Уред за сушене на плодове и зеленчуци

  • 290 703
  • 871
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: X
Здравейте на всички!Следя темата отдавна и най-накрая си поръчах и аз този дехидратор на Нео.Мога ли да помоля,тези които го имат да споделят дали са доволни и дали става за направа на крекери,че ми се иска най-вече с тях да експериментирам.Също така си мисля дали в него могат да се изсушат накиснати преди това ядки?Нямам търпение да ми го доставят  Grinning
Да, стават крекери, аз само там правя .В блога ми има няколко рецепти за крекери в дехидратора.
Също суша и накиснати ядки и семена-кашу, бадеми, лешници, тиквени и слънчогледови-без тях просто не става салатата   Laughing   .......

# 181
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Фея Кръстница, благодаря за отговора!  bouquet

А, някой сушил ли е пъпеш? Много ми харесват тези сушените екзотични плодове, които се продават по магазините.

# 182
  • Мнения: 1 669
И на мен и е интересно как става пъпешът newsm78 И още нещо - купих дребно грозде без семки, дали не мога да го направя на стафиди в сушилника - ако да - как се процедира, мисля че ципата ще пречи при сушенето Rolling Eyes

# 183
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Аз съм сушила сини сливи, не мисля, че гроздето ще е проблем.

# 184
  • Мнения: X
И на мен и е интересно как става пъпешът newsm78 И още нещо - купих дребно грозде без семки, дали не мога да го направя на стафиди в сушилника - ако да - как се процедира, мисля че ципата ще пречи при сушенето Rolling Eyes
Не пречи.Стават си съвсем нормални стафиди.    Peace   но се сушат дълго, имам спомен, че миналото лято ми отне около три дни.

# 185
  • Мнения: 23
Фея и Katarin X. мерси за отговорите!Katarin X. твоя блог ми е сред фаворитите,много ме окуражи,че мога да очаквам чудеса от това нещо.Дано някой ден и аз направя като твоите или поне да се доближа.Кой знае и колко са вкусни Simple Smile А да попитам ако суша на 90-100градуса,т.е.на макс,знам че ще загубя ензимите,и че няма да се водят сурови,но вероятно ще става доста по-бързо.Иначе искам и кокос да пробвам най-вече.А и задължително ли е да са на хартия крекерите,възможно ли е да се наредат направо на тавичките?  Wink

# 186
  • Мнения: X
На мен ми е по-удобно върху хартия, заради дупките в тавичките.Тестото ми е леко влажно, нанасям го с лъжичка и го разстилам до желаната дебелина на крекера.А и така си спестявам миенето на тавичките всеки път.   Laughing
Сега съм си изрязала удобни подложки от силиконова такава.
А ядките ги суша направо в тавичките.Като им мине времето за накисване, ги изплаквам добре в цедка и ги оставям в нея около 1/2 час, да се отцедят добре.И ги мятам в тавичките....
Да, на висока температура става по-бързо.Но аз не суша нищо на повече от 45.

# 187
  • Мнения: 23
Добре,ами ядките за колко часа ги сушиш?За всички ли е еднакво?Иначе тези тиквички в блога ти изглеждат невероятно вкусни,сигурно са страшно хрупкави Simple Smile Ами уреда шуми ли много,че мисля да го държа на терасата,а пък тя е в стаята,която спя,да не вземе да ме сложат да спя на черджето  Laughing

# 188
  • Мнения: X
Кашу, бадеми и лешници суша едновременно.Не знам колко точно, опитвам ги и като ми харесат на хрупкавост, ги вадя.Може би едно денонощие най-много.
Дехидратора издава шум, все пак е апаратура, но не е силен.
Не трябва да е изложен на слънце обаче.

# 189
  • Мнения: 23
Katarin X. пак мерси!  Hug То терасата е остъклена  Wink

# 190
  • Добрич
  • Мнения: 5 451
Е, не съм влизала десет дни във форума и видях, че вече има наличност от Нео. Аз обаче не успях да го дочакам /изтървах кайсиите в очакване/ и миналата седмица купихме Зелмер.

Някой беше писал по-напред, че от около 10 кг. пресни сливи се получават 3 кг. сушени.
Изсуших сини сливи - от 2,700 кг. пресен плод с костилките излязоха 590 г. сушени без костилки. Според мен се получиха много добре. В момента имам у дома купени сини сливи без костилки и сравних вкуса. Сякаш купените са малко по-сухи. Сега се суши втора партида сливи, а после искам да пробвам с праскови.

Имам обаче няколко въпроса и се надявам да получа отговор в темата.

Прасковите да ги беля ли, че сякаш ми се вижда дебела обвивката и на какви парчета е най-удачно да ги нарежа? Сливите ги правих на половинки, но половин праскова..... не ми изглежда удачно. Чудя се на кръгчета или на резени е по-добрия вариант.

И втория въпрос - мога ли да наредя парчетата така, че леко да се застъпват, когато са сурови? Те после като поизсъхнат ще се раздалечат едно от друго. Питам това, защото ми се иска да сложа по-голямо количество наведнъж. На Зелмер скаричките са по-високи и позволяват това. /Другите уреди, които гледах бяха с много малка височина на скаричките./ Сливите ги суших 28 часа, а получих 590 г. готов продукт. Затова ми се иска да получа по-висока производителност.

Последна редакция: ср, 31 юли 2013, 13:41 от Вела

# 191
  • Мнения: 8 163
Може да се застъпват парчетата, Вела, но за предпочитане откъм тънката страна (ако има такава).  Ако не и ако са залепнали едно за друго, отдели и размести парчетата някъде на 1/2 от сушилния цикъл, за да може дехидратацията да е равномерна.

# 192
  • Мнения: 2
Здравейте, някой може ли да направи една малка разбивка на основните плодове и зеленчуци споменавайки за колко часа ги изсушава и на каква температура? Но не нещо от сорта на "8-36часа" , защото това не помага особено. Благодаря предварително.

# 193
  • Мнения: 8 163
Акпеев, продължителността на сушенето зависи от много фактори: дебелина на резенчетата, температура на сушене, влажност на въздуха, водно съдържание на продукта, желана хрупкавост, качество на сушилния апарат. Затова могат да се дават единствено проблизителни времеви рамки. Просто трябва сам да си намериш най-доброто за твоя вкус и апарат време.

Като знаем, че оптималната температура за сушене на плодове и зеленчуци е 45-46 C, а на месо - 63-64 С, може да се приемат следните времеви рамки за дехидратация (в часове):

ПЛОДОВЕ

Ябълки   7-15
Кайсии   20-28
Банани   6-10
Къпини, малини, боровинки   10-15
Череши   13-21
Смокини   22-30
Грозде   22-30
Киви   7-15
Праскови и нектарини   8-16
Круши    8-16
Райска ябълка   11-19
Ананас   10-18
Сливи   22-30
Ягоди   7-15
Диня    8-10

ЗЕЛЕНЧУЦИ

Аспержи   5-6
Зелен боб    8-12
Червено цвекло 8-12
Броколи   10-14
Зеле    7-11
Моркови   6-10
Целина   3-10
Царевица   6-10
Краставица   4-8
Патладжан   4-8
Зеленолистни   3-7
Гъби   3-7
Бамя    4-8
Лук   4-8
Грах   4-8
Чушки (сладки или люти)   4-8
Картофи   6-14
Тиква или тиквички   7-11
Домати   5-9
Алабаш   8-12
Сладък картоф   7-11 hours

ДРУГИ

Плодова кожа   6-24
Джърки (телешко или дивечово)   12-24
Рибено джърки   12-14
Билки и подправки    2-4
Ядки   10-14
Възвръщане хрупкавостта (на вече сушен продукт)   1

# 194
  • Мнения: 2
Благодаря за бързия отговор, Кръстнице Simple Smile
Ще си го принтирам този твой пост, за да ми е подръка.

Общи условия

Активация на акаунт