За обноските на децата в различните страни

  • 2 031
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 238
Честно казано останах малко разочарована днес на площадката...
Имаше много деца с майките си.
Някои караха колела, други си играеха с играчки и тн.
Едно момченце караше едно такова, незнам как се казва, нещо като колело, но се бута с единият крак.
По едно време му омръзна да го кара, остави го по средата на площадката и отиде да прави нещо друго. Тогава Оливия отиде и го вдигна, искаше и се и тя да опита. Рекох си: Е, най много да се разхленчи хлапето, тогава ще взема Оливия и то ще си получи колелото.
Нали незнам френски, не мога да го питам дали разрешава на Оли да му покара колелото...
Та дигна го наща и какво мислите- онова като се засили и и се нахвърли отгоре да я блъска и да я удря! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked На секундата скочих от пейката и грабнах Оливия. А тя милата така се разплака...Но най много ме изуми това че майката не каза нищо на детето си.
Това нормално ли е?
Защото в Дания например никога не съм видяла такива агресивни деца, а родителите в никакъв случай няма да разрешат на детето си да ходи и да бие другите.
Знам,че е моя грешката че не попитах майката за колелото, но нали не знам езика...
Исках просто да ви се оплача, защото ми стана мъчно днес за Оли. Тя си има 2 колела и сумати играчки в Дания, а тука няма нищо. Представям си колко и се играе милата, но какво да направя, да купя още едно колело ли...

# 1
  • Мнения: 3 098
Много неприятна слу4ка,съжалявам за Оливия и за тебе разбира се Sad
Какво да ти кажа_и при нас е така за жалост.Излизането навън откак проходи Ани ми е голяма мъка,усеЩам се,4е правя разходките в парка или по детските плоЩадки с огромно нежелание и все гледам да съкратя престоя си там.
Досега от тукашните съм среЩала само две нормални деца,другите са абсолЮтни мизерници.Имам късмет,4е малката много се бие,ина4е незнам ако не можеше да се заЩитава какво Щях да правя #Cussing out
Ами така е и при нас,когато децата им налитат на други деца се правят,4е не виждат,оба4е винаги,когато моето дете отвръЩа със съЩото идват да ми се оплакват.Аз оба4е си ги поставям майките на мястото smile3513 #Bad Talk
Много е неприятно,все се моля да не стане като тези идиот4ета тук когато тръгне на у4илиЩе Praynig

# 2
  • Мнения: 3 098

Едно момченце караше едно такова, незнам как се казва, нещо като колело, но се бута с единият крак.
Това в Испания се казва патине.

# 3
  • Мнения: 1 220
 Съжалявам за неприятния инцидент! Малката бързо ще забрави, но на теб ще ти горчи дълго в устата! Може би е до възпитание, както навсякъде, макар че бих могла да се произнеса и малко по-грубичко за франсетата, ама да няма .....

# 4
  • Мнения: 2 381
Мисля си, че децата навсякъде са едни и същи. Зависи от родителите преди всичко.
tornerosse, опитай се само да успокоиш малката и дано тя забрави случката.

# 5
  • Мнения: 2 759
Едно момченце караше едно такова, незнам как се казва, нещо като колело, но се бута с единият крак.
Това в Испания се казва патине.

Пък в България, ако не греша е "тротинетка"

# 6
  • Мнения: 2 452

Едно момченце караше едно такова, незнам как се казва, нещо като колело, но се бута с единият крак.
Това в Испания се казва патине.

Scooter му казваме ние. Съжалявам за случилото се. Тук децата като цяло са възпитани и много рядковлизат в конфронтация едно с друго, но има и лоши деца (по-точно деца на лоши родители).

# 7
  • Мнения: 53
Наистина много неприятна случка, опитай се да я забравиш по-бързо и се радвайте на разходките в парка 1swing И при нас децата са меко казано отвратителни! Има и добри дечица, разбира се, но те са рядкост. Повечето са толкова нагли и невъзпитани, че въобще избягвам детенце да контакува с тях на детската площадка. Предпочитам да играе сама отколкото да я разплакват, като й взимат играчките от ръцете. Едно мексиканче й взе играчката и я хвърли в кофата за смет наблизо - още не мога да си го побера в главата как може такова нещо! Но аз не останах длъжна и му се развиках, и на майката казах(е не, че й направи особено впечатление де), та после ме заобикаляше почтително и не смееше да пипне нищо. Въобще каквито родителите, такива и децата!

