Защо не дават направления Джи-пи-тата??

  • 5 813
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 391
Стана ми просто много интересно - всеки път като ми се наложи за нещо, все едно го раждат това направление.... такива мъки са, докато ми го отпуснат.... егати зора!

Днес си взех за очен, че ми трябва преглед, и личния първо се пробва да ме убеди, колко не ми трябвало, щото то важало само месец, а на очния се чакало много за да ми дадат час.... и ме предупреди че ще ми даде, но повече няма да ми дава... за очен.....

е що??
нали си се осигурявам, всичко ми е точно???
Кво ги бърка?

Просветлете ме - пари ли печелят като не дават направления - ква е тая лична изгода???  newsm78 newsm78 Thinking Crossing Arms

# 1
  • Мнения: 1 616
Доколкото знам, имат някакъв лимит за даване на направления, та явно си ги пазят за по-спешни случаи. Макар че на мен нито са ми отказвали, нито със зор за ми ги давали.

# 2
  • Мнения: 46 508
И аз мисля, че имат лимит и си ги пазят за техни хора. Аз до сега не съм имала проблеми, но лекарката ни е позната.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 853
направленията им са мнооого малко

аз например за гинеколог не ходя изобщо, защото са по-нужни на бременните жени и ми е гузно да взимам

за последните две години направленията са намалени почти два пъти

 #2gunfire тъпа работа

учудвам се, че не знаете Rolling Eyes

# 4
  • София
  • Мнения: 8 932
А между другото в това за продаването има истина. Многосе говореше за това, че докторите си продават направленията, защото са им лимитирани. Аз лично не съм имала проблеми, но например свекърва ми е мед. сестра на JP и ми е предлагала ако имам проблеми да ми дава от тях направления. Нали се сещате за сметка на кого. Добре че не ми се налага да ползвам.

# 5
  • Мнения: 588
Ами например скоро и на мен ми се наложи да искам направление и моята лична лекарка ми се оплака че на месец и дават 50 направления, а тя има общо 1500 пациента Confused записани при нея,  и на месец я посащават доста повече отколоко са и направленията и затова и е много трудно да разпредели направленията. Затова се опитвала да дава направления на неотложните случаи абе незнам но с тази здравна система е много объркано, а иначе искат да си плащаме редовно здравните осигуровки. Confused

# 6
  • Мнения: 1 311
Освен това личната на детето ме светна, че за всяко върнато (неизползвано) направление от касата им дават на докторите по 5 лева. Та и това е една причина да не искат да дават.

# 7
  • Мнения: 4 546
нашта здравна каса е най-голямата пирамида, за която съм чувала. на всичко отгоре е и законна, и задължителна  newsm61
ако ми се наложи а ходя на лекар изобщо не си губя времето с джипито, напарво отивам на частно.

# 8
  • Мнения: 272
И аз се чудех защо личният ми лекар е такава скръндза за направления. Цял месец ходих със световъртежи и ужасно гадене, 100 пъти ходих при него и той 100 пъти ми обяснява как било на нервна почва, как кръвното ми било ниско и т.н. А аз си се познавам и усещах, че нещо не е наред. Е, на 101-вото ходене,  му се откъсна от сърцето едно направление. И добре, че ми даде, защото световъртежите не бяха от нерви и кръвно  #Crazy И сега побеснявам като се сетя

# 9
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Донякъде е така - има ограничения в броя на направленията. Но не мога да се съглася, че на 1-во число от месеца, в началото на работния ден, те вече са свършили (както често става). Освен това за децата няма ограничение в броя и въпреки това ГеПи-тата не дават направления.
Ето какво е всъщност обяснението (от лекар-специалист в болницата го знам) - за всяко направление, с което пациент е изпратен при специалист, последният получава определена сума от здравната каса. Ако ГеПи-то не даде направление, в края на месеца ще му останат свободни направления, които то ще обработи така, че все едно само е извършило необходимия преглед от специалист и ще си прибере паричките от касата. Направо пародия... #Cussing out

# 10
  • София
  • Мнения: 5 828
..... Направо пародия... #Cussing out

Не пародия, а престъпление, защото си играят с живота на хората  Crossing Arms

# 11
  • Мнения: 2 332
Наистина си лимитирани. Нашата ДжиПи ми каза, че и дават 200 направления, а тя има 2000 човека. Затова ако ви се наложи да отидете на повече от 1 специалист месечно хватката е следната: примерно отивате с направление от ДжиПито при гинеколог, който пък може да ви даде направление за друг специалист - независимо какъв. Не само на ДжиПи-тата дават направления, но и на специалистите, а това много малко хора го знаят.

# 12
  • София
  • Мнения: 488
Болничен лекар ми обясни , че личните лекари имат определен брой безплатни направления и неограничен брой платени направления. Т.е., ако свършат безплатните трябва да си купят от Здравната каса направления??? Доколко е вярно мога само да гадая, но съм склонна по пътя на логиката да повярвам на това обяснение.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 105
Colibri, абе и аз имам същия проблем с направленията. И аз исках да ходя на очен, защото и това ми е работата и супер много ме затормозява. Лекарката обаче ми вика "Не мога сега, другия месец". Дойде другия месец и пак ми вика "Не мога сега другия месец". Обаче аз малко се спонах и ми даде. А и какво ме интерсува мен колко пациенти имат те и колко направления дава здравната каса. Аз на тая здравна каса си й плащам редовно и не разбирам защо трябва да ми се отказва. Абе.................искам да псувам и да крещя ама няма смисъл. А и това за гинеколога, да знам, че са по-нужни на бременните жени, ама ние какво не сме ли жени, че и ние още деца ще раждаме как може такова нещо не знам, просто.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 4 132
Да, и аз съм бясна на тази тема от тази сутрин  #Cussing out
В последните 3 дни имам 3 положителни теста за бременност и тази сутрин отивам да му искам направление, а той ми вика - във вторник  Shocked #Cussing out Амен треска ме тресе и искам да ме видят да ми кажат истина ли е това или не... и накрая сигурно ще ида на частен, щото няма да изтрая... Crazy Пък и ме наболява малко встрани и ми потече вчера едно светлокафяво... Гадни лекари  #Cussing out Язък дето ми прибират толкова пари всеки месец  Cry

# 15
  • Мнения: X
Абе здравеопазването ни не е никакво опазване, ами направо разбиване Rage

Не бях ходила на лекар откакто бях бременна, като с това се и изчерпва ходенето ми на лекар през съзнателният ми живот - ами наложи ми се вчера да отида, че нали ми се полага ваксина за дифтерия и тетанус, но се оказах болна, та не успях. Какво да ви кажа, хич да не стигаш до лекар, не стига че вниманието е нулево, ами мнооооого ме съмнява кой колко е компетентен. Направление за гинеколог естествено не ми дадоха - ще ходя пак началото на отомври............обаче иначе и аз съм редовен здравноосигуряващ се, само дето не ми е ясно за какво точно ме осигуряват - за здрав или за болен newsm78

# 16
  • Мнения: X
Да, и аз съм бясна на тази тема от тази сутрин  #Cussing out
В последните 3 дни имам 3 положителни теста за бременност и тази сутрин отивам да му искам направление, а той ми вика - във вторник  Shocked #Cussing out Амен треска ме тресе и искам да ме видят да ми кажат истина ли е това или не... и накрая сигурно ще ида на частен, щото няма да изтрая... Crazy Пък и ме наболява малко встрани и ми потече вчера едно светлокафяво... Гадни лекари  #Cussing out Язък дето ми прибират толкова пари всеки месец  Cry


Ха, че аз като забременях хич не ходих да им се моля - пак в поликлиниката си отидох, но без направлени - платих си 10лв. казаха ми, че наистина съм бременна и чак тогава вече си исках направление.

# 17
  • Мнения: 1 753
Доколкото съм запозната причините за 2:

1. Имат ограничен брой направлнеия за 1 месец и обикновено си ги кътат за "свои" хора. Защо е ограничен броя на направленията, не мога да ти отговоря. Това е поредното нещо, което ме убеждава, че живея в държавата на абсурдите.

2. Когато джипитата препращат пациенти на "по-горно" ниво, парите за този пациент, които се плащат от НЗОК се изплащат на последния лекар, който се занимава с пациента. сиреч, ако ти даде направление левчето (или там колко пари са), което НЗОК плаща няма да отиде в неговия джоб, а в джоба на специалиста при който те е пратил.

 Tired

# 18
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И аз не си обяснявам защо има лимит, и то такъв?!? Винаги като поискам никога не може да ми даде- свършли били още в началото на месеца! #Cussing out Това е поредната гавра с обикновения данъкоплатец в скапаната ни държава  #2gunfire

