«абравена парола?
или
–егистрирай се јктиваци€ на акаунт

≈л. поща с ко€то се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

ƒа ѕопълнете формата за регистраци€ Ќе ѕродължете с Facebook регистраци€та

улинари€
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-218 от 218 отговора

физически не на желаното м€сто, духом - у дома.

ћнени€: 169
ƒобре дошли на всички любители на арабската кухн€ ! »скрено се над€ваме с тази тема да задържим интереса ви към нашата кухн€, както и да споделим с вас, а и вие с нас, различни съвети, улесн€ващи, допълващи и овкус€ващи новите или старите рецепти ! ¬ темата освен чисто арабски рецепти, ще откриете и много други ориенталски и променени световни рецепти

— благодарност към јйа за подредбата на линковете !
—алати:
“абуле 1
“абуле 2
“абуле по сирийски (хайати)
‘атуш
салати от сварена леща и червен грейпфрут
салата с арпа
"Ћуби€ хадда" (Ћюта луби€ - може и със со€)
рецепта с нарови зрънца

3акуски :

арабска закуска
‘ътте с хумус
’умус - по мързеливи€ начин
Ѕакла  - по мързеливи€ начин
бакла с чесън

—упи:

шорба
ћахлута
леща  и нахут с месо
леща с ориз и кайма
мжеддъра-или булгур с леща

“естени:

бани4ки с разли4ен пълнеж
рецепти за паста
тунизийски макарони
Ѕрик
Ћистове за Ѕрик
макарони с кисело мл€ко,кайма и 4есън
лахм б аджин - месо в тесто
спагети - октоподчета
фрикасе ,тунис

ќсновни €сти€:

ус-кус по тунизийски
ћиш-маш
зелен боб с чесън
«елен фасул
булгур с картофи грах и моркови
булгур с картофи и моркови
 айма с бургул
 ушари - традиционно египетско €стие
Ћозови сармички
Ћозови сармички от јлександри€
3елеви сармички
 убе
 уба от булгур
 уббат халаб
 ласическа гол€ма варена кубба
ћлухи€
ћлухи€ по тунизийски
ћлухи€ сирийски вариант
рецепти с арпа
супа с арпа (тунис)
патладжани с каймамуса' (египетска манджа с патладжани)
патладжани с €дки
патладжани с кайма на фурна
тиквички с кайма
тиквички с €йца
пълнени тикви4ки
пълнени тикви4ки
ћтауаме
ћахши - пълнени тикви4ки или патладжани
√отвена тиква с месо и мл€ко
—кариди с ориз и зеленчуци
ѕикантни пържени картофи
камуни€ - агнешки дреболийки
јрман - кис.мл€ко с агнешко месо
јгнешко със зеленчуци
къпсе - продълговат ориз с пиле/месо/
шиш  барак
 офта по марокански
ћеки4ки с накълцано месо
шаварма
таские
пилешки кебап
пилешко месо на фурна
пиле с картофи  шафран и нахуд
’ариса
Ѕириани от гр.Ѕасра
"“роен мосулски кебап"
ћасгуф - риба на жар
Ўаран по магребски
Ѕунни€ (или каф€в шаран)
Ўаран
зр€л боб по иракски
специалитет "«абрава"

ƒесерти:

арабски сладкиш(бонети)
баразек(сладки със сузам)
йойо
јрабски сладкиш Ќаммура
райба(сладки подобни на масленки)
пълнени фурми
толумбички 1
толумбички 2
иракска злаб€ (пържени и сиропирани сладки)
мадлюка или мадлюа
Ѕаклава Ћиван
√алакси бисквитен сладкиш
—ладки от фино фиде
катаеф
плодови бонбони с кокос
класически кокоски
бадемови топчета
фунийки
трюфели
”м јли
грис халва
Ѕакалва с готови кори
Ѕакалва с кори от фиде
Ѕасбус
 екс ћадлен
—ладки с пълнеж (фурми)
халауат джибна - халва със сирене
—ладък салам от стар хл€б
Ўакарлама (сладки от »рак)
сладки ’арша
’арша с цареви4но брашно
Aysh Al Saray (лесен арабски сладкиш)
арабски сладкиш
 нафе

ѕодправки:
Ѕахар
ћикс от седем подправки (—аба бахарат )
”ниверсална смес
рецепта за съхранение на подправки в бурканчета
Ўафран
улеснен вариант на сместа от подправки

3имнина
∆ълта мосулска турши€, ѕълнени кисели краставички, “урши€ от цве … аш, Ўарена турши€

Ќа4ин на приготв€не:
»рански ориз
мл€ко с ориз
 ак да сварим ориза
марина за пилешко,телешко и агнешко
марината за шиш4ата от мароко
овкус€ване на телешка кайма
как се обработват сушени домати
н€кои идеи за оформ€не на тестени закуски

« ѕоследна редакци€: нд, 31 €ну 2010, 20:23 от hadil »
÷итирай

Varna

ћнени€: 24
ќпаа запис ѕърва!!!
’адилче б€х чела н€къде рецепта за фиде с ориз ама как се приготв€ше, а пък и не мога да се сет€ къде € четох. јко може да помогнеш. Hug
÷итирай

ќпаа запис ѕърва!!!
’адилче б€х чела н€къде рецепта за фиде с ориз ама как се приготв€ше, а пък и не мога да се сет€ къде € четох. јко може да помогнеш. Hug
кликни на линка "как да сварим ориз" там € има рецептата.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 1 464
ј дано и тази част да € напълните с интересни рецепти за нула време.
÷итирай

ј дано и тази част да € напълните с интересни рецепти за нула време.
е, че как - работим за каузата !
÷итирай

Varna

Ѕлагодар€ ’адил  bouquet
÷итирай

ћнени€: 6 654

ƒа предложа и тези лесни и вкусни сладки - ћарокански меденки √риба дТасль. 
÷итирай

страхотна кулинарка си !  bouquet
÷итирай

страхотна кулинарка си !   :bouquet:

hadil, благодар€ ти, мила.  bouquet  ’ич се н€мам за такава, по-скоро се стара€ да подбирам и прав€ вкусни нещица. Very Happy
÷итирай

в д€довата ръкавичка

ћнени€: 612
’адил - Ѕлагодар€ за темата.
Ѕлагодарности и на јйа за подредбата на линковете.

Ќаскоро правих арпа с пиле по тво€ рецепта ’адил  bouquet стана много вкусно.

labrex- чудни са ћароканските меденки  chef една от любимките си ми от кулинарни€ форум  Love и наистина си страхотна кулинарка.  bouquet
÷итирай

—офи€

ћнени€: 3 085
’адил  Hug благодар€ за темата!  bouquet
÷итирай

по пътеката

ћнени€: 2 944
запис и едно рамо винаги по отношение на тунизийската  кухн€( магребското като ц€ло също)! bouquet bouquet
÷итирай

—офи€

Я да ви задам аз един въпрос.
Мисля си, че по вашите земи каймата основно я правите от телешко месо (сигурно има и от овче или анешко). Пробвах един път и аз да правя кюфтета само от телешко месо ама много сухи станаха после. Та въпросът ми е има ли по вашите земи някакъв специален начин за притотвяне на изделия от кайма от телешко месо, който да ги прави по пухкави и не толкова сухи.
÷итирай

я да ви задам аз един въпрос.
ћисл€ си, че по вашите земи каймата основно € правите от телешко месо (сигурно има и от овче или анешко). ѕробвах един път и аз да прав€ кюфтета само от телешко месо ама много сухи станаха после. “а въпросът ми е има ли по вашите земи н€какъв специален начин за приготв€не на издели€ от кайма от телешко месо, който да ги прави по пухкави и не толкова сухи.
б€х готова да се обзаложа, че съм написала как се прави този номер, ама и аз не си го намерих в старите постове. естествено е по-хубаво да ползваш по-младо телешко, но и с говеждо става.
едини€т начин е да сложиш малко агнешко или овче месо.
други€т начин е да сложиш зехтин в количество 4 с.л. на килограм телешка кайма.
може да добавиш €йце на килограм кайма или 1 с.л. доматено пюре (може и настърган домат) - в общи линии зависи от рецептата.
÷итирай

weiter, weiter, ... weiterstadt

ћнени€: 5 724
момичета, малко помощ....

скоро б€хме в иракски ресторант и €дах салата от пресни зеленчуци с мариновано козе сирене.

сиренето беше на конци  Thinking
какво е това сирене? как се казва?

самата салата беше подправена много добре, но не можах да разпозна€ подправките.
беше тъмен прах като настъргано индийско орехче, но вкусът и ароматът ми б€ха непознати...
н€кой има ли идеи  за сиренето и подправките по беглите ми об€снени€  Blush
÷итирай

момичета, малко помощ....

скоро б€хме в иракски ресторант и €дах салата от пресни зеленчуци с мариновано козе сирене.

сиренето беше на конци  Thinking
какво е това сирене? как се казва?

самата салата беше подправена много добре, но не можах да разпозна€ подправките.
беше тъмен прах като настъргано индийско орехче, но вкусът и ароматът ми б€ха непознати...
н€кой има ли идеи  за сиренето и подправките по беглите ми об€снени€  Blush

сиренето на конци не е задължително да е козе и е сирийско, а не иракско - казва се "джибнат шилал" (тоест сирене на гранки), а прахът за салатата е смес от сух магданоз, джоджен и заатар  (дива мащерка).
÷итирай

hadil,
благодаря за бързия отговор.
ще погледна в арабските магазини дали го има това сирене.
евентуално траснкрипция на латиница на името? ...

подправките в салатата бяха други.
тези, които си изброила ги познавам на вкус, а и подправките не бяха зелени!

бяха по-скоро тъмно кафеви  newsm78
имаха приятен, мек топъл вкус...
÷итирай

сиренето е shilal (има го по арабските магазини в —офи€ има го и в  ауфланд), а ако опишеш салатата с какви зеленчуци е ще се сет€ за ко€ подправка говориш. иначе пон€кога се ползва зелен кимион, но той е остър на вкус, а и кориандъра също.
÷итирай

в матрицата

ћнени€: 620
≈то ме и мен, кога пуснахте нова тена, че вече 2 стр. изписахте, а в старата б€хте изчезнали..... јз н€ма да питам за рецепта, а ще питам какво стана със срещата и ходенето на ливански ресторант....май вече н€ма желаещи  Crying or Very sad
÷итирай

да ти кажа честно аз още съм желаеща, но май времето ми ме ограничава. ако н€кой успее да организира нещо ще се постара€ да се по€в€.
÷итирай

hadil,
не съм в Ѕг, ще търс€ тук.

салатата беше от јйсберг, моркови, €дки - май орехи...
подправките не б€ха кориандър, нито кимион... т€х ги знам  Thinking
÷итирай

остава да е бил тъмен соммак - той е кафеникав, а не червено-лилав като обикновени€. пон€кога се примесва с малко карамфил, но не с всички салати. ако не е това - наистина не се сещам какво друго да е. но ще питам все пак.
÷итирай

—офи€

ј на кои салати се слага соммак? ƒосега съм слагала само на шопска, придава неверо€тен вкус.
÷итирай

ами на повечето салати се слага, за да придаде кисел вкус. слагаме го и на кюфтетата.
÷итирай

hadil,

май е сомак  Peace
мерси  Hug
÷итирай

ћнени€: 102
«дравейтееее!
’адил благодар€ за новата тема! Hug
÷итирай

—офи€

Мизиката е  кръвта на арабите. Може и да бъркам, но не съм забелязал друг етност така да е се е пристрастила към музиката. Няма значение дали мелодията ще е бавна и мелодична или силно ритмична. Арабите веднага ще намерят приложение на всякакъв вид мелодия.

Няма да забравя, когато приключи поредния курс (последния - сега вече не преподавам) на моите студенти, бях поканен от тях на ресторант. В групата имаше 4 момчета араби. Ами само да почукаш ритмично на масата едното веднага се ослушваше и усещаш че тялото му вече е в ритъма. Знаете ли колко са неповторими арабите, когато са спокойни и се развеселят. И най-намръщения да си ще те накарат да бъдеш сред тях и да се веселиш по тяхно му.

Ми даааа ... даже ме научиха да играя един техен танц. Дигаш единия крак и със стъпалото първо два такта на страни го люлееш после следващите два такта правиш кръг и хоп подскачаш на другия крак и пак така. След това правиш три крачки надясно и пак почваш. Даже едното момче на пясък изписа една формула заради която за една бройка да го скъсам (беше я научил веднага след изпит). Ама я изписа върху пясъка на плажа по време на танц. Бе какво ли знаят другите хора за арабските танци. Smile

Някъде четох че по традиция играели били само жените пък за мъжете не били предпочитали или нещо такова. Това не си спомням по какъв повод беше и за какво се е отнасяло, ама тия момчета, за които аз разправям използваха всяка минута да танцуват. Бяха любимците на компанията. Знам ли може пък да са били изключение.
÷итирай

ћизиката е  кръвта на арабите. ћоже и да бъркам, но не съм забел€зал друг етност така да е се е пристрастила към музиката. Ќ€ма значение дали мелоди€та ще е бавна и мелодична или силно ритмична. јрабите веднага ще намер€т приложение на вс€какъв вид мелоди€.

Ќ€ма да забрав€, когато приключи поредни€ курс (последни€ - сега вече не преподавам) на моите студенти, б€х поканен от т€х на ресторант. ¬ групата имаше 4 момчета араби. јми само да почукаш ритмично на масата едното веднага се ослушваше и усещаш че т€лото му вече е в ритъма. «наете ли колко са неповторими арабите, когато са спокойни и се развесел€т. » най-намръщени€ да си ще те накарат да бъдеш сред т€х и да се веселиш по т€хно му.

ћи даааа ... даже ме научиха да игра€ един техен танц. ƒигаш едини€ крак и със стъпалото първо два такта на страни го люлееш после следващите два такта правиш кръг и хоп подскачаш на други€ крак и пак така. —лед това правиш три крачки над€сно и пак почваш. ƒаже едното момче на п€сък изписа една формула заради ко€то за една бройка да го скъсам (беше € научил веднага след изпит). јма € изписа върху п€съка на плажа по време на танц. Ѕе какво ли зна€т другите хора за арабските танци. Smile

Ќ€къде четох че по традици€ играели били само жените пък за мъжете не били предпочитали или нещо такова. “ова не си спомн€м по какъв повод беше и за какво се е отнас€ло, ама ти€ момчета, за които аз разправ€м използваха вс€ка минута да танцуват. Ѕ€ха любимците на компани€та. «нам ли може пък да са били изключение.
е копни си поста в нашата тема !  Laughing
÷итирай

—офи€

...
е копни си поста в нашата тема !  Laughing

Копнах си я бъш на място. Ма нищо де нека и тука седи, па ако требе ще го изтрия. То в днешно време ядене без музика не върви.

