Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 34 отговора


Мнения: 5
Здравейте,
след като детето ми навърши 2 години, пожелах да се върна на работа, но работодателят ми каза, че поради икономическата криза нямало достатъчно работа за мен и ме съкрати на основание чл.328 ал.1 т.3.Записах на борсата, но все още не съм получила решение от НОИ за размера на обезщетението.Та въпроса ми е, през миналата 2009 г. е въжало правило, според което в първата половина на срока на обезщетението получаваш 130 % от размера му, а в останалата 70%.Това продължава ли да важи и тази 2010 година, за хората уволнени сед 01.01.2010 г.
Цитирай


Мнения: 26
Как така те съкратиха? Не сме ли защитени до навършване на 3 г. на детето поне.
Цитирай


Мнения: 5
ами нямало работа, думите им бяха, че кодекса на труда не важал в частна фирма, и да ме върнели на работа, щели да ми сложат бюро в коридора и пак щели да ме принудят да напусна.Просто нямам думи
Цитирай


Мнения: 37
Как така те съкратиха? Не сме ли защитени до навършване на 3 г. на детето поне.
Да защитени сме , но по закон ,който никой не спазва.На въпроса - след навършване на 2 годинки на детето ми ,януари месец бях съкратена по чл.328 ал.1 т.12 от КТ. Вече си взех Разпореждането от НОИ.Размера на обезщетението и времето ,за което се взима се определя от възнаграждението ,което си получавал последните 9 месеца./в случая 240 лв.- майчинство/и годините трудов стаж,който имаш до момента .Паричното обезщетение за безработица в моя случай е 7.78 лв. дневно за целият период. 
Цитирай


Мнения: 398
...Та въпроса ми е, през миналата 2009 г. е въжало правило, според което в първата половина на срока на обезщетението получаваш 130 % от размера му, а в останалата 70%.Това продължава ли да важи и тази 2010 година, за хората уволнени сед 01.01.2010 г.

Това не важи за 2010г. Изчислява се среднодневно парично обезщетение за безработица и се получава то за целият период!
Цитирай

София

Мнения: 255
Разбира се, че си уволнена НЕПРАВОМЕРНО и разбира се че КТ Е ТОЧНО за частните фирми, че то ако не е за тях, за кого другиго остава да е ?
И разбира се, че закона се спазва! Това, че има фирми които се пробват-ако мине номера, и след като майката не отреагира - още по добре за тях,не значи че закона не се спазва.
Цитирай


Мнения: 37
Barbi,съгласна съм че закона е затова за да се спазва и важи за всички, но....факт е ,че две майки сме съкратени неправомерно ,въпреки че закона ни защитава.Същите тези фирми използват различни "похвати", за да обезсмислят връщането ни във фирмата. В моят случай бях уволнена   - при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор .Обективната невъзможност беше ,че трябваше да давам нощни смени /трудовият ми договор е на 8 часов работен ден, а и закона е категоричен относно нощните смени/.Когато категорично заявих,че ще си търся правата работодателят ми заяви,че трябва да избирам между уволнение и да се върна на работа , но на заплата под минималната- 200 лв.Като прибавим и забавянето на заплащането с 2-3 месеца ,връщането ми напълно се обезсмисля.         
Цитирай

София

Мнения: 255
Barbi,съгласна съм че закона е затова за да се спазва и важи за всички, но....факт е ,че две майки сме съкратени неправомерно ,въпреки че закона ни защитава.Същите тези фирми използват различни "похвати", за да обезсмислят връщането ни във фирмата. В моят случай бях уволнена   - при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор .Обективната невъзможност беше ,че трябваше да давам нощни смени /трудовият ми договор е на 8 часов работен ден, а и закона е категоричен относно нощните смени/.Когато категорично заявих,че ще си търся правата работодателят ми заяви,че трябва да избирам между уволнение и да се върна на работа , но на заплата под минималната- 200 лв.Като прибавим и забавянето на заплащането с 2-3 месеца ,връщането ми напълно се обезсмисля.         
Работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст, може да бъде уволнена само с предварително разрешение на инспекцията по труда при:
- при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата (чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ);
- при намаляване обема на работата (чл. 328, ал. 1, т. 3 от КТ);
- при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата (чл. 328, ал. 1, т. 5 от КТ);
- при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях (чл. 328, ал. 1, т. 11 от КТ);
- при дисциплинарно уволнение (чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ)
Режимът на уволнение за бременни или ползващи отпуск поради бременност и раждане е "по-стегнат", по затруднен за работодателите.Както виждаш члена по който са те съкратили тук не фигурира. Този твой работодател плаче за проверка!!! А това което ти е наговорил са пълни глупости. Не може да ти плаща заплата под минималната!!!За забавянето въпроса е спорен, но пак клони във твоя полза! Можеш да подадеш жалби с/у него включително и във Министерство по труда и соц. политика. Можеш да оспорваш уволнението. Повечето дела в съда с/у работодатели се печелят от служителите,ако не вярваш порови се в някой счетоводен форум и се убеди. А последиците за работодателя може да са доста лоши - глоба, обезщетение за периода в който си останала без работа и отменяне на уволнението и т.н!
Знам че в такива моменти на майките не им е до това,НО е хубаво да знаете, че имате права и че трябва да имате сили и воля да си ги отстоявате,убедена съм в добрите резултати Peace
Цитирай


Мнения: 5
Да, знаем че имаме права, но повярвай никой не ги спазва.А за да заведеш дело ти трябват пари-най-малко за адвокатски хонорар, който е 150 лв.Откъде?
Цитирай


Мнения: 37
Barbi,повярвай решението ,което трябваше да взема не беше никак лесно за мен , най вече защото харесвам работата си.Близо месец се лутах между институциите/вкл.Агенцията по заетостта/ и сондирах мнения.Препращаха ме към Районни такива и отговора - подайте жалба и ако има установени нарушения при направена от нас проверка ,работодателя ще бъде санкциониран по законния ред.А относно заплащането - работодателят е задължен да те осигурява на минималния праг за длъжността , но никой не може да го задължи каква заплата да ти дава.Вкл. при направена консултация от моя страна със счетоводители ми бе обяснено ,че напр. :Работодателя те води на договор 240лв.,плаща ти осигуровките на 350лв. и служителя получава чисто под 200лв.Сама разбираш ,че битката е предрешена.
Цитирай

София

Мнения: 255
При ЗАВЕЖДАНЕ на дело - работникът е освободен от такси по закон. Като приключи делото - плаща, който е загубил.
.Сама разбираш ,че битката е предрешена.
Не не е,но това няма значение защото в твоя случай битка няма!
Пожелавам ти от тук нататък да попадаш само на коректни работодатели Wink
Цитирай

Варна

Мнения: 43
Мила, dachita, съгласна съм, че никой не може да нареди на  работодателят каква заплата да дава на служителя/работника (единствено съобразявайки се с минималния осигурителен праг за заеманата длъжност). За всичко останало можеш да предявиш съдебен иск за отмяна на уволнението (стига да не е минал двумесечния срок от връчане на заповедта) и по бързата процедура  да бъде взето решение.
 Можеш и да си опишеш случая в www.bgrabotodatel.com !
 Законът е за всички !
Какво значи :”обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор” , имаш ли посочено като твое задължение да полагаш нощен трудбпреди постъпване на работа в трудовия договор или в Длъжностната характеристика полагане на нощен труд или допълнително споразумение към ТД? Именно това е целта на характеристиката : да се оказват точно задълженията и да не могат работодателите самоволно да правят кактото си поискат!
 Желая ти най-искрено успех  Hug Peace  
Цитирай


Мнения: 8
Мила, dachita, съгласна съм, че никой не може да нареди на  работодателят каква заплата да дава на служителя/работника (единствено съобразявайки се с минималния осигурителен праг за заеманата длъжност). За всичко останало можеш да предявиш съдебен иск за отмяна на уволнението (стига да не е минал двумесечния срок от връчане на заповедта) и по бързата процедура  да бъде взето решение.
 Можеш и да си опишеш случая в www.bgrabotodatel.com !
 Законът е за всички !
Какво значи :”обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор” , имаш ли посочено като твое задължение да полагаш нощен трудбпреди постъпване на работа в трудовия договор или в Длъжностната характеристика полагане на нощен труд или допълнително споразумение към ТД? Именно това е целта на характеристиката : да се оказват точно задълженията и да не могат работодателите самоволно да правят кактото си поискат!
 Желая ти най-искрено успех  Hug Peace  

Цитирай


Мнения: 8
zdraveite ? molia za savet , v momenta sam v bolnichni po maichinstvo sas saprugat mi rabotim v edna i sashta firma no toi napusna zashtoto ne vzemal zaplata 4 meseca.shefat mi otkazva da mi vnasia bolnichnia  ot zloba ima li pravo ili ne imam bebche na 2 meseca,molia vi kajete mi kam kogo da se obarna i kakvo da napravia? predvaritelno blagodaria
Цитирай

планетата Земя

Мнения: 1 419
lestatt ,пусни жалба в инспекцията по труда,НОИ  newsm78
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 34 отговора