Какво точно заявихте на педито (за късното захранване)?

  • 1 115
  • 27
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 679
Нашата педиатърка, от която засега сме доволни, като се роди бебка все казваше, че ако имам кърма - 6 месеца сме само на кърма. Което и мен ме учуди, но така си каза жената. На последната консултация обаче ми разправя да почваме сокчетата и по-късно пюренца? Разправям и - Ама нали 6 месеца на кърма, тя: тамън докато станете на 6 ще сте почнали с пюренцата и сокчетата.
Питам я какво мисли за късното захранване, тя ми разправя: И аз съм привърженик на късното захранване, ама сокчетата и пюренцата не са захранване. Иначе написа в картона, че наддаваме добре. Родихме се 3300, изписаха ни 3000, в края на септември - 5400, изглежда си ми съвсем точно.

Та понеже се чудя как точно да и кажа и какъв аргумент да използвам, че не искам преди 6 месеца да давам друго без по някакъв начин да и намекна, че тя от кърмене не разбира или пък да я обидя, ми стана интересно какво сте казвали вие на джипитата на вашите деца.

Предполагам, че всички доктори много се дразнят от това, че майките са много информирани и оспорват казаното от тях, но това е положението.

Последна редакция: чт, 13 окт 2005, 18:35 от Сънчо

# 1
  • Мнения: 503
Първо, 5400 е много добре за 4 мес., това си е в нормите за възастта, горе-долу по средтата на нормата. Мила на вашата възраст беше 5200, пък ела я виж сега - висо4ка върви, по-висока от средното за възрастта, и теглото и е съвсем нормално, около средното за ръста.
Второ, за педиатръката - опитах се 1-2 пъти да говоря с нашата, занесох й разпе4атани матеиали (преведени) за становищата на СЗО, ААП и т.н. Това оба4е не помогна при нея - каза ми, 4е те там(САЩ, Канада и др.) наистина така кърмят и захранват, но там било разли4но  newsm78 . В обши линии, след като не излязох на глава с нея и дори накрая ми се накара, как детето ми ще полу4и анемия, спрях да й казвам каквото и да било. Тя ми казва, от този месец пюрета, аз казвам добре, и толкова.
Според мен, най-добре е педиатъра да знае, какво прави майката, как захранва - ако се полу4и алергия, наример, да знае, как да реагира. Но, за съжаление, рядко се слу4ва педиатъра да подкрепи кърното захранване.  Sad
А соковете и пюретата определено са захранване.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Аз не казвам нищо, може и да греша, но веднъж опитах да кажа(не относно кърменето) и д-ра се засегна. И аз сега си мълча. Декември ще го сменям, не само заради храненето. Ако си доволна от нея като лекар, няма нужда да я сменяш. Просто ти се грижиш за детето си у дома, а тя за здравето му и не виждам нужда да се меси в това какво решаваш да даваш на детето да яде. Може само да те напътства. Май много объркано стана  Embarassed

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 653
Ами тя и моята докторка каза, че е за късното захранване и аз много се зарадвах, но като станахма на 2 месеца ми каза да почвам сокчетата. Аз я попитах дали може да поизчакаме още и отговорът беше "Може"   Laughing Следващия месец пак така и накрая казах, че смятам до 6 месеца детето ми да е само на кърма. Отговорът беше: ако имам достатъчно кърма - чудесно   Mr. Green Та така... сега ме попита дали ще започваме местните пюрета, а аз отговорих, че още ще поизчакам и че не съм решила кога точно да ги започна. Общо взето вече не ми се бърка в захранването, за което съм и много благодарна  Hug

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ами казах просто,че заради алергиите на баткото смятам да не давам нищо освен кърма 6 месеца и после да карам внимателно и това беше - нашата доки ги знае нещата за късното захранване и макар че не ги препоръчва рутинно,въобще не ми направи проблем,само ме питаше понякога сега какво давам и толкова.А за многознаенето - не прие да й занеса статии (предложих веднъж - но тя само се засмя и в последвалия разговор ми даде да разбера,че ги знае нещата),но пък брошурите,които й занесох,ги раздава,даже и на другите докторки в поликлиниката Grinning

# 5
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Аз не мога да разбера какво толкова им треперите на тия педиатри, все едно са ви шефове!  Rolling Eyes Mr. Green Кво ти пука какво ти казва и мисли педиатърката за храненето?!  Rolling Eyes Ако си убедена, че този начин на хранене, който си избрала е правилен за детето ти, защо трябва да се допитваш до педиатърката, щом всичко с детенцето е наред (здравословно)?!  Shocked Ако не си убедена, ами слушай какво ти казва педиатърката тогава... Не мога да видя проблема.  Rolling Eyes

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Така е,Зъхи,ама е гадно да ходиш на консултация и да те човърка едно такова тъпо усещане,че пак нещо трябва да лъжеш и мажеш,или пък да те увикат едно хубаво що мислиш,а не следваш инструкции Rolling Eyes Трябва да има диалог с лекаря на детето,важно е за всичко.Защото много често се получава така - като видиш,че не можеш да имаш доверие дори за храненето,започваш да поставяш под съмнение всичко,което ти казва и съответно при едно по-сериозно разболяване на детето това може да доведе до големи проблеми...

# 7
  • Мнения: 1 771
Тя ми каза какво трябва да направя, ние в къщи взехме друго решение и кърмих до 6 месеца. На следваща консултация ме пита знам ли за сокчетата, казах "да", защото знам. Следващия път ме пита да ли пием сок, отговора ми беше "не", като казах, че това сме решили в къщи и толкова  И не мисля в близко време да давам сокове. Смело устоявай принципите си.

# 8
  • София
  • Мнения: 480
Казах още в началото, че смятам да захранвам късно.  Педиатърката беше сравнително спокойна, но сестрата ме изкара почти престъпница. В крайна сметка ме оставиха да правя каквото съм решила- не мисля, че имат друг избор  Twisted Evil
Струва ми се, че е много ВАЖНО лекарите да знаят кога захранваме- мисля, че част от тях биха се замислили върху късното захранване, ако знаеха че доста майки го правят и че децата им се развиват съвсем нормално. Със сигурност имат достатъчно информация, просто не им стиска да кривнат от общприетото.

# 9
  • Мнения: 3 818
Като стана бебата на два месеца, педито ми казва- следващият месец почваме плодовите пюрета, няма да се притесняваш, те са само за десерт, няма да заместваме хранене. Аз я питам "Може ли да изчакаме?", тя- "Може". На следващия месец- пак, "Почваме пюретата".
Аз й казах, че не искам още да й давам пюрета и я попитах какво ще се случи, ако изчакам до шестия месец. Тя ми отговори, че по принцип детето има запас от желязо за първите шест месеца, после няма откъде да си ги набавя (а защо се трябва да се запасяваме от третия месец не разбрах, ама това е друга приказка Wink ). Питах има ли друга причина, тя не ми отговори и аз казах, че щом е само това, предпочитам да изчакам. Педито ме пита фен на късното захранване ли съм, аз отговорих утвърдително и тя ми каза, че тя е длъжна да си "изпее нещата", но аз мога сама да реша какво да правя. Повече не е отворила дума за захранването.
Относно соковете ме питаха давам ли, аз казах, че не, защото получава колики от тях (всъщност не съм и пробвала да й давам), те кимнаха утвърдително, че така се случва често и и с тях приключихме.

# 10
  • Мнения: 3 926
Тъкмо щях да пускам днес подобна тема Wink Така, днес бяхме на консултация, резултатът - 5800 и 60 см - 500 гр. и 2 см. за един месец (честно казано очаквах дооста повече, но ми се струва, че не я претеглиха правилно)
Доки пита с какво се храним, а аз казвам само кърма и тя беше изключително доволна от нас - ни дума за сокчета и тем подобни. И аз започвам от далече за захранването като казвам за изключителното кърмене и т.н. , а тя малко обидено ми заяви, че те тези неща ги учели и много добре ги знаели. И да ви кажа сериозно се замислих - ами те сигурно наистина ги учат, ама акто започнат по някаква схема и си карат само по нея Close Та каза, че ще захранваме от петия месец и ще започнем със зеленчуково пюре. Та днес съм в размисъл, защото аз мислех към средата на петия с оризова каша, ама домашна newsm78 Та живот и здраве ще видим като наближи.
А иначе аз й казах, че сокчета няма да давам поне до годинката, ама това още като бях бременна Mr. Green
Малко ОФФ - да ви питам някой знае ли кой издава списанието "Бебешори"? Да не би в екипа да има някоя форумска мама, че на предпоследната страница има рубрика "Подслушано от НЕТ-а" и там редовно си цитират цели постове от наши теми (форумски всякакви, не само кърмачески)

# 11
  • Мнения: 3 550
Малко ОФФ - да ви питам някой знае ли кой издава списанието "Бебешори"? Да не би в екипа да има някоя форумска мама, че на предпоследната страница има рубрика "Подслушано от НЕТ-а" и там редовно си цитират цели постове от наши теми (форумски всякакви, не само кърмачески)
Питай в "Майки бъдещи и настоящи". Там сигурно влиза повече народ и все някой ще знае.

# 12
  • Мнения: 1 704

Мойта също е таен привърженик на дългото кърмене и късното захранване, започна със стандартните съвети, но аз всеки път казвах "АЗ СЪМ РЕШИЛА да е само на кърма до 6 месеца, и тя се съгласяваше с нескрит ентусиазъм  Rolling Eyes следващия месец пак подхвърляше сокчета, пюрета.. и аз пак АЗ СЪМ РЕШИЛА да захранвам след 5-6 тия месец, и тя ок и почва да обяснява как сме щели да си гледаме децата вече като в белите страни  Rolling Eyes т.е. жената знае кое е най-добре, но си дава наставленията по стандартния ред, пък някоя майка ако е попрочела нещичко и се е информирала - много хубаво, нека така си храни детето, ама на нейна отговорност..
мисълта ми е, ако си убедена че това е най-правилно за детето ти - няма нужда са се обясняваш и оправдаваш пред джипито.. взела си решение и толкоз! поставяш я пред свършен факт - това е твоето дете и за него отговаряш ти.. 

# 13
  • СОФИЯ
  • Мнения: 397
Аз пък се опитах да говоря с мойта, а тя - то пюретата не са захранване! А на кърма сме си съвсем добре - роди се 3 кг , на три месеца беше 5910 и 60 см , сега си е съвсем добре, така че на консултацията за четвъртия месец съм гроб, нямам намерение да се разправяме, ще си я захранвам както аз съм си решила!

# 14
  • София
  • Мнения: 11 657
Аз не мога да разбера какво толкова им треперите на тия педиатри, все едно са ви шефове!  Rolling Eyes Mr. Green Кво ти пука какво ти казва и мисли педиатърката за храненето?!  Rolling Eyes Ако си убедена, че този начин на хранене, който си избрала е правилен за детето ти, защо трябва да се допитваш до педиатърката, щом всичко с детенцето е наред (здравословно)?!  Shocked Ако не си убедена, ами слушай какво ти казва педиатърката тогава... Не мога да видя проблема.  Rolling Eyes
Е не си права!Ако не ти пука въобще какво мисли педито по-добре го смени!Трябва да има диалог между пациент /родител/ и лекар,а не конфронтация.А и в края на краищата не сме медицински лица за да бъдем 100% сигурни,че това,което правим е вярно.Тогава нямаше да си избираме педиатри.
Иначе аз имам същия проблем като Сънчо,на 4 месеца сме и сме само на кърма и ми се иска още един месец да е само на кърма и се чудя каккво да и кажа,макар нашето педи да няма нищо против,че още не сме се захранили.
Асинка колко му е на издателите на Бебешори да влезнат в Нет-а и да прочетат. Иначе издателите май живеят до нас.Те издават и Родители или Мама.

Общи условия

Активация на акаунт