Ох отдавна не съм се смял така на себе си.  Laughing
÷итирай

€ не го трий ! остави си го тук. довечера ще пусна една рецепта - казва се "забрава", така че остави поста. »ма интересна легенда за това €стие и е близка до това, ко€то си писал в поста, така че се връзва. а и да ползвам повода да € пусна - хубава рецепта е.
÷итирай

—офи€

Хадил намислил съм да правя експеримент с домашни къпани кори за баница. Да не развивам цялата идея ама да те помоля да ми кажеш как се казваше оная вашата специфичната подправка дето беше от много съставки, че да вървя в арабските да я диря. Идеята ми е баницата да е с кълцано месо (предполагам, че ще е свинско), което предварително съм обработил (задушил) в домето пюре, лук и тая подправка.

Впрочем как мислиш дали ще стане тоя номер.
÷итирай

Abu Dhabi

ћнени€: 7 114
ћизиката е  кръвта на арабите. ћоже и да бъркам, но не съм забел€зал друг етност така да е се е пристрастила към музиката. Ќ€ма значение дали мелоди€та ще е бавна и мелодична или силно ритмична. јрабите веднага ще намер€т приложение на вс€какъв вид мелоди€.
..........
 Ѕе какво ли зна€т другите хора за арабските танци. Smile

Ќ€къде четох че по традици€ играели били само жените пък за мъжете не били предпочитали или нещо такова.

абе странно ми е това, което пишеш. първо се сещам за африканците/не —еверна јфрика, по-надолу/ и ÷ентрална јмерика/да не говорим за Ѕразили€/...доста повече им кипи кръвта, ми се струва.
за жените също ми е странно, нашите тук само косите си м€тат.

ама и те нашите тук едни традиции имат......
÷итирай

—офи€

..........
 Ѕе какво ли зна€т другите хора за арабските танци. Smile

Ќ€къде четох че по традици€ играели били само жените пък за мъжете не били предпочитали или нещо такова.

абе странно ми е това,...

“ози пост по погрешка го пуснах тук, иначе темата € коментираме в »ракската тема ако искаш запов€дай там и ще ни бъде интересно да ни разкажеш това което знаеш за арабите и техните танци.
÷итирай

Abu Dhabi

благодаря, просто се учудих, нищо повече. Всеки етнос изразява себе си И с музика.
÷итирай

д€до хаджи€ - аз точно така прав€ баницата с кълцано месо. а подправката виж в първи€ пост - води се универсална подправка. а в блога € има в класически у в улеснен вариант.
÷итирай

—офи€

д€до хаджи€ - аз точно така прав€ баницата с кълцано месо. а подправката виж в първи€ пост - води се универсална подправка. а в блога € има в класически у в улеснен вариант.

«начи да не търс€ она€ седемте дето е ами универсалната така ли ?
÷итирай

ћнени€: 7
 Smile
÷итирай

ƒ€до ’аджи€, над€вам се си намерил подправките в блога или в старата тема. ≈то и обещаната рецепта с истори€.
 азват, че имало в едно време един младеж, който бил изкусен танцьор. ÷€л живот той се усъвършенствал в изкуството на танца. Ѕил известен сред хората, че на драго сърце весел€л с танците си и свои и чужди, без да иска отплата. ≈дин ден той вид€л на площада да танцува девойка, ко€то владеела танците до степен, за ко€то той само мечтаел. “€ била като магьосница. ќтишъл той при не€, склонил глава и € помолил да го научи. “€ приела при условие, че той заплати каквато цена му бъде поискана, когато му бъде поискана. —ъгласил се танцьорът и започнал да се учи.

—тараел се, танцувал, не сп€л от мъка, но не можел да достигне нейното съвършенство. “€ с€каш лет€ла, докато танцува. ≈дин ден т€ му казала: " ое ти тежи най-много!". «амислил се и казал: "“ежи ми т€лото, което ми пречи да лет€ като теб." ѕоклатила глава т€ и казала: "ƒай ми черни€ си дроб и ще олекнеш, но и никога н€ма да усетиш любов към земните наслади като храна и питие.". —ъгласил се младежът. » наистина, отказвайки се от черни€ си дроб, той започнал да лети като не€.

—лед време забел€зал, че все пак не може да танцува като не€. “€ никога не се огъвала от болката и не се умор€вала. Ќатъжил се пак той. ѕопитала го девойката: "ќт какво те боли най-много?". "ќт физическата болка, ко€то пречи на танца ми и от умората, ко€то ме надвива." "ƒай ми стомаха си и се откажи от състраданието към човешките болки, за да се отървеш от тво€та.". —ъгласил се младежът. и наистина вече не се умор€вал.

¬ъпреки всичко, не бил щастлив... чувствал, че нещо му липсва. ѕопитала го пак танцьорката: "ќт какво страдаш?". "ќт сърцето ми, което тъгува по нещо незнайно за мен." "ƒай ми сърцето си, за да не тъгува." —ъгласил се младежът. » наистина вече не тъгувал, но и не изпитвал никакво щастие, нито каквато и да било емоци€. Ќе страдал, не се умор€вал, не обичал, не вкусвал, не пиел... загубил всичко човешко. ¬ече бил съвършен танцьор, но танцът му не радвал хората, защото той не се усмихвал и не бил вече свързан с т€х. “ой не танцувал за т€х или с т€х... танцувал само за себе си.

—лед време обаче младата танцьорка загубила съвършенството си и придобила всичко, което той имал.  огато попитали за тайната й т€ им казала, че става въпрос за €стие на име "«абрава". като €деш от него забрав€ш майсторството си, а като даваш продуктите за него губиш човещината си.
/малко напомн€ на ѕриказка за стълбата/

“а ето € и рецептата:

1/2 килограм пилешки дробчета
1/2 килограм пилешки воденички
1/2 килограм пилешки сърца
1/2 килограм телешко или агнешко месо (може и да става със свинско, така 4е пробвайте)
3 с.л. доматено пюре
2 глави лук нар€зани на ситно
2 с.л. от подправката (универсалната)
1 връзка магданоз наситнен също
1/2 чаша добре измит ориз
малко джоджен на вкус
олио или зехтин за задушаване на плънката
1 пакет точени кори не от най-фините или като мен си ги наточете сами

—вар€вате и обелвате воденичките (ако имат нужда де - аз пон€кога ги бел€, докато са сурови, т.е. махам им онази жълтата дебела ципа), свар€вате и сърцата и черни€ дроб (черен дроб се слага във вр€ща вода, никога в студена и не го варете дълго, може да остане леко суров, само да му сменете цвета отвън).

«адушавате лука в малко мазнина и добав€те нар€заното на ситни кубчета месо (размер около 0.5/1 см).  ато месото си смени цвета, добав€те воденичките и сърцата. —лед около 10 минути на не много силен огън, слагате и черни€ дроб. –азтвар€те в съвсем малко вода доматеното пюре и го слагате към сместа. ќстав€те да къкри, докато напълно изври вс€каква течност. накра€ слагате подправката не повече от 5 минутки преди кра€, а зелениите като свалите от котлона.

ѕлънката се слага в корите и се завива като вита баница. ако не искате да е така просто си € направете като баница, каквато предпочитате. не нар€звайте предварително, но залейте с 2 €йца и 4 с.л. кисело мл€ко.

ѕечете на умерена фурна около 45 минути до 1 час максимум според печката ви.

÷итирай

Egypt

ћнени€: 126
≈ее, страхотна истори€, и страхотна рецепта. јми тука има само от тънките кори, не може ли да ги навивам н€колко наведнъж?
÷итирай

—офи€

Еее, страхотна история, и страхотна рецепта. Ами тука има само от тънките кори, не може ли да ги навивам няколко наведнъж?

Тя Хадил да каже щото си познава рецептата. Аз обаче си мисля че няма проблем. Значи хващащ да речем три или четири кори, ръсиш между тях по малко мазнина и после върху най горната си редиш там плънката. Аз когато ми трябват по дебели кори - например за зелник или баница с месо така правя.

Пък ако ти се играе можеш и да си направиш кори, ама това е друга тема.
÷итирай

отговорът на хаджи€та е точен и за мо€та рецепта. иначе съм пробвала веднъж с тесто за месеница (тутманик), но без много мазнина и общо взето става. но най-добре е с корите. ако не искаш да го правиш навито, нареди си го като обикновена баница.
÷итирай

Egypt

Ќавити ми се струва, че най- добре ще стане. ќбаче ако почна и да мес€, н€ма да ми стигне ц€л ден за та€ богатата рецепта Laughing
÷итирай

срам и резил, добре че е хаджи€та да ме подсети. ¬ рецептата има и ориз - слага се малко преди да сложите доматеното пюре в сместа. за който не обича ориз - не е задължителен.
÷итирай

в капчица роса

ћнени€: 800
само запис, после ще чета
÷итирай

Zlata Praha

ћнени€: 4 358
Ќареждам се отново сред вас.
Ќад€вам се да напълните и тази темичка с изкусителни неща Hug
÷итирай

Ќареждам се отново сред вас.
Ќад€вам се да напълните и тази темичка с изкусителни неща Hug
с удоволствие, каквото поискате !
÷итирай

пак съм аз с въпроси за подправки  Mr. Green

скоро правих салатата със сумак, както ’адил ми каза.
не беше същи€ вкус като в ресторанта, но е напълно възможно мо€т сумак да е позагубил аромата си Thinking

днес искам да прав€ Fatayer bi Lahim, какви подправки препоръчвате?
обичаме да €дем пикантно  Smile
също ако може и предложение за подправки за плънка от спанак...
÷итирай

за тези с месо аз ползвам мо€та си смес. ето улеснен вариант за приготв€нето й:
кимион - 8 с.л.
черен пипер - 6 с.л.
лют червен пипер - 3 с.л.
сладък червен пипер - 2 с.л.
б€л пипер - 1 с.л.
джинджифил - 3 с.л.
индийско и мадраско къри по 3 с.л.
кардамом - 1 ч.л.
канела - на върха на чаената лъжичка
карамфил - на върха на чаената лъжичка
бахар - 1 с.л.
кориандър - 1 с.л.
куркума - 1/2 с.л.

а за тези със спанак - соммак (ако е изветр€л не го слагай, дава горчивина, ако е в гол€мо количество и н€ма нито кисел вкус, нито аромат), слагаме гъст сок от нар или малко кисели нарови зрънца и съвсем малко доматено пюре в плънката (не е задължително), малко люта чушка, индийско орехче, кимион или малко от сместа с подправките, без да се прекал€ва.
÷итирай

Hug’адил, ти си съкровище

от сместта за каймата колко да сложа? джинджифилът сух или пресен?
ще прав€ с малко бройки кайма (аз не €м месо), т.е. около 250 - 300 гр. кайма ще ползвам за плънката.
колко да сложа от смесените подправки? 1 ч.л. стига ли? - н€ма как да опитам  Blush
÷итирай

в капчица роса

Hadil , дай рецепта за зр€л боб. Ѕг начин не ми допада. ≈дна туркин€ беше правила мн хубав с малки кщфтенца вътре, тр€бва да питам в турската/
÷итирай

Varna

» аз ако може с един въпрос не от арабската кухн€, ама питах в н€колко от другите кулинарни и никой не ми даде отговор, затова у дома най-добре да питам.
 упих сушени домати.  азаха ми че тр€бва да ги зале€ с гореща вода и като поомекнат да ги нарежа на кубчета. ќбаче след това като ги сложих в €денето въобще н€маше вкус на домат и си седеше така на парченца и в общи линии не останаха доволни и моите. јко можете да ми кажете как се приготв€т, за да се разтвор€т в €денето и да придадат този аромат за който съм чувала
÷итирай

по ред на номерата:
asyalein  джинджифилът е сух, за около 300 грама кайма 1 ч.л. смес подправки е напълно достатъчна.

Shilan & Shiar - накисваш боба от вечерта, изсипваш водата и го слагаш в студена вода да заври.  ато заври и омекне изхвърл€ш водата. »змиваш хубаво късчетата месо, ако ще е с месо, слагаш ги в малко студена вода, сипваш боба и остав€ш да се досвар€т заедно, накра€, когато бобът е напълно сварен слагаш люта чушка и доматен сос или доматено пюре и сол на вкус. ≈ те това е ц€лата философи€. јко е с кюфтенца може по същи€ начин или можеш да запържиш леко кюфтенцата. Ќикакво брашно, никакъв лук и никакви други приумици. има и други рецепти, ако искаш, не са класически, но мога да ти ги дам.

nikito71, зависи в какво ще ги слагаш доматите. освен това не се заливат с вр€ла вода, а се накисват от преди ден в студена вода, като леко ги набождаш с вилица. ѕосле ги отцеждаш от водата и леко ги задушаваш със зехтин. ѕосле, ако искаш ги пасирай, макар че не се налага и тогава ползвай в манджите, иначе н€ма да им усетиш аромата.
÷итирай

Varna

ќтново ти благодар€ ’адил!!!
÷итирай

вчера забравих да се ппохвал€ - ето ми Fatayer bi Lahim-а  Mr. Green
на вкус - перфекти, за еститиката може да се поработи  Blush
’адил, мерси за смеската от подправки  Hug

÷итирай

Ѕраво на теб - и на вид са хубави. »наче има много идеи за оформление. ¬ажното е да ви е вкусно !
÷итирай

ћнени€: 2
«дравейте, извин€вам се че нахлувам така в темата , но просто искам да ви благодар€ за споделените рецепти. bouquet
ўе продължавам да поглеждам тук и да "крада" вашите рецепти.
÷итирай

¬ "ћј√»я » ЋёЅќ¬"

ћнени€: 1 980
вчера забравих да се ппохвал€ - ето ми Fatayer bi Lahim-а  Mr. Green
на вкус - перфекти, за еститиката може да се поработи  Blush
’адил, мерси за смеската от подправки  Hug

ћного ефектно, asyalein .
ѕогледнах на първа страница но не вид€х рецепта с това име...
ћоже ли линк,къде да € търс€?    Praynig   
÷итирай

всеки е добре дошъл да си 'краде".
краси.мира - не разбрах ко€ рецепта ти тр€бва - за подправката или за самите фатайер ?