# 8
  • Мнения: 3 880
Tук не сме имали оЩе такива проблеми (дано и да нямаме скоро Praynig) Вярно че съм виждала дечица да се побутват по_грубичко и да се карат zа играчки, но майките винаги се намесват. И аz се опитвам да обяснявам на Леа да не вzима игричките на другите деца, но zа нея (пък и не само zа нея) чуждото е най_интересно Embarassed и винаги се zалепя zа неЩо чуждо. Ако се случи на някое дете, което не му се дава най_често се намесва и майката да го уговаря да даде.
Може пък всичко това да се дължи на факта, че градчето ни е малко (долу_горе като Поморие Wink) и почти ежедневно се zасичаме с едни и съЩи майки и деца по плоЩадките и хората някак автоматически се държат приятелски, zнам ли newsm78 големите градове сякаШ по_ми приличат на джунгла в това отноШение.
Иначе не си го слагай много, детска им работа, те не са виновни, че са ги въzпитали така, пък и има побойници, които въпреки доброто въzпитание пак си остават такива, важното е наШите да не станат такива Wink

# 9
  • Мнения: 1 238
виж, не знам дали децата в дания са агресивни или не, но оливия е влязла в личното пространство на детето...вероятно затова е реагирало така....
моето дете предполагам би реагирало по същия начин.
не си питала, не си поискала разрешение...все едно дали е било поради незнание на езика или не си я видяла просто.....
предпоставка е имало, и съответната реакция е последвала/за ваше разочарование, негативна/.
сигурно ти е много обидно, защото е било насочено към твоето дете, вероятно я учиш да си дава играчките на всеки, без дори да я питат ако и ги вземат и тя да не реагира. но приеми, че всички сме различни хора и не бива да се очаква от всеки един твоя модел на поведение и възпитание.
а обобщения от рода на - децата в аляска са такива, пък в тамбукту онакива, ми звучат прекалено обощително.

Така е, аз у4а Оли да дава игра4ките си на другите деца и да не реве ако някое и вземе не6то. Друг е въпросът ако някой и вземе не6то от ръцете. А аз не я у4а да взема игра4ките от ръцете на децата.
Виж сега, не се опитвам да обоб6тавам. Интересно ми бе6е кое е нормалното наоколо. А ми стана мъ4но и болно. За първи път видях някой да посяга на детето ми по толкова груб на4ин. Та то си ми е о6те бебенце, колкото и лигаво да ви прозву4и. На мене ми се скъса сърцето като видях как хлапето я задърпа грубо. Както и да е.
В об6ти линии исках само да ви се опла4а. Стана ми мъ4но за детенце. Тя си бе6е свикнала на ясла да си играе всеки ден с де4ицата и с игра4ките, приспособява се толкова бързо към всяко ново и 4уждо за нея дете, радва се и на големите и на малките деца. На нея просто и липстват и децата и игра4ките. Жал ми стана днес за нея. Може би не трябва6е да се съгласявам да остана цели 3 месеца тук...Съжалявам, 4е ви обремених с проблемите си. Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

# 10
  • Мнения: 1 238
виж, не знам дали децата в дания са агресивни или не, но оливия е влязла в личното пространство на детето...вероятно затова е реагирало така....
моето дете предполагам би реагирало по същия начин.
не си питала, не си поискала разрешение...все едно дали е било поради незнание на езика или не си я видяла просто.....
предпоставка е имало, и съответната реакция е последвала/за ваше разочарование, негативна/.
сигурно ти е много обидно, защото е било насочено към твоето дете, вероятно я учиш да си дава играчките на всеки, без дори да я питат ако и ги вземат и тя да не реагира. но приеми, че всички сме различни хора и не бива да се очаква от всеки един твоя модел на поведение и възпитание.
а обобщения от рода на - децата в аляска са такива, пък в тамбукту онакива, ми звучат прекалено обощително.

П.С Тебе няма6е ли да те заболи ако някой се нахвърли на 2 годи6ното ти дете?

# 11
  • Германия
  • Мнения: 8 099
...Съжалявам, 4е ви обремених с проблемите си. Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Не съжалявай. Предполагам, че всяка майка ще я заболи, ако някой, независимо дали дете или възрастен, се отнесе грубо с рожбата и. Дано поне Оли забрави случката.

# 12
  • Мнения: 1 072
Торни, сьжалявам за слу4илото се. И тук ги има такива по_агресивни де4ица. Един пример Мьжьт ми и детето в градинката, малкия се заиграва с едно малко по_голямо моми4енце  и нейната топка. Да оба4е идва бабата на моми4енцето и заявява на детето ми, ниЩо, 4е мьжьт ми е до него:"Кажи на татко си да ти купи топка" Shocked #Crazy #Crazy Що за егоизьм? Тогава разбрах, 4е не са виновни децата, а ние, вьзрастните.
Ако има конфронтация между синьт ми и друго дете аз обяснявам, 4е децата трябва да бьдат приятели,а не да се дьрпат и карат.

# 13
  • Мнения: 3 880
Може би не трябва6е да се съгласявам да остана цели 3 месеца тук...
Мисля, че това че сте на ново и непоzнато място и сте откъснати от "естествената си среда" те прави по_чувствителна и те боли повече от колкото трябва, поне аz бих се чувствала така. Погледни от хубавата страна_ три месеца в Париж_ времето минава толкова бърzо_ раzхождайте се, гледайте каквото има zа гледане, ударете го на живот Laughing Не всеки има такава въzможност Wink

# 14
  • Мнения: 2 759
Мисля, че това че сте на ново и непоzнато място и сте откъснати от "естествената си среда" те прави по_чувствителна и те боли повече от колкото трябва, поне аz бих се чувствала така. Погледни от хубавата страна_ три месеца в Париж_ времето минава толкова бърzо_ раzхождайте се, гледайте каквото има zа гледане, ударете го на живот Laughing Не всеки има такава въzможност Wink
  202uu 

  sleepuu спокойно и си живей живота! Може ли да видим снимки скоро?    smile3509

# 15
  • Мнения: 1 194
О, съжалявам, че така са ви посрещнали в Париж. Дано да е първия и последен такъв инцидент.
И аз не спирам да се чудя на липсата на реакция на родителите. newsm78 Сблъсквам се ежедневно с агресивни дечица, но те са още малки, на 2-3 години, бутат, драскат Яна, която отива да им вземе играчките. Става ми болно за малката, но се опитвам да си казвам, че това са ще малки деца, в нормална за тази възраст фаза на агресивност, и тн. НО, непукизма на възрастните им придружители ме вбесява определено и го раздавам възпитателка по площадките Embarassed
Ако някое вече по-голямо и вече напълно разбиращо хлапе нарочно нарани Яна(да, днес ми се случи едно съвсемм нарочно да и стъпи на ръчичката, когато тя лазеще в парка #Cussing out), съвсем открито му се карам, а днешното около 5 годишно гаменче направо и си го заплаших, че ще стана лоша ако го направи още веднъж. Sick
Понякога си мисля, че прекалявам, но не мога да я оставя да я бият.
Моята тактика е да съм винаги наблизо и да се намесва веднага ако някое дете я наближи " с лоши намерения". Е, стоя на дистанция и и позволявам да тича и да играе, но следя зорко Naughty

Тук по площадките е практика децата да си вземат играчките без да питат. До сега никой не ме е питал дали може да играе с играчките на Яна, а аз обикновено ходех и все се извинявах, ама отскоро и аз май я карам по тяхному. Embarassed

Дано остане така хубаво времето, разхождайте се из Париж и трите месеца ще минат бързо. Приемете го като ваканция.

# 16
  • Мнения: 208
Наистина много боли,когато видиш,че някое''диваче'' се е нахвърлило върху детето ти.Е,вярваите ми направо ми идва да го смачкам.И при нас положението е същото,все съм около Имануела на детската площадка,дори понякога,ако видя,че някой се опитва да и посяга и говоря на български да удря.Вярвайте ми действа,на хлапето повече и през ум не му минава да посегне.Зная,че това са деца,които нямат вина,защото не им се дава необходимото възпитание,но и моето дете не е магаре да го налагат.Та,така,каквото повикало,такова се обадило.Това е според мен начина да ''оцелееш'' Peace

# 17
  • Мнения: 4 212
Гадно наистина, може да е било слу4айно, не си прави изводи за другите деца.Сигурна съм, 4е другият път на площадката ще има с кого да се заиграе. Малко по малко като нау4иш езика, вси4ко ще си дойде на мястото.
Тук децата са супер общителни. Много си играят заедно. Веднага идват да се запознаят с теб, да те питат как се казваш. Разбира се сигурно има и такива които не си дават игра4ките, но такива деца има по целият свят, както и такива майки.

# 18
  • Мнения: 464
Според мен децата са си деца и толкова. Слагане на децата в дадена държава под общ знаменател е грешно. В БГ съм срещала адски невъзпитани и груби деца както и много послушни и добри. В САЩ също съм срещала изклучително добри и възпитани както и невъзпитани. Боли да видиш как някой наранява детето ти. Аз лично не бих си позволила да разреша на дъщеря ми да играе с играчка, която не е нейна и то без разрешение от страна на другия родител. Хората по света не са свикнали като нас в Б-я, но щом си избрал да живееш в чужбина ще приемаш манталитета на местните Simple Smile Hug

# 19
  • Мнения: 4 629
Sъжалявам за неприятната случка.

Иначе заглавието на темата ми звучи като поредното обобщение. По-нагоре достатъчно хора са писали как не им харесва да се слагат нещата под общ знаменател. Та и аз се присъединявам към тях

# 20
  • Мнения: 1 238
Sъжалявам за неприятната случка.

Иначе заглавието на темата ми звучи като поредното обобщение. По-нагоре достатъчно хора са писали как не им харесва да се слагат нещата под общ знаменател. Та и аз се присъединявам към тях

