Уред за сушене на плодове и зеленчуци

  • 290 635
  • 871
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 762
Аз суша домати в къщи без уред  Peace Миналото лято си направих 3 буркана със сушени чери доматчета. Значи, ако е в средата на лятото и дните са все още много топли, се сушат на слънце. Режа черитата на половинки или четвъртинки и ги подреждам в голяма тава. Вечер ги прибирах вътре, сутрин пак ги изкарвам навън. Не съм ги закривала с марля  newsm78 През сетември пак суших, но понеже времето не беше вече толкова топло ги слагах в слаба фурна за няколко часа. Като се изсушеха добре в печката пак ги оставях няколко дни за по няколко часа навън на слънце. Станаха си супер. Не са ми мухлясали, държа ги в затворени буркани  Peace

# 16
  • софия
  • Мнения: 379
а не вкисва ли домата докато го сушиш?

# 17
  • sofia
  • Мнения: 127
Този уред и на мен ми е мнохо необходим, дано има отговор на въпроса.
Вчера бях в Метро 1 в София. Тъй като уредът за сушене го нямаше изложен вече питах служител от електроуреди за него. Той каза, че най-вероятно няма да го внасят вече. Преди две седмици го били намалили и много бързо свършил. Това е Sad . Дано не е права все пак.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 762
margoto77 , извинявай за закъснелия отговор. Много съм болна и едва днес станах. Не не вкисват. Стават си супер. Просто трябва време и търпение да ги следиш докато хубаво изсъхнат  Peace На мен ми беше за първи път, но се справих успешно, а не съм най- голиямата майсторка на света  Peace

# 19
  • Мнения: 43
Може ли и аз да допълня - зеленчуците и плодовете, които се сушат на слънце изискват сух климат. В крайморски селища например това е "cauza perdutа" (поне за повечето) заради влажния въздух  Rolling Eyes

# 20
  • софия
  • Мнения: 379
а месо може ли да се суши по някакъв начин?

# 21
  • Мнения: 81
Сушени домати

* Съхраняват се в закрит плик в хладилник 2 месеца или във фризера 6 месеца. Получават се 24 броя


12 домата (1,3 кг)
2 с л зехтин
1/2 ч л сух босилек
1/2 ч л суха мащерка
1/2 ч л сол
1/24 ч л едро смлян черен пипер


. Фурната се нагрява до 130 С.
. Доматите се почиставя от кожата.
. Всеки доамта се разрязва на две и се махат семена.
. Смесват се с останалите подправки.
. Поставят се разреза надолу върху скара, под която е поставена тавичка.
. Пекат се 5 1/2 ч или докато не се набръчкат и малко по изсъхнат.
. Оставят се да изстинат напълно


Когато се сушат в предварително загрятата фурна (обикновено на около 115 °С) се оставят да съхнат около 3 часа  като вратата на фурната трябва да е леко отворена, за да излиза влагата. След това се обръщат и отново се сушат. Общо сушенето е някъде около 6 до 12 часа, като това зависи и от доматите и от фурната. Важно е също така да не се пресушат или пък да не се изсушат достатъчно, затова трябва да се проверяват от време на време.

Източник:
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,638.0.html

# 22
  • Мнения: 81
а месо може ли да се суши по някакъв начин?
Може, но зависи какво месо и с каква цел ще го сушиш!  bouquet

# 23
  • Мнения: 3 399
повдигам темата, за да споделя, че вчера видях такъв уред в Кауфлад. цената беше около 50лв.   bouquet

# 24
  • Мнения: 6
Дами, дали си заслужава? И какво ще постигнем с изсушените продукти?  newsm78

# 25
  • Лондон
  • Мнения: 403
В уреда за колко време се суши например 1 кг сливи?

И какво количество може да се суши наведнъж?

# 26
  • sofia
  • Мнения: 127
повдигам темата, за да споделя, че вчера видях такъв уред в Кауфлад. цената беше около 50лв.   bouquet

Отново в Метро има сушилни за плодове. Цената е около 80 лв.

# 27
  • Мнения: 1
Съпруга ми направи от кашон, алуминиево фолио и електрическа крушка (има си и таймер и термо регулатор) Mr. Green . Излезе му около 20 лева (частите).  Ако има интерес ще напиша как. Купените са по-красиви, но са малки, а ние сушим много.  Confused



Изглежда така и ми събира 6 тави.
Килограм сливи не знам, но килограм домати ги суши за 16 часа.
Използваме вместо консервиране в буркан. Например сушен домат накиснат във вода си възвръща формата. Добавяме във ястия, хлябове и т.н.
Правим сушени плодове и чипс в него  Heart Eyes

# 28
  • Мнения: 0
Фрей, може ли да дадеш по- подробно описание на кашончето ,което суши плодове.Колко крушки от  колко вата ,каква температура е необходима и т.н.
Предваително ти благодаря  Grinning

# 29
  • Варна
  • Мнения: 283
да и аз бих искала да знам как се прави това  Mr. Green Mr. Green дали ще мога и аз да го сглобя?!?! newsm78 #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт