Какво се прави при навършването на 40 дена ?

  • 9 376
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 513
Много съм далече от обичайте а пък ми се иска да направя нащо спец за майта бебка моля кажете ми какво да подготвя ? Предварително благодаря  Laughing

# 1
  • София
  • Мнения: 750
За голямата дъщеря правих "пита" - събиране само на жени, ама да ти кажа нещо вече не се придържам към обичаите. На 40 дни на Юрий го водихме на църква, после се ходело в 3 къщи на гости....... ама къде ще го развличаш детето напред назад. Отидохме на гости на майка ми и с това приключихме. Нямах сила за събиране на гости и подобни.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 903
На 40-я ден май се ходеше на църква с бебето. Аз не съм ходила.

# 3
  • Мнения: 6 315
Ходи се на църква с бебето и се чете очистителна молитва за майката. По принцип се прави и пита вкъщи и се събират само жени. Питата се чупи над главата на майката, която държи бебето и трохите се събират в кърпа, която се връзва и се държи някъде на високо...

Това е, което си спомням.

# 4
  • Мнения: 118
Да, молитвата се казва също така и "бяла молитва" или представяне пред Бог.

# 5
  • Мнения: 5 577
Ние бяхме болни на 40 ден, и не правихме нищо.

# 6
  • Мнения: 8 505
Прави се пита,доколкото знам,но ние я пропуснахме умишлено,защото ми се струва доста остаряло.А и не съм я държала 40 дни затворена вкъщи и тепърва да я представям на света.

# 7
  • Мнения: 175
Водихме го на църква - аз знам че се казва "Чиста молитва". После се ходи в 3 къщи на гости - при нас беше зимата, така че до 40 ден Бобо си стоя вкъщи и това му беше първото гостуване някъде. После направихме Погача - канят се само жени, почерпихме се с разни вкуснотийки, питката се чупи над главата на майката и бебето, отгоре върху една кърпа всеки слага паричка и нарича за какво е, после се връзва кърпата и се слага високо. Знам, че в този ден като си тръгват гостите не трябва майката да ги изпраща, също и да не се изнася нищо от къщата.

# 8
  • Мнения: 941
аз също поразпитах защото и на мин ще ми предстои скоро ето какво научих
 не е задължително точно на 40 ден но трябва да е до 40 ден се вима погача и доколкото разбрах мед. Някакви мезенща също може, канят се само жени(те са като орисници)хапване от питата лека почерпка отиват при бебока оставят подараци и толкоз,максимум 1 час час и половина за да не се изморява майката
Е мисля че е това

# 9
  • Мнения: 138
на 40 ден се прави питка и се канят гости ,които трябва да са само жени . Бебето и майката  ходят на църква кото им се чете молитва .

# 10
  • Мнения: 752
Само да допълня - питката се разчупва или от деца, или от възрастен, на които са живи родителите. После кърпата с трохите и паричките се връзва, но нито много стегнато (да не е стиснато детето), нито много хлабаво (да не е и много ларж).  Иначе другото - за гостите и църквата са го казали. Ааа, сега се сетих, правело се до 40 ден, за да не остане стара мома/ерген. Това съм чувала. Но ти си избери какво да спазваш от тези неща. Според мен традициите са хубаво нещо и е добре да се спазват, ама май е трудно всичко да направиш. Пък и май във всеки край те са доста различни.

# 11
  • Мнения: 2 952
Те откъде  произлизат тези оби4аи?Библейски ли са ...или са традиция просто ?защото  след като са  свързани с Християнството и се ходи на църква  трябва да ги има  в библията  ...или не ....

# 12
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
На 40 ден майката отива в църква за да представи детето си на Господа!Свещеникът чете специални молитви за благославяне на детето и майката!
В къщи се канят само жени на питка, сладки и каквото си решите за пийване!А и в саита тук има за празниците-погледни
Това,че се прави на 40 ден за да не остане детето незадомено -не е вярно!Предполага се ,че до 40 ден майката се чисти и затова така е определено тогава да се иде за първи път на църква.Представянето в храма няма нищо общо с това дали детето до тогава е излизало на разходки или е било само у дома.Аз от двайстият ден съм го повела малкият с мен на службите-кърмех,заспива в количката и аз си продавам свещите и пиша имената,така изкарахме пролетните празници около Великден и после на 40 ден си го заведох при друг свещеник за молитвите.Християни сме,защо да не си спазваме хубавите традиции.

# 13
  • Мнения: 53
А верно ли е че на погачата за 40 дни на бебето на масата трябва да има само сладки неща

# 14
  • София
  • Мнения: 750
Да преобладават сладките - да е сладък живота - така знам.
Дори като се носят подаръците се носи и нещо сладко за майката.

Общи условия

Активация на акаунт