Все още не сте се регистрирали? Направете го сега напълно безплатно!!!

запомни ме Забравена парола Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 34 отговора
Здравейте,
след като детето ми навърши 2 години, пожелах да се върна на работа, но работодателят ми каза, че поради икономическата криза нямало достатъчно работа за мен и ме съкрати на основание чл.328 ал.1 т.3.Записах на борсата, но все още не съм получила решение от НОИ за размера на обезщетението.Та въпроса ми е, през миналата 2009 г. е въжало правило, според което в първата половина на срока на обезщетението получаваш 130 % от размера му, а в останалата 70%.Това продължава ли да важи и тази 2010 година, за хората уволнени сед 01.01.2010 г.
Цитирай

Как така те съкратиха? Не сме ли защитени до навършване на 3 г. на детето поне.
Цитирай

ами нямало работа, думите им бяха, че кодекса на труда не важал в частна фирма, и да ме върнели на работа, щели да ми сложат бюро в коридора и пак щели да ме принудят да напусна.Просто нямам думи
Цитирай

Как така те съкратиха? Не сме ли защитени до навършване на 3 г. на детето поне.
Да защитени сме , но по закон ,който никой не спазва.На въпроса - след навършване на 2 годинки на детето ми ,януари месец бях съкратена по чл.328 ал.1 т.12 от КТ. Вече си взех Разпореждането от НОИ.Размера на обезщетението и времето ,за което се взима се определя от възнаграждението ,което си получавал последните 9 месеца./в случая 240 лв.- майчинство/и годините трудов стаж,който имаш до момента .Паричното обезщетение за безработица в моя случай е 7.78 лв. дневно за целият период. 
Цитирай

...Та въпроса ми е, през миналата 2009 г. е въжало правило, според което в първата половина на срока на обезщетението получаваш 130 % от размера му, а в останалата 70%.Това продължава ли да важи и тази 2010 година, за хората уволнени сед 01.01.2010 г.

Това не важи за 2010г. Изчислява се среднодневно парично обезщетение за безработица и се получава то за целият период!
Цитирай

Разбира се, че си уволнена НЕПРАВОМЕРНО и разбира се че КТ Е ТОЧНО за частните фирми, че то ако не е за тях, за кого другиго остава да е ?
И разбира се, че закона се спазва! Това, че има фирми които се пробват-ако мине номера, и след като майката не отреагира - още по добре за тях,не значи че закона не се спазва.
Цитирай

Barbi,съгласна съм че закона е затова за да се спазва и важи за всички, но....факт е ,че две майки сме съкратени неправомерно ,въпреки че закона ни защитава.Същите тези фирми използват различни "похвати", за да обезсмислят връщането ни във фирмата. В моят случай бях уволнена   - при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор .Обективната невъзможност беше ,че трябваше да давам нощни смени /трудовият ми договор е на 8 часов работен ден, а и закона е категоричен относно нощните смени/.Когато категорично заявих,че ще си търся правата работодателят ми заяви,че трябва да избирам между уволнение и да се върна на работа , но на заплата под минималната- 200 лв.Като прибавим и забавянето на заплащането с 2-3 месеца ,връщането ми напълно се обезсмисля.         
Цитирай

Barbi,съгласна съм че закона е затова за да се спазва и важи за всички, но....факт е ,че две майки сме съкратени неправомерно ,въпреки че закона ни защитава.Същите тези фирми използват различни "похвати", за да обезсмислят връщането ни във фирмата. В моят случай бях уволнена   - при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор .Обективната невъзможност беше ,че трябваше да давам нощни смени /трудовият ми договор е на 8 часов работен ден, а и закона е категоричен относно нощните смени/.Когато категорично заявих,че ще си търся правата работодателят ми заяви,че трябва да избирам между уволнение и да се върна на работа , но на заплата под минималната- 200 лв.Като прибавим и забавянето на заплащането с 2-3 месеца ,връщането ми напълно се обезсмисля.         
Работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст, може да бъде уволнена само с предварително разрешение на инспекцията по труда при:
- при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата (чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ);
- при намаляване обема на работата (чл. 328, ал. 1, т. 3 от КТ);
- при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата (чл. 328, ал. 1, т. 5 от КТ);
- при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях (чл. 328, ал. 1, т. 11 от КТ);
- при дисциплинарно уволнение (чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ)
Режимът на уволнение за бременни или ползващи отпуск поради бременност и раждане е "по-стегнат", по затруднен за работодателите.Както виждаш члена по който са те съкратили тук не фигурира. Този твой работодател плаче за проверка!!! А това което ти е наговорил са пълни глупости. Не може да ти плаща заплата под минималната!!!За забавянето въпроса е спорен, но пак клони във твоя полза! Можеш да подадеш жалби с/у него включително и във Министерство по труда и соц. политика. Можеш да оспорваш уволнението. Повечето дела в съда с/у работодатели се печелят от служителите,ако не вярваш порови се в някой счетоводен форум и се убеди. А последиците за работодателя може да са доста лоши - глоба, обезщетение за периода в който си останала без работа и отменяне на уволнението и т.н!
Знам че в такива моменти на майките не им е до това,НО е хубаво да знаете, че имате права и че трябва да имате сили и воля да си ги отстоявате,убедена съм в добрите резултати Peace
Цитирай

Да, знаем че имаме права, но повярвай никой не ги спазва.А за да заведеш дело ти трябват пари-най-малко за адвокатски хонорар, който е 150 лв.Откъде?
Цитирай

Barbi,повярвай решението ,което трябваше да взема не беше никак лесно за мен , най вече защото харесвам работата си.Близо месец се лутах между институциите/вкл.Агенцията по заетостта/ и сондирах мнения.Препращаха ме към Районни такива и отговора - подайте жалба и ако има установени нарушения при направена от нас проверка ,работодателя ще бъде санкциониран по законния ред.А относно заплащането - работодателят е задължен да те осигурява на минималния праг за длъжността , но никой не може да го задължи каква заплата да ти дава.Вкл. при направена консултация от моя страна със счетоводители ми бе обяснено ,че напр. :Работодателя те води на договор 240лв.,плаща ти осигуровките на 350лв. и служителя получава чисто под 200лв.Сама разбираш ,че битката е предрешена.
Цитирай

При ЗАВЕЖДАНЕ на дело - работникът е освободен от такси по закон. Като приключи делото - плаща, който е загубил.
.Сама разбираш ,че битката е предрешена.
Не не е,но това няма значение защото в твоя случай битка няма!
Пожелавам ти от тук нататък да попадаш само на коректни работодатели Wink
Цитирай

Мила, dachita, съгласна съм, че никой не може да нареди на  работодателят каква заплата да дава на служителя/работника (единствено съобразявайки се с минималния осигурителен праг за заеманата длъжност). За всичко останало можеш да предявиш съдебен иск за отмяна на уволнението (стига да не е минал двумесечния срок от връчане на заповедта) и по бързата процедура  да бъде взето решение.
 Можеш и да си опишеш случая в www.bgrabotodatel.com !
 Законът е за всички !
Какво значи :”обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор” , имаш ли посочено като твое задължение да полагаш нощен трудбпреди постъпване на работа в трудовия договор или в Длъжностната характеристика полагане на нощен труд или допълнително споразумение към ТД? Именно това е целта на характеристиката : да се оказват точно задълженията и да не могат работодателите самоволно да правят кактото си поискат!
 Желая ти най-искрено успех  Hug Peace  
Цитирай

Мила, dachita, съгласна съм, че никой не може да нареди на  работодателят каква заплата да дава на служителя/работника (единствено съобразявайки се с минималния осигурителен праг за заеманата длъжност). За всичко останало можеш да предявиш съдебен иск за отмяна на уволнението (стига да не е минал двумесечния срок от връчане на заповедта) и по бързата процедура  да бъде взето решение.
 Можеш и да си опишеш случая в www.bgrabotodatel.com !
 Законът е за всички !
Какво значи :”обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор” , имаш ли посочено като твое задължение да полагаш нощен трудбпреди постъпване на работа в трудовия договор или в Длъжностната характеристика полагане на нощен труд или допълнително споразумение към ТД? Именно това е целта на характеристиката : да се оказват точно задълженията и да не могат работодателите самоволно да правят кактото си поискат!
 Желая ти най-искрено успех  Hug Peace  

Цитирай

zdraveite ? molia za savet , v momenta sam v bolnichni po maichinstvo sas saprugat mi rabotim v edna i sashta firma no toi napusna zashtoto ne vzemal zaplata 4 meseca.shefat mi otkazva da mi vnasia bolnichnia  ot zloba ima li pravo ili ne imam bebche na 2 meseca,molia vi kajete mi kam kogo da se obarna i kakvo da napravia? predvaritelno blagodaria
Цитирай

lestatt ,пусни жалба в инспекцията по труда,НОИ  newsm78
Цитирай

1-14 от 34 отговора
Бърз отговор