Напитката квас?

  • 20 521
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 233
Знаете ли как се приготвя в домашни условия тази напитка от квас от черен хляб?

# 1
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Да, сега ще ти дам рецепти.

Квас руский

1 кг ръжен хляб, 50 гр. мая, 1 ч захар, 1\4 ч стафиди, 6 л вода
Приготовление
Хлябът се нарязва на кубчета и се запича във фурната. Слага се в тенджера и се залива с вряла вода. Затваря се с капака и се оставя за 6-8 часа да престои. Прецежда се, добавя се маята, разтворена в топла вода, захарта и се оставя на топло за6-10 часа. След това се прецежда, налива се в бутилки, в които предварително са сложени по няколко стафиди. Затваря се плътно и се съхранява на студено в легнало положение. Поднася се след 12 часа.

Квас 2 вид

На 1 тенджера (с обем~3,5) 3-4 с. л квасно сусло (ако има от къде да си го купиш), по възможност Ярославско  , захар 20-30 с. л, мая- примерно 1/8 от пакетчето, шепичка стафиди
В тенджерата се налива вряла вода, слагаме стафидите. Когато се охлади до топло прибавяме предварително смесените сусло, с малко топла вода, захарта и маята. Оставя се на топло за 20-30 часа. Стафидите трябва да се движат нагоре надолу, тогава е готово. Прецежда се и се слага в хладилник.

Последна редакция: вт, 30 мар 2010, 19:59 от Джемма

# 2
  • Мнения: 22 867
Нещо много любимо! Peace Както и да го правя вкъщи, не става, като тоя, дето ти го сипват на улицата от буренце, охладен и фантастичен. Но опитай, може пък да ти хареса!  bouquet

# 3
  • в провинцията
  • Мнения: 249
Кваста представлява брашно и вода, размесени в смес, малко по-гъста от боза и оставена няколко дена да вкисне, като вкисването представлява зараждане на определени микроорганизми в сместа. Микроорганизмите сами се заселват в хляба, няма нужда да ги търсите. Въпреки това някои предлагат да се сложи малко мая за хляб за закваска, за да стане по-бързо. Но и без мая си става. Значи забърквате една чаша брашно (може пълнозърнесто) с вода и го ставяте в неметален съд (буркан например) да престои 6,7,8, 9 дена на топло, като го бъркате от време на време, в смисъл веднъж на ден или и по-рядко и през 1-2 дена го подхранвате - забърквате още вода и брашно и я смесвате с предишната смес. Кваста е готова, когато се появят мехурчета и има специфичен кисел мирис.  

# 4
  • Мнения: 22 867
Кваста представлява брашно и вода, размесени в смес, малко по-гъста от боза и оставена няколко дена да вкисне, като вкисването представлява зараждане на определени микроорганизми в сместа. Микроорганизмите сами се заселват в хляба, няма нужда да ги търсите. Въпреки това някои предлагат да се сложи малко мая за хляб за закваска, за да стане по-бързо. Но и без мая си става. Значи забърквате една чаша брашно (може пълнозърнесто) с вода и го ставяте в неметален съд (буркан например) да престои 6,7,8, 9 дена на топло, като го бъркате от време на време, в смисъл веднъж на ден или и по-рядко и през 1-2 дена го подхранвате - забърквате още вода и брашно и я смесвате с предишната смес. Кваста е готова, когато се появят мехурчета и има специфичен кисел мирис.  

Муза, това за тоя квас, който се пие ли е? newsm78

# 5
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Кваста представлява брашно и вода, размесени в смес, малко по-гъста от боза и оставена няколко дена да вкисне, като вкисването представлява зараждане на определени микроорганизми в сместа. Микроорганизмите сами се заселват в хляба, няма нужда да ги търсите. Въпреки това някои предлагат да се сложи малко мая за хляб за закваска, за да стане по-бързо. Но и без мая си става. Значи забърквате една чаша брашно (може пълнозърнесто) с вода и го ставяте в неметален съд (буркан например) да престои 6,7,8, 9 дена на топло, като го бъркате от време на време, в смисъл веднъж на ден или и по-рядко и през 1-2 дена го подхранвате - забърквате още вода и брашно и я смесвате с предишната смес. Кваста е готова, когато се появят мехурчета и има специфичен кисел мирис.  

Сигурна ли си в това? Авторката пита за руския квас. Ееей, как ми се допи. Наскоро пих бурилиран- не е същото като от бъчвичките, права е labrex. Даже домашният повече ми харесва от купения бутилиран (от Березка).



Мили детски спомени Heart Eyes:

# 6
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
А това е оригиналната рецепта, по рецептурник, по руския стандарт ГОСТ:

Хлебный квас (ГОСТы СССР)
Состав
Сухари ржаные - 4000 гр
Или сухой хлебный квас - 3500 гр
Сахар - 3000 гр
Дрожжи (прессованные) - 150 гр
Мята кудрявая* - 150 гр
Вода - 120000 гр
Выход 100 л

Приготовление
* Можно готовить без мяты.
Хорошо поджаренные сухари измельчают до величины частиц 5...6 мм и засыпают тонкой струей при непрерывном помешивании в воду, предварительно кипяченную и охлажденную до 80 °С. На 4 кг сухарей берут 70 л воды. Засыпанные в воду сухари оставляют на 1...1,5 ч для настаивания в теплом месте, периодически их перемешивая. Полученное сусло сливают, а сухари снова заливают водой (50 л) и вторично настаивают 1...1,5 ч, затем сусло сливают.
В сусло, полученное в результате первого и второго настаивания, добавляют сахар, мяту кудрявую, дрожжи, разведенные небольшим количеством сусла. Температура сусла при введении дрожжей должна быть доведена до +23...25 °С и поддерживаться в течение всего процесса брожения 8...12 ч после брожения квас процеживают и охлаждают. Технология приготовления кваса из сухого хлебного кваса аналогична.

# 7
  • Мнения: 233
Мерси Джема, точно за този квас питам. Но тази напитка, която аз пих беше газирана, дали оригинала е газиран?  Може би ако се прави в къщи трябва да се разрежда с газирана вода или може и не газиран 

# 8
  • в провинцията
  • Мнения: 249
Sorry, сега видях, честава въпрос за напитка. Така е, като чета по диагонал  Embarassed

# 9
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Мерси Джема, точно за този квас питам. Но тази напитка, която аз пих беше газирана, дали оригинала е газиран?  Може би ако се прави в къщи трябва да се разрежда с газирана вода или може и не газиран 

От стафидите се газира. Peace

# 10
  • Мнения: 22 867
Джема, а може би се газира от самата ферментация? newsm78 Сега ще ти кажа какъв квас сме си правили, само защото много ни се пиеше, ама да не се смееш  Laughing - в чаша с вода слагахме малко мая и захар, самата чашка на края на печката, беше зимно време и, като започне да се надига леко, разбърквахме и ..........много ни харесваше! Grinning Е, малко леко щипкащо, като газирано и доста далече от оригинала, но такова беше положението! Студентски години прекрасни! Peace

# 11
  • на втория етаж
  • Мнения: 248
  Аз всяко лято си правя квас,като се постопли още малко и слагам първата доза.После винаги имам в хладилника.Най-трудното е да улуча хубав ръжен хляб за първата закваска,при бедния избор в нашия град често попадам на оцветен пшеничен  Close Thinking.

  Точна доза не мога да дам,правя на око вече:
в 3л.буркан слагам препечени ръжени сухари - две шепи,5-6с.л.захар(колкото повече захар,толкова по-висок ще е алкохолния градус на кваса,затова не прекалявайте  Hug)половин кубче мая и ако имам прясна мента- клонче.Заливам с преварена и охладена до около 35С (да е топличка)вода.Завързвам гърлото с марля и оставям на плота в кухнята.На другия ден изваждам размекнатите сухари и оставям пак.Може да отнеме ден,а може и до 2-3 дни - като се запени много(буркана слагам в някакъв съд,че понякога тръгва да ме търси кваса  Twisted Evil) прецеждам,пробвам на вкус,ако иска още захар добавям,бъркам да се разтопи и разливам в пластмасови бутилки - 1л,1,5л. или 2л.Слагам на всяка бутилка по 3-5-7 стафидки и запечатвам.Слагам в хладилника легнали.След 3 дни е готов за пиене,газиран,леко резлив,абе който е опитвал си знае. Laughing
  И сега:утайката която остава на дъното на буркана не се изхвърля.Размивам 2-3с.л. ръжено брашно,пак 3-4с.л.захар и заливам пак с преварена вода - това е следващата порция квас.По същата технология само без да се добавя мая.
 След 2-3 порции изхвърлям малко от утайката,за да има място за новата,но задължително трябва да има и от старата.

  И още нещо,което съм забелязала - първата,втората партида не са така сполучливи(понамирисват на мая),но после като се загуби дъха на маята - става божествен!
  Пробвала съм с мед,с ябълки,с лимон.
  Това е!

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 26 298
като ви чета и ми се допи,макар и да не съм го пила и незнам какъв вкус има,но да питам,полезно ли е...пълнее ли се от него...нещо като нашата боза ли е newsm78

# 13
  • Мнения: 22 867
като ви чета и ми се допи,макар и да не съм го пила и незнам какъв вкус има,но да питам,полезно ли е...пълнее ли се от него...нещо като нашата боза ли е newsm78

Doli , не се сърди, но това ми дойде на ума, като прочетох въпроса ти(някъде ми попадна в руски сайт и понеже много ми стана смешно, го запомних), та "толстеют от пирожков и сидения на заднице" Joy Не мисля, че от квас се дебелее, пък и няма по цял ден да се наливаш с него. Въпреки че аз доста си пийвах едно време. Но с бозата няма нищо общо. По-горе в постинг на Джема има снимка.

# 14
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
labrex, да  от самата ферментация  се газира, но стафидите явно я подсилват. Оризът например дава същият ефект- на газировка.
А самоделният ви квас звучи добре Peace Simple Smile При това е много полезно за кожата. Майка ми преди да дойде в БГ е работила в хлебозавод и се кълнеше, че всичките и колежки са имали перфектна кожа, защото всеки ден си правили подобно на вашата напитка и пиели. И сега понякога отделя от кубчето мая като прави нещо, разтваря си я и я пие.  Simple Smile Не знам колко е вярно, но всеки казва, че майка ми много младее. Така че, пийте разтворена мая за хубава кожа на лицето. Laughing Аз рядко го правя, даже напоследък- изобщо.

Общи условия

Активация на акаунт