Огретен

  • 14 095
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 922
Никога не съм правила такова нещо, а ми се иска да пробвам. Моля ви за линкове (ако темата е обсъждана - търсачката ми не работи) или за вашите рецепти.   chef
Благодаря предварително!

# 1
Има много видове огретени, линкове не съм се разтърсила да намеря, но мога накратко да ти разкажа рецепта (примерна), а ти можеш и вариации да си измисляш по ваш вкус:
- Настъргани картофи (сурови) или за по-сигурно, че ще стане - леко сварени на парчета, сирене, яйце, кашкавал. По желание се слага малко заквасена сметана, подправки - каквито обичате (черен пипер, сол, може магданоз). Това се разбърква и се пече. За да се изпече добре не е препоръчително да е на дебел слой. Някои дори си слагат и някакво месо вътре - шунка, пилешко, бекон.
АБЕ ИМПРОВИЗИРАЙ!

# 2
  • Мнения: 441
Сварявам килограм картофи, настъргвам ги на едрото ренде. Настъргвам и около 200 гр. сирене и разбърквам с картофите и разстилам сместа в тавичка. Яйцата разбивам с вилица, добавям 1 кисело мляко и сол, слагам малко вода. Заливам картофите и  добавям олио или краве масло.

Все едно правиш баница Wink

Сега, оригиналната рецепта е с 1 литър прясно мляко, аз за това слагам водичка, да не е много гъста заливката.

Може да настържеш кашкавал, също да добавиш и някаква зеления, напр. магданоз.
Успех, не е сложно Simple Smile

# 3
  • Мнения: 6 315
аз правя огретен така:

Вариант 1:
1,5 кг картофи се сваряват добре и се намачкват с пресата (онова на дупки);
Смесват се с 200-300 грама извара и сирене на око (и вкус) и се разстилат в тавичка намазана с олио. Отгоре се заливат с 3 яйца и разбити с около 300 мл прясно мляко. Запича се до зачервяване.

Вариант 2:
Същото количество картофи се нарязват на кубчета, слагат им се малко вегета и черен пипер и се заливат с водичка така че почти да ги покрие. Когато поомекнат им се добавят 4-5 скилидки чесън, нарязани на ситно, 1 малка кофичка заквасена сметана и 100-200 грама сирене. Слага се отново във фурната и когато течността се изпари отгоре се настъргва кашкавал, така че да ги покрие добре. Запича се до почервеняване на кашкавала.

Добър апетит!

# 4
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Аз го правя така:

ОГРЕТЕН

5-6 големи картофа
300гр сирене
кашкавал
3 яйца
сол
черен пипер
олио

Сварявам картофите. Обелвам ги и ги нарязвам на кръгчета. В намаслена тава редя половината картофи отгоре натрошено сирене, настърган кашкавал и разбити яйца(със сол и черен пипер), после останали те картофи, сирене, кашкавал и яйца. Пека в умерена фурна.

# 5
  • Мнения: 2 922
Супер сте! Благодаря много на всички! 

# 6
  • Мнения: 4 970
Мисля че тази темичка е подходящата,за да ви предупредя-не правете огретен с готовите фиксове на "Маги" SickУжасно е ! Вчера решиха да направя огретен с този фикс и.....вече мога да кажа че това ястие за дълго време ще отпадне от  най-любимите ми.

# 7
  • Мнения: 3 663
аз пък съм правила огретен с готов фикс на маги и си беше екстра
явно е въпрос на вкус

# 8
  • Мнения: 165
откакто я прочетох тази рецепта- огретена стана една от любимите  ни ястия Hugблагодаря ви момичета за чудесните идеи  bouquet

# 9
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Мисля че тази темичка е подходящата,за да ви предупредя-не правете огретен с готовите фиксове на "Маги" SickУжасно е ! Вчера решиха да направя огретен с този фикс и.....вече мога да кажа че това ястие за дълго време ще отпадне от  най-любимите ми.
Ама защо? Оня ден реших да го изпробвам огретена с този фикс и стана страхотно. Всички си облизха пръстите. Дори мъжо, който не е голям почитател на картофите, го хареса много.

# 10
  • Мнения: 3 861
Мисля че тази темичка е подходящата,за да ви предупредя-не правете огретен с готовите фиксове на "Маги" SickУжасно е ! Вчера решиха да направя огретен с този фикс и.....вече мога да кажа че това ястие за дълго време ще отпадне от  най-любимите ми.
Ама защо? Оня ден реших да го изпробвам огретена с този фикс и стана страхотно. Всички си облизха пръстите. Дори мъжо, който не е голям почитател на картофите, го хареса много.
Странно и на нас ни хареса...

# 11
  • Мнения: 2 922
Мисля че тази темичка е подходящата,за да ви предупредя-не правете огретен с готовите фиксове на "Маги" SickУжасно е ! Вчера решиха да направя огретен с този фикс и.....вече мога да кажа че това ястие за дълго време ще отпадне от  най-любимите ми.
Ама защо? Оня ден реших да го изпробвам огретена с този фикс и стана страхотно. Всички си облизха пръстите. Дори мъжо, който не е голям почитател на картофите, го хареса много.
Странно и на нас ни хареса...
И на мен ми хареса с фикс Маги, само че става доста по-солено, отколкото обичаме. Иначе стана вкусно.

# 12
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Подправките за огретен, според мен, са чер пипер, чубрица, босилек, може да се настърже и лук

# 13
  • Мнения: 1 017
Ето я и моята френска рецепта за огретен обаче без яйца.

Огретен по Дофински:))


Продукти:

1 с.л. масло или маргарин
500 гр картофи- обелени и нарязани на фини кръгчета
сол
пипер
2 скилидки чесън - настъргани
300 гр течна сметана( аз слагам кисело мляко)
200 мл прясно мляко
50 гр кашкавал - настърган

Приготвяне

1. Намазва се с масло тавичката и в нея се нареждат равномерно картофите, намазват се със солта, пипера и чесъна.
2. Смесват се сметаната(киселото мляко) и прясното мляко и полученото се излива върху картофите. Поръсва се кашкавала  и се слага в печката.

Тъй като моята рецепта е за мировълнова фурна мога да ви кажа със сигурност само времето и начина на печене в такава, че в друга не съм пробвала.
Та огретена се пече около 30 минути на 630 W / 200 oC

След печенето се оставя за 10 минути и е готов за сервиране.
Бон апети! Simple Smile

# 14
  • София
  • Мнения: 2 100
и нашето семейство е фен на фиксоветет Магги!
Огретена е страхоитн, както и всичко останало!
Всичко е въпрос на вкус обаче, явно вие си имате други предпочитания!
В сайта на маги www.мaggi.bg също съм намирала страхотни рецепти, е той е с рекламна цел и във всичко  се препоръчвеат техни продукти, но с малко фантазия се получават страхотни ястя!

Общи условия

Активация на акаунт