Не съм искала да обобщавам Бамби. И изобщо никъде не съм казала, че всички деца във Франция са такива. Съжалявам ако на някой му е прозвучало така. Това е резултата от 8 години живот извън граница и брак с чужденец- българският ми става все по лош...и все по често ме разбират погрешно... Blush Blush Blush Cry Cry Cry Cry Cry
Значи на мене по скоро ми беше интересно за нормите в различните страни. Не става дума за обобщение,а за принципите, които се спазват. Все пак аз тук съм турист, не зная език, не познавам нравите. Ако нямах дете със себе си сигурно щеше да е и много по лесно. Тогава нямаше да вися по площадките и да изпадам в неудобни ситуации, а щях да си живея, както мамите по горе ме съветват. Интересно ми беше да узная до къде стигат границите и кое е нормалното и кое не. А иначе момченцето не е виновно. То си реагира инстинктивно и удря. Майка му ме изуми за това, че гледа как то се нахвърля върху малко дете, а не му каза и дума. И може би и за това пуснах темата- за да разбера какъв е обичаят тук и там. Ето например една мама каза, че е нормално във Франция децата да си играят с играчките на другите на площадката. Аз за Дания без да обобщавам ще ти гарантирам, че бой няма!!! В никакъв случай.Всеки знае колко тихи и спокойни са скандинавците. Това там се смята за голяма излагация и дори е и срамно. И ако въпреки това се случи някой да удари друг, родителя веднага ще накаже детето си или най малкото ще му се скара. И всеки един датчанин ще реагира така. Това са личните ми наблюдения за 8 години.
И така, вчера ми беше много болно и мъчно за детето и пуснах темата. Повече имах нужда от утеха отколкото някой да ме критикува...че обобщавам...

# 21
  • Мнения: 1 220
П.С Тебе няма6е ли да те заболи ако някой се нахвърли на 2 годи6ното ти дете?



Права си , много боли независимо на каква възрст е детето ти! Вярно е че децата се сдърпват понякога за нещо, но гледам да вмена на моя 6 годи6ен син  че да по-малък и по-слаб НИКОГА не се посяга, да не говорим да причиниш болка!!!  После не намирам за нормално като ти навлезат в територията да се хвърляш да се биеш, все пак сме малко по-развити от животинските видове и ако не ти е приятно да ти пипат нещо дори да не говорят твоя език има хиляди жестове, с които можеш да го покажеш!!!

# 22
  • Мнения: 1 238
П.С Тебе няма6е ли да те заболи ако някой се нахвърли на 2 годи6ното ти дете?



Права си , много боли независимо на каква възрст е детето ти! Вярно е че децата се сдърпват понякога за нещо, но гледам да вмена на моя 6 годи6ен син  че да по-малък и по-слаб НИКОГА не се посяга, да не говорим да причиниш болка!!!  После не намирам за нормално като ти навлезат в територията да се хвърляш да се биеш, все пак сме малко по-развити от животинските видове и ако не ти е приятно да ти пипат нещо дори да не говорят твоя език има хиляди жестове, с които можеш да го покажеш!!!

Абсолютно!

# 23
  • Мнения: 1 178
Тornerosse, аз също се присъединявам към призива на Palmira, наслади се на престоя си в Париж и не се оставяй така лесно да ти развалят настроението и то най -  ве4е заради Оли. От описанието на слу4ката ли4и, 4е тя е едно слън4ево дете  Flowers Sunflower и приятелски настроена към света, това е прекрасно, затова не я ограни4авай в излизането и в парка, сигурна съм, 4е ще сре6нете засмени и дружелюбни де4ица с които Оли ще си играе  dancing. Ако не винаги може6 да и купи6 тротинетка, сигурно това ще са добре похар4ени пари. Радвайте се на живота и не се променяйте, светът има нужда от усмивки  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

# 24
  • Мнения: 2 452
Tornerosse,
Това че си с дете не бива да ти пречи да се наслаждаваш на Париж. Казваш, че сте в края на спирка на метрото. Не познавам Париж, но по логика би трябвало да не е особено трудно да се стигне до центъра на града с метро. Аз бих си взела количката с няколко чифта дрехи, малко храна за детето и бих се разхождала из центъра на Париж. От едногодишна съм "мъкнала" Изабела със себе си къде ли не! Ходили сме с влак до Монреал, да не обяснявам как стават тези неща с количка на гара, където няма рампа; или пък в метро, където няма изход за количка. Водила съм я в музеи, най-вече природонаучни, но и в художествени галерии. На изложбаната на Дега в Торонто на балерини и коне можеше да се чуят коментарите ми от рода на "ау, виж кна това конче му го няма ушенцето"  и други подобни, от които си помислих, че Дега ще се обърне в гроба си, ако ме чуе. Laughing но все пак аз успях да я разгледам при минимален дистрес за детето. Опитай веднъж и ще видиш, че ще ти хареса!

# 25
  • Мнения: 1 238
..............
Права си , много боли независимо на каква възрст е детето ти! Вярно е че децата се сдърпват понякога за нещо, но гледам да вмена на моя 6 годи6ен син  че да по-малък и по-слаб НИКОГА не се посяга, да не говорим да причиниш болка!!!  После не намирам за нормално като ти навлезат в територията да се хвърляш да се биеш, все пак сме малко по-развити от животинските видове и ако не ти е приятно да ти пипат нещо дори да не говорят твоя език има хиляди жестове, с които можеш да го покажеш!!!


определено не смятам, че дете на три-четири години ще покаже  невербално и съвършено спокойно , че не е доволно от постъпката на някой друг.
и сега като си говорим така общо- това лято имах щастието да поседя по разни градинки в Бг с малкия си син, ами доста се посдръпваха децата. да не говорим, че майка ми живее срещу детска градина, и няма как да не мина покрай нея - редовно се бутаха и разправяха за нещо/лелките си стояха на пейките и си приказваха/.
и един пример - когато големият ми син е бил на около 3г играе с майка ми една детска площадка в софия. има топка, която две- три деца на 4-5 г я поискват от майка ми да я поритат. няма нищо лошо, но топката отива на улицата и една кола минава отгоре, след което се спуква. децата я взимат, подритват, но тя вече не става за нищо, подхвърлят я на сина ми, и със смях отиват да си търсят други забавления. синът ми ревал цяла вечер за топката си, а на майка и бяха порозовяли косите да търси във всички магазини наоколо подобна топка.
та така. аз пък разбирам напълно реакцията на това дете. и когато отивам на площадка, съм подготвена, че такива сблъсъци са възможни, макар и нежелани.
и за агресията - ето малко линкове, съвсем набързо:
http://www.insightbg.com/arhiv/broi8/praktika.html

http://www.biberonbg.com/info/agresia.htm

http://www.libsu.uni-sofia.bg/Statii/Aransen.html

http://www.segabg.com/05082002/p0070004.asp?work=print

пс. съжалявам, че не мога да се впиша във всеобщото ридаене. обикновено моята гледна точка е неприемлива за доста хора.




Добре, сега разбирам защо реагира така.Много лоша случка.
На мен ми се случи само веднъж- тогава Оливия беше само на годинка(за щастие)
Бях и купила една пчеличка, която като дръпнеш една връв издава разни звуци. Това беше един от подаръчетата за рожденният и ден.
Добре, но дойде племенника на гости, който тогава беше на 4 г., и точно за нула време "оправи" играчката...
После Оли дърпа, дърпа връвчето, но нищо не става...И мене ме хвана яд, още повече,защото играчката беше чисто нова и детето много си я хареса. Но добре че беше само на годинка та можех да я излъжа и с друго.
Вече обаче съм прежалила играчките и. Ако видиш у нас като дойдат комшийчетата как хвърлят и блъскат всичко, не само играчките на Оли- техните също.  Не съм видяла дете да си пази играчките.
В твойта случка кофтито е отношението на децата към сина ти, а иначе за топкат все щеше да се намери някакво разрешение.

# 26
  • Мнения: 1 220
пс. съжалявам, че не мога да се впиша във всеобщото ридаене. обикновено моята гледна точка е неприемлива за доста хора.


Палмира, не е необходимо да се вписваш, форума е място за дискусии , което е хубаво защото можещ да помислиш върху другата гледна точка!
Зная как е в БГ висяла съм по площадките и това лято висях, ама аз общо взето съм от тези майки, дето като видят че става разправия и ходя да обяснявам "ама как хубаво си играхте до сега, какво стана...... я сега ти вземи топката, после я дай на него..." , до  сега съм се справяла.  За възрастта на 2 и 3 годишните има много да се говори, това че лелите и госпожите не си мрадват з...те не е похвално, но то пак е до това как възприемат работата си! В люлинската градина, където ходеше сина ми 
нямаше момент в който учителката да ги е оставяла без занимания с нейно участие, дори игрите навън!  Разни хора.......разни деца..

# 27
  • Мнения: 1 910
Мда, и аз не мога да съм категорична по въпроса. Според мен в тези ситуации си е от една страна до дете и друга до родители.

Иначе ми се е случвало в Германия да казват на едно детенце " тъпа свиньо" само, защото се беше качило от другата страна на катерушката (огромна). В последствие обиждащото хлапе започна да подскача на нея ( тя е от въжета), защото видя, че другото детенце е предпазливо ( не се катереше на високо и внимаваше къде се хваща).

А съвсем пресен случай тук. На мен вече съвсем ми личи, че съм бременна. В супера разглеждам някаква салата и ей така, от никъдето,  ФРАС- ФРАС по корема. Признавам си, заболяме много. Еедно 'лапе два-три пъти силно ме удари по тумбака. Така исках да му извъртя един шамар! Някаква русичка мърла  ще ме удря без причина, ми не само мен, а и нероденото ми бебе.  Imp Да не мислите, че дотърча някоя холандка да ми се извинява? До като пак посягаше му хванах ръката и му казах, че там има бебе и бебето го боли.

Така, че отрицателни емоции с деца може да има навсякъде. Както и положителни.

# 28
  • Мнения: 93
ей така, от никъдето,  ФРАС- ФРАС по корема. Признавам си, заболяме много. Еедно 'лапе два-три пъти силно ме удари по тумбака.

Искаш да кажеш, че го е направило нарочно, а не по невнимание (щом те е ударило 2-3 пъти едва ли е било по невнимание)..? Леле, ако ми се беше случило на мен, един шамар щеше да му е малко. А на майката такъв скандал бих и вдигнала. ..Аз съм си кротка по принцип, ама в такива моменти яко ми избиват бушоните. Ужас, почвам да заобикалям малките хулиганчета вече отдалеч.

# 29
  • Мнения: 1 910
Искаш да кажеш, че го е направило нарочно, а не по невнимание (щом те е ударило 2-3 пъти едва ли е било по невнимание)..? Леле, ако ми се беше случило на мен, един шамар щеше да му е малко. А на майката такъв скандал бих и вдигнала. ..Аз съм си кротка по принцип, ама в такива моменти яко ми избиват бушоните. Ужас, почвам да заобикалям малките хулиганчета вече отдалеч.

Ами нарочно разбира се. Първо аз не обичам да стоя, където има много хора (така че не съм му пречела да мине). Гледах си захластнато салата и се чудех дали ми се яде такава, та значи и не съм го и закачала. И да, не беше веднъж да ме фрасне. Отгоре на всичко стоеше и ми се хилеше нагло насреща. И да не ме е харесало, пак не е оправдание. До сега не бях нито виждала, нито чувала дете да удря човек, защото не го харесва. Но то все си има първи път.  Wink

А до скандали не ми е. Много ми се спи и съм със забавени реакции.  Ако не ме беше цапнало да ми вдигне адреналина, сигурно щях да гледам съсредоточено салата още дълго време...Laughing

А ти споко, повечето са много добронамерени към тумбаците. Даже разпитват, кога ще излиза бебето от там...  Grinning

# 30
  • Мнения: 1 194
След всичко което написах вчера полуспяща, днес ми "просветна" , че всъщност възрастните придружители на децата по площадките тук не са техните родители. Поне в 80 процента от случаите са бавачки, бейби ситърки, баби и тн. Може би затова не реагират на постъпките им: или не им пука, и гледат да минава времето и да им тече "надницата" или ги е страх да реагират по-строго .
Иначе децата са си деца, френските не са нито по-лоши, нито по-добри от датските нито българските. Просто някои ги възпитават различно от нашите схващания

# 31
  • Мнения: 3 367
хм..аз лично намирам за редно да се пита дете/майка му дали има нещо напреки са му се пипат играчките..не ми се е случвало да се съгласят и после да има проблем..на бутане съм била свидетел-ползам го като повод да обясня какво не се прави и защо..иначе ниа окупира пьрзалките и вика но-но-нооооооооо ако някой се приближи та мойте грижи са да вардя децата от нея а не обратно..според мне не е до държава и деца, а до  родители..

# 32
  • Мнения: 7 430
Надявам се вече малко от малко да ти еминало и да забравиш за неприятната случка Wink
Има деца всякакви - както и родители, не можем да обвиняваме, че си гледат децата по този начин, по който на нас не ни харесва..

Целувки на малката сладуранка и дано скоро си намери приятелче, което ще и даде тротинетката си
  smile3540 Wink

# 33
  • Мнения: 4 629
Разбирам, че си имала нужда от утеха и ти казах, че съжалявам за случилото се. И мен би ме заболяло, ако някое дете се хавърли върху моето.

Колкото до това дали си искала да обобщаваш - на мен точно така ми звучи. Вярно, че не си казала, че всички французи са "такива", но пък го казваш за датчаните
Не съм искала да обобщавам Бамби.
........И всеки един датчанин ще реагира така. Това са личните ми наблюдения за 8 години.

# 34
  • Мнения: 934
Това за възпитанието зависи най-вече от културата на родителите, а не от страната. Поне така съм забелязала. Има ги всякакви. Иначе на 3 години е нормално децата да реагират импулсивно. Ама нали ние затова сме там - да обясняваме, натякваме и прочее до посиняване. Аз лично съм въвела правилото, че ако изнесеш играчка навънка, трябва да си готов и да я дадеш на друг да поиграе с нея. Ако ти е толкова скъпа, играй си вкъщи.  Което пък не ти дава право да грабиш играчките на другите, трябва да се пита.

