Дебитна карта - има ли значение от коя банка е?

  • 30 291
  • 108
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 323
Благодаря на всички - утре ще се разходя по близките клонове!
  bouquet

# 16
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Аз ли неЩо не съм в 4ас или в България издават абсурдни дебитни карти?
За какви лихви по дебитни карти говорите?И какво зна4и да се пълни дебитната карта?

# 17
  • Мнения: 433
Аз ли неЩо не съм в 4ас или в България издават абсурдни дебитни карти?
За какви лихви по дебитни карти говорите?И какво зна4и да се пълни дебитната карта?

Лихви има, макар и минимални - зависи дали  сметката се води депозитна или разплашателна и има някакви почти символични лихви за депозит. Е, някъде може да не са съвсем символични, особено ако се държат по-забележими суми в нея.
Да се пълни означава да се захранва с пари - нали е дебитна, а не кредитна  карта - харчиш само това, което вече си внесъл по нея. "Пълнене" е просто жаргонен израз.

Пешеходке, според мен важно е да имаш наблизо клон на банката, към която ще правиш дебитна карта. И все пак да можеш да я регистрираш в е-рау - иначе куп благини на този вид карти няма да използваш. Включи си и интернет банкиране, може да влезеш в сайтовете на няколко банки и да разгледаш конкретните им страници коя ти се вижда най-удобна.

Аз от 1998 г имам на ПИБ и съм нямала особени поводи да искам да сменям банката.

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Аз съм към ЦКБ. Доволна съм. Не мога да кажа колко е лихвата, дори не знаех, че има такава, докато не видях някакъв странен приход в месечното си извлечение Mr. Green Служебно по тази сметка ми издадоха две карти - Маестро и Виза електрон.

# 19
  • София
  • Мнения: 749
Голди, а защо ти издадоха 2 карти? Те са към една сметка, предполагам? Казаха ли ти каква е разликата? И кога коя да ползваш?

Иначе аз избрах банката си на чисто териториален принцип - На ъгъла на блока ми имат клон, а в Мол-а наблизо има клон на същата банка, работещ в събота и неделя. Имам Маестро дебитна и МастерКард кредитна - нямам никакви оплаквания. Основно плащам с картите си, а когато ми се наложи да тегля, гледам да е на АТМ на същата банка, за да не плащам такса. Банката има много банкомати, така че това не е трудно.

Маестро-то по принцип върви без такси в ePay - това му е плюс.

# 20
  • Мнения: 49
Аз имам на ОББ, нямам оплаквания, освен едно.
Оказа се, че не можеш да я регистрираш в e-pay, което си е тъпо.
Точно затова не ги харесвам  на ОББ . Наложи се да си направя от друг издател, за да мога да плащам през интернет / e - pay /.

# 21
  • София
  • Мнения: 38 476
Само ПИБ! Peace

Райшайзе и Пиреус взимат някакви тъпи такси за всичко.

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 516
Може ли някой по-запознат да обясни каква карта е по-добре - Маестро или Виза Електрон?  newsm78 (ама като за индианци моля)
Точно разглеждам картите на ПИБ и се чудя каква да е. Ще се развеждам с ОББ, заради невъзможността да се правят плащания в нета.

# 23
  • София
  • Мнения: 38 476
Може ли някой по-запознат да обясни каква карта е по-добре - Маестро или Виза Електрон?  newsm78 (ама като за индианци моля)
Точно разглеждам картите на ПИБ и се чудя каква да е. Ще се развеждам с ОББ, заради невъзможността да се правят плащания в нета.

За плащания в нета - баш Виза Електрон!

# 24
  • Мнения: 1 671
Виза Електрон става за плащания в нета, не във всички сайтове обаче.
Аз съм привърженика на Виза Електрон - там осчетоводяването на парите става моментално, докато за картите Маестро, които са към Борика, това се случва няколко пъти на ден.
Освен това Виза Електрон може да се върже към спестовна сметка с доста добра доходност - например 4% лихва на годишна база. Няма да казвам в коя банка - да не е реклама.
Като цяло управлението на парите е много по-лесно.
Освен таксите при теглене от банкомат се поинтересувайте и за годишните такси за обслужване- дали има такива, както и за минималния неснижаем остатък по сметката.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Ваня, към една сметка са Peace Първо, като започвах работа преди 7 години, ми дадоха Маестро. По-късно ни издадоха и Виза електрон към същите сметки. Сега подновяват и двете автоматично. Аз ползвам визата, понеже пазарувам доста по интернет. Маестрото е в мъжа ми, ако се наложи да тегли той. Така сме си разпределили и неговите карти Mr. Green За мен единственото предимство на маестрото е, че можеш да изтеглиш по-голяма сума на пос терминала в банката, отколкото с визата.

# 26
  • София
  • Мнения: 749
Виза Електрон става за плащания в нета, не във всички сайтове обаче.
Аз съм привърженика на Виза Електрон - там осчетоводяването на парите става моментално, докато за картите Маестро, които са към Борика, това се случва няколко пъти на ден.
Освен това Виза Електрон може да се върже към спестовна сметка с доста добра доходност - например 4% лихва на годишна база. Няма да казвам в коя банка - да не е реклама.
Като цяло управлението на парите е много по-лесно.
Освен таксите при теглене от банкомат се поинтересувайте и за годишните такси за обслужване- дали има такива, както и за минималния неснижаем остатък по сметката.


Всички детайли, които си изредила (осчетоводяването, лихвата, плащанията в нет-а) зависят от банката-издател на картата.
Аз имам Маестро на ДСК (допълнителна към картата на мъжа ми за заплата) - осчетоводяването е мигновено, плащанията в нет-а са възможни, има даже и допълнителен секретен код за интернет. Лихвата обаче не я знам...не че има много голямо значение, де, защото общо взето каквото влезе, излиза в рамките на месеца. Така че 2-3-4% годишна лихва е все тая.
А за мен най-безопасния вариант за плащания в нет-а е виртуална карта (напълно е безплатна), по която да прехвърлям от дебитната само сумите, които искам да платя в момента преди плащането. Аз имам виртуална Мастер - не, че много я ползвам  Crazy
Да не говорим, че Виза и Мастер се приемат навсякъде, за Електронката не е съвсем сигурно.

П.С. Не е реклама на ДСК  Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 38 476
Моля ви, кажете ми кога пристигат тия пусти извлечения по карти на ПИБ, че се побърках да чакам тоя код за ПейПал!

# 28
  • Мнения: 6 992
Дилянка, ако имаш клон наблизо, можеш да отидеш да попиташ там, те ще го видят в системата.

# 29
  • Мнения: 5 178
Eдна елементарна сметка ми показа следното ..
милото по принуда има карта в БулБанк - месечна такса 3 лв, лихва по наличните суми по ниска и от ОЛП, такса за теглене от банкомат на друга банка 1,20
моя милост имаше карта в Пощенска такса 1,50 на месец, обаче да не ти се налага да теглиш по-голяма сума на каса... дерат кожи и губиш цялата обедна почивка в чакане на касата им.
сега имам на ЦКБ - такса на месец 0 лв, лихвата е 3% на год база, най-високата такса за теглене от терминал е 0,60, от техен терминал е 0.20
Новата им Виза е и с Чип и с лента, става и за чужбинско ..,упробвано е така да се каже.
Двете карти за нас са удобство, защото едната е в мен, другата в мъжът ми и така всеки има достъп до сметката на всеки Peace

Общи условия

Активация на акаунт