« ѕоследна редакци€: пт, 22 €ну 2010, 20:54 от hadil »
÷итирай

¬ "ћј√»я » ЋёЅќ¬"

hadil ,  подправките ги вид€х,и за месната плънка, и за спаначената.
»нтересно ми е от какво тесто се прав€т самите питки,ако така се казват?

÷итирай

hadil ,  подправките ги вид€х,и за месната плънка, и за спаначената.
»нтересно ми е от какво тесто се прав€т самите питки,ако така се казват?

за тестото
500 грама брашно
2 щипки сол
ма€ за хл€б
вода за замесването
“р€бва да се получи тесто като за хл€б. ќстав€те да втаса и после оформ€те по желание.
÷итирай

раси, извин€вай, че не отговорих, но тук ’адил е специалистката  Hug

тестото, което ползвах е същото като  рецептата, ко€то т€ е дала, но аз добави 2 с.л. зехтин.
кръговете б€ха около 8см в диаметър...

плънката от спанак е задушен спанак с лук и подправките.
мо€та стана леко влажна и добавих малко овесени €дки да не ми се размекне тестото.

каймата е запържена с лук и подправките и 1 с.л. доматено пюре.
÷итирай

и аз пон€кога слагам зехтин в тестото или си намасл€вам пръстите докато оформ€м самите закуски. а да ти кажа аз спанака го прецеждам като го бланширам и затова не става много водниста плънката.
« ѕоследна редакци€: нд, 24 €ну 2010, 12:11 от hadil »
÷итирай

’адил, как залепваш краищата, ако намазниш тестото  Thinking
аз мажех кръговете с белтък, за да залепнат... newsm78

спанакът ми стана воднист, защото беше от замразени€.
в момента тук н€ма хубав пресен спанак... Blush
÷итирай

ако ги намасл€вам ги прав€ плоски като пица, а иначе и аз мажа с белтък, а и пон€кога просто усуквам краищата. за замразени€ спанак има един добър начин - слагаш го да се задушава без нищо, докато се сгъсти, а лукът го запържваш предварително и след това го смесваш.

€ да пусна едни модели, които б€х вид€ла преди време и които съм пробвала само веднъж. да ви кажа честно никак не са лоши на външен вид:

последното го взаимствах за едни сладки розички - стават хубави.
« ѕоследна редакци€: нд, 24 €ну 2010, 14:13 от hadil »
÷итирай

¬ "ћј√»я » ЋёЅќ¬"

hadil , asyalein,   много ви благодар€!      newsm51

Ќаумила съм за довечера да ги прав€.ƒано да станат и за снимка...    Smile      

≈то ги.Ќаправих ги с една формичка,за по-лесно.

“ези са с кайма,лук и подправката.

« ѕоследна редакци€: пн, 25 €ну 2010, 10:03 от краси.мира »
÷итирай

раси, доволна ли си от вкуса?

нашите свършиха доста скоростно  hahaha
но ние €дем доста с подправки  Cool
÷итирай

¬ "ћј√»я » ЋёЅќ¬"

раси, доволна ли си от вкуса?

нашите свършиха доста скоростно  hahaha
но ние €дем доста с подправки  Cool
ƒа,много!јз си падам по източната кухн€ и по пикантното.»майки предвид,че от дозата се получиха две такива чинии,останаха само 4 питки.“рима сме,с дете на 13 г.    Mr. Green

—коро ще се пробвам и с вегетариански.
÷итирай

раси - имаш ли н€къде упътване как хора като мен, абсолютни инвалиди в рисуването да могат да си оформ€т фигурките за украсите на твоите страхотни торти.
÷итирай

¬ "ћј√»я » ЋёЅќ¬"

раси - имаш ли н€къде упътване как хора като мен, абсолютни инвалиди в рисуването да могат да си оформ€т фигурките за украсите на твоите страхотни торти.
јми не знам кои точно украси имаш предвид...н€мам н€какви специални снимки или нещо такова...
√ледала съм от “ортената библиотека

http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=339926.0

разни клипчета,или албуми...
с рисуването и аз съм зле,ама пусти мерак...   Mr. Green
ј фигурките...прав€ ,мачкам,хвърл€м,като не ми хареса и пак...
јко нещо конкретно те интересува,питай!ўе об€сн€,доколкото мога!   Peace
÷итирай

много благодар€, намерих си страхотни неща в твоите линкове и в един от блоговете там.
÷итирай

Egypt

Ќ€кой може ли да ми каже как е ромфел и камун на български  newsm78
÷итирай

Ќ€кой може ли да ми каже как е ромфел и камун на български  newsm78
карамфил и кимион  Laughing
÷итирай

Egypt

Ўокран, ’адил! “р€бва да взема да понауча арабски, че съм като н€кой идиот тука. ј то€ карамфил изобщо не е като познати€ ми- черен и сух, ами си е направо червено цветче.
÷итирай

Ўокран, ’адил! “р€бва да взема да понауча арабски, че съм като н€кой идиот тука. ј то€ карамфил изобщо не е като познати€ ми- черен и сух, ами си е направо червено цветче.
с по-силен аромат е като е на цветче, ама аз не знам защо не съм му фен, ни сух, ни пресен. гледам да го слагам в малки количества.

свали си н€кой и друг учебник от тук www.avaxhome.ru  има и специални за египетски€ диалект.
÷итирай

«дравейте майсторки!

¬се се кан€ да ви питам как се прави куба.»ма н€каква подправка вътре,ко€то мисл€ € слагат ,и в ориз, и в сладки,но не мога да се сет€ каква е.» струва ми ,се слагат лучец в средата на вс€ка кубетка. Hug
÷итирай

«дравейте майсторки!

¬се се кан€ да ви питам как се прави куба.»ма н€каква подправка вътре,ко€то мисл€ € слагат ,и в ориз, и в сладки,но не мога да се сет€ каква е.» струва ми ,се слагат лучец в средата на вс€ка кубетка. Hug

ето ти линковете за кубба, а ако не си харесаш от тези, дай повече информаци€ кой вид имаш предвид и ще те уредим с рецепта:

http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=193235.msg4065077#msg4065077
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=193235.msg12565836#msg12565836
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=193235.msg12589924#msg12589924
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=193235.msg12894674#msg12894674
÷итирай

ћного ме е срам Embarassed”ж първата тема не € изпусках от поглед,а то колко рецепти за куба имало.ћнооого се извин€вам.—ега като вид€х толкова много видове и аз започвам да се чуд€ какво €дем тук.—рамота направо  Embarassed
“ъмна като кюфте с конусовидни краища.ѕредполагам,че е тази от втори€ линк .’адилче мнооого благодар€,златна си  Hug
 ƒругата седмица ще се пробвам да € направ€ и ще докладвам.ћеждувременно ще куп€ готова куба и ще € снимам за експертно мнение  :bouquet:
’е хе а първата рецепта от същото линкче,това с питата съм го хапвала и все си мислех ,че е тукашната пица 35
”смихната седмица на всички!
ƒа се редактирам малко:булгура може ли да се смели в блендер или за предпочитане е да го намачкам на ръка,при положение ,че н€мам машинка за месо.»ли, ако е от най -ситни€ дали не може само да се накисне във вода за н€колко часа ?» ’адилче на тво€та смес,като кликна излизат други работи.
« ѕоследна редакци€: пн, 01 фев 2010, 12:04 от orchestra »
÷итирай

orchestra, ко€ смес не ти излиза ?
булгурът, ако е ситен може и само да се накисне. а с блендера - може, но не на високи обороти, за да не стане "гумено" тестото.
÷итирай

’адилче,на втори€ линк,кубба от булгур,пише  "1 с.л. от мо€та смес подправки". ато кликна там излиза ето тази страница http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=193235.150 , където не виждам твой пост .ѕредполагам  говориш за универсалната подправка,ко€то е на първа страница от втората тема.ƒано успе€ с булгура,току що купих светъл (жълт) ситен.
» още един въпрос ако може: като изпържа куббата ,колко време може да престои и що годе да не си загуби вкусовите качества?
’адилче благодар€!
ƒнес правих ћахши (само тиквички),мисл€ че ми се получиха много добре и на вкус ми харесват,уцелих ги да са леко хрупкави даже.ўе снимам да се покажа Blushћоже би подправката да не съм € докарала много на пропрции, понеже  кардамома и карамфила имах цели зърна и  се опитах да ги смел€ в робота.ƒоста фира дадоха.
Ќаправих и ћотаббел петинджан,ћондето € беше дала в една тема за арабска храна,но струва ми се не € докарах.ўе гледам да € хапна в н€кой ресторант да вид€ как е.¬ъобще тази седмица съм се отдала на арабска кухн€.
’айде вкусна вечер!
÷итирай

браво на теб. а за линка сигурно съм го дала преди да се пренаред€т страниците, та затова става така. точно универсланата смес имам предвид. а кубба, може да се съхран€ва в хладилника и като € претопл€ш си е годна за €дене.
÷итирай

—ътворих и куббата тази вечер.—тана добре мисл€.Ќе можах да измайстор€ стеничките да са мнооого тънички.Ќамерих ето този блог:
http://lailablogs.com/?p=769 Ќо както виждам тук булгура е смесен с част от месото (каймата) и може би по лесно се оформ€т тънки стени newsm78
¬зех ,че реших да се прав€ на гол€ма майсторка и запържих малко €дки (пакистански пише на пакета,виждам в разни сосове ги слагат) в масло.ѕлънката стана много вкусна и €дките б€ха хрупкави. ¬ готовата кубба ,обаче не се усещаха като хрупкави,а по скоро като орехи в кекс.
≈то снимки (не са много добри) на кубата и на тиквите Wink
http://media.snimka.bg/5485/017224806.jpg
http://media.snimka.bg/5485/017224930.jpg
http://media.snimka.bg/5485/017224997.jpg
÷итирай

—офи€

»зглеждат чудесно, поздравлени€!  smile3501
Ќав€рно са и вкусни  thumbsup
÷итирай

браво на теб и за махши и за кубба. а в булгура не е смесена плънка, просто част от него е размесена, а другата е, както си излиза от машинката за мелене.
÷итирай

¬арна

ћнени€: 165
—ега вид€х, че сте отворили новата темичка. ƒа ни е честита!  bouquet ћного хубаво е оформена! «аписсс Wink))  Hug
÷итирай

и едно копие на рецепти за ¬еликденски пости:

Ѕаница със спанак

2 кг пресен спанак или 800 грама готов бланширан и отцеден спанак
1 връзка пресен копър, ситно нар€зан
1 връзка пресен магданоз, ситно нар€зан
8 стръка зелен лук, ситно нар€зан
1 връзка листа от резене, които могат да бъдат заместени с един средно гол€м стрък праз или 1 връзка пр€сна мента/джоджен/нане - също ситно нар€зани (може и по малко от всичко)
3/4 чаша зехтин (очевидно рецептата е за дните, в които е разрешена употребата на мазнина)
1 пакет кори за баница (около 24 кори)
черен пипер, сол

ѕресните зелении се изчистват и измиват хубаво, после се посол€ват с малко морска сол (става и в обикновена), нар€зват се и се остав€т да се отцед€т за около 10 минути, за да се махне излишната вода. ѕосле смесете спанака, копъра, магданоза, лука, резенето, черни€ пипер и половината зехтин и ги разбъркайте добре.

«агрейте фурната до около 180∞C.
Ќамаслете тавата, в ко€то ще печете.  ато нареждате корите, остав€йте част от т€х да остане извън тавата. Ќаредете половината кори, като намасл€вате леко вс€ка една.

—ложете плънката и подвийте краищата а корите, които сте оставили при нареждането. Ќаредете втората половина кори, като също ги намасл€вате - без последната. Ќарежете баницата. Ќапръскайте с малко вода и печете около час. —лед като се изпече, оставете да се охлади поне около половин час.

ѕълнени чушки с булгур и босилек

6 бр. големи пиперки за пълнене или 10-12 бр. със среден размер
1/4 чаша зехтин
1/2 чаша настърган лук
1 чаша булгур (за предпочитане от по-светли€)
2.5 чаши нар€зани белени домати (може и консерва естествено)
1 и 3/4 чаши вода
1 с.л. сол
1/4 с.л. черен пипер
1/2 чаша ситно нар€зан магданоз
1/3 чаша ситно нар€зан босилек
1/2 чаша вода

ќтрежете от чушките капаче, което да ви позволи да махнете семената от вътрешността, но запазете капачетата.

¬ малка тенджерка задушете лука в зехтин за около 1-2 минути. ƒобавете булгура и разбъркайте хубаво, докато се смеси добре със зехтина и лука. Ќамачкайте доматите и ги добавете заедно с 1.5 чаши вода, сол, пипер и оставете да къкри на средно силен котлон за около 10 минути, като често разбърквате.

ƒобавете босилека и магданоза и махнете от огън€. ќставете за около 5 мин. да престои. «агрейте фурната до около 180∞C. Ќапълнете чушките (като оставите малко свободно м€сто, за да не излезе плънката като се досготви). ѕиперките се слагат изправени една до друга, с капачетата отгоре, слага се половин чаша вода в тавата и се пече около час и 15 мин. или докато пиперките омекнат според вкуса ви. јко капачетата има опасност да изгор€т - покрийте с фолио.

÷итирай

варна

ЗДРАВЕЙТЕ.следя вашата тема с голям интерес и дано се престраша да се включа и аз някои ден
÷итирай

в средата на мъглата

ћнени€: 3 804
ƒа се запиша и аз  bouquet
÷итирай

«дравейте майсторки!
ћиналата седмица направих Ѕаразек.¬место накълцан шам фъстък сложих накълцани орехи (това имах в момента).Ќо....това 3/4 ч.захар много малко ми с вижда.јз даже сложих 2-3 с.л. отгоре,но не б€ха сладки.ћоже би и за това дребните не ги уважиха,занесох ги в офиса ,там се из€доха Mr. Green
»наче на вид и на мирис б€ха страхотни. ажете на какво тр€бва да бие повече вкуса ,на сладост или на сусам (как се изказах,но ще ме разберете).
¬се се кан€ да постна една снимка на марокански сладки.Ќезнам дали са марокански,но в марокански ресторант ни почерпиха с т€х.≈дното ми заприлича на сладката харша ,а другото със сусама си мисл€ че е точно баразек ,но значително по -сладки  (моите ,заради орехите имаха малко по различен вкус) Ќо тези пръчиците,чиито краища са натопени в сусам (вътре са с плънка) и тези пънчета ,чи€то среда е също плънка (не знам дали се вижда добре на снимката) много ми допаднаха.ћоже н€ко€ от мароканските ни агентки да се включи  Cool
http://media.snimka.bg/5625/017506267.jpg
÷итирай

в средата на мъглата

orchestra -Ѕаразето не е толкова сладко,вкусът бие повече на сусам.
÷итирай

«дравейте майсторки!
ћиналата седмица направих Ѕаразек.¬место накълцан шам фъстък сложих накълцани орехи (това имах в момента).Ќо....това 3/4 ч.захар много малко ми с вижда.јз даже сложих 2-3 с.л. отгоре,но не б€ха сладки.ћоже би и за това дребните не ги уважиха,занесох ги в офиса ,там се из€доха Mr. Green
»наче на вид и на мирис б€ха страхотни. ажете на какво тр€бва да бие повече вкуса ,на сладост или на сусам (как се изказах,но ще ме разберете).
¬се се кан€ да постна една снимка на марокански сладки.Ќезнам дали са марокански,но в марокански ресторант ни почерпиха с т€х.≈дното ми заприлича на сладката харша ,а другото със сусама си мисл€ че е точно баразек ,но значително по -сладки  (моите ,заради орехите имаха малко по различен вкус) Ќо тези пръчиците,чиито краища са натопени в сусам (вътре са с плънка) и тези пънчета ,чи€то среда е също плънка (не знам дали се вижда добре на снимката) много ми допаднаха.ћоже н€ко€ от мароканските ни агентки да се включи  Cool
http://media.snimka.bg/5625/017506267.jpg
тцъ - не са баразек. друг вид сладки са. сега н€мам време да търс€ рецептите, но до н€колко дни ще ги пусна, ако от мароканските или алжирските дами не ме превари н€ко€. наистина орехите могат да намал€т сладостта, но не до такава степен, просто баразек не са толкова сладки.
÷итирай

¬ещичке,’адилче,благодар€за по€снени€та!ѕак нещо съм объркала,но поне опитах.
ўе чакам рецептите Hug
÷итирай

ѕазарджик/Ѕирмингам/ѕакистан

ћнени€: 21
ћомичета опитах се да намер€ рецепта за Maqluba ili Makloube  в форума но не намерих.ќтивам да го готв€ по рецепта ко€то ми дадоха.—тискайте палци и ще се отчета с резултат/ако има такъв /:))/b] chef
÷итирай

Ѕургас

ћнени€: 122
—трахотно е при вас! Ѕлагодар€ на авторката за положени€ труд! bouquet—лед малко ще спретна баницата със спанак, ама без резене Embarassed.
÷итирай

≈дно копие и тук:
≈дна рецепта, за ко€то ме подсети ј— в другата тема.

—аййади€

2 кг рибено филе
2 чаши измит ориз
2 ч.л. смл€н кимион
сол и черен пипер на вкус
половин чаша олио
две чаши половина вода
нар€зана на ситно глава лук със средна големина
1 ч.л. смес от подправки (известната универсална смес също става)
2 ч.л. соммак
2-3 скилидки чесън - намачкани
1 лимон - по-големичък

смесвате солта, кимиона, пипера, подправката и соммака и обилно поръсвате рибните филета. лукът се запържва леко в олиото и се добав€ чесънът, докато порозове€т. добав€т се рибните филета и се задушават, докато леко си смен€т цвета. после ги слагате на дъното на тенджерата и заливате със соса, в който сте ги задушили. слагате ориза, водата и сол на вкус. задушавате, докато се сготви оризът. обръщате в подноса и изстисквате лимона върху рибата.

за доматени€ сос:

половин килограм пресни белени домати или една консерва домати
1 глава настърган лук (по-малка главичка)
босилек, лют червен пипер, черен пипер, сол и джинджифил
половин връзка магданоз

запържвате лука в малко зехтин, добав€те пасираните домати. остав€те да се сгъсти и слагате подправките. като махнете от огън€, слагате наситнени€ магданоз.
¬ н€кои варианти, оризът и рибата се готв€т в този сос, а в други той се добав€ след това. –ецептата се счита типична за палестинската кухн€, но се прави и в Ћиван и —ири€. ¬ »рак сме си € заимствали и € готвим и €дем с удоволствие.

ƒобър апетит !

—ъжал€вам за забав€нето с рецептите за сладките от ћагреба (характерни са за ћароко и јлжир и н€кои части на “унис):

Ѕадемови пръстчета

1/2 пакет кори за брик или в краен случай български фини кори за баница.
2 ситно нар€зани бадеми
1 чаша захар (пон€кога слагат равни количества захар и бадеми - това зависи от вкуса, аз лично не го препоръчвам, защото не обичам много сладко)
2 с.л. розова вода или вода от портокалови цветчета
половин чаша мед и н€колко с.л. топла вода
олио за запържването
пригответе си купичка вода, в ко€то да си топите пръстите, за да залепите краищата на корите

—месете захарта, розовата вода и бадемите. —лагате плънката в средата на правоъгълно парче кора. «агъвате двата кра€ към средата и завивате в другата посока като цилиндърче. навлажн€вате кората, за да залепите краищата. ѕържите около минута на не много силен котлон.  ато порозове€т хубаво ги изваждате и остав€те малко да се отцеди мазнината. ѕосле заливате с малко мед или по желание с пудра захар.

√ребиа - сладки с грис

1 кг пшеничен грис
250 г масло на стайна температура, за да омекне
3 €йца - разделете жълтъците от белтъците
750 г захар (става и с по-малко, за да не е много сладко)
четвърт ч.л. сол
бадеми за декораци€
олио за печене

1)–азбийте белтъците на сн€г

2) –азбийте жълтъците с маслото, докато се получи една пухкава консистенци€. ƒобавете 2/3 от захарта, гриса, разбъркайте добре и после внимателно смесете с белтъците. Ќе се тревожете, че сместа малко ще спадне (но не много).

3) «агрейте фурната до 1800

4) “естото е лепкаво, така че докато работите си намасл€вайте пръстите с олио.

5) Ќамасл€вате тавичката за печене (може с масло или олио). ¬зимате малко тесто (колкото гол€м орех), правите топче, което леко приплесвате от едната страна, притискате към останалата захар, слагате в средата белено бадемче и редите в тавата.

6) —лагате на средното ниво на фурната и печете 15 минути. јко искате по-препеченки - оставете още 5 минутки.

ѕон€кога тази рецепта се прави с брашно, но вкусът е съвсем различен. ≈то пропорциите за този вариант:
3 чаши брашно
120 грама масло
1 чаша захар
ванили€
2 €йца
ѕроцедурата е същата.

—ладки с пълнеж

2 чаши брашно
1 чаша грис
250 грама масло
1/2 ч.л. смл€н бахар
1/4 с.л. вода от портокалови цветчета (става и с розова вода)
2 1/2 с.л. захар
1/4 чаша нар€зани €дки за плънката (шам-фъстък, бадеми или орехи)
пудра захар за украсата
2 с.л. пр€сно мл€ко

—месете гриса и брашното. ¬ отделна купа разбийте маслото, за да стане по-пухкаво. ƒокато разбивате започнете да добав€те по малко сместа от брашно и грис. Ќакра€ размесете леко с бахара, мл€кото, розовата вода. “ова количество тесто е за около дузина големи сладки. ƒелите си тестото на топчета, във вс€ко едно слагате плънка, затвар€те добре и печете в предварително загр€та до 3500— фурна, докато порозове€т. накра€ се напудр€т с пудра захар.

ј PandaKhan, ако все още ти тр€бва рецептата за маклубе казвай.

« ѕоследна редакци€: пт, 05 мар 2010, 13:14 от hadil »
÷итирай

Hug
÷итирай

ѕазарджик/Ѕирмингам/ѕакистан

ћнени€: 21
’адилче аз го спретнах по рецепта на една при€телка.—тана разкошно вкусно ама €зък не можах да го обърна и да си стои в тавата-разпадна се.ћъжо си умр€ от см€х че аз му показах снимите в нета и му казах че ще хапва ей това чудо.ј то като се разпадна и той вика -ми тва ориз с месо нищо ново под слънцето хахахявно е тр€бвало да го подържа ориза още поне 5-6 мин та съвсем да стане сух.јко може напиши и твойта рецепта -аз и не€ ще опитам Smile)
÷итирай

важното е да е вкусно. ето ти мо€та рецепта, но без пропорции, защото зависи от съда. единствената пропорци€, ко€то ти е нужна е тази: оризът не бива да е повече от 2/3 от дълбочината на тенджерата и не по-малко от 1/2 и готви в тенджера, а не в ниски тави.

ћесо - шилешко, телешко или пилешко нар€зано на кубчета. ћариноваш в 2 с.л. оцет, сол, черен и червен пипер, кимион и джинджифил. “елешкото се държи около час, шилешкото около 40 минути,  а пилето 20 минути. ѕосле запържваш бързо на силен огън в малко растителна мазнина (слънчогледово олио или зехтин за телешкото специално).

ѕатладжана го обелваш и нар€зваш на хубави дълги филийки,които накисваш в студена вода (без сол) за около час. ѕосле изстискваш добре и пържиш от двете страни (поема доста олио да знаеш) - между другото става да го замениш и с тиквички, но вкусът е съвсем различен. ѕреди да изпържиш патладжаните изпържи кръгчета картофи, колкото да покри€т един слой в съда, в който ще готвиш.

ќтделно си задуши малко лук, домати, сол и бахарат на вкус. ќризът тр€бва да е измит и накиснат в студена вода за около час.

ѕосол€ваш на вкус всички съставки и редиш - отдолу месото, после картофите, после патладжана, после доматени€ сос с лук, накра€ отцедени€ ориз. —лагаш да заври за около 5 минути, после остав€ш на тих огън да се дозадуши оризът.

Ќие пон€кога при реденето, редим по стените на съда филийки патладжан и като го обърнем седи като опаковано.

јз лично с месото слагам и малко бадеми. ј пон€кога и ред€ плънката и ориза на н€колко пласта. ќсвен това като свалиш от котлона изчакай поне 20 минути преди да го обърнеш.  ато обърнеш тенджерата, почукай леко дъното отвс€къде и после завърти, а не вдигай р€зко нагоре.

÷итирай

варна

„≈—“»“ ѕ–ј«Ќ» .мили дами
÷итирай

ћалко ¬еликденски рецепти от нашенско !

јгнешки бут с плодове

1 чаша светли златисти стафиди
1 чаена чаша сушени череши
1 чаша сушени кайсии, нар€зани
1 / 2 ч.л.. сушена мащерка
2 €йца, леко разбити
2 чаши галета
1 обезкостен агнешки бут
2 с.л. зехтин
1 чаена лъжица. сол
1 / 4 ч. л.. пипер

¬ купа смесете стафидите, сушените череши, нар€заните сушени кайсии и мащерката. ƒобав€т се €йцата и се разбърква добре. –азбърква се с галета, ко€то се добав€ постепенно на по половин чаша до общо количество не повече от 2 чаши или достатъчно да задържи сместа заедно.  Ќапълва се агнешки€т бут и се завива с мрежичка или се зашива. ќтстранете всички видими мазнини. ћоже да се оформи и като гол€мо руло. намазва се със зехтин и се посипва с черен пипер и сол.  ѕече се в предварително загр€та фурна на 450 градуса за 10 минути. Ќамал€ване на фурна температурата до 350 ∞ градуса и да продължи за печене 1-1/2 до 2 часа.  ƒа се охлади за около 10 минути преди да се нареже са сервиране.

ексчета с моркови и стафиди

1-1/2 чаши брашно
1-1/2 ч.л. бакпулвер
1 / 2 ч.л. сода
2 ч. л. канела
1 / 2 ч.л. сол
2 €йца
3 / 4 чаша захар
1-1/2 чаши настъргани моркови (от около 4 средно големи моркова)
1 / 2 чаша стафиди
1 / 3 чаша мл€ко
1 / 3 чаша масло
1 / 4 чаша крема сирене
1 чаена чаша пудра захар
2 с.л. мл€ко
1 / 2 ч.л. ванили€

—месете брашното, бакпулвера, содата, канелата и солта заедно. –азбийте захарта и €йцата заедно. ƒобавете настърганите моркови, стафидите, мл€кото, и 1 / 3 чаша разтопено масло и разбъркайте добре. –азбърква се с брашното, докато сместа стане хомогенна. –азпредел€ се най-добре в намаслена формичка за малки кексчета (стават около дузина). ѕече се в предварително загр€та фурна на 400 ∞ градуса за 16 до 18 минути или докато придоби€т златисто-каф€в цв€т. «а да приготвите глазурата - съчетавате крема сирене и 1 супена лъжица разтопено масло. ƒобав€те малко захар и ванили€. –азбърква се до получаване на гладка смес. √лазирате кексчетата, след като ги охладите.

—ладкиш със сироп от наров сок

4 €йца, разделени
1 ванили€
1 1 / 2 чаши пудра захар
1 1 / 2 чаши брашно, прес€то с 1 супена лъжица бакпулвер
1 / 4 чаша масло
2 с.л. захар
1 супена лъжица царевично нишесте
1 / 2 чаша сладък наров сок (Ќ≈ нарова меласа)
1 / 4 чаена лъжичка розова вода (по желание. аз лично предпочитам вода от портокалови цветчета)

загр€вате фурната до 350 градуса. разбивате жълтъците на пухкава п€на, постепенно добав€те пудрата захар и ванили€та. продължавайки да разбивате, добав€те брашното. добав€те маслото и продължавате да разбивате с най-високата скорост на миксера (въртете купата от време на време). слагате в тавичката и отгоре слагате разбитите на сн€г белтъци. пече се 20 минути. тавичката е предварително намаслена и набрашнена.

за соса: смесвате захарта и нишестето заедно и слагате на котлона, като постепенно добав€те наров сок, докато сместа стане гъста като карамел. остав€те да ври около 2 минути. добав€те розовата вода, охлаждате и после ползвате като топинг за парчета от сладкиша.

