Какво направихте Вие за страната си?

  • 13 559
  • 262
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 304
Малцинство са, но ако се обединят знаеш ли колко работа може да се свърши? В нашия квартал от няколко месеца си имаме доброволен комитет на живущите. Е, не става въпрос за България, но и тук не навсякъде ги има. Представят квартала пред разните институции, организират мероприятия, поправят това-онова. Повече внимание им се обръща като се представят така, а не като отделни граждани - предполагам са поискали някакво разрешение и от общината, иначе до сега някой "доброжелател" щеше да се е намесил (и тези не са Бг патент). Имат си сайт, така можеш да отидеш да видиш какво правят в момента и ако имаш време и желание да участваш, пускат инфо и по пощите от време на време. Ами, да ви кажа, има ефект.

По тяхно настояване ни сложиха контейнер за изхвърляне на изтощени батерии, отрязаха няколко полу-съборени дървета след последната буря, сега са подели кампания да информират съседите как точно да си разделят боклука, оправиха няколко лампи, които не светеха от години... При първа възможност мисля да участвам в инициативите им. В България бих направила абсолютно същото ако живеех там и имаше такъв вариант. Сигурна съм, че и част (малка, но какво от това) от тамошните ми съседи не биха се поколебали.

# 76
  • Мнения: 156
правя неща, да. на първо място, тук съм. на второ - досега в данъци съм изляла стойността на една гарсониера в средноголям български град. е, това както и да е - в която и държава да отида, ще плащам - няма как. нося си фасовете в наилончето от кутията цигари в джобовете на якето. не защото ми е кеф джобовете ми да миришат на фасове, а понеже няма къде да хвърлям. дарения съм правила само на частни лица (някои - в нужда, други - кой знае...). мисля някой прекрасен ден да сътворя още поне двама-трима граждани. спазвам законите (почти - сещам се за една незаконна дейност, на която съм фен). не по-малко същественото е, че държавата продължава да се опитва да се е*ава с мен (с всички нас де), но аз съм все още тук и съм оптимист. дано не става по-зле и да сме здрави, пък другото...

сега като се замисля, всъщност - в която и държава да ида да живея, пак по този начин ще е - едва ли по-добре, но със сигурност не по-зле. честно казано, държавата малко ме грее. мисля че повече й давам, отколкото тя на мен. ама не ме е яд (все още).

# 77
  • Мнения: 1 329
Малцинство са, но ако се обединят знаеш ли колко работа може да се свърши? В нашия квартал от няколко месеца си имаме доброволен комитет на живущите.


Могат, да. Но доста време ще мине докато стане. Трябва да се върне някак ценностната система в българина, не знам как  и дали ще се получи това.
Примера от други общества само се отбелязва, но не се приема, или се побългарява, което го прави  неизползваем.

# 78
  • Мнения: 625
Не знам защо, но на въпроса веднага ми изникна една фраза, която някога някъде съм прочела:Направи нещо добро за родината си-емигрирай!
Иначе поздравления за темата, радвам се, че все още има съвестни българи.Аз също винаги съм била съвестен гражданин, това и ми позволи по-късно да се адаптирам лесно в друга страна.Жалко е само, че малкото съвестни българи са наистина малко за да се види някакъв резултат.

# 79
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Какво значи спазвам законите ? Кои закони ?

# 80
  • София
  • Мнения: 62 595
Много, много, много наивна тема, та чак до глупост! А тези думи на Кенеди, които са цитирани са голяма манипулация и популизъм. Отгърнете маааалко историята и живота на цялата фамилия, пък тогава ми го цитирай с такъв патос и вяра!
Много дебело искам да подчертая, че спазването на законите не е правене нещо за държавата, а е едно задължение, разписано в нормативни актове и съответно с прикрепени санкции за неспазване. Хвърлянето на боклука в коша е въпрос на възпитание, а не на някакъв патриотизъм. Това се отнася и за другите неща от живота. Децата съм ги родила по лично решени.

# 81
  • Мнения: 1 788
Реално погледнато плащането на данъците и това, че човек е останал да работи в тази държава, е напълно достатъчно, за да се каже, че прави нещо за държавата си.
Нищо, че е задължително.
Но ако ни нямаше нас, работещите и плащащите чинно данъци - държавицата нямаше да я има и нея.
Ама явно "държавицата" ни пропуска точно тази част от тези отношения.
И докато едни работят, плащат данъци, а не получават нищо, други - стоят безучастно, а трети - крадат на воля - на това положение ще сме още дълги години.
Може би, докато тук останат само възрастните ни родители и 240 миризливи лукови глави в парламента, които в един момент ще осъзнаят, че вече няма да има от кого да крадат, ама ще е късно...

# 82
  • Мнения: 7 947
Това ще стане скоро - в близките 30 години - сутринта имаше предаване точно за това  Tired

# 83
  • Мнения: 19
Наистина ли си мислите, че нищо не сте получили от държавата си? Жалко за такива черногледи хора, със сигурност живота им е много тежък. Аз обичам държавата си и няма да я напусна. Никога и няма да кажа нищо лошо за държавата или хората в нея, защото така само се ядем отвътре. Толкова много възхвалявате другите държави, но никой не взема пример за това как да обича своята. Сега когато излизам за лекции се сетих, че държавата ми дава нещо много ценно - добро висше образование, за което аз плащам смешни пари.

# 84
  • Мнения: 7 947
А, то едно е когато мама меси, тате носи - ние сме ученици, друго когато започнеш да се грижиш за дом, за семейство и се сблъскаш с бюрократщината, корупцията, шуробаджанащината и тн неразбории, когато виждаш как децата ти не растат нормално - няма условия просто, а ти инак си изряден платец и гражданин ... Tired

# 85
  • Мнения: 19
А, то едно е когато мама меси, тате носи - ние сме ученици, друго когато започнеш да се грижиш за дом, за семейство и се сблъскаш с бюрократщината, корупцията, шуробаджанащината и тн неразбории, когато виждаш как децата ти не растат нормално - няма условия просто, а ти инак си изряден платец и гражданин ... Tired

Нито тате носи, нито мама меси. Аз също съм се сблъсквала с много от тези неща, които споменаваш и въпреки това не се отказвам и няма да си позволя да се превърна в мрачен човек, който се оплаква от всичко, но не се вглежда в себе си. Живота си го правим сами.

# 86
  • Мнения: 7 947
Абе да ти кажа не съм мрачен човек...
Животът си го правиш сама, но държавата сама не можеш да промениш. Това е проблема. А доста неща куцат, защо отричаш...

# 87
  • София
  • Мнения: 62 595
Не бой се, бе! То е от възрастта!

# 88
  • Мнения: 0
Така е, в държавата ни доста неща куцат. Ето например днес тръгвам на работа, през цялото време докато вървя към спирката си гледам в краката заради дупки, плочки, локви и прочие. Стигам най-сетне до спирката, там глутница кучета нещо си разрешава собствените проблеми, лаят, тичат, страшничко си беше. Наложи се да изчакам 3 тролея, за да успея да се кача и после почти веднага попаднах в задръстване. Слязох възможно най-рано, ходих пеша, станах за пореден път свидетел как една линейка се бореше да премине през задръстването. Така е, само за 40 мин виждаш много проблеми, които например във Виена, Мадрид, Лондон и прочие по принцип ги няма. Но в много столици по света има доста по-големи проблеми. Зависи с кого се сравняваме. Винаги зависи от гледната точка.



Абе да ти кажа не съм мрачен човек...
Животът си го правиш сама, но държавата сама не можеш да промениш. Това е проблема. А доста неща куцат, защо отричаш...

# 89
  • Мнения: 1 290
Наистина ли си мислите, че нищо не сте получили от държавата си? Жалко за такива черногледи хора, със сигурност живота им е много тежък. Аз обичам държавата си и няма да я напусна. Никога и няма да кажа нищо лошо за държавата или хората в нея, защото така само се ядем отвътре. Толкова много възхвалявате другите държави, но никой не взема пример за това как да обича своята. Сега когато излизам за лекции се сетих, че държавата ми дава нещо много ценно - добро висше образование, за което аз плащам смешни пари.
"Смешни " са за теб парите,най -вероятно защото не ги изкарваш сама,като завършиш и се сблъскаш с реалния живот,пак говори и разсъждавай  Simple Smile
В чужбина образованието е скъпо,но си заслужава.Завършваш специалист ,който в последствие се оценява високо.Най-често започваш веднага работа,университетите имат договори с разни фирми,наемат те веднага  Simple Smile А тук мога само да ти пожелая успех след като се изучиш  Simple Smile

П.с. Всички мои познати,които "никога" нямаше да напуснат България,в момента са по света  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт