Уред за сушене на плодове и зеленчуци

  • 290 705
  • 871
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 987
m a y a, много благодаря за съветите. Може и снимков материал да качиш-как трябва да изглеждат сушените неща, че на мен тази година ще ми е първа и не знам дали това е правилно-т.е. дали достатъчно са изсъхнали. Може и на лични Peace

# 136
  • Мнения: 2
Аз смятам да изчакам за дехидратор с терморегулатор. Всички плодове/зеленчуци да ги суша при едни и същи условия ми се струва неправилно и трудно за ориентиране кога са готови и кога - не. От Техномаркет обещават в най-скоро време да заредят всички магазини с Нео-то....дано хвана въобще някои от летните плодове и зеленчуци Grinning

# 137
  • София
  • Мнения: 10 825
Ползвах моя уред едва наскоро за първи път. За проба суших едни домати.... и ги направих на чипс  Blush Моля ви за ориентири как да позная че са добре изсушени без да ги пресушавам.

# 138
  • София
  • Мнения: 472
Доматите, ако ще ги мариновате веднага, трябва като натиснете парченцето да е мекичко, но без да пуска вода. Най- добър сорт е рома - те са си за консервиране. По-месести са и не толкова водни.
Onna-bugeisha, ако си купила други домати, които са по-водни, като им се изпари водата стават вярно като чипс. Но винаги може да ги накиснеш в малко вода. Аз моите домати, които са силно дехидратирани, ако ще ги мариновам в зехтин и подправки слагам и малко вода в маринатата. А ако ги готвя с ориз например те си омекват по време на готвенето. За пица пак ги накисвам в малко вода.
Имат по-наситен вкус и ги обожавам  м-м-м-приядоха ми се.

# 139
  • София
  • Мнения: 10 825
Благодаря,  m a y a. Ще направя втори опит тези дни. Дано се справя по-добре

# 140
  • Мнения: 8 163
Аз имам Sedona. Досега съм правила с него преди всичко сушено телешко (beef jerky) и кейл чипс. Приготвяла съм няколко пъти плодова "кожа" (fruit leather), "кожа" с кисело мляко (yogurt leather) и чипс от сладки картофи.

Хубавото на този дехидратор е, че има много точен термостат и е в състояние да поддържа температура, при която въпреки дехидратацията плодовете и зеленчуците запазват полезните вещества, типични за суровото състояние на продукта.

В дехидратора могат да се правят сурови палачинки, блатове за сурови торти и пици, покълнал хляб, крекери, гранола барс и пр.

# 141
  • София
  • Мнения: 472
Фейче, то това си е цяла печка, пък и цената си я бива. Ние сме си по по-ефтинджьос стоки. А защо сушиш телешко, за пастърма ли? Иначе да суша продукти, които ги има целогодишно не си струва. Другите неща са ми непознати и доста странни. Май си някъде в Америката, та затова...Покълнал хляб, плодова кожа, гранола барс newsm78??
Сега съм заредила с кайсии, череши с костилки и череши без костилки -всичко за проба. Като станат пак ще пиша, но бая часове ще са.

# 142
  • Мнения: 8 163
Мая, телешкото джърки е различно от пастърмата. Тя е едно цяло, голямо парче месо, което е било осолено, пресовано и изсушено. Джъркито е телешко, което е било нарязано на ивици, мариновано и след това сушено.

Правя джърки (веднъж пробвах и с пилешко), защото е вкусно, засища и е прекрасен източник на животински протеин. Освен това е много удобно за носене (на работа, на екскурзия, за изпът).

Плодовата "кожа" са всъщност плодове, които са пасирани, разстлани на тънък слой и изсушени. Лесна е за съхранение и за консумация. Много е вкусна и е практична за деца, които носят в училище храна за обяд. Кайсиите са чудесни за целта.

Чипсът от кейл е изключително полезен. Кейлът е зеленчук, подобен на зелето и е една от най-ценените храни за суровоедите, вегетата и веганите. Нямам съмнение, че ще добие популярност и в БГ.

Гранола барс са комбинация от ядки, семена и сушени плодове. Ако се купят от магазина, гранола барс са тъпкани със захар. Аз си ги правя без допълнителни подсладители. Много е вкусно и дава на организма фибри, полезни мазнини и микроелементи в естествената им форма.

Последна редакция: сб, 13 юли 2013, 18:41 от Фея Кръстница

# 143
  • София
  • Мнения: 10 825
Фея Кръстница, моля те за подробни указания как се прави джърки  Praynig Ако има разлики между това от телешко и от пилешко моля да ми ги отбележиш.
Ако прецениш - прати ми ги на лични

# 144
  • София
  • Мнения: 472
Фея, заинтересова ме.Джъркито не, но как правиш плодовите кожи? Моя уред е тавички на дупки и няма как да разстела плодова каша. Гранола барс също е интересно и ако дадеш някаква примерна комбинация, може да го направя. newsm10
Прочетох за кейла - много интересно растение съдържащо разнообразни полезни вещества. Може да се отглежда лесно и у нас.
Намерих -от две години се отглежда и в България в частни градини. Ето http://organica-dobrostan.blogspot.com/2013/02/blog-post.html

Последна редакция: сб, 13 юли 2013, 22:09 от m a y a

# 145
  • Мнения: 1 669
Момичета, да вземем и рецепти ли да пускаме Crazy Че всичко звучи толкова вкусно  chef
Аз отскоро имам дехидрататор, успоешно изсуших пресен лук и ягоди (които детето изяде вместо чипс), сега ще правя кайсии, сливи и пъпеш.
Искам и домати да сложа, но чакам бабините розови домати  Heart Eyes Виждам че тук препоръчвате рома, но те не са ми толкова вкусни  Rolling Eyes
Фея, аз пък съм с молба да обясниш как се правят гранола барс  Hug
Мая, а стафиди как направи? От специален сорт грозде ли?
Страхотни сте, момичета и много полезни  Hug

# 146
  • София
  • Мнения: 472
Мая, а стафиди как направи? От специален сорт грозде ли?
От грозде без семки.
Кайлис, важно е да поясняваме какво сушим. А доматите трябва да са по-месести, не воднисти. Хубаво, че ще са от бабините - значи са еко. То май въобще е хубаво от собствено производство, но не всеки го има.

# 147
  • Мнения: 8 163
Фея Кръстница, моля те за подробни указания как се прави джърки  Praynig Ако има разлики между това от телешко и от пилешко моля да ми ги отбележиш.
Джърки може да се прави от телешко, птиче, дивечово или рибено месо.

Птичето и дивечовото месо трябва да премине през високо температурна обработка, преди да се суши, защото има риск съответно от салмонела или от трихинелоза. При телешкото този риск не съществува, затова то е по-подходящо за сушене.

Моля предварително да извините незнанието ми за наименованията на видовете меса. Ще приложа илюстрация, която да ви помогне да се ориентирате.

Подходящите меса за джърки са най-вече от бута и от гърба: loin (без кост), sirloin, rib eye (колкото се може по-крехко), inside or top round, eye of the round, bottom round.

Идеята е месото да бъде крехко. Може да има по малко вътрешно мускулна мазнина, но тази от повърхността на месото, както и жилите, трябва да се махнат.

Скрит текст:

За да можете да нарежете месото на тънки ивици (ок 5-6 мм), оставете го да се стегне във фризера. След това го сложете в топла марина за няколко часа в зависимост колко интензивен искате да е вкуса.

За марина са подходящи следните сосове: соев, терияки, барбекю, чили, сладко-кисел, Уорсестършайър, табаско и течен пушек. Също така кетчуп, горчица, зехтин, шери, вино, уиски, бренди, бира, лимонов сок. Подходящи подправки са чесън, босилек, розмарин, мащерка, майоран, копър, риган, джинджифил, къри, пипер (от зърна или чушки).

Моята любима рецепта е следната:
1 кг. месо
2/3 чч сос Уорсестършайър
2/3 чч соев сос
1 сл мед (за да не изсъхне месото твърде много)
2 чл смлян черен пипер
2 чл лук на прах
1 чл течен пушек
1 чл едър червен пипер

Местото се оставя да престои 3-6 часа в марината и се суши 8-12 часа при 63-65оС

# 148
  • София
  • Мнения: 10 825
Много ти благодаря! Записвам си рецептата и в най-скоро време ще го пробвам.
Моя уред е без термостат обаче. Дано да се получи въпреки това

# 149
  • Мнения: 8 163
Фея, заинтересова ме.Джъркито не, но как правиш плодовите кожи? Моя уред е тавички на дупки и няма как да разстела плодова каша.
Плодовата кожа се прави от пюрирани плодове. Ето списък с най-подходящите за целта:

Ябълки   Отлични
Кайсии   Отлични
Авокадо   Не се препоръчва
Банани   Добри
Ягоди и къпини     Отлични
Боровинки   Само в комбинация
Череши/вишни   Отлични
Цитруси   Само в комбинация
Цитрусови кори    Само в комбинация
Грозде   Средно до добро
Гуава   Само в комбинация
Пъпеши   Не се препоръчва
Нектарини    Отлични
Праскови    Отлични
Круши    Отлични
Ананаси   Отлични
Сини сливи   Добри

Плодът се пюрира и разстила. Ако основата на дехидратора е с дупки, може да изсушите "кожата" във фурна, ако тя е в състояние да поддържа достатъчно ниска температура (50-55оС). Подреждате тавите на поне 10 см една от друга по височината на фурната и поне на 15 см от реотаните. Оставяте вратата на фурната открехната 10-20 см и слагате вентилатор наблизо, за да има циркулация на въздуха. Тавите трябва да се въртят и да им се сменят местата на всеки 2 часа. Дехидратацията във фурна отнема около 10 часа.

Ето един линк да видите домашно приготвяне на плодова "кожа" с дехидратор http://www.twopeasandtheirpod.com/homemade-fruit-leather/

Общи условия

Активация на акаунт