Болки в гърдите

  • 2 471
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 4 358
Момичета, извинявайте, ако вече е обсъждано, но нямам време да се ровя.
От няколко дни имам пробождащи болки в гърдите. Болката е остра, пробожда ме за няколко секунди и отшумява. Повтаря се често през деня, но не е постоянно. Не мога да хвана зависимост с нещо друго.
Зърната не са разранени, не ме болят, по време на кърмене също не ме боли.
Питах педиатърката, а тя ми каза, че щом болката не е постоянна, значи не е страшно... ама мен ме болииии  Sad
Моля, дайте някакъв съвет! От какво може да е?
Ако има някакво значение - изцяло на кърма сме и за момента не се налага да дохранвам.

# 1
  • София
  • Мнения: 6 246
Това е защото млякото "слиза" Wink Няма страшно, освен ако не те боли много.  Thinking

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Наистина е възможно да е от слизането на млякото - но пък би трябвало да разпознаваш усещането вече.
Зъхи съвсем скоро беше питала за същото - понякога причината може да е просто в неподходящ сутиен Grinning Или притискане на гърдите от нещо - колан на колата,катарама,удар от нещо,неудобно носене на бебето (примерно при уригване) или нещо такова.

# 3
  • Мнения: 4 358
Не е от слизането на млякото, тази болка е различна  Sad
Аз сутиен изобщо не нося, а гърдите не са притиснати, защото вкъщи ходя само с една широка блузка.
Болката се мести, пробожда ме на различни места... явно просто трябва да чакам да ми мине  Confused

# 4
  • Русе
  • Мнения: 271
Защо не пробваш да сложиш сутиен, мен така ме болеше в началото, като сложих сутиен и постепенно болката отмина

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Болката се мести, пробожда ме на различни места... явно просто трябва да чакам да ми мине Confused
Един от симптомите на млечницата е пробождащата болка. Огледай добре устичката на бебка, да видиш няма ли признаци за гъбички.

# 6
  • Мнения: 4 358
Бу, Ивето има малко беличко на езика, това ли са гъбички?
На лекар сме след 4 дни, пак ще питам педиатърката за млечницата. Уж давам по малко водичка след кърмене, но беличкото си стои. В интерес на истината не съм постоянна с изплакването  Embarassed

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Теди, лекар най-добре ще ти каже. Не е страшно, лекува се лесно, само се третира едновременно бебето и майката.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 123
Теди и Леда има бяло по езичето което не се маха, а аз не и давам вече вода след ядене, защото въобще не иска. Като бяхме преди три дни на консултация накарах лекарката специално да я види - каза че това не е млечница

# 9
  • Мнения: 4 358
И аз си мисля, че не е млечница, но пак ще говоря с лекарката другата седмица.
Мерси, момичета!

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
И аз си мисля, че не е млечница, но пак ще говоря с лекарката другата седмица.
Мерси, момичета!
Теди, имай едно на ум, че ти можеш да имаш гъбички, без Ивайла да има.
Все пак - виж какво ще ти каже лекарката, а после пак кажи и ще го мислим Simple Smile

# 11
  • Мнения: 4 358
Пак съм аз... пак с проблем  Sad

Ивето започна да спи повече нощем и аз закъсах с много кърма. Идея си нямам откъде се събира - от няколко дни не пия повече от 500 мл течности на ден, ям по-суха храна, обаче гърдите ми се пълнят и ме боли.
В събота сутринта се събудих от силна болка (Ивето спа от 22.00 до 6.00) - пак бях започнала да правя мастит. Имах ниска Т, много бучки и зачервяване на едната гърда. Цял ден изкарах в масажи и компреси. Успях да сваля Т, зачервяването изчезна, но все още боря бучките.
Нормално ли е това да се случва след два месеца кърмене? Кога ще се регулира тази кърма?
Дайте някакви съвети, че вече ми писна  Sad
Утре съм на лекар, ще питам и там какво да правя...

П.П. Не пия нищо за стимулиране на кърмата, всъщност никога не съм пила.
Ивето наддава добре, за почти два месеца е качила 1800 грама, т.е. не е много.

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ами кърмата се води регулирана чак след третия месец Wink
Не се притеснявай, ще се оправят нещата - хайде погледни тук за съветите за справяне с хиперлактация - дано да са ти от помощ и да няма повече проблеми:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=49263.0
А лецитин пробвала ли си за профилактика на запушване на каналчетата?

# 13
  • Мнения: 4 358
Много мерси за линка, прочетох темата!
Аз от доста време не цедя, т.е. това ми отпада като възможност за намаляване на млякото  Sad
Днес ходих при лекарката и питах за двете неща - за болките и за мастита.
За болките тя ми каза, че сигурно са наранени някакви епители от по-грубо изцеждане в самото начало. Истината е, че в родилното се мъчих цял ден с една помпа и сигурно тогава съм направила белята.
За мастита - ще се налагам с компреси от спирт и риванол и продължавам с масажите. За сега бебата не е изцокала нито една бучка  Sad Хубавото е, че вече нямам нито Т, нито зачервяване.

Този лецитин го чувам за първи път - съдоразширяващо ли е?
При предишния мастит ми биха 4 инжекции окситоцин, но тогава бях доста по-зле.

# 14
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Може да опиташ това, което е обяснено в началото - да предлагаш само едната гърда в продължение на няколко часа, а от другата да изцеждаш само до облекчение през това време. Компресите със зелеви листа много ефективно намаляват кърмата само за 24ч.
Лецитина има друга функция - той е емулгатор,т.е. пречи да се образуват мастни капчици, които запушват каналчетата и е доста ефективен за профилактика на запушванията и маститите. По аптеките има чешки и канадски (и български, ама той не се брои, че трябва да се пие с шепи) - взима се по една капсула 3-4х дневно до отзвучаване на симптомите, после се намалява постепенно и може с месеци да се пие поддържащо по 1 на ден.

# 15
  • Мнения: 6 472
Теди аз непрекъснато имам подобни проблеми Confused Вече пети път вдигам температура от възпаления в гърдите Sad На мен ми помагат студени компреси между кърменията и топъл компрес до като суче бебето. По съвет на Бу пия лецитин. И аз за първи път го чувах, но определено имаше ефект. Когато имам проблем пия по 3-4 ден от 1200 мг. Когато проблема отшуми пия само по 1 на ден - ей така профилактично.

# 16
  • Мнения: 4 358
Май ще го почвам и аз този лецитин, пък ще намалям кърмата след като разкарам всички бучки  Confused
Тази нощ пак ставах да се цедя, че се бях препълнила. То по-добре да си храня детето - така и така ставам, а тя ме изцоква по-добре от помпата. После почвам масажи и ми отива съня  Sad Около мен вече се подмятат реплики за отбиване, честно казано и на мен вече ми мина през главата. Хем съм на строга диета, хем непрекъснати проблеми с гърдите  Sad
Лулу, аз се налагам с компреси от спирт и риванол. Идея си нямам дали помагат, ама вече се цапотя с каквото чуя.

# 17
  • Мнения: 1 586
Момичета, често рецидивиращите маститопредшестващи симптоми може да са и индикатор за не добре балансирана по отношение на мазнините диета. Проверете дали приемът ви на "лоши" мазнини не е твърде голям - това са наситените, хидрогенираните, транс - мазнините (маргарини!). Помислете и в тази насока и наблегнете на ненаситените мазнини. Само не отбивайте Simple Smile

Ето една хубава стаийка за полезните и вредните мазнини:
http://askdrsears.com/html/4/t041300.asp

# 18
  • Мнения: 4 358
Аз почти никакви вредни мазнини не ям. На много строга диета съм, защото Ивето е предразположена към алергия. Ям хляб, картофи, ориз, чушки, моркови и свинско месо. Ям обикновени бисквити, домашен кекс (с олио) и локум. Това ми е менюто.

# 19
  • Мнения: 1 586
Леле, Теди, възхищавам ти се на упоритостта с тая диета!
Явно при теб проблемът се дължи на хиперлактацията, все пак нямаш много рецидиви.
Всъщност интересно ми е как планираш да се развива диетата ти с растенето на детето? И защо точно свинско месо, пилешкото например на мен ми се струва по-подходящо. Питането ми е само любознателно Simple Smile
Дано бързо се оправиш и Ива да не прояви никакви алергии!

# 20
  • Мнения: 4 358
Хич не съм за възхищение... само да знаеш как мрънкам като видя бисквитка или парче кашкавал  Sad
Идеята беше да започна с много строга диета и постепенно да захранвам с млечни храни. Започнах да ям ограничено кашкавал, после сирене, но на бебата й се появи себореен дерматит и за отрицателно време ми се сви пак диетата.
Сега чакаме да се изчисти съвсем и пак започвам да вкарвам постепенно млечните. Има храни, за които дори не ми дават да помисля докато кърмя (какао, ядки и др.), но те не са много основни и се преживява.
Пилешко не ми дават заради антибиотиците, с които типчат бройлерите. Свинското по принцип се има за по-лесно поносимо при алергия към белтъка на млякото.

На мен всичко вече ми е познато, защото и с Оги бях на такава диета. Тогава издържах 3 месеца... после кърмата ми спря. Оказа се, че ми е по-лесно да стимулирам кърмата, отколкото да я спра  Confused

# 21
  • Мнения: 2 807
Теди, а не си ли мислила да даряваш кърма на банката за майчина кърма?  Thinking
Хем и някой лев ще докарваш в къщи  Wink

Със сигурност ще се намери някое бебче, което поне да е предразположено към алергия, а тогава майка му ще е най-щастливата на Земята  Wink
Защото досега не знам за случай на донорска кърма, където майката-дарителка да не приема кравешки продукти  Thinking
А и ти си толкова стриктна, заради "упоритата" алергия при Оги...

А баткото ви не харесва ли кърмата?
Защото аз, когато имах в излишък, давах на Дани (смесена с неговото си мляко), и детенцето беше възхитено от новия вкус  Heart Eyes

А не можеш ли да замразяваш и след време да използваш?
На мен този вариант най-ми харесва, но имаме хладилник с малка камера, където и без това няма свободно място  Confused

А за кашкавала - от овче мляко не харесваш ли?
Аз не намирам голяма разлика и само такъв ям  Wink - по-добре, отколкото никакъв  Grinning

# 22
  • Мнения: 4 358
Хич не ми е минавало през главата да давам на банката. Там нали има разни изисквания, изследвания, а на мен не ми се занимава... и без това сама гледам и двете деца вкъщи, та малко съм луднала вече  Crazy
С Оги имах съвсем малко кърма и трябваше да я увеличавам. Докато бях бременна с Ивето четох в Библиотеката за кърменето и стимулирането на кърмата, но за замразяване не съм се подготвила... изобщо не предполагах, че проблемът сега ще е обратен  Laughing
Потърсих в Библиотеката за замразяване, но не открих нищо. Може би ще е добре по-опитните майки да напишат едно ръководство за замразяването и размразяването стъпка по стъпка. Ние имаме и камера и фризер, т.е. имам предостатъчно място за съхранение на кърмата. Не знам обаче в какво да я замразявам  newsm78 Имам няколко бурканчета от детска храна, но те са ползвани, т.е. капачките не са нови.
Май ще трябва да пускам търсачката за теми, свързани със замразяване/размразяване и дано ми остане време да прочета поне половината.

Овчи продукти никак не обичам  Sick

# 23
  • Мнения: 2 807
Теди, отказахте ли се да давате Оги на ясли?
Аз знаех, че той е на ясли, а ти сама с бебето...

Иначе ако се грижиш сама за двамата не знам колко време ще ти остава за цедене  Thinking

За замразяването има теми - някъде тук във форума съм чела.
Запомних само, че най-евтино и удобно излиза да съхраняваш кърмата в тези стерилните шишенца за урина, дето ги продават в аптеките - побират 70 милилитра, а са само 0.20 лева  Wink

Само трябва върху тях да отбележиш датата, на която си изцедила кърмата, защото нали знаеш, че в камера можеш да съхраняваш 3 месеца, а във фризер, цели 6 ?

За размразяването, на водна баня най-добре.

Иначе Авентските неща за съхраняване на кърма (пластамсови чашки и пликчета) са голямо удобство, но и соленко излиза с тях, особено ако ще замразяваш големи количества Confused

# 24
  • Мнения: 6 472
При нас положението в началото беше почти същото, тъй че и аз вредни мазнини практически не ям:) Само, че за разлика от Теди, аз вече успешно включих разни храни в менюто ми, без да има видима реакция при детето Praynig

Иначе има и стерилни бурканчета по 100 мл., но трудно се намират. Аз лично замразявам кърмата в пликчета за фризер. Измивам ги хубаво с гореща вода (не вряла). И без това не съм привърженик на супер стерилната обстановка Whistling

# 25
  • Мнения: 4 358
Маминка, ние дадохме Оги на ясла още пролетта. От октомври даже трябваше да е на градина, но в края на септември се разболя и си откарахме вкъщи цял месец. Той се пооправи, но трябваше да сложим ваксина на Ивето, а и ние се ваксинирахме, та решихме да постои вкъщи вместо да носи вируси от градината... дълга и широка стана  Confused

Аз вече имам във фризера 150 мл кърма  Grinning Сложих я в бурканче от детска храна с нова капачка.
Само дето цедя предната кърма и оставям после Ивето да се мъчи да наха бучките... още не мога да ги разкарам  Sad
Сега се чудя колко е хранителна само предната  newsm78 Ще сложа няколко бурканчета за зор, няма да пълня фризера... и без това не излизам никъде без децата  Crazy
А вчера доста успях да прочета за замразяването и размразяването. Чудесна база данни сте събрали тук, а и има много отзивчиви мами  Hug

# 26
  • Германия
  • Мнения: 8 094
Аз след цезене пресипвам веднага в изварявано бурканче от пюре или шише от детско сокче, и веднага във фризера.Капачките не са нови, но от плодовите пюрета се измиват лесно и ги изварявам и тях за всеки случай, въпреки, че те нямат допиране с млякото. Половинката вече негодува, че фризера е пълен с кърма и щял да ме прати в болницата да кърмя новите бебета с това млекопроизводство дето го имам Mr. Green
Размразявам или на стайна Т или от фризер прехвърлям в хладилника да се топи през нощта или на водна баня, ако ми трябва бързо да забъркам кашичка. Няма нищо сложно, само да има човек фризер и..време за цедене

# 27
  • Мнения: 4 358
Момичета, купих си капсули лецитин (от канадския).
Как да ги пия тези огромни капсули  Shocked Дъвчат ли се, разтварят ли се?

# 28
  • Мнения: 1 586
Хихи, страшна мъка ми бяха и на мен тия огромни капсули - преглъщах ги след няколко опита с многобройни позиви за повръщане.  Sick  Добре, че бях си купила по-малка бройка. След това си купих лецитин на капсули по 700мг (всъщност лецитинът е 500мг в тях) от аптека на "Лечител". Всички останали варианти, които видях по други аптеки, бяха с по-неизгодно отношение съдържание-обем...

Общи условия

Активация на акаунт