# 19
  • Мнения: 5 370
И аз не си обяснявам защо има лимит, и то такъв?!? Винаги като поискам никога не може да ми даде- свършли били още в началото на месеца! #Cussing out Това е поредната гавра с обикновения данъкоплатец в скапаната ни държава  #2gunfire
Моят мъж има една приказка-малко груба,да ме извините Embarassed
"тая скапана държава да го д...а.първо ще има за мене,а после за нея"-имаше предвид плащането на данъците.
Иначе по темата-аз ,да ви призная, май взех максимално да избягвам държавните"безплатни"услуги. Откакто съм забременяла,била бременна и родила-разчитам на частния прием. Но може ли някой,примерно,на минимална да си го позволи??? Иначе моето джи пи не ми отказа направление още на първото ходене-за ЖК имам предвид-но аз му го върнах,щото там,дето ходех.си беше официално платено.
И за дечкоса сега ходя пак на частно и съм си много доволна,плюс,че педиатърът ни се води един от добрите в София. Heart Eyes
Но пак казвам-тия пари,дето ни ги взимат ката месец-де отиват на май.....та си?? #Cussing out

# 20
  • София
  • Мнения: 3 421
  И аз съм много учудена като ми кажат "ела в началото на месеца". Добре де ами ако нещо се наложи спешно в края на месеца какво става - отиваме на частно и в крайна сметка за какво плащаме тези здравни и аз незнам.
  Преди няколко месеца отидох за направление за очен лекар и джипито се опита той да ми даде диагноза /а той е педиатър newsm78/ - каза, че мъглявината на очите да си оправя с "Визин" и много съм работела с компютър. Но понеже настоях и отидох на очен се оказа, че имам хроничен конюнктивит, който вече лекувам 4 месеца. Сигурно трябваше да го послушам, а? За да си спести той направлението аз щях да се мъча.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Доколкото съм запозната причините за 2:

1. Имат ограничен брой направлнеия за 1 месец и обикновено си ги кътат за "свои" хора. Защо е ограничен броя на направленията, не мога да ти отговоря. Това е поредното нещо, което ме убеждава, че живея в държавата на абсурдите.

2. Когато джипитата препращат пациенти на "по-горно" ниво, парите за този пациент, които се плащат от НЗОК се изплащат на последния лекар, който се занимава с пациента. сиреч, ако ти даде направление левчето (или там колко пари са), което НЗОК плаща няма да отиде в неговия джоб, а в джоба на специалиста при който те е пратил.

 Tired

15 левчета отиват от джоба на твоето джи пи при другия специалист.
Моето джи пи също иска до 6-то число на месеца да си вземаме направленията ако имаме нужда, това го правила заради пенсионерите, защото искали постоянно за различни специалисти.
Пълна простотия. #Crazy

# 22
  • София
  • Мнения: 2 300
направленията им са мнооого малко
аз например за гинеколог не ходя изобщо, защото са по-нужни на бременните жени и ми е гузно да взимам
Направленията, които се дават на бременни не влизат в РС:
7. Извън стандартите по т. 4., ИМП изпълняват без ограничение следните дейности:
б) издаване на едно първоначално направление за наблюдение на бременни от лекар с придобита специалност “Акушерство, гинекология и репродуктивна медицина” от ОПЛ;



Ами например скоро и на мен ми се наложи да искам направление и моята лична лекарка ми се оплака че на месец и дават 50 направления, а тя има общо 1500 пациента Confused
Доколкото зная % отпускан от касата  на джипките е около 7, не 3 /в случая минимум 100бр., а не 50/


Освен това личната на детето ме светна, че за всяко върнато (неизползвано) направление от касата им дават на докторите по 5 лева. Та и това е една причина да не искат да дават.
Това не е вярно.



Освен това за децата няма ограничение в броя и въпреки това ГеПи-тата не дават направления.
Няма ограниение за деца от 0-6 години, при остро заболяване и при това за консултация с педиатър. Повечето джипита на малки деца са педиатри, а за други специалисти това не важи:
7. Извън стандартите по т. 4., ИМП изпълняват без ограничение следните дейности:
а) издаване на направление за консултация или съвместно лечение със специалист-педиатър за деца от 0 до 6 годишна възраст при остро заболяване от ОПЛ;



Ето какво е всъщност обяснението (от лекар-специалист в болницата го знам) - за всяко направление, с което пациент е изпратен при специалист, последният получава определена сума от здравната каса. Ако ГеПи-то не даде направление, в края на месеца ще му останат свободни направления, които то ще обработи така, че все едно само е извършило необходимия преглед от специалист и ще си прибере паричките от касата.
Направо пародия... #Cussing out
И това не е вярно.



Болничен лекар ми обясни , че личните лекари имат определен брой безплатни направления и неограничен брой платени направления. Т.е., ако свършат безплатните трябва да си купят от Здравната каса направления???
Няма такова нещо, но общо взето ако джипито надхвърли с много отпуснатия лимит, то е за негова сметка. 



Да, и аз съм бясна на тази тема от тази сутрин  #Cussing out
В последните 3 дни имам 3 положителни теста за бременност и тази сутрин отивам да му искам направление, а той ми вика - във вторник  Shocked #Cussing out
Няма право да ти отказва. Направление за наблюдение на бременност е извън регулативните стандарти. Писала съм по-горе.

Последна редакция: пт, 30 сеп 2005, 16:26 от Elfi

# 23
  • Мнения: 1 425
То нашето май вече не е здравеопазване, а човекозатриване  #Cussing out предишната ми лекара също се скъпеше за направления и аз я смених, но сегашната ми е перфектна в това отношение. Изпращала съм познати при нея, които не са по здравна каса и тя не им взема по 15 лв за преглед, а само 1,50 колкото е таксата.

# 24
  • In transit
  • Мнения: 11 803
Снощи имах същия проблем от мойта лекарка, исках и направление за гинеколог, че ми закъснява и ме болят яйчниците, а тя вместо да ми каже, че са и свършили направленията, взе да ми обяснява, че трябвало 15 дни да изчакам от последната менструация и бля бля. Баси, аз ще отида на 2 години 1 път да искам направление за доктор, те ще ми извадят от 9 кладенеца вода... КАто не пожела тя самата да ме прегледа пак добре, че предната ми докторка беше "специалист" по всичко, само и само да не ми даде направление.
Тая здравна реформа дето я направиха е пълен въздух под налягане. Въпреки, че съм осигурена, не съм имала случай , в който да не платя за нещо. Преди няколко месеца, когато ми откриха увеличение на щитовидната жлеза, ендокринолога ми изписа Л-тироксин, който бил безплатен. Да ама за да го взема, дадох 2 лева за здравна книжка, ходих 2 пъти до Здравната каса, 15 лева за преглед  и накрая се оказа, че въпросното лекарство струваше 3-4 лева!
Незнам какво да кажа, просто всички се гаврят с нас максимално!

# 25
  • In transit
  • Мнения: 11 803
То нашето май вече не е здравеопазване, а човекозатриване  #Cussing out предишната ми лекара също се скъпеше за направления и аз я смених, но сегашната ми е перфектна в това отношение. Изпращала съм познати при нея, които не са по здравна каса и тя не им взема по 15 лв за преглед, а само 1,50 колкото е таксата.

Моля те дай координатите на лекарката си, може да я сменя Simple Smile

# 26
  • София
  • Мнения: 2 853
@Elfi мерси за инфото много   bouquet

# 27
  • София
  • Мнения: 2 300
@Elfi мерси за инфото много   bouquet
за нищо   Sunglasses

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 4 132
Няма право да ти отказва. Направление за наблюдение на бременност е извън регулативните стандарти. Писала съм по-горе.

Цитат
Да, и аз си мислех, че няма право да ми отказва, но той ми казва всеки път, че направления има само в началото на месеца... Даже веднъж ми вика - "Ако ще и да раждаш - нямам" #2gunfire #Cussing out
А днес като му казах, че имам 3 положителни теста и може да съм бременна, той направо ми се изсмя и ми вика "Какви са тези тестове дето показват след 6-дневно закъснение - те не са верни"  Shocked #Cussing out #2gunfire
Ще го сменям тоя - само да дойде декември

# 29
  • Мнения: 1 391
ох, ми добре де - ама и мен кво ме интересува че са лимитирани -
имам нужда от лекари - то човек като се "повреди" често е на много места и трябват различни прегледи....

в моя случай след изкаран вирус, последва усложнения явно - изтръпване на пръсти, заглъхване на уши и т.н.

демек ми трябваше преглед за невролог, добре...

и днес когато попитах отново - дали трябва да ида при невролог, защото симтпомите ги има вече втори месец, ми беше казано, че те тези неща минавали мнооого бавно и че нямало лекарства.... само витамини и билкови....
един вид - за кво да ходя на невролог..... /за да не ми дадат направление/
същото беше и с очния....

ами ако трябва и на ушен да ида... май по добре да не се и опитвам...

и за кво плащаме осигуровки

а защо са толкова лимитирани тея направления??????
 newsm78 нещо хич, ама хич не мога да схвана  Thinking

# 30
  • Мнения: 141
Не бойте се, насреща съм.

# 31
  • София
  • Мнения: 488
Не бойте се, насреща съм.

Да, ама аз плащам на Здравната каса- поне при теб може ли да ползвам отстъпка!!!!

# 32
  • Мнения: 3 356
На мен до сега не са ми отказвали напровление,случвало се е и по 2-3 да ми дават.Когато имам някакъв проблем джи-пи -то ми винаги ми е обръщало внимание и ме е пращало където трябва.

# 33
  • Мнения: 1 391
значи... повредата е в нашия телевизор... /хм.. .или джи-пи-то/..... Confused

Общи условия

Активация на акаунт