Пак за двуезичните:кога проговориха?

  • 2 529
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 461
Не се притеснявам особено,защото и дъщеря ми проговори късно,пък уж била момиченце и от тях се очаквало по-ранен прогрес,а сега не може да й се затвори устата,казва,че била родена,за да говори. Simple SmileДилън е на година и девет месеца,разбира и български и английски,но изговаря много малко думички:мама,тата,няня(granny),car ,up,hi,bye-bye и бау-бау.Интересно ми е на каква възраст проговориха вашите дечица и кога да очаквам включване.

# 1
  • Мнения: 2 452
Дъщеря ми проговори след 2 години; отдавам го на двуезичието. Племенницата ми е родена през февруари 2004 (т.е. близка ви е по възраст) - тя говори много, дори свързва думи в изречения и тя е двуезична (английски + финландски), но тя проговори тук покрай Изабела. Досега бе казвала само 5-6 думи. Откакто дойдоха не и спира устата. Laughing.

# 2
  • Мнения: 208
И аз да се включа....преди няколко дена четах форума за децата родени февруари 2005 и се шашнах като прочетох че по4ти всички 7-месечни бебета са проговорили. Стана ми криво, 4е само моята хубостница не казва нито думи4ка. Но като се замисля тя е родена в Щатите, живеем в Германия, тати говори английски и немски, аз и говоря на български, немски и английски....ами сигурно и е трудно с толкова много езици. Ина4е знаем добре " "Sign language". Това е най-новата тенденция за деца под 3 годинки. Малката знае как да ми кажи 4е е гладна, жадна, кога и се спи, или боли зъб4ето....ами това е най-важното нали????? newsm78

# 3
  • Мнения: 1 238
Абе ние сме най зле. Оли е на 2 години и 2 месеца и о6те не говори...
Това ми е болната тема на мене...

# 4
  • Мнения: 4 244
Айде, по спокойно на мамите на късно проговорили деца!  Hug
Мойта бандитка мълчеше като пукъл до 2 1/2 г
Ела да я видиш сега - не мога да и затворя устата, че даже се опитва и да ми държи тон.
След това лято при баба е обърнала с мен изцяло на български, с баща си на немски, а с брат си ги сменя
Той проговори при баба си - на 2 г и 4 м. е. Сглобява прости изречения от 2 думи, има много свои бебешки думички та от време на време ми трябва преводач - щерката Mr. Green

# 5
  • Мнения: 1 072
Синьт ми проговори сравнително кьсно, на 2 години. Поотпусна се докато си бяхме в БГ през лятото за един месец, после с баба си тука мн. бьрзо дрьпна  с бьлгарския , за сметка на италиянския. Което мен не ме притеснява.Изговаря и гласни, и сьгласни, трудните "букви" Ц, Ф,Л,С,Ю, само Р_то не го улавя, изговаря го само ако е в края на думата Rolling Eyes За вьзрастта си има запас от най_разнообразни думи4ки, не е говорил никога по бебеШки, идеално му се разбира . От 10_ина дни посеЩава и ясли, носи у дома разни думи4ки на италиянски, мн. добре ги произнася Simple Smile

# 6
  • Мнения: 4 244


Но не трябва да се спре втория език, че децата ще се объркат още повече. Аз мислих да го направя в момент на отчаяност, но мъжо тропна с крак и каза НЕ. (на Свеки, коятто викаше да да Rolling Eyes)
Мира, понякога не е зле за един кратък период от време да се спре единия език
На мен ми се наложи при щерката за 3 седмици само на немски, за да може поне на него да дръпне. Тя беше тогава малко преди 4 г. На мен ми дойде байгън ама детето се оправи и после спокойно се отпусна и на двата езика

# 7
  • Мнения: 1 072
tornerose, miravmbd,, ако това Ще успокои изтерзаните ви дуШи на тая тема Heart Eyes, имам тука позната ( МИра, от наШия край е Wink, мом4енцето й е на 3г и 2 месеца, родителите бьлгари, малкия много добре разбира и двата езика, но си има свой ломотеЩ на4ин на изразяване. От мальк е даден на италиянска ясла, може й заради това да е обьркан. Само майка му и баЩа му му разбират говоренето. Те процедират  така, в кьЩи пове4е на БГ, навьн както дойде, ама май пове4е на ИТ.Не зная дали в верния на4ин...

# 8
  • Мнения: 3 461
Мира,чак за логопед ми се вижда малко пресилено.Може би е важен и контакта с повече деца,както казва Лаура,а на нас ни липсва.Тук няма градинки,в които се събират майки с деца,а на градина ще го дадем чак догодина.Фиди,майка ми му говори непрекъснато на български,но това е резултата.Добре поне,че казва няколко английски думички за утеха на баща си. Simple SmileОбаче и аз лееекичко се притеснявам. Embarassed

# 9
  • Мнения: 4 244


Но не трябва да се спре втория език, че децата ще се объркат още повече. Аз мислих да го направя в момент на отчаяност, но мъжо тропна с крак и каза НЕ. (на Свеки, коятто викаше да да Rolling Eyes)
Мира, понякога не е зле за един кратък период от време да се спре единия език
На мен ми се наложи при щерката за 3 седмици само на немски, за да може поне на него да дръпне. Тя беше тогава малко преди 4 г. На мен ми дойде байгън ама детето се оправи и после спокойно се отпусна и на двата езика

Thinking Thinking
Ти сега ме обърка тотално newsm78 #Crazy #Crazy
Аз четох някъде да ме се прави, че ще обърка детето още повече.
И аз бях чувала така, обаче доктора от клиниката където ходихме за консултации за другия и проблем каза че за момента е просто наложително
Направих го и сега не съжалявам
Абе ще ме купи и ще ме продаде докато се обърна тая бандитка  Wink

# 10
  • Мнения: 4 244
По скоро ако има деца около себе си постоянно. Объркана съм малко.
Хич не се побърквай ами работете с тати по въпроса за деца около него постоянно  Mr. Green

# 11
  • Мнения: 1 072
Цитат на: "Стройна" фиданка .
[quote
Хич не се побърквай ами работете с тати по въпроса за деца около него постоянно Mr. Green
[/qu
ote]
 Joy Joy Joy hahahaЩе паднаааааа.

Мира, е все пак колко и как говори? Ти си с него през пове4ето време през деня, нали? За 2годиШно , смесен брак мисля, 4е няма какво да се ШаШкаШ отсега. Из4акай ги тия три месеца, може да има прогрес.

# 12
  • Мнения: 108
Много са ми интересни тия теми за двуезичието, защото аз сам в процес на размисъл - още ми е рано но отсега се замислям. Но ще говоря само и само на БГ с риск детето да проговори по късно. Все някога ще проговори все пак. Важното е да знае и майчиния език, въпреки че няма да живее в  БГ. Не се притеснявай. Ще проговори малко по малко. Но наистина е важно да се сабира с други деца по често. Айде успех!

# 13
  • Мнения: 4 244
По скоро ако има деца около себе си постоянно. Объркана съм малко.
Хич не се побърквай ами работете с тати по въпроса за деца около него постоянно  Mr. Green

Фиди, НЕщем второ дете. 
.
Ти сега да не ми се разсърдиш - аз нали съм си цаптната в устата и си позволих малка шегичка  Hug Flutter

# 14
  • UK
  • Мнения: 1 334
значи ми остават към 2 години спокойствие Mr. Green. това на майтап.
Мира, какъв е този преглед на 2 години-проверяват ги колко говорят ли? питам,защото точно срещу нас има детска градина от 2 год., но има и интервю-интересно ми е какъв е критерия,колко трябва да говори едно двегодишно дете?

Общи условия

Активация на акаунт