Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Кулинария
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора

Варна

Никога не съм правила такова нещо, а ми се иска да пробвам. Моля ви за линкове (ако темата е обсъждана - търсачката ми не работи) или за вашите рецепти.   chef
Благодаря предварително!
Цитирай
Има много видове огретени, линкове не съм се разтърсила да намеря, но мога накратко да ти разкажа рецепта (примерна), а ти можеш и вариации да си измисляш по ваш вкус:
- Настъргани картофи (сурови) или за по-сигурно, че ще стане - леко сварени на парчета, сирене, яйце, кашкавал. По желание се слага малко заквасена сметана, подправки - каквито обичате (черен пипер, сол, може магданоз). Това се разбърква и се пече. За да се изпече добре не е препоръчително да е на дебел слой. Някои дори си слагат и някакво месо вътре - шунка, пилешко, бекон.
АБЕ ИМПРОВИЗИРАЙ!
Цитирай

Сварявам килограм картофи, настъргвам ги на едрото ренде. Настъргвам и около 200 гр. сирене и разбърквам с картофите и разстилам сместа в тавичка. Яйцата разбивам с вилица, добавям 1 кисело мляко и сол, слагам малко вода. Заливам картофите и  добавям олио или краве масло.

Все едно правиш баница Wink

Сега, оригиналната рецепта е с 1 литър прясно мляко, аз за това слагам водичка, да не е много гъста заливката.

Може да настържеш кашкавал, също да добавиш и някаква зеления, напр. магданоз.
Успех, не е сложно Smile
Цитирай

София

аз правя огретен така:

Вариант 1:
1,5 кг картофи се сваряват добре и се намачкват с пресата (онова на дупки);
Смесват се с 200-300 грама извара и сирене на око (и вкус) и се разстилат в тавичка намазана с олио. Отгоре се заливат с 3 яйца и разбити с около 300 мл прясно мляко. Запича се до зачервяване.

Вариант 2:
Същото количество картофи се нарязват на кубчета, слагат им се малко вегета и черен пипер и се заливат с водичка така че почти да ги покрие. Когато поомекнат им се добавят 4-5 скилидки чесън, нарязани на ситно, 1 малка кофичка заквасена сметана и 100-200 грама сирене. Слага се отново във фурната и когато течността се изпари отгоре се настъргва кашкавал, така че да ги покрие добре. Запича се до почервеняване на кашкавала.

Добър апетит!
Цитирай

Гърция

Аз го правя така:

ОГРЕТЕН

5-6 големи картофа
300гр сирене
кашкавал
3 яйца
сол
черен пипер
олио

Сварявам картофите. Обелвам ги и ги нарязвам на кръгчета. В намаслена тава редя половината картофи отгоре натрошено сирене, настърган кашкавал и разбити яйца(със сол и черен пипер), после останали те картофи, сирене, кашкавал и яйца. Пека в умерена фурна.

Цитирай

Варна

Супер сте! Благодаря много на всички! 
Цитирай

София

Мисля че тази темичка е подходящата,за да ви предупредя-не правете огретен с готовите фиксове на "Маги" SickУжасно е ! Вчера решиха да направя огретен с този фикс и.....вече мога да кажа че това ястие за дълго време ще отпадне от  най-любимите ми.
Цитирай

аз пък съм правила огретен с готов фикс на маги и си беше екстра
явно е въпрос на вкус
Цитирай

тайна Майна

откакто я прочетох тази рецепта- огретена стана една от любимите  ни ястия Hugблагодаря ви момичета за чудесните идеи  bouquet
Цитирай

област Софийска

Мисля че тази темичка е подходящата,за да ви предупредя-не правете огретен с готовите фиксове на "Маги" SickУжасно е ! Вчера решиха да направя огретен с този фикс и.....вече мога да кажа че това ястие за дълго време ще отпадне от  най-любимите ми.
Ама защо? Оня ден реших да го изпробвам огретена с този фикс и стана страхотно. Всички си облизха пръстите. Дори мъжо, който не е голям почитател на картофите, го хареса много.
Цитирай

София, Бели Брези

Ама защо? Оня ден реших да го изпробвам огретена с този фикс и стана страхотно. Всички си облизха пръстите. Дори мъжо, който не е голям почитател на картофите, го хареса много.
Странно и на нас ни хареса...
Цитирай

Варна

Странно и на нас ни хареса...
И на мен ми хареса с фикс Маги, само че става доста по-солено, отколкото обичаме. Иначе стана вкусно.
Цитирай

все тук

Подправките за огретен, според мен, са чер пипер, чубрица, босилек, може да се настърже и лук
Цитирай

Руей

Ето я и моята френска рецепта за огретен обаче без яйца.

Огретен по Дофински:))

Продукти:

1 с.л. масло или маргарин
500 гр картофи- обелени и нарязани на фини кръгчета
сол
пипер
2 скилидки чесън - настъргани
300 гр течна сметана( аз слагам кисело мляко)
200 мл прясно мляко
50 гр кашкавал - настърган

Приготвяне

1. Намазва се с масло тавичката и в нея се нареждат равномерно картофите, намазват се със солта, пипера и чесъна.
2. Смесват се сметаната(киселото мляко) и прясното мляко и полученото се излива върху картофите. Поръсва се кашкавала  и се слага в печката.

Тъй като моята рецепта е за мировълнова фурна мога да ви кажа със сигурност само времето и начина на печене в такава, че в друга не съм пробвала.
Та огретена се пече около 30 минути на 630 W / 200 oC

След печенето се оставя за 10 минути и е готов за сервиране.
Бон апети! Smile
Цитирай

София

и нашето семейство е фен на фиксоветет Магги!
Огретена е страхоитн, както и всичко останало!
Всичко е въпрос на вкус обаче, явно вие си имате други предпочитания!
В сайта на маги www.мaggi.bg също съм намирала страхотни рецепти, е той е с рекламна цел и във всичко  се препоръчвеат техни продукти, но с малко фантазия се получават страхотни ястя!
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора