Колко парички са необходими за покупките на бебо?

  • 2 156
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 437
Здравейте мили и бъдещи мами,
Опитвам се да си направя някаква приблизителна сметка колко пари трябва да заделим с таткото, за да вземем всичко необходимо. Значи за  количката и леглото+матраче съм наясно вече, дори съм си избрала и знам колко ще ми струват. Имам и ваничка т.е. ще ми подарят, харесала съм и един шкаф-повивник. До тук съм наясно. Не мога обаче да си направя сметка за останалите неща - дрешки, спален комплект за леглото, шишета, памперси, бебешка козметика и всичко от този род. Интересуваме как вървят цените и горе-долу някаква ориентировъчна сума, която да си приготвим.
Ако някой може да ми отговори ще съм му благодарна. Знам, че още ни е рано за покупки, но така ще имаме време да се приготвим за посрещането на малкото човече.
Весел ден! Simple Smile

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
В броя на списание "Мама" от този месец има таблици с ориентировъчни цени на нещата, необходими за новородено...

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
На нас май ни излезе към 700-800 лв...А може и повече...По някое време се объркахме в сметките...Simple Smile)))

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Аз си направих една таблица на Ексел и отворих сайта на Данет и Фемили-бг и оттам взех цените на всичко, което ми трябва.
Излезе някаква доста голяма сума, но в последствие сметнахме някои неща за ненужни, други ни подариха и сумата драстично намаля. Но сега вече не знам колко е била, защото след всяка нова покупка изтривах цената.

# 4
  • Мнения: 1 873
Аз си купувах всичко постепенно..даже има неща, които още не съм взела.Всичко зависи какви марки искаш да ползваш. На мен спалния комплект за размер на кошара 140/70/долен - 3 бр., горен, 2бр. калъвки, обиколник 2 бр.къси страни и 2бр. дълги...незнам дали го обясних добре.., джоб за разни неща, възглавница/ ми излезна 12 лева, но си го ших сама.Шишета още не съм си купила.Памперсите варират от 10 лева за пакет до 25 лева.Зависи от марката.Бебешката козметика също...Много е относително.
Още ти е рано според мен за покупки...съвета ми е да се ореантираш към определени марки козметика, памперси и шишета.Има много информация за всичко!
шишета 1
шишета 2
Какво шише против колики?
шишета 3
Памперсите
Памперсите 1
Списък с нaй-необходимите неща у дома


# 5
  • София
  • Мнения: 2 298
Здравейте мили и бъдещи мами,
Опитвам се да си направя някаква приблизителна сметка колко пари трябва да заделим с таткото, за да вземем всичко необходимо. .......
Между 7-800 и 1300-1500, цените са различни в зависимост от производителя. И това сямо за съвсем началните покупки.
Бях си направила една таблица с пълен списък на нещата и ориентировъчните цени, на  Excell, довечера ще я потърся на домашния компютър. Ако искаш пусни e-mail, ще ти я пратя.

# 6
  • Мнения: 527
Около 1300лв., но всичко е много относително, наистина, някои неща са глезотии, и зависи от марката, която ще избереш. Има колички например от 100лв. до 1000лв., същото е и останалите неща.
Хубава е традицията в Щатите да направиш списък, който даваш на приятели и роднини и всеки ти купува от него, за съжаление, тук все още се счита за снобско да си кажеш от какво имаш нужда.

# 7
  • Мнения: 136
Струва ми се, че около 600 е миниума, но и при нас пазаруването беше на части от 6-ти месец нататък.

Ако имаш роднини, приятели и пр., за които знаеш, че ще купуват големи неща - по-добре ги "посъветвай" какво ти трябва, да не стават дублажи, а и да облекчат теб.

За дрехи - бих те посъветвала да купиш отначало само минимума, и да изчакаш после да видиш какво ще ви подарят (при нас се получи ОГРОМЕН гардероб. Нямам къде да ги държа!). Дрехи подаряват всички.

Всичко най! Simple Smile

# 8
# 9
  • Мнения: 5 577
Зависи от финансовите възможности, не от желанията.

Аз например нямах възможност за гореспоменатите суми!

