защо повръща така?!

  • 1 180
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 320
Малкия не винаги иска да се оригва и понякога връща малко от храната, друг път малко повече, но така както повърна млякото преди малко не е правил! След като се наяде го сложих в леглото и след малко върна млякото на фунтан, през решетките на леглото та чак до спалнята! Има ли място за претеснение или е нормално?!

# 1
  • Мнения: 218
Моят син също много повръщаше като малък.На всяко ядене, без изключение. На консултациите педито му казваше, че това е напълно нормално. Иначе съм чувала, че не трябва да повръща на фонтан. Но ако е било еднократно няма поводи за притеснение, но все пак питай си лекарката която го наблюдава.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 320
аз затова се претесих, защото също знам, че не е хубаво така да повръща. Инече педито ми каза да не се претеснявам като повръща,зашото в повечето случай не е повръщане,а просто връюане на храната! Но така на фонтан за първи път ни се случва! Успокои ме факта, че след това пак поиска да яде (изяде 40гр.) и си заспа! Мисла че проблема е в това, че не всеки път иска да се оригва?! newsm78

# 3
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Дръж го изправен по-дълго...докато се уригне. Може да му повдигнеш матрачето малко.
Ако започне да повръща по много и често (след всяко хранене) - чак тогава започни да се притесняваш:)
(Тогава е възможно е да е ГЕР, но това е нещо, което минава с възрастта и няма страшно:)

# 4
  • Мнения: 967
Повечето бебета връщат храна след хранене, но някои повръщат и повечко - на фонтан. При малко бебе това не е ненормално - дължи се на недооформената храносмилателна система - в коремчето има една клапа, която по принцип трябва да пропуска храната само в едната посока - от гърлото към стомаха, но при някои бебета тази клапа все още не е сработила както трябва и пропуска и в двете посоки - т.е. и от стомаха към гърлото и става сериозно повръщане. Доста новородени имат този проблем, който с израстването изчезва  клапата сработва правилно (просто и трябва малко време  Wink) и бебето спира да повръща. Притеснително е ако това продължи след 6-7ми месец. Тогава се ходи на специалист, макар че съм чувала, че при някои бебета минава към годинката. Това се нарича ГЕР.
Моето беб повръщашена фонтан почти на всяко хранене, повръщаше и през носа Sad, но около 6ти месец сякаш с магическапръчица спря  Grinning Аз се консултирах с разни специалисти, понеже бях много обезпокоена и обобщено мога да ти препоръчам следното:
1. Повдигни матрачето откъм главичката така, че да се затрудни връщането на млякото към гърлото докато бебето спи.
2. Запаси се с безброй лигавчета и кърпи, които да подлагаш, за да не се налага да сменяваш постоянно дрешки.
3. Имай пред вид, че при повръщане освен храната към гърлото се връща и стомашна киселина и това може да предизвика възпаления - на гърло, уши, носле - често от тези киселини бебтата изведнъж се разпищяват както са си били спокойни без очевидна причина. Аз в началото се панирах, но като ми обяснихаа причината просто го гушках и той след минутка се успокояваше. Ако обаче плаче безпричинно често и се буди и очевидно нещо го мъчи - отодо на лекар и накарай да прегледат ушичките  те са слабо място при бебетата и от тези киселини може да се възпалят. Това го знам от много добър специалист, който така изписа на бебо капки за уши и детенцето ми за два дни се успокои  Wink
4. Не се тревожи, знай четова ечесто срещано явление и не слушай съветите на някои педита, че ако захраниш рано с твърди храни повръщането ще спре или пък да ходиш в центъра по гастроентерология, където изписват разни лекарства при такива случаи, а лично знам едно бебе какви сериозни проблеми си навлече от тези лекарства. За твое успокоение поговори с някой наистина добър педиатър и съм сигурна, че ще ти каже това, което ти написах.
Аз съм била много повръщащо бебе, ето че и моето дететнце беше така. Това е просто етап от развитието (не много приятен, но какв да се прави). Съвем скоро ще забравите за проблема  Wink

# 5
  • Мнения: 967
Само да добавя, че ако бебето повръща и нощем докато спи трябва винаги да го слагаш настрани да не се задави, да не го оставяш да спи в самостоятелна стая и да е постоянно под контрол.   Предполагам, че няма да имате такива случаи - повечето бебета повръщат по много само след хранене, но все пак за да си сигурна в началото го наглеждай и след хранене го подръж по-дълго изправен

# 6
  • София
  • Мнения: 1 320
той не повръща често, а ако повърне е по скоро връщане на храната, защото той си пълни остата и си го държи и понякое време го плюе! Мисла че това сутринта бе случайно, в 9 пак яде и нямахме такъв проблем, въобще не е повръщал. Мисла че проблема при него е това че не иска да се оригва, понякога се оригва а друг път колкото и да го държа да оригне просто не става, той си заспива на рамото ми. А нощем ние не се храним,но инече след като се наяде поне 30 мин. задължително си седя при него. Аз го слагам настрани, но той е много жилав и често сам си се завърта.
Благодаря ви за мненията, утре все пак ще се консултирам с педиатърката!  Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 6 477
Недей да очакваш всеки път да се оригва - може да не е погълнал въздух, да се е хранил по-бавно и така. Затова не го мъчи на всяка цена да се оригне. Съветите на Nelie са много добри - при нас също имаше проблем и спазвахме нещата, посочени от нея. Само, че не ставаше дума за ГЕР (гастроезофагиален рефлукс), а малката правеше спазъм на пилора - долната част на стомаха и се затваряше и не пропускаше храната надолу. Но тогава повръщането на фонтан не е веднага след ядене, а да речем половин час преди следващото ядене. Но го израстна до към 7-8 месец, а и пихме едни прахчета. При вас мисля, че изобщо не става дума за такова нещо.
По-скоро бебо е хапнал повечко та затова е върнал на фонтан - стомахчето му рязко се е разширило и е реагирало с повръщане. Наблюдавай го, ако не се повтаря регулярно повръщането - няма страшно! Лек ден и спокойно, почти всички майки са минали по твоя път на притесненята, но рядко са имали причина...и слава Богу!  bouquet

Последна редакция: чт, 20 окт 2005, 14:52 от Morgana

# 8
  • Мнения: 5 183
Дръж го изправен по-дълго...докато се уригне. Може да му повдигнеш матрачето малко.
Така и на мен ми казваше моя лекар - да не го слагам да легне, докато не се оригне. Понякога пове4е от 30-40 минути сме се разнасяли, галех му гръб4ето, масажирах го, само и само да се оригне. НИКОГА да не ляга преди да се оригне.
А също и за повдигането на матрака. Има ефект!

# 9
  • София
  • Мнения: 1 320
това все се чудех докато бяхме в болницата защо съм им повдигнати матрачетата, а то за какво било. То там едва ли ги чакат да оригнат!?

# 10
  • София
  • Мнения: 298
От шише ли яде? Защото ако го кърмиш, трудничко става повръщане на фонтан. Помисли за две неща - първо, биберонът от най-малките ли е и второ, кога е повърнал, на първо хранене за деня ли.

Моят син почти винаги повръщаше така, когато е изгладнял и си изпие млякото много бързо и много лакомо - така гълтат и повече въздух. После обикновено хапваше още. Така че е съвсем нормално.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 320
От шише ли яде? Защото ако го кърмиш, трудничко става повръщане на фонтан. Помисли за две неща - първо, биберонът от най-малките ли е и второ, кога е повърнал, на първо хранене за деня ли.

Моят син почти винаги повръщаше така, когато е изгладнял и си изпие млякото много бързо и много лакомо - така гълтат и повече въздух. После обикновено хапваше още. Така че е съвсем нормално.

да, ядеме само адаптирано мляко! И да беше му първо ядене за деня (сутринта в 6). Да, и Краси така направи повърна и после пак искаше да яде и му дадох разбира се- изяде 40 гр. и не е имало повече такова повръщане и до момента даже въобще не е повръщал.

# 12
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
 Grinning значи всичко е ОК...
разпусни и дишай спокойно:))))

# 13
  • Мнения: 5 183
специализирано мляко, което е по-
Да, пропуснах да кажа 4е и на нас ни предписаха хранене със сгъстена формула

Общи условия

Активация на акаунт