Все още не сте се регистрирали? Направете го сега напълно безплатно!!!

запомни ме Забравена парола Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

1 Гост преглежда(т) тази тема.
30-36 от 36 отговора
."Лимонтозу" в днешно време няма от къде и как да се намери... Лимонтозу беше търговската марка (незнайно от кой химкорифей измислена) по времето на социализма точно на винената киселина... И тя се продаваше за сладкарски цели... Единственото, което помня от детството си е, че с нея правихме великденските яйца на кристали... Сега по търговската мрежа вече има само Лимонена киселина...

Привет,

Лимонтозу не може да бъде, никога не е било и едва ли някога ще бъде търговска марка. Все едно да има марка "Домати" или "Цимент". Лимонтозу или лимонтУзу, както би било по-правилно е турцизъм и в буквален превод означава "лимонена сол". Така на турски се обозначават лимонената киселина и нейните соли. Виненият камък си е винен камък, на турски şarap tortusu, tartarat, но турцизмът никога не се е употребявал на български. По соц- време винената киселина и калиевата и сол (винен камък, тригия, тартар) се продаваха на едро във винарните и избите. Има една изба недалеч от Стара Загора на път за Сливен, където с дядо ходехме за винен камък с който чистехме котления камък, по този край му викат "бибор" и за консерви и сладко. В последно време на пазара в БГ има и лимонтозу и винена киселина. Познавачът ги различава лесно по мириса когато се разтворят във вода. Продаваното по соц време като лимонтозу, в пакетчета, бели със зелен надпис си беше лимонтозу. Не го пиша за спора и не отричам, че е възможно да е имало и винена киселина с име лимонтозу. Това все пак е страната на чудесата Laughing

Не слагам калгонит в пералнята, за старите уреди съм съгласна
Цитирай

Не са рядкост Перли на по двадесет и няколко години... newsm10

как 20-сет, бре...
Перла 03 и Перла 73 знаете ли коя г. са направени? И все още има хора, които успешно си ги ползват. Със сръбски казани са някои Перли, преди технологията да бъде овладяна и у нас. Тези пък са направо "вечни". Отваряйки го, имаш чувството, че вчера е произведен.

Невена, моля хич да не се занимаваш с моите постове. 10Х. Отваряй си и си чисти какво си искаш. И не забрявай ти къде, ние къде сме.
« Последна редакция: Пон., 25 Ян. 2010, 11:30 от Шани »
Цитирай

Лимонтозу не може да бъде, никога не е било и едва ли някога ще бъде търговска марка. Все едно да има марка "Домати" или "Цимент". Лимонтозу или лимонтУзу, както би било по-правилно е турцизъм и в буквален превод означава "лимонена сол".

Е, аз търговска марка трябваше да го сложа в кавички...
По-скоро трябваше да кажа, че така беше придобило гражданственост по онова време, а в последствие - така е продавано по магазините... Нация уникалистическа... Как иначе можеш да кръстиш с гръмкото ХоРеМаг уникалното явление по селата...
А и по социалистическо време нямаше нужда от регистрация на търговски марки... Нали тогава нямаше кой друг да произведе нещо... Wink
Цитирай

Надявам се авторката да няма нищо против за използвам темичка за един мой въпрос. Свързан е пак със почистването на пералнята,но но е от варовик.
Не знам точно как се казва широкия гумен кръг около отвора на пералнята Embarassed, но под него се е натрупало мръсотия, тъй като често дрехите на съпруга ми са изцапани с кал.
Ще се радвам да ми помогнете с идеи, как да я почистя. Praynig
Цитирай

Надявам се авторката да няма нищо против за използвам темичка за един мой въпрос. Свързан е пак със почистването на пералнята,но но е от варовик.
Не знам точно как се казва широкия гумен кръг около отвора на пералнята Embarassed, но под него се е натрупало мръсотия, тъй като често дрехите на съпруга ми са изцапани с кал.

С белина ACE на 95оC Wink
Цитирай

С белина ACE на 95оC Wink
Благодаря, за отговора! и още един въпрос, какво количество , и направо в барабана ли да го изсипя?
Цитирай

Гес,
не вярвам да го цитираш-препоръчаш, без да си го тествала в лабораторията.
Викай да помагам, ще науча и аз новост  :bouquet:
Аз го коментирам, защото съм го видял и бях шокиран. Затова и редактирам Love

Не мога да тествам абсолютно всичко в лабораторията, с която разполагам. Например този Кларо мога да го тествам дали съдържа всяко от изброените вещества, плюс лимонена киселина.
Не препоръчвам, а просто отбелязвам, че е един от малкото на пазара. Вярвам на това, което пише на опаковката и в информационните листи, които трябва да придружават всеки продукт.
Нищо не можах да разбера, честно. Какво си видял и от какво си бил шокиран? Искаш да кажеш, че Глобол пълнят китайска лимонена киселина в кутийки с надпис Кларо и фалшифицират информационните листи, като едновременно изписват друг състав върху опаковката? Ако това е вярно, то е за солена глоба и съд!
Прахчетата на Claro си се произвеждат в Австрия. Доколкото познавам нещата на фирма Глобол, не се занимават с ментета и винаги предлагат оригинални препарати от производителя.. Peace
Цитирай

30-36 от 36 отговора