÷итирай

—офи€

ћнени€: 177
 «апис-за да не ви загуб€. bouquet
÷итирай

Abu Dhabi

много хубав йордански баба гануш €дох наскоро. н€ма рецепта на 1 страница, а пускали ли сте, ако съм пропуснала?
÷итирай

съжал€вам, че линковете към €сти€ в текущата тема не са точни, но тр€бва да е приключила темата, иначе се смен€т страниците с изписването.
а за баба гануж има рецепта, но сега не ми се рови, по-бързо ми е да напиша една:
печен патладжан (около 3 средно големи патладжана)
сол и лют пипер на вкус
половин чаша сусамов тахан
2-3 скилидки чесън (или повече, според вкуса)
3 с.л. лимонов сок (от лимон, не от онези неидентифицирани жълти шишенца)
половин връзка наситнен магданоз (н€кои слагат и малко листа от кориандър)
2-3 с.л. зехтин

н€кои слагат и 2 лъжици кисело мл€ко (може и цедено), 1-2 печени пиперки и малко орехи - последните 3 съставки не са задължителни.

÷итирай

Abu Dhabi

киселото мл€ко на мен ми допада, благодар€. «начи сусамов тахан? јз си мислех, че е хумус.
÷итирай

в средата на мъглата

Ѕарак

“есто:

1 водна чаша брашно

1 непълна чаша вода

1 лъжица масло

щипка сол

ѕълнежът може да 2 вида,с месо или сирене.

јко е с месо-месото се запържва и овкус€ва.

јко е със сирене-натрошава се на ситно и се се смесва с накълцан ситно магаданоз и малко масло.

начин на приготв€не

—ложете да заври водата с маслото ,след това залейте брашното и омесете тесто.—лед това накъсайте малки топки и ги разточете върху набрашнена повърхност,до почти прозрачност и сложете пълнежа и сгънете с формата на правоъгълник.ѕържи се в нагорещено олио.

÷итирай

ћнени€: 1
»мам едно питане на което не мога да намер€ от дълго време отговор и тази тема като € гледам май е последни€т ми шанс.  ак се прави ьл€б Ћаваш, които се ползва за персийските –ула с кашкавал , риба тон и какво ли още не ?
÷итирай

»мам едно питане на което не мога да намер€ от дълго време отговор и тази тема като € гледам май е последни€т ми шанс.  ак се прави ьл€б Ћаваш, които се ползва за персийските –ула с кашкавал , риба тон и какво ли още не ?
предполагам, че имаш предвид тънки€ хл€б лаваш, който е характерен за арменската кухн€ и се ползва и вместо кори пон€кога. та за него има една рецепта във форума, ето тази: http://archives.bg-mamma.com/archive/index.php?topic=314163

а иначе има и питка лаваш и лаваш подобен на арабските питки. последни€т, обаче се прави ето така:
2 чаши кисело мл€ко, 2 с. л олио, 2 ч.л сода, 2 ч.л сол, 4 ,5 чаши брашно. «амесва се тесто. –аздел€ се на 8 топки. –азточват се тънки питки и се пекат в загр€т, напълно сух тиган. ќще горещи се намазват с масло.

имам при€телка арменка от »рак, та ако не стане с форумната рецепта, ще € питам т€ как го прави.
÷итирай

ћнени€: 235
hadil,

благодар€ за рецептата за леща с грейпфрут и сьомга (тук http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=193235.msg13158664#msg13158664)

÷итирай

greyeve, радвам се, че ти е била полезна. ƒобър апетит !
÷итирай

в средата на мъглата

карауи€

6 чаши вода
2 големи лъжици смл€н ориз
1 гол€ма лъжица канела/смл€на/
1 гол€ма лъжица кимьон смл€н
1 чаша захар

ѕоставете в тенджерка на огън всички продукти,освен оризовото брашно ,да поврът за около 30 мин.,като през това време цветът им се стане каф€в.—лед това разтворете оризовото брашно с малко от сместа и добавете при останалата смес.Ѕърка се до сгъст€ване.
—лед това това количество ,се разсипва в 4 купички,които се покриват с фолио или найлон и след като изтине се слага в хладилника.ѕосле се украс€ва
с кокосови стърготини и €дки,но в ƒамаск карауи€та се поднас€ гореща и украсена.

“ова се поднас€ ,когато се роди бебе.
÷итирай

варна

ћнени€: 210
отскоро чета темата   дайте изпитана рецепта за фалафел
÷итирай

в средата на мъглата

http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=193235.45
÷итирай

отскоро чета темата   дайте изпитана рецепта за фалафел
ако искаш погледни този линк: http://archives.bg-mamma.com/archive/index.php?topic=44131
има рецепти, които мисл€, че са изпробвани.

иначе ето и мо€та рецепта:
‘алафел
250 гр нахут
1 глава лук
2 ск.чесън
1/2 връзка магданоз
1/2 ч.л. лют червен пипер
1/2 ч.л. смл€н кориандър
1 ч.л. кимион
1 ч.л. бакпулвер или сода бикарбонат
черен пипер, сол, брашно, галета, олио

пон€кога намал€ваме малко нахута и вместо него слагаме бакла, ко€то е предварително накисната и обелена от твърдата люспа. иначе като технологи€ не се различава от тази в линка.  ако нещо не е уточнено ще помогна с удоволствие.
÷итирай

сред маслини и портокалов цв€т

ћнени€: 1 082
ўе ви помол€ да ми кажете как да си направ€ турши€ от червено цвекло. ћъж ми преди години беше правил, но не си спомн€м. ј и не усп€ да € докара на вкус.
÷итирай

1 кг алабаш
1.5 - 2 кг червено цвекло

алабашите ги избери по-дребни, иначе като белиш тр€бва да махнеш не само лилавата кора, а и много от твърдата външна част. нар€зват се алабашите и цвеклото на парчета с размер по желание. после слагаш вода да заври. като заври водата, слагаш вътре само цвеклото и махаш от огън€. цвеклото ще си пусне вътре цвета, в никакъв случай не го остав€й да се вари - става меко и никак не е вкусно. като изстине водата, слагаш вътре и алабаша. слагаш си сол на вкус. най-добре е да напълниш турши€та в туби от минерална вода, като не € напълваш догоре - остави си около 3-4 пръста свободни, за да може като ферментира да изл€зат свободно газовете. освен това не затвар€й много здраво капачката. ако не ползваш туба от вода, а н€какво бидонче с по-широк отвор, тр€бва да сложиш нещо да затиска алабаша и цвеклото, иначе изплуват. съхран€вай н€къде на тъмно. след около седмица до 10 дни консистенци€та става леко слузеста и това си е фаза от сами€ ферментационен процес, така че да не решиш, че е развалена. след около месец до месец и половина е готово за консумаци€. чака се по-дълго, защото си ферментира само, без добавки. винаги вади от турши€та с нещо много добре измито, да н€ма следи от мазнина особено. ако нещо не е €сна рецептата, само питай.
÷итирай

’адил, благодар€!  ато се сдоби€ с продуктите € почвам и после ще докладвам. Hug
÷итирай

ѕазарджик/Ћондон

ћнени€: 1 726
«аписвам се, да не изпусна нещо chef.
÷итирай

—офи€

ћалко да побутна темата с един въпрос  Laughing
Ќамерих си в нета хил€ди рецепти за супа хариса, но ако н€кой знае как става, ще съм благодарна.
ѕък и без това темата малко заспа, не готвите ли newsm78  hahaha
÷итирай

ћалко да побутна темата с един въпрос  Laughing
Ќамерих си в нета хил€ди рецепти за супа хариса, но ако н€кой знае как става, ще съм благодарна.
ѕък и без това темата малко заспа, не готвите ли newsm78  hahaha
готвим, та затова н€маме време да пишем  Laughing
не знам за ко€ супа точно питаш, защото "хариса" е много широко използвана дума за различни неща. »наче в »рак супа хариса се прави ето така: http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=193235.msg12571893#msg12571893
÷итирай

—офи€

hadil, вината е мо€  Embarassed —упата, ко€то търс€, е харира, но имах пред себе си едно бурканче хариса и съм написала грешно  Embarassed извин€вам се  Embarassed
÷итирай

hadil, вината е мо€  Embarassed —упата, ко€то търс€, е харира, но имах пред себе си едно бурканче хариса и съм написала грешно  Embarassed извин€вам се  Embarassed
   35

това е най-точната рецепта, ко€то съм срещала в бг нета: http://www.receptite.com/recepta.php?r=4844
тази супа не е характерна за иракчаните, затова и не ти давам нашата рецепта. при нас малко € префасонираме, за да € нагодим към вкуса си. ако все пак искаш мога да ти пусна и нашата.
÷итирай

—офи€

ако все пак искаш мога да ти пусна и нашата.
–азбира се, че искам! » ми е интересно по какво се различава ваши€т вариант...
÷итирай

гр. —офи€

ћнени€: 62
«дравейте момичета! »скам да направ€ арабски хлебчета по оригинална рецепта  ,много ще съм благодарна, ако н€кой сподели рецептата   newsm17
÷итирай

на един океан разсто€ние

ћнени€: 337
–азписвам се само да се похвал€ ...днес направих най-вкусните баклавички na света по рецептата на hadil с готови кори от баница . ’адил ,  Hug
¬ нашето семейство обожаваме баклава и често купуваме от един арабски магазин до нас  , но днес реших да се пробвам да направ€ и сама , след като попаднах на рецептата тук и... ќ чудооо!! —тана , при това перфектна , сме€ да твърд€ , че беше и една иде€ по-вкусна от тази в магазина (тоест все още е , защото € оставих  да престои ,следвайки стриктно инструкциите , но вече е наполовина тавата  Blush) Mr. Green!!
÷итирай

ѕазарджик/Ћондон

ћнени€: 1 726
Mаxi , а с каква плънка направи баклавата?
÷итирай

на един океан разсто€ние

ћнени€: 337
Mаxi , а с каква плънка направи баклавата?

≈дро смлени орехи и кашу (сурови) и поръсих с много малко канела , разкошна стана на вкус  Peace
÷итирай

Algiers

ћнени€: 166
ƒа се запиша и аз да ви след€
’адил  bouquet
ƒнес съм се приготвила да готв€ ръща
»деи приемам вс€какви
÷итирай

по пътеката

4eтох, 4е вие € правите б€ла! а какво слагате то4но? тук си е 4ервена ,ина4е никой н€ма да € погледне! та доматено пщре ,зехтин и малко 4есън се джъзват, месцата на малки хапки и после се залива с гореща вода! ври до увиране на месото! подправките са хариса, 4ервен пипер, канелка, куркум ,табел и целина, на връзка- пр€сна! зарзаватите са морков, бакла, картоф
морков, нахут , лифт, спанак
накра€ се слага ц€л пипер в соса !
÷итирай

Algiers

ћарси аз точно така € направих- с червен сос.јз също не обичам белезникави води  Peace
÷итирай

привет  Hug

вчер опитах maamoul.
н€кой има ли рецепта? пишеше, че са с грис и пълнеж от фурми. има ли и други пълнежи?
н€кой има ли изпитана рецепта  Smile
как да ги направ€ като н€мам форма?
÷итирай

в капчица роса

привет  Hug

вчер опитах maamoul.
н€кой има ли рецепта? пишеше, че са с грис и пълнеж от фурми. има ли и други пълнежи?
н€кой има ли изпитана рецепта  Smile
как да ги направ€ като н€мам форма?

свкърва ми ги прави с форма, но прави от същото тесто и обикновена правоъгълна  сладка, подобна на бисквита с фурма вътре.
÷итирай

свкърва ми ги прави с форма, но прави от същото тесто и обикновена правоъгълна  сладка, подобна на бисквита с фурма вътре.

ми дай рецептата де  Smile
÷итирай

в капчица роса

ми дай рецептата де  Smile

е, и аз не € знам  Crazy  ама чакай, в блога на јмал май че мернах рецепта. »зчакай само малко
÷итирай

в капчица роса

http://arabwives.wordpress.com/2010/11/17/%D0%BC%D0%B0%D0%B0%D0%BC%D1%83%D0%BB/

ей, супер съм  Blush Blush
÷итирай

супер  Hug
мерси много.
тр€бва да измисл€ как да ги оформ€, много са красиви.
тази, ко€то вчера €дах беше гол€ма - колкото дланта ми.
много са вкусни  Mr. Green
÷итирай

в капчица роса

супер  Hug
мерси много.
тр€бва да измисл€ как да ги оформ€, много са красиви.
тази, ко€то вчера €дах беше гол€ма - колкото дланта ми.
много са вкусни  Mr. Green

освен , 4е са вкусни са и доста трайни. ќбаче не знам фурмата как точно € слага, не е ц€ла фурма, а като пюре намачкано нещо и без костилка разбира се Smile

ўе чакаме снимки, за да изплагиатствам формата от теб Mr. Green
÷итирай

—офи€

ћнени€: 288
«аписвам се в темата Smile

”тре като за първа стъпка в арабската кухн€ ще направ€ хумус,който много обичаме.ќбикновено го купуваме готов от н€ко€ хипермаркет,но мисл€,че домашни€ ще е в пъти по-добър Smile
÷итирай

Popovo

ћнени€: 200
   «дравейте на всички. »скам да попитам за една торта на ко€то срещнах рецептата скоро.  азва се " ордит  адир" - карамелена торта. “а искам да попитам може ли да € направ€ без карамела (т.е. без гоената захар). јз лично не харесвам карамел и не ми се иска да го слагам, или ще развал€ ц€лата торта?
÷итирай

—офи€

ћнени€: 3 345
»зтупвам прахта от темата и се записвам за да € намирам лесно. ћного харесвам арабската кухн€ и с удоволствие ще приготв€м рецептите. «апочвам с хумус Smile
÷итирай

в капчица роса

със зор открих новата тема, б€х с еотча€ла , 4е не готвите вече, а мъжете и децата умират от глад

’адил, тука ли си?

‘айма, а ти къде си? справи ли се ве4е с къбето?