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Аз също както някои от бременните момичета горе спомена все още не съм купила всичко, но си направих труда да съставя списък и нанеса някакви осреднени цени за да имам някаква представа. Резултата е /ако изключим количка, легло и матрак за които ти казваш че не включваш/ около 400-500 лв. Това според мен е минимума, без много глезотии и неща които ще ти  трябват на по-късен етап от отглеждането на детето /примерно: столче за хранене, столче за автомобил, проходилка, бебефон и др./
Съветвам те да разделиш списъка на два подсписъка: един за нещата които ще ти трябват до изписването и един за след това. Много от нещата от втория списък можеш да купиш по-късно или ако възникне нужда от тях.
Успех! Heart Eyes

# 11
  • София
  • Мнения: 6 999
Зависи наистина, но моята сметка е по-малка.

Като извадим големите покупки, които при нас бяха много скъпи, дадох веднъж 100 лв. за дрехи и прочие, после още 100лв. за красиви дрешки, добавям и 100-те лева за 5-те шишета на д-р Браун и може би още 50-тина лева за дребни неща - Значи 350лв. Като моето бебе няма ни една подарена вещ, всичко ние му купихме, а от друга страна има всичко необходимо. Просто мислих и разглеждах доста и купих само нужни и красиви неща.

Боклуци като ръкавички, шапка за след баня  Joy, камизолки с вързанки, комплект за изписване и пр. никой не можа да ме излъже да купя Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 44 094
Зависи наистина, но моята сметка е по-малка.

Като извадим големите покупки, които при нас бяха много скъпи, дадох веднъж 100 лв. за дрехи и прочие, после още 100лв. за красиви дрешки, добавям и 100-те лева за 5-те шишета на д-р Браун и може би още 50-тина лева за дребни неща - Значи 350лв. Като моето бебе няма ни една подарена вещ, всичко ние му купихме, а от друга страна има всичко необходимо. Просто мислих и разглеждах доста и купих само нужни и красиви неща.

 а от кои магазини купуваше - че аз нещо смятам, смятам- такава малка сума не мога да докарам Blush

# 13
  • Мнения: 827
На нас ни излезе около 600, но това беше, защото по-голямата част от дрешките, някои "дреболии" като например помпичката но Avent, която си е някакви 100лв, ни ги купиха родителите. Ако мислиш, че ще има хора да ви купуват разни неща, моят съвет е, говорете с тях и се разберете. Така вие ще спестите много пари, а те ще избегнат неудобството да купят нещо, което няма да ви трябва.

# 14
  • София
  • Мнения: 6 999
bubu_to, първите 100 лв. ги дадох в един склад на фирмата "Сали". Купих си одеалце, 2 хавлии, бодита, пижамки и още някои парцалки. Вторите 100 лв. ги дадох в магазина с/у 4-то РПУ фирмения на Неделчев и Неделчев за няколко красиви дрешки - роклички, страхотно яке за бебе 0-3 месеца и др. подобни.
Козметика от раждането та до сега на 1,5 год. е Дариа ползвам олио за тяло на Бюбхен и пяна за вана пак Бюбхен - те влизат към вторите 50 лв.  Wink Последните 50 ги слагам за чаршафи и нещо подобно, че не помня още какво купувах.

Това за нещата, които попита момичето.

# 15
  • Мнения: 1 108
Ние купувах ме на части.Мисля че без количката или по - обемните нещо около 600-700 лв.Но все пак летните дрехи са по - евтини от зимните.Така че най-вероятно и по -нагоре

# 16
  • Мнения: 138
Зависи от финансовите възможности, не от желанията.

Аз например нямах възможност за гореспоменатите суми!


 Hugтака сие

# 17
  • Мнения: 228
около 600 лева, но количката, ваничката и шезлонга си ги купих от оказион - всичко зависи от възможностите ти... можеда стигнеш и до 1300 лева...

# 18
  • Мнения: 5 299
. Всичко ми излезе към 400 лв, но леглото и количката са ми подарък. Също и голяма част от дрехите.

# 19
  • Мнения: 2 723
Ами моите родители дадоха пари за количката, свекърва ми -за леглото и шкафа. Бабите - за ваничка, чанта за кола шишета, стерилизатор и повивалник. Разни приятели и роднини понакупиха някои дрешки, така че ние не сме давали коизнае колко пари. Я има 500 я няма. Всичко е въпрос на организация. Аз казах, че искам да ми дадат подаръците за бебето преди да се роди, пък после само да се почерпим. Доволна съм, мисля, че постъпихме правилно.

# 20
  • Мнения: 93
и мен ме вълнува същият въпрос, но не смятам кое колко струва аз започнах да купувам някои неща вече та до като родя ще си имам почти всичко което съм си харесала лично аз ,а пък и няма да ти се натрупват на веднъж средствата така , че купувай по-малко , за да не усетиш изпразване на джоба отведнъж. А и е вярно , че покупките те настройват още повече за бебчето! Аз вече съм си купила ританки, бодита , блузки , гащеризонче, долни блузки, чорапки, пантофки, даже и одеалце и пеленка и хавлийка и друго квото ми хареса така , че почвай и успех! До тук това ми струва 100 лв.

# 21
  • Мнения: 5 370
Ще се опитам да бъда максимално точна,което не е трудно,защото нашите покупки бяха направени след раждането на бебо,основно Mr. Green
Значи,креватче-160.разкошно дървено,от "Бейби-Нова" в Павлово.Към него един комплект от олекотена завивка,чаршафчета,джоб за леглото да си слагаш разни джаджи вътре-много е полезен-и това е.Комплектът струваше май около 40 лева.
Помпа за кърма,столче за кола,одеялца-не съм купувала,първите две са ни подарък.
дрехи пък до 2-3 месец изобщо не съм взимала-подари ми една мама от нейните дечица Heart Eyes
Количка-300 лева,пак почти "подарък",щото реално струва още толкова отгоре Hug
Плот за повиване и ваничка-стандартни,там вече цени не знам.
истинските разходи обаче си текат яко всеки месец,щото бебонски от края на първия е на адапте.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 999
Момичета, вижте за кои цени пита момичето:

Не мога обаче да си направя сметка за останалите неща - дрешки, спален комплект за леглото, шишета, памперси, бебешка козметика и всичко от този род. Интересуваме как вървят цените и горе-долу някаква ориентировъчна сума, която да си приготвим.

Колички, креватчета и др. големи неща не я интересуват. Защо не се отоворяте само за това, а разводнявате темата? newsm78

# 23
  • Мнения: 522
На нас май ни излезе към 700-800 лв...А може и повече...По някое време се объркахме в сметките...Simple Smile)))

И при нас сумата беше приблизително същата за нещата, които взехме преди раждането. След раждането удари 1000. Но ние сме взимали доста глезотийки, да не говорим за креватчето на Наско, което е 400 лв.  Money

# 24
  • Мнения: 8 917
без количката, която я купихме по-късно, и преди раждането - около 800-900 лв

# 25
  • Мнения: 1 172
Това според мен е минимума, без много глезотии и неща които ще ти  трябват на по-късен етап от отглеждането на детето /примерно: столче за хранене, столче за автомобил, проходилка, бебефон и др./
Само искам да отбележа, че столчето за кола може да ти трябва още веднага след раждането... т.е. на не толкова късен етап - зависи имате ли собствен автомобил, често ли пътувате и т.н.
Бейбифона го ползвах много повече в първите месеци на бебето, отколкото след като поотрастна и вече имаше някакъв изграден режим.
Аз бях накупила сума си играчки, от които само музикалната за над леглото влезе отрано в употреба.
Иначе другите са ти казали - всичко зависи от финансовите възможности... Аз няколко месеца след раждането си дадох сметка, че в стремежа си да накупя всичко, съм взела и много безполезни неща или такива, които са много скъпи, а се ползват много кратко време и спокойно може да се мине без тях  Sad

# 26
  • Мнения: 3 342
Моля те newsm17, сподели с нас кои са безполезните, а също скъпите неща, без които спокойно може да се мине. Ще имаш благодарността на много бъдещи майки newsm51

# 27
  • Мнения: 5 370
Моля те newsm17, сподели с нас кои са безполезните, а също скъпите неща, без които спокойно може да се мине. Ще имаш благодарността на много бъдещи майки newsm51
Ще си позво,я да ти отговоря,макар че питането не е към мене.
Аз лично исках да купувам стерилизатор и бейбифон.
Първото е заместено успешно от една голяяяяяма тенджера-а да не го купувам ме разубеди...лично продавачката,вярно,че ми е близка,ама все пак-благодаря и.  bouquet
В 7 месец бях луднала да купувам бейбифон-и то от бая скъпичките,марковите. Ами сега си давам сметка,че ако не живееш в къща на поне два етажа или ако не е отделено бебето в друга стая-няма голям смисъл-поне за мен ЛИЧНО.
Хм....оглеждам стаята в момента,ама не се сещам за друго.

# 28
  • Мнения: 1 172
Моля те newsm17, сподели с нас кои са безполезните, а също скъпите неща, без които спокойно може да се мине. Ще имаш благодарността на много бъдещи майки newsm51

Ето за какво се сещам веднага:
1.   Уред за притопляне на вода, храна и т.н. – тотално ненужен особено ако имаш микровълнова. Да не говорим, че колкото повече е количеството, толкова по-дълго чакаш да се стопли. С нашия Филипс 1 голямо шише – 150 мл се топлеше поне 10 мин. С микровълновата това става за 20-30 секунди.
2.   Пластмасови лъжици – ползвахме точно 1-2 месеца. Откакто го захраних с пюретата на 3 месеца, вкарах в употреба метални чаени лъжици.
3.   Шишета - Вземете 1-2 максимум преди раждането. При нужда ще донакупите- продават и скъпи, и евтини във всяка аптека.
4.   Бебешка козметика – по-добре се ориентирайте към педиатър малко преди раждането, ще ви каже какво да вземате... От всичко накупено, се оказа, че ползвахме само бебешки сапун на Нивея и бебешка пудра на Нивея.
5.   Сгъваема кошара с повивалка (на Чиполино) – повивалката въобще не върши работа, много е къса, с метална рамка в която детето се удряше. Ако избора наличието на повивалка определя избора, по-добре го пренебрегнете този фактор. От кошарата сме много доволни, иначе.
6.   Стерилизатор – нашия е за микровълнова, ако планирате да кърмите – няма огромна нужда от шишета и често стерилизиране. Аз стерилизирах до 5-6ти месец. Много активно ползвах този уред когато сина ми мина на изкуствено хранене, преди това почти не съм го ползвала. Това е едно от нещата, които могат да се отложат и да се купят чак когато (и ако)  възникне нужда от тях. Същата работа ще свърши и обикновена кутия за микровълнова - моя прятелка така се уреди за 5-6 лв, не за 40.
7.   Четки за шишета Др Браун – след 1 месечна употреба се изпокъсаха, повече не купих такива екстри за 12-13 лв, карам с една обикновена четка за 1-2 лв , а бибероните честя с четка на Бертони – пак 2-3 лв. Вече сума си месеци не са мръднали просто
8.   Лигавници – имахме поне 5-6 платови, без непромокаем материал. За нищо не стават, всички лекета си попиват по дрехите на детето. Избирайте такива с непромокаем материал отзад – така че да няма пробиви Simple Smile
9.   Бебешки хавлии за след баня – след точно два месеца умаляха. Накупихме нормални големи хавлии, които са и значително по-евтини от бебешките.
10.    Термометър за вода – не помня откога не сме го ползвали. Ако се престрашите първия път без термометър, ще свикнете и без тази вещ, тествайки с лакет температурата на водата.
11.   Ръкавички за новородено – купих 3 комплекта, така и нито веднъж не ги сложих на детето
12.   Пелени (бархетни, тензухени), чаршафчета и т.н.-  ако има кой да ви ги ушие (майка, баба..), не си давайте парите за готови. Пелените, особено, са супер некачествени. Чаршафчетата пък се свиват и окъсяват.
13.   От дрехите – камизолки и др. подобни с връзки са по-скоро мъчение отколкото улеснение. Бодитата са къде-къде по-лесни за ползване. Повечето връзки от бебешки дрешки изпадват още при първото пране – преди всяко обличане се налага да позакърпите тук-там.
14.   Бебешки прах за пране – купих точно две кутии и минах на Ариел и омекотител Ленор сензитив. Ползвах Тео бебе – според мен не переше добре. Само дето миришеше по-особено.
15.   Ванички – една турска анатомична от тези в Щъркел върши също толкова работа колкото и маркова, а струваше само 10-11 лв. Не е нужно никакви дюшечета, възглавнички и др. подобни за анатомична вана. Бебето може да си лежи само в такава вана още отсамото начало. Добре, че ме посъветва приятелка, иначе като нищо щях да се хвърля на съпите
16.   Възглавничка за спане – досега (1 год) не сме я ползвали , въобще не е нужно да я купувате от самото начало
17.   Кенгуру . – преценете колко ще го ползвате, ние купиме такова за 90 лв и го ползвахме не повече от 6-7 пъти за по една обиколка из магазин – спокойно можеще да си минем и с количката само. Кенгуруто се ползва за бебета до 7-8 месеца и до определено тегло.

# 29
  • Мнения: 3 342
СърДечко и *SV*,   newsm51!
Благодаря ви и на двете и *SV* , възхищавам ти се на търпението да опишеш всичко толкова подробно, изчерпателно и полезно. Страшни сте!!!  bouquet

# 30
  • Мнения: 573
Може би около 1000лв при условие че не сме плащали нищо -бабите платиха всичко.

# 31
  • Мнения: 1 107
Здравей,
и аз като теб се чудих колко пари и за какво да отделя преди раждането, НО в крайна сметка сме дали пари само за корито със стойка и наскоро за няколко бодита с дълъг ръкав...
Истината е, че всички - роднини, приятели, колеги и т.н. и т.н. ще искат да купят нещо (даже МНОГО неща) на бебчо, така че преди да се втурнете по магазините най-добре направете списъци с подаръци - така ще улесните хората и няма да има припокриване  Simple Smile

# 32
  • Мнения: 437
Благодаря на всички ви за съветите. Вече почти съм наясно с нещата, които искам да купим и които ще са ми необходими. Ориентирах се и за цените. За сега обаче отлагам пазаруването до януари, тъй като първо искаме да направим ремонт на стаята за бебо.
Лека вечер и много целувки на вашите бебоци, а на бременните мами - леко бременеене! Hug

# 33
  • Мнения: 603
Не мога да си спомня точната сума, но беше доста по-малка от повечето горепосочени.
По въпроса за нещата, които могат да се окажат излишни. При нас бяха:
1. Бебшка пудра. Според всички възможни книги и списания, които съм чела, вече отдавна не се препоръчва и използва. Въпреки това една продавачка я пробутала на майка ми. Още си седи запечатана.
2. Помпа за кърма. Бях си харесала някакви скъпи. Добре че не си купих никаква. Една приятелка ми даде на заем. Пробвах няколко пъти и се отказах. Определено усещането не ми хареса и се цедях на ръка. А и след десетина дена бебчо започна сам да си регулира млякото Laughing
3. Камизолки. Не виждам никакъв смисъл от тях при положение, че има бодита. С камизолките кръсчето на бебо е винаги голо.
4. Шишета против колики. Няма смисъл от тях, ако ще кърмите бебчо. За вода са достатъчни  2 обикновени шишета. Всъщност, ако са некапещи е по-добре.
Инъче ние кенгуруто доста си го ползвахме. Когато е мъничък бебчо понякога е по-лесно да го сложиш в кенгурото и да отидеш до магазина, отколкото да сваляш тежки колички по стълбите. И то за 15 мин. поход. Така, че някои неща са доста субективни.
Инъче, е много практично да намекнеш на заинтересованите от какво точно имаш нужда. Така доста разходи се спестяват Mr. Green

# 34
  • Мнения: 247
Минимум 800лв  Shocked

# 35
  • Мнения: 2 672
 много дрехи не ти трябват - бързо ги израстват и ще имаш много подарени!
спално бельо и шишета - зависи как ги намериш , то за всичко важи това!
не е нужно голямо изхвърляне - между другото!!!!!!

п . п .сега видях някакви суми 800-1000 лв. #Crazy абе , хора - опомнете се ! ние лично дадохме около 300лв!!!!! Другото са подаръци от близки и роднини

Последна редакция: чт, 13 окт 2005, 20:38 от mmoiri

# 36
  • Мнения: 2 407
Легло-119, мартака 40, обиколници 20 ,протектор 40, комплект чаршафи и олекотема 30. Дрехи около 60-70, не купувайте много че на погачата се сдобихме със всичко! Шишета 20лв. Биберон, термометър, аспиратор20лв.Олио, крем против подсичане,кърпички-мокри20 лв. За повиването 20 лв, корито и поставка 40лв. Количка 200лв!Горе  долу това се сещам!

# 37
  • София
  • Мнения: 6 182
Моля те newsm17, сподели с нас кои са безполезните, а също скъпите неща, без които спокойно може да се мине. Ще имаш благодарността на много бъдещи майки newsm51

И аз подкрепям, че голямо изхвърляне не е нужно.
Дрешките се надрастват страшно бързо.
Моето дете сега признава само шишетата на Камера и съм "пенсионирала" всички чико и авент.
Аспиратора за нос съвсем не съм го ползвала, ползвах клечки за уши от тези заостренките (бебешките за нищо не ставаха).
При нас и обиколниците не вършеха работа - в началото не можеше да се мърда сама, а когато успя, взе да си навира главата между тях и леглото и ги махнах за сигурност (ама не всички деца са такива).
И лепенките за пъпче не потрябваха, ако са нужни ще вземете после
Имам цял сервиз лъжички, купички, които не харесва - включително дръжки за шишета на Авент, мек накрайник за пиене.
Но всяко дете си е индивидуално.

Но понеже след 2 месеца е Коледа, ще ви кажа нещо много полезно по съвета на една мама от форума - коледни лампички - мигащи, цветни, най-обикновени китайски.  Нашите изгоряха от употреба, а извън сезона не се намират.

# 38
  • Мнения: 695
немога то4но да ти кажа колко ни излезе вси4ко но беше някаде около 1000лв.като вклю4вам в тази сума и кошарката newsm10

# 39
  • Мнения: 7 640
*SV*  smile3525, винаги интересни, полезни и съвпадащи с моето мнение постинги!
Добавям още- бебешки ножички за нокти-груби и дебели, най-добра работа вършат обикновени ножички за маникюр, които ползваш когато детето спи без да се увличаш с рязането.
-буйки - на кой идиот му е хрумнало да ге включва в задължителните неща за изписване
- шапчици за вкъщи-все пак едва ли живеете на минусови Т
- клечки за уши с ограничител - доби обикновените са дебели-навиваш тънко памуче на клечка за зъби, на която си отрязала острия връх и действаш, важи и за носа
-специален физиологичен р-р
На мен от по-станните неща от полза са ми:
-подложка за повиване-децата обичат да се напикават когато ги събуеш
-термос, ако сте на изкуствено хранене да не топлеш нонстоп вода,
-обикновени пелени- за подлагане, забърсване, вместо възглавничка
-протектор за матрак
-2 комплекта чаршафи
-повечко лигавници- пак за изкуствено хранените.
Това се сещам за момента.

# 40
  • Мнения: 1 555
Ами някъде към 900 лв излезе без количката сега я купихме и се изръсихме 600 лв за нея и то при положение, че беше една от "евтините", защото имаше и по 1200 и нагоре !  #Crazy Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт