Теглене на ипотечен кредит неща които трябва да знаем!

  • 138 642
  • 779
  •   1
Отговори
# 90
  • В сърцата на четирима мъже/е,може и малко повече да са:-)))/
  • Мнения: 1 808
magnoliamm аз ходих до НОИ- там подадох молба да ми се издаде служебна бележка с изплатените ми обезщетения за майчинство за еди какъв си период. Казаха ми, че ще е готова след 3 дни и като си я получих платих такса 2,40.  Peace

Благодаря ти Peace И аз отидох днес, подадох си молбата за една година назад , ще е готова след седмица/помолих за петък,да видим,че да не взема да родя/ и така Peace Peace

Обаче ,да ви  споделя- бяхме си харесали един апартамент, но хората бързаха и искаха кеш Confused, аз казвам че задействаме кредит/като си мисля кой ли пък ще извади толкова в кеш/, и познайте какво - днес се обаждаме за втори оглед - апартамента вече продаден Rolling Eyes Crazy Явно не е бил нашият,ама искам и аз така - да плащам хиляди евро в кеш Crazy Crazy Crazy

# 91
  • Мнения: 2 741
милинка ,страшно много ти  благодаря за  отговорите ти!   bouquet
 Може ли да ми разясниш следната ситуация, в която изпаднахме: кандидатствахме за ипотечен кредит за  35 000. Днес ми се обадиха, че сме одобрени, но с финансиране до 70 %. Казвам на  служителката, че щом  е до толкова  ние се отказваме и  тя ми отговаря- Ама, не, вие не разбирате, ние ще ви отпуснем сумата, но не  с лихва 10,8 %, както сме си говорили ами с 12%. Тоест когато одобреното финансиране е до 70% е една лихва, а над 70%- друга и пак получаваме исканата сума в цял размер. Аз ли съм малоумна или......
 Благодаря за отговора предварително   bouquet

# 92
  • София
  • Мнения: 7 990
Опасявам се, че и аз не го разбирам...Възможно е да вдигат лихвата при по-голямата сума, считайки риска за по-висок, но в момента буквално гадая... Sad
Размер на вноската каза ли ти поне, че евентуално да се сметне по обратния път колко ви отпускат?

# 93
  • Мнения: 2 741
 Ами оказа се, че аз съм малоумната  Blush Ставало въпрос за лихвата с и без преференции ако превеждат там едната ни заплата.  Blush
 Въреки всичко одобрили са ни за 70% финансиране, тоест оценителката трябва да завиши пазарната стойност за да вземем цялата сума. Разбрах, че е доста рисковано, четох за доста случаи така, как миналата година банките  са им искали предсрочно погасяване на голяма част от кредитите иначе имотите им ще станат изискуеми.  Ще го мислим, но май ще рискуваме.... Tired Надяваме се повече да няма такива сривове на пазара на имоти  Praynig
 Още веднъж благодаря    bouquet

# 94
  • Мнения: 515
Айде поледно се включвам и за Уникредит Булбанк. Отпускат до 80% за къща и 70% за апартамент от оценката.В Момента до края на Април имат някаква промоция, с промоциалнолна лихва за първата година от 6.15% след това става 8.15%..Годишен процент на разходите 9.3731% Казаха, че на нас без проблем ще ни отпуснат кредит, само едно ме втрещи ... Такса за разглеждане на изкане за кредит 110 евро Shocked та сега се чудя в коя банка, най добре ми звучи в ДСК засега  Tired Имаме си и списък с оценители, та ще гледаме да ги комбинираме нещата  Peace

# 95
  • Мнения: 3 411
Айде поледно се включвам и за Уникредит Булбанк. Отпускат до 80% за къща и 70% за апартамент от оценката.В Момента до края на Април имат някаква промоция, с промоциалнолна лихва за първата година от 6.15% след това става 8.15%..Годишен процент на разходите 9.3731% Казаха, че на нас без проблем ще ни отпуснат кредит, само едно ме втрещи ... Такса за разглеждане на изкане за кредит 110 евро Shocked та сега се чудя в коя банка, най добре ми звучи в ДСК засега  Tired Имаме си и списък с оценители, та ще гледаме да ги комбинираме нещата  Peace
лихвата е добра, но гпр-то  Rolling Eyes това за таксата ме втрещи  Shocked

# 96
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
Какво му е на ГПРто?

# 97
  • Мнения: 413
Момичета, на мен от ОББ и Пощенска директно си ми казаха, че се плаща рушвет на оценителя и той ти го оценява на колкото ти трябва. Ние това ще опитаме, за съжаление нямаме възможност за 20%- 30% самофинансиране.  Tired

Всяка банка си има свои оценители и те си пишат каквото им се иска  Peace

# 98
  • Банкя
  • Мнения: 823
Да се запиша и аз в темата. Hug

В момента имаме ипотечен кредит от Пощенска банка, но смятаме да го рефинансираме с оглед покупка на друг имот (който също ще се ипотекира), но и заради по-добрите лихви в момента (нашата е 10,9% Shocked, ГРП-то не съм го смятала).

Та вчера ходих до три банки.
1. ОББ ми намаляват с 1% лихвения процент, защото ми превеждат заплата там, по принцип отпускат до 80%, но фирмата оценителка, с която предпочитам да работя, не е в техния списък;
2. Емпорики Банк - направиха ми много добро впечатление, отпускат до 75%, лихвата ще е малко над тази на ОББ с отстъпката, но пък работят с моята оценителка;
3. Райфайзен Банк - отказах се още като разбрах, че отпускат само до 60% Rolling Eyes

Та засега клоня към Емпорики, но да видим, как ще се развият нещата с имота и тогава ще се задълбоча в избора на банка. Grinning

♥VIKI♥ Оценката се базира на 3 или повече критерия, един от които била пазарната стойност. Другите обикновено били за по-ниска стойност, всеки бил с различно влияние, но като цяло крайната оценка било около 80-90% от пазарната. Поне така ми обясни моята оценителка. Отделно ми каза, че тези оценки се проверяват още веднъж в банката, не точно от специалисти, но пак от служители, които имат някаква представа и ако се усъмнят, че оценката е завишена, може да я орежат още повече. Naughty
Това се отнася за банки, които работят с оценителски фирми. Не знам, дали при всички е така. Rolling Eyes

Такава възможност имаше в Пощенска банка преди 3,5 години, но ние с мъжа ми така и не се възползвахме от нея, защото се оказа доста тромава хамалогия. Веднъж опитахме, загубиха ни молбата, после пък подписахме анекс към договора, но се оказа, че не е трябвало тези лица на БПБ да го подпишат, а по-височайши... и накрая се отказахме. Peace

# 99
  • Мнения: 2 192
Здравейте. Да споделя и аз: в два различни клона на ДСК ми искат съвсем различни документи.
Това не мога да си го обясня. Както и да е, явно много неща не са ми ясни - от фирмата
казват, че ще ми дадат документите, но по-добре първо да имам потвърждение от банката, че ще ми дадат кредита, банката казва, че ще ме одобрят, но за да започнат процедурата, искат документи... И така. Започнах с безсънните нощи, откакто вчера реших къде точно искам да създам дом ...

Последна редакция: пт, 05 фев 2010, 21:08 от krasimilo

# 100
  • Мнения: 515
Здравейте. Да споделя и аз: в два различни клона на ДСК ми искат съвсем различни документи.
Това не мога да си го обясня. Както и да е, явно много неша не са ми ясни - от фирмата
казват, че ще ми дадат документите, но по-добре първо да имам потвърждение от банката, че ще ми дадат кредита, банката казва, че ще ме одобрят, но за да започнат процедурата, искат документи... И така. Започнах с безсънните нощи, откакто вчера реших къде точно искам да създам дом ...

Не се притеснявай и аз съм така  Tired Ама трябва да си пестим здравето.. Hug Трябва да имаш предварителен договор за имота за да може, банката да ти каже дали ще ти отпусне със сигурност. Аз от порведените прдварителни разговори разбрах, че ще ни отпуснат, но знам ли какво ще стане  Thinking Бъди спокойна, тук има много момичета, които работят това и са готови да помогнат.

# 101
  • Мнения: 2 192
VIKI, права си, здравето трябва да се пази, че след това мнооого работа ни чака  Simple Smile 
Ние ще разчитаме само на кредит от банката, спестяванията ми са само толкова, че да покрият нотариалните такси, затова ще разчитам на варианта ипотечен + потребителски от ДСК.
В понеделник отново ще ходя в банката, смятам да изтегля първо потребителски, за да мога да
покрия 10% от стойността на имота за подписване на предварителния договор. Единствено ми е неприятно, че ДСК искат двама поръчители за ипотечен кредит. Не ми се ще да замесвам приятели, затова се чудя дали поръчител може да бъде пенсионер с пенсия около 450 лв.? Някой знае ли?

# 102
  • София
  • Мнения: 7 990
Питай банката дали може поръчител да е пенсионер. Зависи дали кредитната политика им го позволява, всяка банка е с различна.
Ти преговорила ли си с тях, че после ще теглиш и ипотечен? Да не стане така, че в последния момент да кажат, че експозицията ти е голяма, а ти да платиш капаро и да подпишеш предварителен договор?

# 103
  • Мнения: 2 759
...Емпорики Банк - направиха ми много добро впечатление,...
                           От Емпорики имам лоши впечатления от милионите такси и таксички, които ми сложиха на дебитна карта: има дори такса, че тегля с тяхна карта от техен банкомат (не стига, че имат 5 изобщо в цялата държава  ooooh!). Бъдете внимателни   bouquet!

# 104
  • Мнения: 2 192
Питай банката дали може поръчител да е пенсионер. Зависи дали кредитната политика им го позволява, всяка банка е с различна.
Ти преговорила ли си с тях, че после ще теглиш и ипотечен? Да не стане така, че в последния момент да кажат, че експозицията ти е голяма, а ти да платиш капаро и да подпишеш предварителен договор?


Да, ще питам - в понеделник. Вчера на разговора не се сетих. Днес-утре ще умувам и за друг вариант.

Инспекторката обясни, че при тази заплата (осигуряват ме на 2 хил.) могат да ми дадат около 15 хил. евро 
(което е предостатъчно) потребителски кредит + ипотечен 80 % от оценката на имота. На мен ще ми трябват около 10 000 евро потербителски. Милинка, за такава сума какви ще са изискванията към поръчителите?

 Ясно е,че сега каквото и да умувам, последна ще е думата на банката.

Благодаря за съпричастността.

Общи условия

Активация на акаунт