айде дайте пак стъпка по стъпка приготв€нето на пърженото къббе

÷итирай

ћнени€: 212
запис bouquet
÷итирай

ћнени€: 61
«апис да ви след€,
“ази година имах щастието да се докосна до арабската кухн€. Ќ≈¬≈–ќя“Ќј ≈. ќсобено техни€ хл€б тип палачинка, барбекюто и салатките, които си увиваш в него. —инът ми е много по сандвичите, готвено не обича много,  но като му го уви€ в този хл€б н€ма стигане по €дене. Ќ€каква лесна рецептичка за домашен хл€б има ли публикув€ана. ќт днес почнах да ви чета, но пак да попитам  Embarassed
÷итирай

Ѕългари€

’ем като за запис, хем да не е редуваме само записи - два линка за изключително лесни арабски рецепти - Ѕаба √ануш и  ъсър. ўе се радвам, ако има познавачи - да дават съвети и идеи.
÷итирай

ипър

ћнени€: 12
ƒобро утро на всички.ћъжа ми е сириец.ћного ми харесва кухн€та им.—винското ми липсва,но сама се оказах.ƒори гледам едно предаване"¬ кухн€та на ћанал"“ази жена определено твори красоти и вкуснотии.»ма неща,които не ги прав€ точно така,но пак са много хубави Smile
÷итирай

Ѕългари€

ƒобро утро на всички.ћъжа ми е сириец.ћного ми харесва кухн€та им.—винското ми липсва,но сама се оказах.ƒори гледам едно предаване"¬ кухн€та на ћанал"“ази жена определено твори красоти и вкуснотии.»ма неща,които не ги прав€ точно така,но пак са много хубави Smile

ƒавай тогава н€ко€ простичка рецепта, дето да харесва и на не много про-арабски настроените и да започваме smile3508.  акво готвиш тези дни, например, със сезонни продукти?
÷итирай

в капчица роса

kotanata88   , хихи и ћанал е страшна, но как не й се разпада грима от горещата печка не знам  Mr. Green  «ащо не дойдеш в арабската тема? Ѕолшинството там сем все сирийки  Mr. Green

снощи правих шех-махши,патладжани , пълнени с кайма, мъжа ми го обожава.

ѕриготв€ се плънка- запържва се кайма, лук, подправки-сол, черен пипер, бахар-сместта от 7 подправки.  ато е готово се добав€ нар€зан на ситно магданоз, хубаво да е повечко.

ѕатладжаните се бел€т на ивички. Ќа всеки патладжан  се прави цепка с нож, да стане като джобче. «апържват се в зехтин или олио. ѕълн€т се с плънката, подреждат се в тавичка и се заливат със доматено пюре. јрабското е доста кисело,но го предпочитаме. —тава и с бг пюре, но вкуса не е автентичен  Smile

»зобщо арабите са луди по патладжаните, мн обичат.

»мам и др рецепта, но забравих как е арабското име, в превод е нещо като "обърната манджа".

јз го прав€ с телешко, но свекърва ми слагала телешко, агнешко и пилешко наведнъж.«апържва се месцето на малки залчета, задушвава се и лук. —лага се на дъното на тенджера.
ѕатладжаните се режат на кръгчета и се запържват. –ед€т се в тенджерата върху месото.ќтгоре се слага пласт сварен ориз, н€кои слагат и суров, но предпочитам да ми е предварително сварен.   ¬сичко това се залива с 2=3 чаши вода и се вари до изпар€ване на водата.
 ато е готово , тенджерата се захлупва с поднос и се обръща наобратно, така че месцето е отгоре, така се сервира. Ќай=отгоре може да се украси със запържено кедрово семе. —трашно вкусна манджа !

« ѕоследна редакци€: пн, 19 сеп 2011, 15:38 от Ўило_в_торба »
÷итирай

ћнени€: 0
’умусът е чуденсно начало в ориенталската кухн€. јз с него започнах. » с него си и останах засега  Embarassed Ќо в тази тема ме кара да се замисл€ и да се пробвам и с нещо друго Wink
÷итирай

ипър

ћнени€: 12
ƒобро утро на всички
«а закуска обичам да прав€
≈дър боб консерва(арабска),зехтин,домати.Ѕоба се затопл€,а ако не е доварен се довар€ва,добав€ се зехтина,нар€заните на дребно домати и си го хапваме.Ќаистина е много вкусно.
—ъщо така обичат и "јрабски чатал"
масло,захар,сол,олио,кисело мл€ко,брашно,бакпулвер.
¬сичко се обърква,раздел€ се на топки,оформ€ се като руло,после събираме двата кра€.Ќареждаме върху харти€ за печене.отгоре ги намазваме с жълтък и ги малко сусам поръсвате.ѕекат се до златисто.ћного са вкусни.
ќриз с фиде готв€ по следни€ начин:
1чаша измит ориз слагам във вода.после позапържвам фиде в олио добав€м 2 и малко чаши вода,пилешки бульон. огато водата заври изсипвам ориза,разбърквам,захлупвам,намал€м котлона и го остав€м. огато остане съвсем малко от водата на дъното спирам,захлупвам и след 2-3 мин разбърквам.—трахотна гарнитура е за пилешко.
÷итирай

ћнени€: 109
вчера за пръв път направих фалафели, но нещо много ми се разпаднаха при пърженето. ƒа не би да има н€какъв чалъм при пърженето newsm78
÷итирай

в капчица роса

вчера за пръв път направих фалафели, но нещо много ми се разпаднаха при пърженето. ƒа не би да има н€какъв чалъм при пърженето newsm78

аз ги прав€ с готова смес и специален шприц, който ги оформ€. –азпадали са ми се , когато сместта е твърде р€дка. 
÷итирай

ћнени€: 109
аз ги правих по тази рецепта: http://www.videojug.com/film/how-to-make-falafel
–азликата е, че използвах нахут от консерва. —местта ми стана гъста, колкото за нормални кюфтета. ћисл€ си, дали не е от това, че веднага ги изпържих, а не ги оформих и да ги остав€ малко да се постегнат.
»наче на вкус б€ха супер  Laughing
÷итирай

ѕривет. јко използвате нахут от консерва е редно да сложите малко повече брашно, защото в консервите нахутът винаги е по-сварен (съответно по-мек) от този, който варите у дома и сместа става по-мека и нестабилна, дори и да не е р€дка на пръв поглед. ќсвен това, колкото по-горещо е олиото, толкова по-малка веро€тност има да се разпаднат. аз също използвам формичката за фалафел, но по-скоро по навик и само при приготв€нето на по-малки количества, иначе си ги прав€ на ръка. освен това, като ми е по-р€дка сместа и по една или друга причина не мога да € сгъст€, тогава прав€ фалафелите като малки питчици - кръгли и плоски и така също не ми се разпадат.  друга причина да се разпаднат е, ако зелениите не са добре подсушени преди да се смес€т или ако са нар€зани на по-едро, тогава пръскат фалафелите.
÷итирай

варна

фал€фел се прави от суров нахут или бакла който се накисва във вода за около 12 часа след това се изцежда добре аз го овкус€вам първо и после смилам но не го вар€
÷итирай

—офи€

ћнени€: 40
«дравейте! ƒа се запиша в темата и да предложа една рецепта:

ћароканска тиквена супа с ’ариса

—вар€ва се тиква и се пасира. –азрежда се с бульон (пилешки или зеленчуков). “р€бва да се получи малко по-гъста супата. ƒобав€ се сол, индийско орехче, канела (по желание). –азбърква се с мл€ко или сметана до нужната консистенци€.
¬ отделен съд се поднас€ ’арисата:

’ариса

250 г възможно най-лютите чушлета
6 скилидки чесън
1/3 к.ч. сол
1/2 к.ч. смл€н кориандър
1/3 к.ч. смл€н кимион
2/3 к.ч. зехтин
„ушлетата се почистват и се пускат за 10 мин. във вр€ща вода. ¬сички продукти без зехтина се слагат в блендер и се разбива, добав€йки бавно зехтина, докато стане на паста.
÷итирай

ћнени€: 18
јз лично почти винаги ползвам сух нахут, може да си внушавам, но имам чувството, че €сти€та стават по-вкусни с него.

≈то и мо€та иде€ за арабско €стие, една крем-супа от нахут:

1. чаена чаша сух нахут
2. глава лук
3. морков
4. 2-3 супени лъжици масло
5. къри, куркума, сол

«адушават се ситно нар€заните зеленчуци, добав€ се предварително сварени€ нахут, подправките и 2 чаени чаши вода. ¬ари се пълното свар€ване на нахута. ѕасира се в кухненски робот.

“ова е! ћного лесна и ароматна супа! Wink
÷итирай

в капчица роса

рем супата от нахут звучи страхотно, см€там да € изпробвам ти€ дни  Smile
÷итирай

варна-на плажа

ћнени€: 5
ћомичета,нужда€ се ат помощ.ѕреди време си б€х записала едни лозови сърми със стафиди и кашу мисл€,но без месо и сега не ги намирам,а съм се подготвила да ги прав€.
÷итирай

Sofia

«дравейте!
Ќаскоро €дох два много вкусни арабски сладкиша - едини€ се казваше makrout, правели го за –амадан. «наете ли рецепта - защото търсих, намерих на френски, ама има една съставка, ко€то нищо не ми говори - pâte de dattes, нещо си от фурми... ама къде да го търс€? ƒругото беше нещо като баклава, ама с пълнеж от грис - говори ли ви нещо и знаете ли как се казва?
÷итирай

ћнени€: 212
pâte de dattes тр€бва да е тесто от фурми. ћожеш да си направиш сама като махнеш костилките на фурми и ги смелиш на блендер, а има и в арабските магазини на женски€ пазар, но не ми харесва, вътре в него има и нещо друго освен фурми,нишесте ли е, пулпа от н€какъв друг плод ли е не знам, но има вкус на менте Laughing
÷итирай

по пътеката

макруд е със  смлени фурми,   слага се малко канела, може и малко карамфил! само,4е фурмите са пресни, тоест меки и со4ни ,а не твърди! но ако н€ма и така стават! отделно се прибав€   портокалова вода или от индрише ,ко€то придава особен аромат !
сигурна ли си ,4е е грис, а не бадемов или лежников пълнеж? самса да не е?
« ѕоследна редакци€: пн, 20 фев 2012, 20:15 от keraounba »
÷итирай

Sofia

Ѕлагодар€ за помощта.
«а пълнежа на втори€ сладкиш - не съм на 100% сигурна, че е грис, на такова ми заприлича. »наче като форма беше различно от самсата - беше навито на руло и поръсено с филирани бадеми.
÷итирай

—офи€

Ќе знам защо тази тема хич "не върви", а е толкова вкусна!
ƒа се опитам да € съжив€ с един конкретен въпрос:
 ак се прав€т марокански палачинки (бегрир)?
ѕравих по една рецепта и не се получиха както тр€бва newsm78
»зчела съм из нета, каквото се намери  Peace
÷итирай

по пътеката

прегледали дали н€ма пусната рецепта, аз съм правила, прав€т се с ма€ и бакпулвер и се пекат без олио на тефлон ,са4,на вкус са като кътмите! 1кило грис от най-финни€,
-1.250л хладка вода
-1 хубава щипка сол
-2 бр суха ма€/16гр
-1/2 бакпулвер.
-масло и мед за намазване.
ма€та се  слага в малко хладка вода
 претрива се гриса, със солта и бакпулвера  като се запо4ва с 250 мл вода и се добав€ полека водата докато запо4ната да набъбват зрънцата! остав€ се да поеме и набъбне 1 4ас, след това с един 4ерпак се разлива на са4а или тигана  и се пе4е само от едната страна! вади се  и се намазва с  масло и мед.
÷итирай

—офи€

Ѕлагодар€ ти!  bouquet Hug ўе се похвал€, като ги направ€!

÷итирай

ендрисос

ћнени€: 134
«а англоговор€щите мами, ето един сайт с персийски рецепти.
http://www.persian-recipes.com/
ѕодробно об€снени и много вкусни, със снимки Smile

«а ирански€ ориз на    so what?, само да по€сн€, че не се прави с вишни, а с едно плодче на фарси му казват «≈–≈Ў  (zhereshk),  на наглийски е: Berberis. Ћеко кисело изусшено плодче, дребно, с ориз страхотно.

≈то и рецепта за любимата ни семейна супа
≈„≈ћ»„≈Ќј —”ѕј / Soup-e Jo (Barley Soup)

ѕродукти
(6-8 порции):
1/2 чаша лющен ечемик ( изглежда като овесени €дки, продава се в  ауфланд)
5 - 6 чаши месен бульон (без мазнини) или вода -  бульон се използва за повече вкус ... (јз го прав€ с вода и пак става ароматна и вкусна супа.)
3 супени лъжици настърган морков
200 грама бита сметана (квасена)
2 чаши мл€ко
80 - 100 гр масло
4 -5 с.л. брашно
сол и черен пипер

Ќачин на приготв€не:

Ќай-добре е да се накисне ечемик за 1 -2 часа , това ще ускори процеса на готвенето.

¬ средно гол€ма тенджера (5 л)  изсипете бульона или водата, поставете върху котлон (средна температура). ƒобавете ечемик към водата и го варете за около 20 - 30 минути (ѕокрийте тенджерата, докато се готви ечемик). ƒобавете настъргани€ морков, след това подгответе б€л сос (както е описано по-долу), за да добавите към супата.

Ѕ€л сос (около 2 чаши):

Ѕрашното се слага в малък съд и при непрекъснато бъркане постепенно се налива мл€кото. —лед като брашното се разтвори напълно в мл€кото, се слага на умерен огън на котлона и се бърка непрекъснато. —лед като сместа започне да се сгъст€ва се добави малко сол, черен пипер и маслото.
 «абележка: јз използвах само 80 грама масло, но можете да изберете да използвате по-малко или малко повече. —лед като заври, съда се маха от котлона и се добав€ в 100 грама бита сметана (квасена).

—лед като бели€ сос е готов се прибав€ на тънка струйка към супата с посто€нно бъркане. ќставете супата да се вари на средно -ниска температура, докато се сгъсти малко и е готова.
ƒобавете малко сол и пипер на супата, ако е необходимо.
—лед като супата е готова, можете да добавите допълнителни 100 гр. квасена сметана .

ћожете също да добавите малко кориандър или магданоз, сервира се с резен лимон.

ѕрочетете повече:http://www.persian-recipes.com/persianrecipes/2010/02/03/soup-e- … up/#ixzz1qzYBQ9Kd

« ѕоследна редакци€: вт, 03 апр 2012, 18:47 от ioli »
÷итирай

Abu Dhabi

да попитам знаещите - сервираха ми нещо, което нарекоха хабахамса или нещо подобно. Ќал€ха го в чашка за кафе. ќтначало беше млечно б€ло, по-течно, със семчици вътре. ѕосле като че се желира и пожълт€, семчиците не се промениха.  азах ми, че имало мл€ко, захар, ама по-нататък не разбрах?
÷итирай

—офи€

ƒа не става въпрос за това?

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:yJPXH2ia6tM … ct=clnk&gl=bg
÷итирай

Abu Dhabi

не зна€ - сахлаб не ми говори нищо, а в това имаше каф€ви зрънца.

една салата много ми хареса, за името не мога да се сет€.  раставици, нахут се объркват с лабне. ќтгоре се ръс€т зрънца нар, запечени квадратчета питка и се полива леко със сироп от фурми.
÷итирай

14∞25´17˝ ... н€къде по лини€та...

ћнени€: 29
не зна€ - сахлаб не ми говори нищо, а в това имаше каф€ви зрънца.

ѕо нашите ширини му се казва салеп, но н€ма зрънца, така че това ще е нещо друго... или смесено.
—алепът е топла напитка и се пие в по-големи чаши от тези за турско кафе, това топло ли беше?
»нтересно какво ли ще е - защо не попиташ и в арабската тема?
÷итирай

ѕловдив

ћнени€: 315
«апис, да ви след€!
÷итирай

Ѕургас

«дравейте!

ћоже ли да ми предложите изпитана рецепта за арабско реване с грис?  Love

Ѕлагодар€ предварително!  Hug
÷итирай

—офи€

«апов€дай:http://recepti.lamqta.com/vsichki-recepti/arabsko-revane-s-gris
÷итирай

Ѕургас

Ѕлагодар€ много!  Hug
÷итирай

ћнени€: 116
«дравейте.Ќе знам тук ли е м€стото но ще питам. ак се прави сосът за дюнери?
÷итирай

USA

«апис,че много има да се учи от  вас  Laughing
÷итирай

зад парка

ћнени€: 1 412
Ўакшука

яйца на очи по тунизийски с домати, люти чушки и чесън. —ъщо се предлага в местните кухни от региона. “радиционно се приготв€ и сервира в чугунен тиган с хл€б.

ѕродукти:

«ехтин;
2-3 скилидки чесън;
1 малка глава лук;
1 зелена чушка;
2 големи домата;
½ ч.л. червен пипер;
1 малка люта чушка /по желание/
„ерен пипер и сол на вкус
4 €йца
2 с.л. доматено пюре;
½ ч.л. захар;
½ ч.л. смл€н кимион;
½ ч.л. смл€н кориандър;
‘илийки препечен хл€б.

ѕриготовление:

ƒоматите се обелват. ƒоматите, сладката чушка и лукът се нар€зват на средно големи парчета. „есънът и лютата чушка се нар€зват на дребно.

Ќа умерен огън се загр€ва зехтин за пържене. «апържват се чесън, лук и сладката чушка за около 5 мин.  ƒобав€т се домати, доматено пюре и лютата чушка. «адушава се за около 10-15 мин. под капак като се разбърква от време на време. 10-тина минути преди да е готов сосът, се добав€т подправките Ц захар, кимион, кориандър, червен пипер, сол и черен пипер.

ѕрав€т се с лъжица 4 дупки в сместа и във вс€ка се чуква по едно €йце. «апържват се първо от едната страна, след това се обръщат и от другата за по около 3 мин.

яйцата се изваждат, сервират се в топла чини€, полети с доматени€ сос и филийки препечен хл€б. ћоже да се сервират и директно в тигана.

÷итирай

зад парка

“унизийски банички брик

Ѕрик е тунизийска пържена баница, като най-попул€рната й верси€ съдържа €йца, лук, риба тон , традиционен лют  сос от чушки харисса и магданоз. ћоже да се приготви с пиле или сирене също така. ѕо традици€ бъдещата тъща приготв€ брик на потенциални€ си зет. јко той го из€де без да пробие нито един от целите и останали рохки жълтъци, то той може да се ожени за дъщер€ й.

ѕродукти:

1 кути€ риба тон в олио или в собствен сос /170 гр./;
4-5 стръка пресен лук, нар€зан на ситно;
½ връзка магданоз, нар€зан на ситно;
1 и ½ с.л. отцедени добре каперси, нар€зани на едро;
«ехтин;
¼ ч.л. сол за сместа;
¼ ч.л.  смл€н черен пипер за сместа;
1 белтък на €йце;
1 с.л. вода;
ќколо 3 ч.чаши олио за пърженето;
‘ини кори за баница;
6 €йца;
—ол и черен пипер на вкус за овкус€ване на €йцата.

ѕриготовление:

–азбъркват се заедно добре риба тон, нар€зани€ на ситно пресен лук и магданоз, каперси, зехтин, сол и черен пипер, докато сместа стане хомогенна и рибата поеме другите съставки. ƒобре е тази смес се приготви предварително, слага се в покрита купа в хладилника за 4 часа.

¬ купа се разбива добре белтъка и водата.

орите се разр€зват на квадрати по 15-20 см.  ¬зима се едно парче, намазва се с малко зехтин и отгоре се слага второ парче кора. ќтгоре отново се намазва с малко зехтин, като ръба /около 2 см/ на кората се остав€ ненамазан. ¬ърху едини€ край на кората се слагат 2 с.л. от сместа.

—местта се оформ€ в кръг, като вулкан, по средата тр€бва да остане кладенче. “ам се чуква по едно €йце на баничка, което се подправ€ със сол и ичерен пипер.  райщата на квадрата се намазват с разбити€ белтък, така че да залепнат, когато се прегъне.  орите се прегъват и се оформ€ триъгълна баничка.

»зползва се отделна четка или лъжица за зехтина и белтъка.

¬ широк тиган се загр€ва достатъчно количество олио /на умерен , не много силен котлон- 180∞—/ и когато е готов всеки брик веднага се постав€ вътре да се изпържи, с дългата страна към центъра на тигана.

ѕържи се, докато корите придоби€т златист цв€т. —лед това се обръща, за да се изпържи и от другата страна. »зважда се и се остав€ да се отцеди на домакинска харти€ за 1-2 мин.
—лед това готовите банички се постав€т в тава в предварително загр€та до 100∞— фурна, за да се запаз€т топли, докато се приготв€ти останалите банички.

ѕрави се следващата порци€ банички, коит осе пържи и т.н. ƒозата е за 6 банички.
Ѕаничките се сервират топли.

« ѕоследна редакци€: ср, 15 авг 2012, 16:50 от InaDot »
÷итирай

Ќа луната

ћнени€: 30
«дравейте! јз готв€ марокански манджи,сладка и хл€бове благодарение на ето тази
женичка http://www.youtube.com/user/sousoukitchen
¬сичко приготвено по нейните рецепти е уникално вкусно!
ƒнес както всеки ден супа ’арира Smile))
÷итирай

зад парка

јгнешко с кайсии и сини сливи - от ћароко

ѕродукти:

2-3 с.л. зехтин;
500 гр. агнешко месо без мазнина, на котлети или нар€зано на кубчета;
1 глава лук, нар€зва се на дребно;
2-3 скилидки чесън, смачкват се;
700 мл. бульон;
настъргана кора и сока от един портокал;
1 пръчица канела;
1 ч.л. мед;
5-6  зрели кайсии, нар€зват се на половинки;
5-6 зрели сини сливи, нар€зват се на половинки;
3 с.л. свежа мента;
25 гр. смелни  бадеми;
25 гр. филирани бадеми;
сол и черен пипер на вкус.

Ќачин на приготв€не:

«ехтинът се загр€ва в гол€ма огнеупорна тенджера. ƒобав€ се агнешкото и се задушава на средна температура 3-4 мин., като се разбърква и се запържи отвс€къде. »зважда се с решетеста лъжица.

¬ същата мазнина се запържват лук и чесън, докато омекнат за 5 мин. јгнешкото се връща в тенджерата. ƒобав€ се бульон, кората и сока на портокала, канела, мед, сол и черен пипер на вкус. ќстав€ се да заври, след което котлонът се намал€ва и се остав€ да къкри за около час.

ƒобав€т се нар€заните на парчета кайсии и сливи, както и 2 с.л. мента. ќстав€ се да къкри още 30 мин. Ќакра€ се поръсва със смлените бадеми, за да се сгъсти соса.

—ервира се, поръсено с 1 с.л. мента и филирани бадеми.

÷итирай

Ќа луната

ћнени€: 30
InaDot според мен рецептата ко€то си дала,за да е автентична мароканска
тр€бва да присъстват също и куркума,джинджифил,шафран. —ушените плодове
се карамелизират с канела за около 10мин и след това се прибав€т към готовото
€стие поръсват се сусам и филирани бадеми.
“ака поне € приготв€т тази рецепта родата на мъжа ми Smile
÷итирай

зад парка

InaDot според мен рецептата ко€то си дала,за да е автентична мароканска
тр€бва да присъстват също и куркума,джинджифил,шафран. —ушените плодове
се карамелизират с канела за около 10мин и след това се прибав€т към готовото
€стие поръсват се сусам и филирани бадеми.
“ака поне € приготв€т тази рецепта родата на мъжа ми Smile

Ѕлагодар€ за допълнението, ще пробвам да карамелизирам плодовете.
јз като ц€ло сллагам каквито подправки ми харесат в момента. ќбикновено ако имам шафран или куркума, слагам на всичко подход€що - ориз , картофи и т.н.
÷итирай

на уютно м€сто

ћнени€: 426
≈х че радост за окото ми  Love
÷итирай

¬ сърцето на любими€ човек...

ћнени€: 18
»зключителни рецепти момичета и гол€мо благодар€ за това , че вашите изключителни неща ми помагат много всеки ден да сготв€ нещо вкусно на мо€ съпруг който не е много очарован от българската кухн€  Very Happy Very Happy Very Happy !
÷итирай

ъдето е морето, там съм и аз :)

ћнени€: 3 582
«аписвам се и се връщам да чета.  bouquet
÷итирай

Sofia

ћнени€: 50
ћоже ли рецепта за самбуса,самоса или фатайер, не знам точно как се наричат, но са с различен пълнеж. — кайма и подправки или със спанак. ѕекат се.
« ѕоследна редакци€: сб, 09 фев 2013, 22:56 от Ani Ka »
÷итирай

Popovo

»скам да попитам н€кой може ли да ми да де информаци€ как се прави тесто ”арка (над€вам се правилно да съм го написала)? ƒо колкото ми е известно го прав€т в ћароко и се използва различни сладкиши. ако може рецептата и как точно се получава.
÷итирай

»скам да попитам н€кой може ли да ми да де информаци€ как се прави тесто ”арка (над€вам се правилно да съм го написала)? ƒо колкото ми е известно го прав€т в ћароко и се използва различни сладкиши. ако може рецептата и как точно се получава.

zhabche, ако се оправ€ш с руски, погледни “”  и “” , а може н€кой междувременно да ти напише.«апазила съм си линковете, но все още не съм го пробвала, че то едно ли е..... Peace
÷итирай

Popovo

labrex благодар€ за рецептите  bouquet .“естото не е нищо особено,но номерът е в правенето.√ледала съм клипчета,но нищо не разбрах от об€снението,защото б€ха на чужд език.“а мисълта ми беше н€кой да ми об€сни на български.
÷итирай

labrex благодар€ за рецептите   :bouquet: .“естото не е нищо особено,но номерът е в правенето.√ледала съм клипчета,но нищо не разбрах от об€снението,защото б€ха на чужд език.“а мисълта ми беше н€кой да ми об€сни на български.

Ќад€вам се, че ще има кой да ти об€сни, има си тънкости, ако не, бх могла да преведа, но довечера евентуално. Peace
÷итирай

Popovo

огато имаш време,не бързам.
÷итирай

по пътеката

дай да уто4ним за тип сладки ли става въпрос? уарка зна4и лист, та това е листово тесто!
÷итирай

ћнени€: 324
—амо веднъж €дох нещо подобно, направи го ливанец в »тали€  Laughing Ќе го познавам, та н€ма как да го питам, просто б€хме в обща компани€. ¬ €стието имаше от тези арабски питки, с който прав€т дюнер, кисело мл€ко, мисл€ че и чесън (това също наподоб€ваше вкуса на соса за дюнера, ама само наподоб€ваше) и пилешко месо, а също и кедрови €дки. ћисл€ че питките б€ха залети със соса, беше сложено пилешкото, запечено във фурна и кедровите €дки отгоре?  акво може да е това, беше уникално вкусно! “о описанието ми звучи абсурдно, но н€кой може и да се сети какво имам предвид...  Crazy ooooh! ¬еднъж го правих на "око", ама... не беше точно това.
÷итирай

Popovo

ƒо колкото разбрах уарката е лист като кора за баница.“опва което вид€х е една гол€ма тенджера ко€то е пълна с вода а отгоре е покрита с плосък капак. апака се затопл€ от парата а върху него се разстила тестото и се получава много тънка кора,почти прозрачна.Ќаправиха нещо като сладка баница.ѕоне аз така разбрах.
÷итирай

по пътеката

каак уорка е  много интересно на вкус, има вкус на бадемов марципан с  пълнеж! не е  в никакъв слу4ай баница, нито има прилика на такова ,тестото е без  ма€ ,без набухватели! пълнежът е смлени бадеми заедно със захар! 500g бра6но(н€мам вси4ки букви на клавирката)
250g масло
20clрозова или портокалова вода
20cl хладка вода
1 6типка сол
за пънежа:
500g смлени бадеми
100g пудра захар
 за готовност! пудра захар за овалване и смлени €дки
Ќачин на приготв€не:
вари се много бавно масло между 5 и 10 минути,докато се покаже  п€ната на повърхността,ко€то се  отнема не  даде кисел вкус към тестото.
¬ гол€ма купа се изсипва брашното и след това направи €ма, в ко€то изсипете солта, 3cl розова вода или вода от портокалов цв€т и маслото.
ќмесете  с ръце- тр€бва да образува меко тесто.
—лед това бавно се добав€ постепенно топла вода,продължава да се  работи  с тестото. “естото тр€бва да бъдат еластично и б€ло в кра€.
ƒокато тестото почива (между 1 и 1:30) усво€вава се маслото,а вие  подготв€те плънката.

¬ друга купа се изсипват смлените на прах бадеми, пудра захар, 4cl розова вода или от портокалов цв€т. —месете съставките до гладка смес. прав€т се кръгли като пръ4ки, дълги(б€га ми думата на бг-рулца ?)  десет сантиметра  и един сантиметър в диаметър.—лед почивката енергично размесете тестото между ръцете си.
Ќарежете на четири топки  тестото.
¬земете топка и с точилка разто4ете равномерно.
ѕоставете пръчката  марципан на  ръба на тестотои завиваме на рулце  2 до 3 пъти като наденица. Ќарежете колбаса по форма и затворете  двата кра€ на kaak с розова вода. (можете, ако искате да изравните м€стото като  се накисва в розова вода  и се потап€ в €дки). ќставете да изсъхне за един час върху намаслена харти€ за печене, и се пекат във  фурната на 100 ∞ / 150 ∞ приблизително за 15 минути- не тр€бва да стават каф€ви. —лед изпи4ане можете да покриете с пудра  захар.
ќсобено добри за чай по ≈ид.
магребските сладки с е познават по липсата на набухватели! сухи са тра€т по месеци, затова са и пригодени за пустин€та!основно са с малко развал€еми продукти, основно мед, карамел, €дки, захар, ароматизатори ( води от  цветовете на  портокала и розата, индри6ето!)дори в реването(хрисата) в оригинал е н€мало набухвател!
« ѕоследна редакци€: чт, 21 фев 2013, 20:33 от keraounba »
÷итирай

Popovo

keraounba а розова вода или портокалова от къде мога да си набав€? » може ли да си € направ€ в домашни услови€?
   —ега се сетих,че с тестото уарка правиха едно €стие Ѕастила (ако правилно съм запомнила). »мате ли рецепта за това €стие?
÷итирай

—офи€

ћнени€: 3 345
     —ега се сетих,че с тестото уарка правиха едно €стие Ѕастила (ако правилно съм запомнила). »мате ли рецепта за това €стие?

http://www.cookingwithalia.com/index.php?option=com_zoo&task … 39&Itemid=110
»ма и клипче. ѕотекоха ми лигите докато гледах.
÷итирай

по пътеката

не знам в бг къде има такива води! тук си има определени семейства  ,които € прав€т дома6на, има и фабри4на по магазините! то вси4ко се прави дома6но-само да знае6 откого да си го купи6!
това ,което показах аз, изоб6то не е лист за баница, пак повтар€м!  Naughty
пастийата((б) за арабите)  се прави с пат бризе,предполагам с лист като за дърпана баница  става! но това си е основно €стие или пред€стие според зависи приготовлението! уарката е лист тънко тесто  в този слу4ай! просто си преведете съставките , то уарката е само да го завиете! успех!
загледах се в едно видео за мароканските уарка, ами и малсука тр€бва да  става ,но тр€бва според мен да е дома6на, 4е е  по-плътна от фабри4ната! и да се наред€т н€колко големи листа за да покри€т после  пастийката!
« ѕоследна редакци€: пт, 22 фев 2013, 14:58 от keraounba »
÷итирай

Popovo

Ќещо подобно беше и €стието което гледах - обвито с уарката.Ѕлагодар€ много за информаци€та и за рецептата.—равн€вам го с кори за баница,защото водещи€т на предаването направи Ѕастила с кори за баница и така описа уарката като аналогови за нашата кухн€.
÷итирай

по пътеката

не се разбрахме! аз не говор€ за урката за пастийлата, мо€та рецепта е за каак урка, сладките! като "урка" може д а се сложи в най-разли4ни рецепти не е едно и съ6то! дано сме се  разбрали! направо тр€бва6е  да питате за пастийа, то си направо друго €стие! то и тунизийски€ тажин -тажин уарка  му се вика на едини€ варинт, ама не е сладко,  Mr. Green!
÷итирай

“ук и —ега

ћнени€: 2 060
«дравейте!
»скам да попитам тук за един сладкиш-не знам как се казва и не мога да го намер€ в нета.Ѕ€х на едно събиране и го опитах,разбрах само че го е правила н€каква ливанка,но не€ € н€маше там.ѕоразпитах после н€кои познати за това,н€кои б€ха €ли същото(или подобно),но казаха че н€кой тр€бвало да ти покаже как се прави,което ми се вид€ странно,защото изглеждаше нещо съвсем просто.» така,това,което знам,че има в сладкиша е кадаиф,сметана и маскарпоне(това последното не знам колко е арабско всъщност).
÷итирай

—офи€

... » така,това,което знам,че има в сладкиша е кадаиф,сметана и маскарпоне(това последното не знам колко е арабско всъщност).

“ърси в нета  ёЌ≈‘≈ и ще намериш много рецепти. »май пред вид обаче, че се прави със суров кадаиф, а не с този традиционни€ (изпечени€), който се продава по нашите бакалии.
÷итирай

“ук и —ега

ћного ти благодар€,че ме насочи  bouquet.«нам,че тр€бва да е суров,купих си точно такъв,да видим как ще го скопосам  Smile
÷итирай

—офи€

ћного ти благодар€,че ме насочи   :bouquet:.«нам,че тр€бва да е суров,купих си точно такъв,да видим как ще го скопосам  Smile

ј от къде купи сурови€ кадаиф ?
÷итирай

“ук и —ега

¬ √ермани€ съм,от един турски магазин  Smile.
÷итирай

—офи€

¬ √ермани€ съм,от един турски магазин  Smile.

¬ Ѕългари€ твърд€т, че ги продават арабите и едно ателие на —амоводската „арши€ в “ърново - ето снимки от ателието (вкл. и уреда на който прав€т кадаифа):

÷итирай

—офи€

ћнени€: 328
Ќ€кой може ли да ме насочи по повод една подправка. ядохме с мъжа ми арабска салата с кус кус и вътре имаше едни малки черни топченца, които не знам какви б€ха. Ќ€кой дали се сеща? Very Happy
÷итирай

“ук и —ега

ƒа не са черен кимион-нигела сатива,но те имат повече формата на сусам.Ќе знам дали се слагат на кус-кус,но ги използват при тестени издели€. ръгли черни зрънца има  черни€ синап.
÷итирай

Algiers

Ќ€кой може ли да ме насочи по повод една подправка. ядохме с мъжа ми арабска салата с кус кус и вътре имаше едни малки черни топченца, които не знам какви б€ха. Ќ€кой дали се сеща? Very Happy
ѕолзва се суумак за салати , но той има леко кисел вкус  Thinking
÷итирай

...живе€ на последни€ етаж...

ћнени€: 64
ѕолзва се суумак за салати , но той има леко кисел вкус  Thinking

—умакът е червен и не е на зрънца.
÷итирай

» според мен е черен кимион. ¬ арабските магазини в —офи€ го продават под името черен сусам.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 95
ќт момента в който опитах "лахм б аджин" си търс€ рецептата, hadil много благодар€  bouquet  ак мислите, дали мога да намер€ агнешко и телешко мл€но месо по  арабските месарници около пазара  newsm78
«апочвам да чета усилено, защото мернах много интересни неща  Mr. Green
÷итирай

«дравейте! ћного хубава тема. »мам един въпрос за едно €стие.
“р€бва ми рецепта за един специалитет от ресторант арабска кухн€ в ѕловдив. ¬ече го н€ма ресторанта, но н€ма да му казвам името да не стане нещо като реклама...
“а €стието са ми казвали, че се чете "‘ътти" много е вкусно а никъде не намирам рецепта за нещо подобно. ѕомн€, че имаше в него нахут, пържени арабски питки, пилешко месо но нищо друго не и спомн€м. √отвено беше не беше нещо като салата. ўе съм благодарен на н€кой ако се сети точно какво е! ћерси предварително!
÷итирай

по пътеката

нещо такова ли е? това шахшука от  константин! пилешко месо в сос с нахут и фтира  накъсани в 4нии€та, зелети откоре! много е вкусно, в€рвам ти!
÷итирай

нещо такова ли е? това шахшука от  константин! пилешко месо в сос с нахут и фтира  накъсани в 4нии€та, зелети откоре! много е вкусно, в€рвам ти!

Ѕлагодар€ ти, но не беше подобно. ¬ онова имаше по-малко питки арабски и това ми се струва, че има леща в него или се бъркам. Ѕеше по сухо т.е. н€маше така сосче... ≈ххх как немога да се сет€ за още нещо от него. ѕо мои спомени мисл€, че отгоре имаше нещо като хумус (не че знам какъв вкус има, но по снимките съд€) с червен пипер, а може и да бъркам вече. Ѕеше доста отдавна преди около 3 години.  ак ме е €д Sad
÷итирай

Ќамерих гооо след много търсене!!!  азва се Fatteh

—ега ще потърс€ и рецепта, но лед първо търсене не намерих на бг... само на английски, но и т€ се над€вам да ми свърши работа  Thinking

ƒано не съм подвел все още не съм прочел как се прави. ћерси ве пак!
÷итирай

по пътеката

хе, кажи ,4е е с мле4ен сос и €дки! от шам страните е! кис.мл€ко, нахут и €дки! прости4ко и без варене, хахаха! опитай ,ако си фен на кис.мле4ните  сосове, пиле забади, пилешко месо сварено, залива се с кис.мл€ко с майонеза и 4ерен пипер сол и се слага във фурната с малко от бульона! може и малко сметана за по-гъст сос! та после с арабскиа хл€б , топиш и забрав€ш за пилето, хахха!
÷итирай

ј’ахах викаш то соса си е достатъчен  35 ўе го пробвам мерси!
÷итирай

Abu Dhabi

една салата много ми хареса, за името не мога да се сет€.  раставици, нахут се объркват с лабне. ќтгоре се ръс€т зрънца нар, запечени квадратчета питка и се полива леко със сироп от фурми.

ей за такова говорех преди н€колко страници...и месеци Smile фатетата се различават, има и без пиле, нашето кафене јрабиа поднас€ това: https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/10581_535 … 7_975641846_n.jpg
÷итирай

Abu Dhabi

не мога да се сдържа и ще пусна нещо любопитно - може би доста непълно като информаци€ - за различните десерти по света послучай Eid al Fitr.  ѕускам го като скрит текст заради дължината и английски€

—крит текст :
Eid desserts around the world.
The best part of Ramadan has to be the fun at the end; preparing all kinds of sweet delicacies for Eid Al Fitr. After 30 days of fasting, everyone is rewarded with goodies, some of which we wait for all year as they are especially made for Eid celebrations.

During Eid Al Fitr, it is customary for young children to go around their neighbourhood and relatives' homes, door to door, and wish everyone a happy Eid. They are usually rewarded with candy, chocolates, some pocket money and traditional sweets.

New dessert trends for Eid Al Fitr seem to emerge year after year, and people usually like to try something unusual. But, over the years, the very traditional desserts continue to be the top favourites with most families.
Puddings.
One Eid dessert that seems to be common the world over is a pudding made with either vermicelli or rice cooked in sweetened milk. Whether the Fiji Islands, the Indian subcontinent, the Middle East, Burma, Africa or even parts of Europe or North America, every family has their own version of this dish. Standard ingredients include milk, sugar and vermicelli or rice. Some recipes also call for nuts or dried fruits and, to spice it up, a hint of cardamon.

In Pakistan, a vermicelli dessert is called Сsheer khurmaТ, which means milk with dates. In India and Bangladesh, the pudding is called 'sivayyan' or 'semai', and is made with fine, toasted sweet vermicelli with milk and dried fruits.

Another version of the sweet vermicelli pudding is traditionally eaten by Burmese Muslims during Eid. They call it 'shai mai eid', literally Сa meal of EidТ, and serve it with fried cashews, coconut shreds, raisins and milk.
In the Middle East, a warm milky rice pudding known as СmuhalabiyaТ is served garnished with crushed pistachio nuts, and sometimes laced with cardamom and rose water. India and Pakistan also have a similar rice pudding called 'kheer'.
'Umm Ali' Ц literally Ali's mother - is another well-loved dessert in the Middle East. The dish is very similar to the English bread and butter pudding, except that it also has nuts and is often laced with rose water.

Pastries.
In the Middle East one of the most popular sweets is 'baklava', a crispy dessert made with layers of phyllo pastry, nuts and a sweet sugary syrup. In Turkey, this dessert is almost as popular as the country's famous Turkish delights.In Iraq, a popular date-filled semolina pastry made especially for Eid Al Fitr is 'klaicha'. It is very similar to the date biscuit 'mamoul', made in Jordanian and Palestinian homes; indeed, maamoul is the king of desserts in these countries during Eid Al Fitr.

Another common Eid favourite is sweet doughnuts or dumplings. The subcontinent version called Gulab Jamun is served in syrup, the Middle East version coated with thick syrup is called СlegamatТ. A similar dish is called 'awameh' or Сlugmet il Adi' in the Arab world. This dessert is basically fried dough puffs which are then drained and soaked in sugar syrup.

Cakes and Pancakes

No Eid is complete without delicacies like 'basbousa', a sweet semolina cake, or 'kunafa', a specialty of Nablus in Palestine, which is a pastry filled with cream and garnished with crushed pistachio nuts and sugar syrup.

The Arab Levant region also favour 'qatayef' for Eid, a special dessert that is a mini pancake filled with sweet cheese or nuts with cinnamon and sugar, fried or baked and then soaked in sugar syrup.

Following the tradition of having a cake to celebrate special occasions, many bakeries now have a special edition of Eid Al Fitr cakes that are ordered in for visitors or are sent by corporate organisations to clients, suppliers and well wishers.

Cookies

In Egypt, Eid dishes are dominated by cookies. No Eid is complete without 'kahka', cookies filled with nuts and covered with powdered sugar. In Palestine, Сhab el halТ (cardamon) cookies are popular during Eid celebrations.

In Malaysia, Indonesia and Brunei, a common favourite is a pineapple-filled variety that melts in the mouth.

Other Desserts.
Over in Europe, 'tufahije', walnut-stuffed apples stewed in water and sugar, is the national dessert of Bosnia and Herzegovina for Eid and other special occasions.

In countries like Sri Lanka, Malaysia and Singapore - particularly among families with many children - desserts like those made of flavoured gelatine, such as creme caramels, milk puddings or toffees and coconut squares are quite common.

And finally, no dessert tray is complete without chocolates. These days dessert shops, chocolate producers and gift shops prepare beautiful boxes of chocolates or chocolate bouquets decorated with Eid Mubarak greetings. It is common to visit a family during Eid celebrations and find a custom-made chocolate centrepiece in colours to match the decor of the house.

There are many other special Eid sweet delicacies created and served in Muslim homes around the world. Families look to create wonderful treats for visitors and well-wishers. And while visiting from one house to the next, well-wishers will sample and compare the innovative recipes they have just enjoyed, or about the beautiful food and sweet arrangements they have just seen.
÷итирай

ћнени€: 10
«дравейте момичета!“ърс€ рецепта за сиропирани плодове-става нещо подобно на наши€ рачел.ƒоколкото разбрах се киснат 3 дни в сироп,ама ми се иска по подробна рецепта. огато го пробвах беше много вкусно.“ова,което пробвах б€ха дюли,круши и праскови.
÷итирай
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-218 от 218 отговора