Somersize - разделно хранене?

  • 11 062
  • 18
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Преди години сестра ми подари на майка ми две книги от Сюзън Съмърс (помните ли сериала 'Стъпка по стъпка'?). Книгите се казват: "Eat great, lose weight" и "Eat, cheat and melt the fat away". Авторката пише за вид хранене, което нарича somersizing, но така като чета с моите бедни познания за разделното хранене, си е баш това. Разделя храните на:
- Протеини и мазнини (в една група, защото често се припокривали)
- Карбохидрати
- Зеленчуци
- Плодове

7-те основни правила на Съмърсайзинга са:
- Елиминиране на Странни храни
- Плодовете се ядат отделно, на празен стомах
- Протеини/мазнини се ядат със зеленчуци
- Карбохидратите се ядат със зеленчуци и без мазнини
- Протеини/мазнини не се смесват с карбохидрати
- Изчаква се три часа между храненията, ако се сменя от храна с протеини/мазнини на карбохидрати и обратно
- Не се прескача хранене. Яде се три пъти на ден, докато се задоволиш и се чувстваш добре заситен.

Странните храни са:
Захар - бяла, кафява, сурова, царевичен сироп, сукроза, фруктоза, меласа, мед, кленов сироп, цвекло, моркови
Нишесте - бяло или грисово (?) брашно, паста и кускус от бяло брашно, бял ориз, царевица/пуканки, картофи, сладки картофи, батати, тиква, американски орех (?), жълъд (ъ?), банани
Лоши за комбиниране храни - ядки, маслини, дроб, авокадо, кокосови орехи, нискомаслено или пълномаслено мляко, тофу и соево мляко
Кофеин и алкохол - кафе, чайове с кофеин, газирани напитки с кофеин, какао, бира, твърд алкохол, вино

Програмата е разделена на две нива - първото е по-ограничително и е с цел сваляне на излишните килограми (готви се без или с минимално количество мазнини, избягват се горните храни и прочие, докато в ниво две се поддържане на теглото - рецептите са по-разточителни и от време на време човек може да си позволява благости като черен шоколад.

Книгата е написана като за малоумници (като мен), които нищо не отбират от разделно хранене, сдъвкано и изплюто; има примерно меню за една седмица (в двете книги различно), което е чудесно, както не обичам да мисля кое как се съчетаваше сега... И разбира се, има рецепти - по около 100 във всяка книга. Има странни съставки в някои, които тук трудно мога да намеря или просто не съм ги и чувала, но като цяло ми допадна.

Така и така се храня сравнително здравословно вече над 3 години, не мисля, че ще ми е трудно да изпробвам това и евентуално да го прилагам за постоянно.
Ето сайта: http://www.somersize.com/Home/
И рецепти от сайта: http://www.somersize.com/Home/recipecenter.asp

Молбата ми е разбиращите от разделно хранене да кажат права ли съм в досещането си, че този съмърсайзинг си е разделно хранене, или действително е някаква вариация на темата?

Дали ще се намерят и други ентусиасти, чревоугодници като мен, които искат хем да плюскат, докато се затъркалят (ето така:  Joy ), хем да пазят фигурата?

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 4 356
Доколкото съм запозната с разделното, това е Simple Smile

# 2
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
По мои спомени между храненията трябва да има 4 часа, не 3. Други разлики не виждам, но не се имам за спец де. И другите да кажат.

# 3
  • Мнения: 6 243
Ще се включа в качеството на опитна свиня. И без това вече ми е все тая.

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Ще се включа в качеството на опитна свиня. И без това вече ми е все тая.
О, Сладка моя! Хайде заедно.
Днес като първи ден малко ми беше терсене...на обяд едни пържени хапки арабски хляб сами ми скочиха в устата...също и една толумбичка не знам как се вмъкна...но иначе бях стриктна Wink

# 5
  • Мнения: 5 877
Ииии това е разделно хранене с малко допълнителни строгости.
Разделното хранене е подобно,
само дето списъкът със странните храни е доста по-къс и включва само обработените храни, тоест газирани напитки, алкохоли, сухи пасти и разни такива.
Към тиква, моркови, тофу, патати, цвекло, банани, ядки, мед и прочие отношението е суперположително, стига да се съчетават добре. Аз мисля да си ги ям, без моркови през зимата е много трудно. Ядките също май са важни, особено за ядящите месо от дъжд на вятър като мен.
Разделното хранене работи (и без тези строгости), аз съм го спазвала на два пъти с много добър резултат (е, вярно, че бях доста напълняла), стига да има кой да го спазва. Не е трудно, само веднъж да почнеш. Позволява се от време на време да съгреши човек.
Свалят се около 5 килограма на месец. Има книга - "Сила за живот", знам, че звучи тъпо заглавието, ама какво да направя. Издателството е Кибеа.
Но и това не звучи зле, сигурно работи.

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Анда, по-добре ми напиши в 20 реда основните неща от разделното хранене, както аз съм описала Somersize-ът - не ми се четат цели книги, честно, не и на такава тематика... Иначе я знам "Сила...", ама...
Още по-добре, щом не е толкова ограничително. От тези книги мисля основно рецептите да позлвам Simple Smile

# 7
  • Мнения: 5 877
Миии
по същия начин -
въглехидрати не се ядат с протеини
и двете могат да се ядат с несъдържащи скорбяла зеленчуци
след ядене на протеини не се яде нищо 4 часа
след въглехидрати - 3 часа
след плодове - половин час.
Плодовете се ядат съответно сутрин или половин час преди ядене.
Друго не се закусва.
По възможност не се смесват два вида протеини, например сирене и месо.
Силно калоричните храни се наричат "концентрирани" и от тях се яде по малко, тоест не трябва да запълват повече от една трета от чинията.
Веднъж седмично се препоръчва салатен ден (това не съм го правила  Embarassed )
Ядките се препоръчват, но се ядат като самостоятелно ядене (тоест можеш да излапаш 100г бадеми, ама няма пържола за обяд, само салата към тях).
Позволява се чат-пат червено вино, стига да се пие самостоятелно половин час преди ядене (но рядко)
Кафето не се насърчава, ама де факто не пречи на отслабването, де.
Не е болка за умиралка, ако човек хапне малко шоколад и изобщо всичко, което много, ама много му се яде, стига да е в малко количество и на другия ден да внимава повече.

Това е. Не е никак трудно за спазване, между другото. Не се плюска, докато се затъркаляш, но някак и не ти се иска толкова. Доста леко се чувства човек и сякаш храната е по-вкусна.

# 8
  • Мнения: 3 211
И аз съм много навита за разделно хранене, но се чудя какво да готвя, така че да ядат и моите двама злоядковци Thinking
Те и без разделно хранене са толкова слаби... Става въпрос за Габи и за мъжа ми. В семейството само аз съм дебела Embarassed
И също през деня като съм на работа, какво ще ям? Ако някой прилага постоянно разделното хранене, нека да сподели, плз

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Анда, мерси Simple Smile

Very_nice, аз готвя нормално (тези няколко дена, откак пробвам разделното). Вечер например спагети с доматен сос с босилек и сметана, или пържоли със сос от гъби, такива неща. Не сервирам хляб с пържолите обаче, вместо това салати - краставици, зеле, марули...
На обяд пак същото - салата + основно.

# 10
  • Мнения: 5 877
И аз съм много навита за разделно хранене, но се чудя какво да готвя, така че да ядат и моите двама злоядковци Thinking
Те и без разделно хранене са толкова слаби... Става въпрос за Габи и за мъжа ми. В семейството само аз съм дебела Embarassed
И също през деня като съм на работа, какво ще ям? Ако някой прилага постоянно разделното хранене, нека да сподели, плз

Very nice, много неща могат да се готвят, стига да не ги правиш мазни, разбира се.

Въглехидратни:
постни сърми с лозов лист
задушени картофи с копър /или с други подправки/
рататуй
постен гювеч
крем-супи без сметана
тиквички с ориз
патладжани с ориз
постна мусака без заливка
тиквички с картофи на фурна /рецептата от Ел/
картофи яхния
печени чушки с доматен сос
броколи с картофи, моркови и бял сос /на основа бульон плюс брашно/
спагети с доматен сос, босилек и зеленчуци
пълнени чушки с ориз
пълнени чушки с гъби

Протеини:
тиквички с яйца и извара
миш-маш
пържола със задушени зеленчуци /тиквички, моркови, броколи/
пълнени домати с извара
печена риба със зеленчуци
таратор
снежанка
запечени тиквички с чесън и кисело мляко или извара
гъби на фурна
салата с филе
омлет със зеленчуци /само от белтъци е по-диетично/

# 11
  • Мнения: 3 211
10х, Бу и Анда.
Явно сега трябва да си открием една тема в готв.рецепти за разделно хранене.

# 12
  • гр.София
  • Мнения: 269
10х, Бу и Анда.
Явно сега трябва да си открием една тема в готв.рецепти за разделно хранене.
Това е страхотна идея!!!
[/b][/color]

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Това и аз си го мислех. След малко като приспя детето, ще пусна първа тема.
Предлагам обаче да са ясно озаглавени, да речем, Рецепти за разделно хранене - Въглехидрати, Рецепти за разделно хранене - Протеини, Рецепти за разделно хранене - Салати, и т.н., за да няма смут.

Последна редакция: вт, 18 окт 2005, 15:54 от Бу

# 14
  • Мнения: 1 077
Ей-сега ще изтичам за един дюнер и сядам да чета внимателно!  Mr. Green.

Бу ме покани!
И аз имам вкъще идно книжле, готвила съм това-онова. Мнооого вкусно ставаше...

Общи условия

Активация на акаунт