и не ми задавай глупави въпроси!" Нали питат "Това дете ваше ли е?" А иначе с направление отивш и си раждаш живо и здраво, хубаво бебче. Леко бременеене  bouquet

# 8
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
И аз да кажа:)
Нас ни записаха само с мойта лична карта и брачното свиделство. Таткото никъде не се е подписвал.
А след като си имаш направление-можеш да отидеш когато и където пожелаеш стига болницата да не е частна клиника.

И при мен беше така-само мойта ЛК и свидетелсрво за брак(раждах в МД-София, ако има значение).

# 9
  • София
  • Мнения: 6 522
Като раждала в Окръжна и аз да се изкажа - двете лични карти и свидетелство за брак.
Ако нямате брак - декларация, че таткото признава детето, заверена при нотариус. Текстът е стандартен и всички нотариуси го правят.
Като раждах аз, на една от мамите таткото й беше на път , а нямаха брак и записаха детето на нейтото име  #2gunfire - супер простотия, ама явно няма начин.

# 10
  • Мнения: 7 640
Искам да допълня-като си вземате акта за раждане от общината, където е адресната регистрация на майката, ПРОВЕРЕТЕ внимателно всичко буква по буква. При нас бяха сгрешиле ЕГН-то ми с една цифра и ако не го забележиш навреме, след години може да имаш големи разправии.

# 11
  • Мнения: 528
Izviniavai 4e pi6a na latinica no mi se zagubi kirilicata.Az niamam brak s tatkoto na dajeriani.Vze moita LK i otide pri notarios.Kazal e 4e iska da si pripoznae deteto i notariusa znae kakvo da pi6e.Ve4erta mi go donese dokumenta,a az prez tova vreme popalnix deklaracia 4e ne sam semeina i kak 6te se kazva detence.Na drugia den kato zanesaxme dokumentite slujitelkata ni popita koi kakvo raboti i kakvo obrazovanie ima.Tova e vsi4ko.

Общи условия

Активация на акаунт