Голямото пазене

  • 9 082
  • 68
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 8 769
Тане, смятам, че си права да се притесняваш, обаче и тези, които са ти обяснили как се прави менюто в ДГ и ясли са също прави. И мен това ми е болка, обаче смятам да продължавам да си възпитавам детето в полезни хранителни навици и да разчитам както на неговата отговорност, така и на капризността й по отношение на храната (това което много ме нерви си имало и плюсове, брех Mr. Green). Полудявам, когато видя, че в яслата се дава компот, например - нещо, отречено като полезно преди поне 15 г (сигурно и повече, ама нали при нас инфото все идваше закъсняло Twisted Evil). Или пък свинско. Ами ние не ядем нито свинско, нито компот, нито зрънчовци и прочие. Подслаждаме си чая с мед, а не със захар. Само че никой няма да се съобрази с тези ми претенции. просто защото системата в държавата е толкова закостеняла,че няма накъде повече. Същото е и с храненето в детската кухня. Небивали буламачи ядат децата. На всичкото отгоре се дава и крем какао - а уж какаото не се препоръчва на деца до 3г. Ако питате мен - нито ХЕИ, нито някой друг орган го е еня какво ядат децата ни. Още повече, че 90% от населението ни се храни именно така. И няма как да чакаме подкрепа от останалите родители. #2gunfire
Сладка Хапка, добре дошла в света на БГ овчедушието! Grinning Дори мои приятели изпитват неудобство да си търсят правата. И представи си, имало е случаи, в които се обаждат на съпруга ми и казват :"Вземи и жена си, че тя умее да вдига скандали"! #Cussing out #Crazy Защото всеки си мисли, че е задължителен скандалът за да те чуят (абе не че не е така, ама...). Аман от хора, които чакат някой друг да им свърши работата! ooooh!

# 31
  • Мнения: 1 220
Дали да не питаме чужбинските мами, които живея в цивилизовани и напреднали държави, какво ядат децата им в яслите/градините? Надали са само здравословни неща...


Аз да си кажа : менюто в у-щето на сина ми е почти едно и също всяка седмица, е има изключения но са малко . Та понеделник -нудели със сос, вторник- пица, сряда - пилешки хапки с картофки, 4етвъртък- хамбургер , петък- рибени пръст4ета с някаква гарнитура. Няма супа,  няма плод, нещо което което присъства в градините в Бг, ако има някакъв десерт то е пудинг. Не знам дали след като преместят у-щето  в нова сграда (предстои скоро) ще има промяна в менюто.   Има възможност да си носи храна от къщи, но Жоро, като всяко дете гледа какво ядат другите и посвещава цяла ве4ер на преразказ " какво ядоха другите в ресторанта". На дъщеря ми сме платили храната за другата седмица, защото се разбра че и тя иска от хра0нат0а 0на0 д0ругите, а не това което ние и слагаме!
Ще докладвам другата седмица тя какво е яла ( да отбележа, че тя е на 1г и 5 месеца). Аз гледам в къщи да компенсирам с храната.   Работила съм в градина в БГ и зная как се прави менюто, ако директорката и сестрата са разбрани хора, мисля че може да се говори с тях, вярно е че се съобразяват с бюджет, но ако им се подскажат идеи , които се вместват в  бюджета може и да се съгласят! НАли е за доброто на  децата!

# 32
  • Мнения: 3 927
Туфка, и ти си права, и всеки от своята си камбанария също Simple Smile - директорката ще каже "няма пари", сестрата ще каже "какво му има на кренвирша" и т.н........Все още добивам впечатления за храната, но не вярвам да си поправя мнението. Какво да кажа за супата в един от дните: жълта водичка с едно кубче картоф, 2-3 лентички настърган морков и малко повече листенца магданоз Sick..... И не знам дали да се радвам или не - детето ми си хапва всичко там, така както вече трети месец ми отказва готвеното ядене у дома Cry
Вярно, не всичко опира до яденето, но то също е от голямо значение...

И именно защото се чувствам почти безсилна, просто споделих с вас......и ето, че намерих разбиране Simple Smile

# 33
  • Мнения: 3 927
Все пак кренвиршът не е отровен.

Не е, но се доближава  Wink
Вупросът е каква хранителна стойност за едно малко дете може да има съдържанието му: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=34470.msg818839#msg818839

# 34
  • Мнения: 3 342
Охх, не знам какво точно дават в нашата градина, но поне от списъците, които закачат, менюто ми се струва балансирано и сравнително здравословно. Това, което е най-смешно обаче е, че синът ми често отказва да хапва от това, което аз съм сготвила, защото в градината готвили много по-вкусно. Дори наскоро най-сериозно ми предложи да питал готвачката за рецептата, за да съм сготвела супата като в градината Sick...
И това при положение, че по всеобщо мнение на близки и приятели готвя наистина вкусно... newsm78

# 35
  • Мнения: 6 206
Заслужава си пазенето, но трябва да се намери златната среда.
Защото познавам деца, които от пазене, гледат кренвирша, пастета и сланината като висш деликатес. Забраненият плод е най-сладък...
Аз реших да предприема друга тактика, детето си храня изключително здравословно и с натурални продукти, пие само фрешове и тн.т. Обаче, нищо не му забранявам, каквото иска това му давам, без да драматизирам и обръщам внимание.
Че в периода, в който го бях записала на кухня имаше кренвирши със спагети за основно. Laughing И едва ли бяха Кен. Laughing
Наясно съм,че храната от яслата ще трябва да я наваксавам с тази вкъщи и ще го правя. Ще си загуцва вкъщи шунка от 14лв примерно, ще си пие фрешчето, пък еден обяд ще го преглътна. Поне съм спокойна, защото знам че научиш ли се на хубавото, от кон на магаре няма да слезеш.

# 36
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
Заслужава си пазенето, но трябва да се намери златната среда.
......
защото знам че научиш ли се на хубавото, от кон на магаре няма да слезеш.
Именно.

# 37
  • Мнения: X
Аз като майка с опит с детска градина в Дания искам само да ви кажа следното- не можете да си представите колко са ни добри детските градини в сравнение е тези в Датско - там децата носят кутии с храна, най-често сандвичи, те се оставят в хладилник и после на обяд ядат студена храна.
Вътре е ужасно мръсно, ходи се с обувки, независимо че половината деца пълзят - групите са смесени: от 3 до 6 г.
Децата не се учат на нищо, не се възпитават, нищо, само се гледат.
Не им се припомня да отидат до тоалетна, ако някое забрави и се напишка, бам памперса

Така че не си мислете че в чужбинско може да е по-добре - молете се тук да не променят нещата както са там, че иначе горките деца

# 38
Мами,имам предложение:няма полза от празни приказки и чудене.Живеем в демократична страна.Споделете желанията си.Направете меню за месец и го предложете на директора и медицинската сестра за одобрение.а ако толкова сме недоволни и се съмняваме непрекъснато в другите,на които сме поверили нашите деца,във фирмите доставчици,нека вземем примера на много страни,където децата си носят сандвича в торбичката.Да го предложим на депутатите и общинските съветници.Така ще бъдем по спокойни и няма да имаме съмнения.Хайде по смело да го направим,защото в тези детски градини може би работят идиоти според някои от нас от начина по който се изразяваме и съмняваме .
Аз лично нямам съмнения  и мога да поискам да видя с какво се храни моето дете по всяко време.
Искайте питайте.Недоверието към себе си поражда и недоверие към другите.Не изпадайте в такава ситуациа. Mr. Green Mr. Green Heart Eyes

# 39
  • Мнения: 11 607
Директорката на нашата детска градина сподели,че вече е имало нов рецептурник,който включвал по-малко мазнини и повече зеленчуци и плодове. Но аз не виждам нищо ново! При нас за закуска дават наденица с макарони напр. и то запържено ...... Cry
Проблема го разрешавам по следният начин - казала съм на децата ми да не дават никакво месо и пастети и колбаси. Спазвали са го за Вили,сега и за Рая. И децата ми не ядат месо в детската,защото и самите ние в къщи мноооого рядко ядем месо и риба и то по начин,който аз държа да направя - без пържене,без мазнини и т.н.

# 40
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Понеже няколко пъти се спомена с известна носталгия за храната в частните градини,се питам дали наистина имате идея каква точно е newsm78 Защото аз работя в частно училище,при това доста известно (детската градина е в самото училище) и мога да ви кажа част от менюто - по 3 малки кроасанчета от пликче на закуска(на опаковките изрично пише,че са неподходящи за деца под 3-годишна възраст,което за мен означава,че и за деца над тази възраст нищо полезно няма в тях!); готов кроасан с шоколад за закуска веднъж седмично; филии с руска салата - готова,на Кенар (спряха ги само защото децата не ги изяждаха - повечето деца не обичат майонезени салати); веднъж-два пъти седмично за закуска мекици или пържена филия с мед; чай от онези готовите гранулирани смеси в големи буркани; кремчета на Данон за следобедна закуска;за напитка към следобедната закуска от онези ужасни химизирани уж плодови млекца; веднъж седмично от най-гадния вид мазни дебели кръгли пици,поръчани специално за децата - отгоре са намазани с кетчуп и има 3-4 парченца колбас с неизвестен произход.Да продължавам ли? Защото мога да кажа и за менюто на по-големите - от четвърти клас нагоре могат да си избират сами между две менюта,като в едното има в понеделник сандвич от МакДоналдс,в четвъртък - китайска храна,в петък - джоб-сандвич с майонезени салати,приготвен на място - и т.н.,и т.н.
Много здравословно като за 400лв месечно Rolling Eyes
Но хайде да не съм съвсем негативна - дават им доста пресни плодове(само на малките обаче,не на учениците),което компенсира донякъде - детската градина получава задължително фреш или плод в 10ч и нещо плодово за десерт на обяд - сок,компот,плодова салата.

# 41
  • Мнения: 5 577
Аз креимвирш ядох за пръв път преди година.  Confused

# 42
  • Мнения: 7 384
                 Мили мами,какво значи :"Нищо не зависи от нас".В детските заведения има рецептурник,който е задължителен при приготвяне на храната.Изготвен е от ХЕИ.Вземете го от директорката или от старшата сестра и се опитайте да съставите меню за седмицата/имайте предвид,че уклада на децата е 1 лев  плюс ,минус 10-20 стотинки/.Като не искате кренвирши заместете ги с нещо друго има възможност.Потрудете се хем менюто да е разнообразно,хем да влезете в левчето и ще видите колко "лесно"е изготвянето на меню и изпълнението му.Не мислете,че в частните детски градини като ви взимат големи такси ги дават за храна на децата ви.Виждала съм намазана филия с такъв тънък слой маргарин/няма да казвам в коя частна градина за да не си загуби посетителите/.Да не коментирам,че на децата им беше казано ,че е масло.Така,че във всяко нещо може да се намери пропуск.Последвайте съвета ми и изгответе поне едно меню-такова каквото го иска ХЕИ и за сумата,с която разполагат детските градини.Ежемесечно ХЕИ иска и баланс на белтъчини,захари,мазнини ,консумация на плодове и т.н.Не мислете,че на директорката или на старшата сестра и е хрумнало да даде кренвирш,защото е по-евтин.Успех в изготвянето на примерно меню за рационално хранене с 1 левче на ден.

# 43
  • Мнения: 6 243
Успех в изготвянето на примерно меню за рационално хранене с 1 левче на ден.
поправи ме , ако греша, но целия ни пост ми звучи саркастично. Какво значи "Мили мами, изгответе меню". Ами аз да не съм на заплата да правя менютата, а детската мед. сестра, която си получава заплатата от данъците, които аз плащам, за си клати краката! Или докато аз правя менюто, директорката и мед.сестрата ще ми поемат моята работа...

# 44
  • Мнения: 30
Страх ме е да си помисля, че докато мигна вече ще е дошло време да търся подходяща детска градина newsm47 Мисля че всеки родител има право да не позволява на детето му да се поднася дегизирано копито под формата на кремвирш, така че остоявай принципите си и ги  накарай да прояват творчество с менюто

Общи условия

Активация на акаунт