# 35
  • Мнения: 5 183
ако изнесеш играчка навънка, трябва да си готов и да я дадеш на друг да поиграе с нея. Ако ти е толкова скъпа, играй си вкъщи. 
Именно поради тази при4ина, аз съм казала на Томи - има игра4ки за навън и такивв, които не се изнасят. Даже, тези дето са занавън са в гаража и с тях играе на двора, където има много 4есто и други деца. Всеки може да играе с тях. тези, които са си у нас - не се вадят!!! Ако има някоя много специална на която държи, я прибирам преди някой да ни погостува с дете, за да не страда Томи, 4е му я пипат. Това обикновено са някакви малки "цвъ4ки", които си е "заплюл" като специални и си ги търси преди сън, веднага като се събуди след това и т.н.
Хубавото е, 4е той свикна с мисълта, 4е игра4ките в гаража са само за навън, а у нас - само за игра вкъщи, и 4е тези които са навън, вси4ки имат право да пипат. Има си и още една добра страна - като излезе - се заиграва веднага. Интересни са му онези игра4ки - не ги е виждал от в4ера. Прибира се "без патаклама" и с кеф даже, защото у дома го 4акат другите, които ве4е са му интересни - не е играл с тях в близките няколко 4аса.
Ина4е за агресията - ами ние сме май от "жертвите" обикновено. Напоследък взе да се осеферва, но не както аз бих искала - да си отстоява правата, ако го нападат...ами ... като му дойде музата - блъска наред от страх да не го "смотат" пак...

# 36
Tuk sa sa6to takiva,A MAIKITE SE PRAVIAT ,4E NI6TO NE ZABELIAZVAT...Abe s dve dumi -NEVAZPITANI.I osobeno ako te 4uiat,4e govori6 s deteto ti na 4ujd ezik,o6te po-agresivni,ama az samo 4akam da kajat ne6to i togava,kakto kazva6e ba6ta mi "ne sam si dala ustata pod naem..."ta lo6o im se pi6e...
Tuk edna portugalka ima mom4entze i to na 3 godinki,na deteto mu se dopi6ka i tia hop zad edn darvo...i kakto v BG .,ami dete e egati...Ot 6-tiat etaj se obajda edna CH-ka i po4va da nerejda "Ama vie ne znaete li ,4e za tazi rabota ima toaletna...",kato ,4e kaza "NE SE LI VIJDATE KAKVI STE,SEGA AZ 6TE VI NAU4A NA 4ISTOTA...",maikata taka se pritesni,4e i se napalniha o4ite sas salzi,no tia ne govore6e dobre nemski i mal4i ...LELE AZ SAMO TOVA 4AKAH....i kato ia zapo4nah tazi " AMA VIE ZA6TO NE DOIDETE DA OBIASNITE NA DETETO ,4E NA 4-TIAT ETAJ JIVEE I 4E DO TAM E DLAJNO DA STISKA...AMI SIGURNO PO-DOBRE 6TE MU OBIASNITE OT NAS...TA ZAPOVIADAITE...i mi PISNA DA GLEDAM KAK PERDETA SE MARDAT ,AKO VI INTERESUVA KAKVO SI GOVORIM ,MOJETE DA ZAPOVIADATE....."..
Ot togava NIKOI NE SE OBAJDA ,a nie sme okolo 5-6 maiki s detza pred bloka i to 4ujdenki,ta sega i pravim lafa,no pak vijdam ,4e tuk stoiat zad perdetata i debnat...tova e tipi4na 4erta za pove4eto CH-jeni ,koito sa bez rabota.... hahaha
Da6teria mi kato doide tuk ,ima6e stra6no mnogo problemi ..za6toto ne govore6e CH-ki ,a detzata /pove4eto /sa mnogo zle natroeni sre6tu 4ujdentzi...,ta i biaha kazali "Ti ne si CH-ka...",a VSI4KO NA VSI4KO 4ISTO CH-4e be6e samo edno ot TZELIAT KLAS,t.e. vsi4ko drugo smeseni brakove...,no rodeni tuk .Te ne igraeha s neia i vaob6te si mislia,4e TO4NO TOVA IA PODTIKNA I GO NAU4I I TO ZA MNOGO KRATKO VREME....
Ta sega niama problem s tiah.
TA TAKOVA VAZPITANIE IMAT TEZI TUK.... newsm78

# 37
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Леле Бет, това сериозно ли така?! Не съм предполагала, че има такова отношение към не-туземските деца Sad

# 38
  • Мнения: 185
При нас е прието децата да си играят и с играчките на другите и майките не се намесват, деца са все пак. Дори и да има някакьв конфликт между децата родителите не се намесват, ако той се реши самостоятелно от децата. Но ако има неправилно действие от някое дете, то тогава може и да се намесят. Но никога не zаплашват, че ще набият някого, а zависи от ситуацията могат да кажат, например ако удриш така вьрху играчката, тя ще се счупи или не трябва да се удря, рита или хапе, теб сьщо би те zаболяло ако някой те удари или от тоzи род.

