Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Основно и средно образование
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 137 отговора

в пълна къща

Мнения: 3 740
Вече имаме вариант на проекто-закон за училищното образование в България, разработен от екипа на МОМН. Четете: http://www.paideiafoundation.org/ssp.php?page=108
Мнения? Предложения?
Цитирай


Мнения: 174
Проектозакон
Цитирай

Sofia

Мнения: 8 053
Изчетох го набързо. Нямам забележки.
Цитирай


Мнения: 525
Ще чета по-обстойно тези дни, но ако е това, което коментират медиите- вестници и телевизия....
ще има доста мнения и предложения....

Дано се включат повече учители и директори....!!!
Цитирай


Мнения: 3 479
Къде на друго място ще се обсъжда този проектозакон? Искам да прочета мнението на учителите и директорите за него.
Цитирай

София

Мнения: 574
На първо четене  Smile ми хареса това, че родителите са включени като участници в образователно-възпитателния процес със конкретни права и задължения (в сега действащия закон и правилник за приложението му не са включени).

Добра идея е регламентирането на кариерното развитие на учителите; добавянето на психолога и педагогическия съветник, като участници в образователно-възпитателния процес.

Нищо не видях в закона по отношение на разисквания въпрос за училищните лекари (прегледах го набързо и може да съм пропуснала).
Цитирай

София

Мнения: 167
На първо четене и мен нищо не ме смути, но нямам спомен да мернах нещо за лекарите. Сега ще се върна да прочета по-обстойно.
Цитирай


Мнения: 419
От първи до четвърти клас не повтарят, дори и да не са покрили образователния минимум. Работи се лятото с тези деца. - Това е старо и никак ефикасно. Завършват четвърти клас без да могат да четат, пишат и смятат като хората. И се предполага какво? Че в пети клас ще могат да работят наравно с другите?
След като учениците със специални образователни потребности не получават съответните оценки, в края на учебната година, получават ли свидетелство за завършен клас и какво е то? Това не го видях /може и да съм пропуснала де/.
Процедурата за удостоверяване на тези деца също е тежка и почти неизпълнима понякога, защото се разчита на съвестност от страна на родителите, а такава в някои случаи липсва.Не е зле примерно по предложение на класни или директор да се сформира комисия, да се вземе едно писменно съгласие за изследване на детето от родителя и всичко останало да се получи в училище. Не както до сега да се тътрят децата насам-натам, родителите да търчат да събират преписки, документи, да водят децата, да ги връщат. Класните често се молят на родителя да заведе в определения ден детето, той се пазари, че нямал пари за транспорт и т.н.
Цитирай

София

Мнения: 167
Виждам, че е записано в чл. 58, ал.1 "Подготовката на децата, навършващи 5 години в календарната година на постъпването и, е задължителна и се извършва по избор от родителите /настойниците/ в подготвителна група в детска градина или училище.", но не видях никъде да е записано, че ще е 2 години?!
В чл. 87,т.3,ал.1 е записано, че в 1 клас могат да тръгнат деца, както на 7, така и на 6 години?!
Аз ли пропускам нещо?!
Цитирай


Мнения: 2 670
В чл. 87,т.3,ал.1 е записано, че в 1 клас могат да тръгнат деца, както на 7, така и на 6 години?!
Аз ли пропускам нещо?!

 Не пропускаш. Така е.
Цитирай

София

Мнения: 167
В новините по БТВ гледах, че до края на май чакат предложения. Дано да се вслушат в тях, защото съм сигурна, че такива ще има.
Цитирай


Мнения: 525
Виждам, че е записано в чл. 58, ал.1 "Подготовката на децата, навършващи 5 години в календарната година на постъпването и, е задължителна и се извършва по избор от родителите /настойниците/ в подготвителна група в детска градина или училище.", но не видях никъде да е записано, че ще е 2 години?!
В чл. 87,т.3,ал.1 е записано, че в 1 клас могат да тръгнат деца, както на 7, така и на 6 години?!
Аз ли пропускам нещо?!

Пише, че не могат да повтарят подготвителна група, освен по желание на родителя, стига да не навършва 8 години в годината на "презаписване"

Цитирай

София

Мнения: 3 162
Много благодаря за линка. Ще се запозная скоро и ще се включа. Много е важно да участваме в подобни решения, които касаят образованието на децата ни през следващите години.
Цитирай

Sofia

Мнения: 8 053

В чл. 87,т.3,ал.1 е записано, че в 1 клас могат да тръгнат деца, както на 7, така и на 6 години?!
Аз ли пропускам нещо?!
И до сега е било така. Това не е ново.
Цитирай

Варна

Мнения: 1 840
Виждам, че е записано в чл. 58, ал.1 "Подготовката на децата, навършващи 5 години в календарната година на постъпването и, е задължителна и се извършва по избор от родителите /настойниците/ в подготвителна група в детска градина или училище.", но не видях никъде да е записано, че ще е 2 години?!
В чл. 87,т.3,ал.1 е записано, че в 1 клас могат да тръгнат деца, както на 7, така и на 6 години?!
Аз ли пропускам нещо?!
И на мен това ми направи впечатление. Децата които ходят на ДГ тръгват в 1ви клас на 7, а тези които не ходят на ДГ, а направо на ПГ в у-щата - на 6г.. Така ли трябва да се разбира  newsm78?


Това че няма да има повтаряне до 4ти клас никак не ми харесва.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 137 отговора