Арабска кухня - изпитани рецепти и полезни съвети - втора част

  • 72 869
  • 218
  •   2
Отговори
# 105
  • Мнения: 171
Имам едно питане на което не мога да намеря от дълго време отговор и тази тема като я гледам май е последният ми шанс. Как се прави ьляб Лаваш, които се ползва за персийските Рула с кашкавал , риба тон и какво ли още не ?
предполагам, че имаш предвид тънкия хляб лаваш, който е характерен за арменската кухня и се ползва и вместо кори понякога. та за него има една рецепта във форума, ето тази: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=314163

а иначе има и питка лаваш и лаваш подобен на арабските питки. последният, обаче се прави ето така:
2 чаши кисело мляко, 2 с. л олио, 2 ч.л сода, 2 ч.л сол, 4 ,5 чаши брашно. Замесва се тесто. Разделя се на 8 топки. Разточват се тънки питки и се пекат в загрят, напълно сух тиган. Още горещи се намазват с масло.

имам приятелка арменка от Ирак, та ако не стане с форумната рецепта, ще я питам тя как го прави.

# 106
  • Мнения: 441
hadil,

благодаря за рецептата за леща с грейпфрут и сьомга (тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=193235.msg13158664#msg13158664)

# 107
  • Мнения: 171
 greyeve, радвам се, че ти е била полезна. Добър апетит !

# 108
  • Мнения: 3 804
карауия

6 чаши вода
2 големи лъжици смлян ориз
1 голяма лъжица канела/смляна/
1 голяма лъжица кимьон смлян
1 чаша захар

Поставете в тенджерка на огън всички продукти,освен оризовото брашно ,да поврът за около 30 мин.,като през това време цветът им се стане кафяв.След това разтворете оризовото брашно с малко от сместа и добавете при останалата смес.Бърка се до сгъстяване.
След това това количество ,се разсипва в 4 купички,които се покриват с фолио или найлон и след като изтине се слага в хладилника.После се украсява
с кокосови стърготини и ядки,но в Дамаск карауията се поднася гореща и украсена.



Това се поднася ,когато се роди бебе.

# 109
  • варна
  • Мнения: 263
отскоро чета темата   дайте изпитана рецепта за фалафел

# 110
# 111
  • Мнения: 171
отскоро чета темата   дайте изпитана рецепта за фалафел
ако искаш погледни този линк: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=44131
има рецепти, които мисля, че са изпробвани.

иначе ето и моята рецепта:
Фалафел
250 гр нахут
1 глава лук
2 ск.чесън
1/2 връзка магданоз
1/2 ч.л. лют червен пипер
1/2 ч.л. смлян кориандър
1 ч.л. кимион
1 ч.л. бакпулвер или сода бикарбонат
черен пипер, сол, брашно, галета, олио

понякога намаляваме малко нахута и вместо него слагаме бакла, която е предварително накисната и обелена от твърдата люспа. иначе като технология не се различава от тази в линка.  ако нещо не е уточнено ще помогна с удоволствие.

# 112
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Ще ви помоля да ми кажете как да си направя туршия от червено цвекло. Мъж ми преди години беше правил, но не си спомням. А и не успя да я докара на вкус.

# 113
  • Мнения: 171
 1 кг алабаш
1.5 - 2 кг червено цвекло

алабашите ги избери по-дребни, иначе като белиш трябва да махнеш не само лилавата кора, а и много от твърдата външна част. нарязват се алабашите и цвеклото на парчета с размер по желание. после слагаш вода да заври. като заври водата, слагаш вътре само цвеклото и махаш от огъня. цвеклото ще си пусне вътре цвета, в никакъв случай не го оставяй да се вари - става меко и никак не е вкусно. като изстине водата, слагаш вътре и алабаша. слагаш си сол на вкус. най-добре е да напълниш туршията в туби от минерална вода, като не я напълваш догоре - остави си около 3-4 пръста свободни, за да може като ферментира да излязат свободно газовете. освен това не затваряй много здраво капачката. ако не ползваш туба от вода, а някакво бидонче с по-широк отвор, трябва да сложиш нещо да затиска алабаша и цвеклото, иначе изплуват. съхранявай някъде на тъмно. след около седмица до 10 дни консистенцията става леко слузеста и това си е фаза от самия ферментационен процес, така че да не решиш, че е развалена. след около месец до месец и половина е готово за консумация. чака се по-дълго, защото си ферментира само, без добавки. винаги вади от туршията с нещо много добре измито, да няма следи от мазнина особено. ако нещо не е ясна рецептата, само питай.

# 114
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Хадил, благодаря! Като се сдобия с продуктите я почвам и после ще докладвам. Hug

# 115
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Записвам се, да не изпусна нещо  chef.

# 116
  • София
  • Мнения: 3 090
Малко да побутна темата с един въпрос  Laughing
Намерих си в нета хиляди рецепти за супа хариса, но ако някой знае как става, ще съм благодарна.
Пък и без това темата малко заспа, не готвите ли newsm78  hahaha

# 117
  • Мнения: 171
Малко да побутна темата с един въпрос  Laughing
Намерих си в нета хиляди рецепти за супа хариса, но ако някой знае как става, ще съм благодарна.
Пък и без това темата малко заспа, не готвите ли newsm78  hahaha
готвим, та затова нямаме време да пишем  Laughing
не знам за коя супа точно питаш, защото "хариса" е много широко използвана дума за различни неща. Иначе в Ирак супа хариса се прави ето така: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=193235.msg12571893#msg12571893

# 118
  • София
  • Мнения: 3 090
hadil, вината е моя  Embarassed Супата, която търся, е харира, но имах пред себе си едно бурканче хариса и съм написала грешно  Embarassed извинявам се  Embarassed

# 119
  • Мнения: 171
hadil, вината е моя  Embarassed Супата, която търся, е харира, но имах пред себе си едно бурканче хариса и съм написала грешно  Embarassed извинявам се  Embarassed
   Joy

това е най-точната рецепта, която съм срещала в бг нета: http://www.receptite.com/recepta.php?r=4844
тази супа не е характерна за иракчаните, затова и не ти давам нашата рецепта. при нас малко я префасонираме, за да я нагодим към вкуса си. ако все пак искаш мога да ти пусна и нашата.

Общи условия

Активация на акаунт