А ако някой родител пита друг може ли детето му да си играе с играчка на друго дете, то явно той идва от страна от иzточният блок или от друга планета, zнам ли?

# 39
  • Мнения: 1 238
Разбирам, че си имала нужда от утеха и ти казах, че съжалявам за случилото се. И мен би ме заболяло, ако някое дете се хавърли върху моето.

Колкото до това дали си искала да обобщаваш - на мен точно така ми звучи. Вярно, че не си казала, че всички французи са "такива", но пък го казваш за датчаните
Не съм искала да обобщавам Бамби.
........И всеки един датчанин ще реагира така. Това са личните ми наблюдения за 8 години.

За датчаните- гаранция-Франция Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Ей и другите "датски" мами могат да ти кажат какво е мнението за боя в Дания Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink

# 40
  • Мнения: 1 238
Tuk sa sa6to takiva,A MAIKITE SE PRAVIAT ,4E NI6TO NE ZABELIAZVAT...Abe s dve dumi -NEVAZPITANI.I osobeno ako te 4uiat,4e govori6 s deteto ti na 4ujd ezik,o6te po-agresivni,ama az samo 4akam da kajat ne6to i togava,kakto kazva6e ba6ta mi "ne sam si dala ustata pod naem..."ta lo6o im se pi6e...
Tuk edna portugalka ima mom4entze i to na 3 godinki,na deteto mu se dopi6ka i tia hop zad edn darvo...i kakto v BG .,ami dete e egati...Ot 6-tiat etaj se obajda edna CH-ka i po4va da nerejda "Ama vie ne znaete li ,4e za tazi rabota ima toaletna...",kato ,4e kaza "NE SE LI VIJDATE KAKVI STE,SEGA AZ 6TE VI NAU4A NA 4ISTOTA...",maikata taka se pritesni,4e i se napalniha o4ite sas salzi,no tia ne govore6e dobre nemski i mal4i ...LELE AZ SAMO TOVA 4AKAH....i kato ia zapo4nah tazi " AMA VIE ZA6TO NE DOIDETE DA OBIASNITE NA DETETO ,4E NA 4-TIAT ETAJ JIVEE I 4E DO TAM E DLAJNO DA STISKA...AMI SIGURNO PO-DOBRE 6TE MU OBIASNITE OT NAS...TA ZAPOVIADAITE...i mi PISNA DA GLEDAM KAK PERDETA SE MARDAT ,AKO VI INTERESUVA KAKVO SI GOVORIM ,MOJETE DA ZAPOVIADATE....."..
Ot togava NIKOI NE SE OBAJDA ,a nie sme okolo 5-6 maiki s detza pred bloka i to 4ujdenki,ta sega i pravim lafa,no pak vijdam ,4e tuk stoiat zad perdetata i debnat...tova e tipi4na 4erta za pove4eto CH-jeni ,koito sa bez rabota.... hahaha
Da6teria mi kato doide tuk ,ima6e stra6no mnogo problemi ..za6toto ne govore6e CH-ki ,a detzata /pove4eto /sa mnogo zle natroeni sre6tu 4ujdentzi...,ta i biaha kazali "Ti ne si CH-ka...",a VSI4KO NA VSI4KO 4ISTO CH-4e be6e samo edno ot TZELIAT KLAS,t.e. vsi4ko drugo smeseni brakove...,no rodeni tuk .Te ne igraeha s neia i vaob6te si mislia,4e TO4NO TOVA IA PODTIKNA I GO NAU4I I TO ZA MNOGO KRATKO VREME....
Ta sega niama problem s tiah.
TA TAKOVA VAZPITANIE IMAT TEZI TUK.... newsm78

Уф Бет, много кофти бе Sad Sad Sad Sad
Добре че детето вече е научило езика и няма проблеми. Тя на колко години е била, когато сте  отишли там?
Тази случка ме върна назад във времето, преди 5 години, когато сестра ми дойде с майка на гости тук в Дания. Тогава тя беше на 8 г. Пред блока имаше деца и тя поиска да слезе долу да си поиграе с тях. Хареса си много едно момиченце, на нейна възраст. Всички играеха на гоненка и сестра ми реши, че и тя ще учавства. Аз обаче приказвах с майка и не я наблюдавах постоянно какво прави. По едно време се връща ревяща. Каза че и казали нещо и че са си тръъгнали от нея. Отидох при момиченцето и го попитах дали не иска да си игае със сестра ми. Отговора беше, че тя не говорила датски и за това не искала да си играе с нея..... Много мъчно ми стана...като чели кой знае какъв език се изисква за да се играе на гоненка...

Общи условия

Активация на акаунт