За майчинство ще се плаща 160 лв.

  • 4 315
  • 105
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 006
 Mr. Green
И кога ще стане това?????? #Crazy
Според мен трябва да си получаваме предишните доходи, или поне 80% от тях, ама че подигравка е това в България!
Извинете ме, ама просто побеснях пак като ги чух, че се хвалят? Sick #2gunfire #2gunfire newsm78
Писна ми-и-и--и! newsm61 newsm61 newsm61 smile3512

# 1
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
За тебе ще е добре да ти дават " от заплатата ако те осигуряват на пълната заплата. Ако ти плащат на ръка и те осигуряват на МРЗ е по-добре да получаваш твърда сума , която е по-голяма от заплатата ти. Като сума е мизерно, но някои мами разчитат основно на тези пари.

# 2
  • Мнения: 46 488
...... Според мен трябва да си получаваме предишните доходи, или поне 80% от тях, ама че подигравка е това в България!.....

Извинявай, ама какво ти е виновна България? Знаеш ли, че в другите държави майчинството е по няколко месеца? А и добра социална политика може да си позволи една развита държава. От кой да се съберат тия пари? От заплатите мъжете ни ли? Не мерси, препочитам да работи и да носи пари вкъщи, а не да ги дава за циганите, които раждат само, за да им дават майчинство!

И държавата не е длъжна нито да ми гледа, нито да ми издържа детето!

# 3
  • Мнения: 176
 newsm78 аз си мисля 4е при условие че 70процента от работещите мами ни осигорияват на минимална наистина е по добре да е твърда сума ина4е няма смисъл а иначе маин4инството на запад наистина е няколко месеца абе живи и здрави да сме ще се оправим  baloni

# 4
  • Мнения: 218
ако е по същият проект на соц. министрество идеята им беше, че на неосигурените мами ще плащат майчинсктво равно на мин. заплата, а на осигурените  процент от заплатата. Тъй като съм от тези майки, които ги осигуряват на пълната заплата предпочитам да си ми дават 80% от заплатата, а не някакви си 160 лв Naughty

# 5
  • Мнения: 3 339
Дори и майките, които ги осигуряват на минимална работна заплата, пак ще получат или колкото получават сега или по-вероятно повече пари, ако им се изплаща 80-90% от заплатата, на която са осигурявани. Проста аритметика... Така че всякакви спорове в тази насока аз лично намирам за напълно излишни.
И съм твърдо "за" идеята майчинството да е процент от заплатата. А пък нека не е две години.
Следващият въпрос, който си поставям, е откъде-накъде аз ще получавам точно същата сума за майчинство, колкото и една майка, която по принцип взима заплата 10 пъти по-малка от моята. В края на краищата всеки месец от заплатата ми удържат повече от 200 лева само за данъци, без да броим осигуровките. И заради тъпата социална политика аз ще трябва да се връщам на работа, преди детето ми да е навършило дори и една година, защото ми е много по-изгодно да плащам на детегледачка, отколкото да разчитам на мизерните 120 лева... За мое огромно съжаление...

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 765
От кога влиза в сила ?
Или е още само предложение ?

# 7
  • Мнения: 3 339
Засега е само проект. Силно се надявам да не са само приказки...

# 8
  • Мнения: 2 755
....И съм твърдо "за" идеята майчинството да е процент от заплатата. А пък нека не е две години.Следващият въпрос, който си поставям, е откъде-накъде аз ще получавам точно същата сума за майчинство, колкото и една майка, която по принцип взима заплата 10 пъти по-малка от моята....
Аз също мисля, че това е най-справедливият начин. Когато получаваш по-голяма заплата, ти плащаш и по-големи суми за осигуряване, а следователно и напълно заслужено е да получаваш и по-високо платено майчинство. И защо, то да не бъде 2 години? Заработили сме си парите.
Сега малко за социалната политика. Всички ние плюем държавата, че майчинството е мизерно платено и че надбавките за деца са пълна подигравка, но някой замисля ли се, дали ние самите сме лоялни данъкоплатци? Нали не мислите, че хазната се пълни от самосебе си. Доста хора се осигуряват на една МРЗ, а взимат на ръка, доста повече. Да, за това са виновни и работодателите, но само те ли? Преди време имаше една тема в Клюкарника - "Укривате ли доходи?" ( цитирам по памет, може и с по-различно заглавие да беше ), в която малцина бяхме тези, които казахме, че се осигуряваме на реалната си заплата. Масово се оказа, че хората лъжат държавата. Дори някои определено изразиха задоволство от този факт. Обаче, когато се пусне тема, относно социалните ни придобивки, всички те започват да роптаят с пълна сила. Явно доста време ще мине, докато проумеем факта, че държавата, това сме ние. И политиците са ни такива, каквито сме си ги избрали.

# 9
  • Мнения: 3 339
Напълно съм съгласна с всичко, което си написала.
За мое съжаление от това, което чух преди малко от новините, идеята майчинството да е процент от заплатата очевидно отпада. Доколкото разбрах ще е равно на минималната работна заплата, която за 2006г. ще е 160 лева.

# 10
  • Мнения: 370
Няма как да стане процент от майчинството, защото в такъв случай всички, дори и циганките, ще се осигуряват на високи заплати за няколко месеца и после ще точат парички... А ако пък получаваш високо майчинство, ама за 1-2-3-4 месеца, се получава същото, като да се върнеш на работа, защото майчинството не ти стига.
Има го и другия момент - напълно възможно е хората да искат да се осигуряват на реалната си заплата, но работодателят да не позволява. Аз лично съм се сблъсквала с подобно оправдание "Е, да, ама не може ти да си на тези пари, пък останалите на 120 лв. Ще ни създадеш проблеми."

# 11
  • Мнения: 1 382
Dоколкото разбрах това влиза в сила от 1-ви януари 2006-та

# 12
  • Мнения: 2 755
...Няма как да стане процент от майчинството, защото в такъв случай всички, дори и циганките, ще се осигуряват на високи заплати за няколко месеца и после ще точат парички...
Как ще стане това? Циганите са около 1 000 000. От тях около 300 000 да са жени в работоспособна възраст. Как си представяш, всички те да бъдат назначени 6 месеца на трудов договор и осигурявани върху заплата от 500-600 лв.,при положение, че масово квалифицираният персонал работи за заплати от по 300-400 лв..Кой работодател ще назначи неквалифицирани работници ( някои от които не могат и името да си напишат ) на такива заплати, а? Те и работа за МРЗ не могат да намерят за по 1-2 месеца. Добре, че са програмите за временна заетост, та от време на време ги "впрягат" и те да свършат нещо. Извинявай, но това е несериозно.
Тук далаверата може да се върти в по-малките, семейни фирми, където жената, решила да излиза по майчинство, може да бъде осигурявана и на 1000 лв. за тези 6 месеца, а пък после НОИ, ще им ги надплати неколкократно.
Ох, не е лесно да се вземе най-разумното решение. Явно има много неща, които трябва да се огледат много внимателно. Thinking Да му мислят онези на които им плащаме за да ги мислят тези неща.

# 13
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Приемам и варианта за майчинство твърда сума, но се дразня от факта, че сумите, които се събират текущо, текущо отиват за плащане на пенсии, обезщетения и пр. Т.е. нищо не се събира реално в някакъв вид фонд.
Ако се въведе %, тогава ще има според мен повече майки, които се осигуряват на реалните си заплати. А това за циганките ми звучи смешно, но дори и да стане, лошо няма-ще дадат пари, които ще получат по-късно. Така ще се приобщят към системата.
Не виждам защо някой очаква държавата да го издържа? Вноските, които правим, са за пенсия, болнични, част от тях получаваме като % от заплатата първите три месеца и месец и половина преди това. Ако тези, които се осигуряват на МРЗ сметнат сумите, които са им удържани досега и сумите, които са получили като майчински, ще се получи танто за кукуригу.

# 14
  • Мнения: 213
Напълно подкрепям sweet gold за това, че би трябвало паричките за майчинство да се изчисляват като процент от заплатата ти. Ами да, и аз като нея получавам висока заплата, е какво пък, изработила съм си ги тези пари с труд и мъка и много притеснения, освен това работя и в къщи по договори и получавам и от там пари, но фрапиращото в случая е че и от двете места ми удържат пълни данъци и дори здравна осигуровка. така излиза че аз плащам два пъти за здравно осигуряване. Защо? ходих, питах, разправях се, така си е по закон, имаш ли доход, плащаш, пък не стига това ами не съм и доволна от държавното дздравеопазване и си плащам за консултации, изследвания и т.н. И като ми удържат всеки месец по маса пари, защо наистина да получавам само по 120 лв. ? А съм работила за тази държава толкова време.Наред с циганките който метат по улиците, нито образование имат, нито влагат мисъл в метенето. Но, няма пък да се върна на работа по-рано от полагащите ми се 2 години.За едните пари няма да си зарежа бебето на разни детски градине или не дай си боже на "добронамерените" баби. Но все пак и аз съм неоволна от тези мизерни 120 лв.

Общи условия

Активация на акаунт